ZUZANA ČAPUTOVÁ PODVIEDLA SLOVENSKO A UROBILA SI Z NEHO DOBRÝ DEŇ
Prezidentka republiky dnes zradila Slovensko tým najnehanebnejším a najzbabelejším spôsobom a niet pochýb o tom, že svojím rozhodnutím spláca dlhy za prezidentské voľby.
Priznám sa, že som čakal čokoľvek, ale taký drzý, hlúpy a primitívny podvod na občanoch tohto štátu, aký dnes urobila Zuzana Čaputová, mi doslova vyrazil dych. Prezidentka Čaputová po dlhých týždňoch mlčania vydala vyhlásenie, v ktorom povedala, že prijatie vojenskej zmluvy s USA podporuje, zopakovala všetky vládne frázy, nezmysly a klamstvá, dokonca sa priznala k tomu, že to, ako ju interpretuje ona, je v súlade s tým, ako ju interpretujú členovia vlády… a po chvíľke očakávania oznámila toto: na ústavný súd zmluvu nepošle, lebo tam vraj žiadny rozpor s ústavou „neidentifikovala“, ale keďže „vníma“ rozdelenie spoločnosti a chce „spájať“, rozhodla sa poveriť ministra obrany Jaroslava Naďa, aby na budúci týždeň v USA podpísal zmluvu s naším „interpretačným vyhlásením“, v ktorom bude napísané, že „dohoda je výrazom našej suverenity, bude sa vykonávať spôsobom, ktorý neohrozuje suverenitu a neumožňuje na území SR prítomnosť jadrových zbraní vzhľadom na to, že by bola v rozpore s medzinárodnoprávnymi záväzkami“.
Pred 9 dňami Eduard Chmelár bol ešte šokovaný, že sa prezidentka k dohode s USA tak dlho nevyjadrila a mlčala… viac vo videu:
A teraz vám vysvetlím, čo to znamená a prečo som použil také tvrdé slová. Namiesto toho, aby prezidentka republiky reflektovala námietky odbornej obce a nechala na úsudok Ústavnému súdu SR, čo je a čo nie je v rozpore s ústavou, toto právo zahodila a nespokojnej verejnosti sa pokúsila zalepiť ústa zdrapom papiera, ktorý nebude mať nijaký právny účinok.
„Interpretačné vyhlásenie“ nie je súčasťou textu zmluvy, je to len naša politická deklarácia, ktorú americká strana nemusí ani len podpísať, nič viac. Novinárska otázka, že čo sa stane, keď Spojené štáty odmietnu naše interpretačné vyhlásenie, bola neskutočne tupá – nemajú najmenší dôvod na to, aby sa postavili proti niečomu, čo nebude mať žiadny vplyv na platnosť súčasného textu zmluvy, do ktorého sa už nesmie vstupovať. Preto mohla Zuzana Čaputová „hrdinsky“ upokojiť verejnosť, že v takom prípade by sme s tým nesúhlasili, lebo vie, že táto situácia nenastane. Inými slovami, namiesto férového demokratického riešenia, ktoré by nielen upokojilo verejnosť, ale aj čiastočne napravilo škody napáchané vládnou koalíciou, prezidentka zvolila podvod a ponúkla nespokojným občanom bezcenný zdrap papiera. To je škandál a také trápne oklamanie slovenskej spoločnosti, po ktorom si už nezaslúži byť nazývaná hlavou štátu. Tým skôr, že v celom schvaľovacom procese ani len nevypočula kritikov zmluvy a radila sa len s jej podporovateľmi, ako ju čo najúčinnejšie spropagovať. Pripomeňme si kontext celej zrady.
