JAGA – poľské (slovanské) legendy
Jaga, slavianska Prvoprѣdkyňa Ochrankyňa detí sirôt.
V tomto krátkom filme je znázornené peklo alebo inak aj nebo, v ktorom sú uväznení slavianski Prvoprѣdkovia ako Perún, Jaga a iní:
Samozrejme prisluhovači pekla našich Prvoprѣdkov nazývajú démonmi. Dodnes máme v našich mysliach vtlačené spojenie ,,baba jaga,, s mylným obrázkom ZLEJ škaredej stareny – strigy, ježibaby. S niečím podobným sa môžete stretnúť i dnes vo vyjadreniach ž.ido-kresťanov, ktorí po príchode na naše územie ničili naše svätoháje, na miestach ktorých potom stavali kostoly, aby utlačili našu staroslaviansku Vieru čo najviac, dodnes môžeme symboly stromu nájsť vo vyše 25 erboch miest a dedín na Slovѣnsku, ale i výšivkách na krojoch atď. a iných.
Ešte na začiatku 20. stor. n. l. ľudia na Orave vravievali, že nejdú do kostola, ale do Perúnovho domu. V slovanských jazykoch sa dodnes zachovali výrazy NEBO a NEBESIA. Nebo je tam, kde N(i)EtBOha, Nebesia sú tam, kde NIEtBES(i)A.
Tam, kde niet Boha je Peklo (t. j. Nebo), tam kde niet Besa (zlého tvora) sú Nebesia. Nejde teda o ekvivalentné výrazy. Výraz Nebo vyjadruje podstatu Duchovnej kategórie, výraz Peklo zase fyzickú realitu takéhoto druhu Vesmíru (od slova PIECŤ, teda tam, kde je horúco, ako keby sa tam PiEKLO).
V pôvodnej, Staroslovienskej Bukvici sme používali Bukvu JAŤ – ѣ , t. j. zvuk „ie“, ktorý nám „starostlivo“ odstránili – ale zahladiť sa to nepodarilo.
VIAC TU:
FB
Zanechajte nám komentár