Čo je Babylonská veža?
Podľa slávneho podobenstva v Genesis bola babylonská veža konštrukciou navrhnutou tak, aby bola dostatočne vysoká, aby sa dostala až k nebesiam. To bolo na veľké Božie zdesenie, takže v dôsledku toho zmaril ich plány zmätením ich jazyka a rozptýlením ľudí po celom svete.
Aj keď existujú podobné príbehy z iných kultúr, príbeh Genesis je možno najznámejšou verziou. Je to iba biblické podobenstvo alebo je za príbehom slávnej veže niečo pravdy?
Umiestnenie babylonskej veže
Podľa tohto konkrétneho príbehu bola veža postavená na mieste zvanom Šinar. Aj keď si nikto nemôže byť istý jeho presným umiestnením, všeobecne sa verí, že Shinar bola Babylonia niekde v Mezopotámii.
Dôkazy o babylonskej veži
Okrem vyobrazení v Biblii a podobných príbehoch nikdy neexistoval žiadny dôkaz o existencii Babylonskej veže až do objavenia hlinenej tabuľky v Iraku.
Tablet pochádza z obdobia okolo roku 600 pred Kristom a zobrazuje sedem úrovní zikkuratu spolu s portrétom kráľa Nabuchodonozora II. Text je najvýznamnejším aspektom tabletu, ktorý znie:
„NEBUCHADNEZZAR, SOM KRÁĽ BABYLONA – V OBLASTI KOMPLETNÉHO E-TEMEN-ANKI A E-UR-ME-IMIN-ANKI MOBILIZUJEM VŠETKY KRAJINY KDEKOĽVEK, VŠETKÝCH A KAŽDÉHO VLÁDCU, KTORÍ BOLI POVÝŠENÍ NA VÝZNAM SVET – MILOVANÝ MARDUKOM, OD HORNÉHO MORA PO DOLNÉ MORE, VZDIALENÉ NÁRODY, TEEMINGUJÚCI ĽUDIA SVETA, KRÁĽOVIA ĎALEKÝCH HOR A ĎALŠÍCH OSTROVOV – ZÁKLAD, KTORÝ SOM VYPLNIL, ABY SOM VYTVORIL VYSOKÚ TERASU. SVOJE ŠTRUKTÚRY S POKRMOM S BITUMENOM A PEČENOU TEHLOU. DOKONČIL SOM TO VYVÝŠENIE NA NEBO, AKO JE TO SLNKO JASNÉ “
Text výslovne uvádza, že Nabuchodonozor stál v čele iniciatívy na stavbu veže a zhromaždil ľudí z celého sveta, aby ju postavili. Veža sa označuje ako „E-Temen-Anki“ (často štylizovaná ako „Etemenanki“).
Etemenanki
Etemenanki je starodávna veža, ktorú miestni obyvatelia dlho tušili, že sú pozostatkami babylonskej veže, avšak až do objavenia spomínanej hlinenej tabuľky neexistovali dôkazy na podporu tejto teórie. Miesto bolo znovuobjavené v 19. storočí miestnym obyvateľstvom a vykopané v roku 1913 Robertom Koldeweyom.
Dnes sú viditeľné iba niektoré z pozostatkov Etemenanki, pretože veľká časť miesta je zarastená. Predpokladá sa však, že pôvodne mala asi 91 metrov.
Babylonská veža: skutočnosť alebo fikcia?
Možno tvrdiť, že príbeh o Babylonskej veži nie je celkom vymyslený. Ľudia na celom svete stavali vežové stavby, aby si po celé storočia ctili svojich bohov. Tieto pyramídy Egypta, Teotihuacan , Chichén Itzá a podobných štruktúr po celom svete sú všetky pozoruhodné príklady, spolu s týčiacimi chrámami roztrúsenými po celom svete.
Z tohto hľadiska sa myšlienka spolupráce ľudí na stavbe veže s cieľom dostať sa do nebies nezdá taká priťahovaná za vlasy. Spojte to s dôkazmi Etemenanki a existuje dosť pádny dôvod pre existenciu babylonskej veže; vždy však existuje priestor na preskúmanie.
Mojžiš 11: 1 – 9 Nová medzinárodná verzia
Babylonská veža
11 Teraz mal celý svet jeden jazyk a spoločnú reč. 2. Ako ľudia pohybujúc sa na východ, našli pláň v Sineara a usadili sa tam.
Povedali si: „Poďme, urobme tehly a dôkladne ich upečme.“ Namiesto kameňa použili tehlu a na maltu decht . Potom povedali: „Poďme, postavme si mesto s vežou, ktorá sa tiahne až k nebesiam, aby sme si mohli urobiť meno ; inak budeme rozptýlení po tvári celej zeme.“
Ale Pán zostúpil, aby videl mesto a vežu, ktorú ľudia stavali. Pán povedal: „Ak ako jeden, budú ľudia hovoriť rovnakým jazykom, ktorým začali to robiť, potom nič nebude možné pre nich plánovať. Poďme, poďme dole a pomýľme ich jazyk, aby si nerozumeli. “
Preto ich Pán odtiaľ rozptýlil po celej zemi a prestali stavať mesto. Preto sa volalo Babel (hebrejsky zmätený), pretože tam Pán zmätil jazyk celého sveta. Odtiaľ ich Pán rozptýlil po tvári celej zeme.
Zanechajte nám komentár