Zuzana Čaputová už v prezidentskej kampani priznala, že zahraničná politika je jej najväčšou slabinou a že sa v tejto oblasti bude musieť opierať o názory svojich poradcov. Vtedy som márne upozorňoval na to, že zahraničná politika patrí medzi najsilnejšie právomoci hlavy štátu a kládol som si otázku, ako bude vykonávať svoj mandát, keď v tejto problematike nie je zorientovaná. Výsledok vidíme dnes. Prezidentka celé týždne mlčala o tejto dohode napriek tomu, že je to medzinárodná zmluva prezidentského typu, teda jej slovo je rozhodujúce. Namiesto takýchto kľúčových povinností sa venovala detským kresbičkám, koledníkom, diskutovala so zabávačom o duševných chorobách a väčšine ľudí ani nedošlo, že toto nie je normálne, že ak máte psychické problémy, mali by ste zájsť za psychológom alebo psychiatrom, nie za prezidentkou a kto je takým jej oddaným fanúšikom, že mu to nevadí, nech si aspoň prečíta článok 101 a 102 Ústavy SR, čo je skutočnou úlohou prezidenta republiky. Na takéto osobné PR akcie, ktorými odvádza pozornosť od dôležitých vecí, ju naozaj neplatíme. Preto sa na ňu postupne zvyšoval tlak, aby sa pre závažné pripomienky a pochybnosti obrátila na Ústavný súd SR.
Požiadala ju o to naša občianska iniciatíva bývalých politikov a právnických autorít, požiadal ju o to predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, požiadal ju o to predseda SaS Richard Sulík a naposledy v utorok aj predseda parlamentu Boris Kollár. Mám nejaké kuloárne informácie, že dezorientovaná prezidentka tomuto tlaku takmer podľahla. Lenže potom prišlo záverečné masírovanie od Jara Naďa a Ivana Korčoka. Na tomto stretnutí došlo podľa môjho názoru k definitívnemu zlomu a tam sa zrodilo toto alibistické riešenie v podobe „interpretačného vyhlásenia“. Je úplne jasné, že ona sama by na to neprišla, pretože čo do nej nevložíte, to tam jednoducho nie je. Zuzana Čaputová zjavne hľadala nejaký dôvod, ako zmluvu akceptovať bez rizika ústavného súdu a tú čarovnú formulku jej pravdepodobne našiel Ivan Korčok (Jaro Naď je na niečo také príliš hlúpy).
Pred desiatimi dňami, keď som sa ja, Ján Čarnogurský, Ján Drgonec, Vladimír Palko a Brigita Schmögnerová obrátili na prezidentku, aby dala súlad zmluvy s ústavou posúdiť ústavnému súdu, Zuzana Čaputová ešte nemala riešenie, a tak sa vyhovorila na to, že zmluvu môže napadnúť až po jej podpise. Lenže my sme ju aj dôrazne žiadali, aby sa k tej zmluve, ktorá otriasa celou spoločnosťou, aspoň vyjadrila. To urobila až dnes. Zbabelo, nekompetentne, ako druhoradá osoba, ktorá čaká na manuál, lebo sama nemá vlastný názor. Viaceré interpretácie Zuzany Čaputovej sú lživé. Nie je pravdou, že na základe DCA tu nebudú môcť byť rozmiestnené jadrové zbrane. Už som veľakrát vysvetľoval, že Zmluva o nešírení jadrových zbraní to Spojeným štátom dovoľuje a v novembri minulého roka to potvrdil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg – jej interpretačné vyhlásenie na to nebude mať z hľadiska medzinárodného práva nijaký vplyv, je to len náhubok pre nespokojnú slovenskú verejnosť.
Aj tvrdenie, že nenašla „žiadne odôvodnené tvrdenia rozporu s ústavou vo verejnej debate“ je lož. Či už v podaní nášho občianskeho združenia Zjednotení za mier, alebo Generálnej prokuratúry alebo doktora Harabina a docenta Drgonca boli úplne jasné zásadné pripomienky aj s fundovaným odôvodnením. Keď napríklad z čl. 3 ods. 3 navrhujeme vypustiť písm. b), nakoľko ozbrojené sily USA nemôžu vyžadovať, hoci len dočasný prístup a využitie súkromných pozemkov a zariadení fyzických a právnických osôb SR bez primeranej náhrady, lebo ide o hrubý rozpor s Ústavou SR a právom EÚ, ak by orgány cudzieho štátu mali mať možnosť zasahovať do vlastníckych práv fyzických a právnických osôb v Slovenskej republike – v tomto Prezidentský palác neidentifikoval žiadne odôvodnené tvrdenie rozporu s ústavou?? Veď to už hraničí so sabotážou ústavného poriadku!
Čoho sa bojí Zuzana Čaputová, keď je tak skalopevne presvedčená o súlade DCA s ústavou štátu, na čele ktorého stojí; kam sa tak ponáhľa, že jej spoločenský zmier nestojí za to, aby sa vyriešili všetky pochybnosti; prečo je ochotná spáchať politickú samovraždu a pre pochvalu vo Washingtone zradiť vlastný národ? Odpoveď sa možno nachádza v jej dnešných slovách z vyhlásenia: „V prezidentských voľbách som bola geopoliticky vyprofilovaný kandidát a s týmto mandátom som voľby vyhrala.“ Naozaj ste ju volili pre toto? Potom máte, čo ste si zaslúžili. Takže ešte raz, aby to pochopil každý: je úplne jedno, ako si to zinterpretuje pani Čaputová. Platí dohodnutý text zmluvy. Môžete jej „interpretačnú doložku“ pokojne nazvať aj oblbovátkom pre naivných a jednoduchších, Biely dom a Pentagon sa musia otriasať od hurónskeho smiechu, ako im to tá poslušná blondínečka zhltla aj s navijakom.
Priatelia, je mi zle z toho, aké politické a mediálne elity má Slovenská republika. Je mi zle z toho, že sú to tí istí, ktorí drzo klamali o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, vohnali nás do amerických imperiálnych vojen, nikdy sa za svoje bezočivé lži neospravedlnili, a teraz nás bez mihnutia oka klamú s rovnakým zápalom o DCA. Je mi zle z toho, že bývalý premiér Mikuláš Dzurinda „vyčíta vládnym politikom pri obrannej dohode s USA prílišnú reflexiu názorov voličov“. Ach, a koho názory majú ústavní činitelia Slovenskej republiky reflektovať? Spojených štátov? Kam sme sa to dostali? Ľudia, takýchto naničhodných darebákov bez úprimného vzťahu k vlasti si tu roky volíte, a potom len nadávate po krčmách a sociálnych sieťach, akoby ste za to neboli zodpovední vy sami. Ja len dúfam, že tieto postoje si už konečne zapamätáte. A že teraz nebudete len frflať, pretože ešte máme pred sebou veľkú a ťažkú bitku: toto, čo sa na nás valí, už môže zastaviť len REFERENDUM, jedine sila a odhodlanie národa, ktorý ešte nestratil historickú pamäť a nedovolí, aby nás hŕstka zradcov tak lacno predala. Som nahnevaný, lebo toto si Slovensko nezaslúži. DCA nie je ničím iným ako pozývacím listom pre americkú armádu. Hanba všetkým, ktorí sa na tom podieľajú.
PREDSEDA NR SR BORIS KOLLÁR DNES PRIJAL PREDSTAVITEĽOV OZ ZJEDNOTENÍ ZA MIER
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár dnes popoludní prijal predstaviteľov občianskeho združenia Zjednotení za mier v zložení Eduard Chmelár (prezident OZ ZZM), Iveta Kompišová (predsedníčka Správnej rady OZ ZZM) a Branislav Fábry (právny expert OZ ZZM).
Na úvod som predsedovi parlamentu poďakoval, že spomedzi najvyšších ústavných činiteľov je jediný, kto si našiel čas aj na argumenty odporcov vojenskej zmluvy s USA. Úprimne si to vážime.
Zároveň som mu odovzdal mierovú petíciu s viac ako 30 000 podpismi občanov, ktorí požadujú, aby NR SR
1) prijala ústavný zákon o zákaze dočasného alebo trvalého rozmiestnenia cudzích ozbrojených síl na území Slovenska
2) schválila právo na mier zakotvené v Ústave SR
3) vyslovila súhlas s pristúpením Slovenskej republiky k Zmluve OSN o zákaze jadrových zbraní.
Predseda NR SR teraz rozhodne o tom, ktorému parlamentnému výboru pridelí petíciu na rokovanie.
Vo svojom úvodnom prejave som sa usiloval pánovi predsedovi vysvetliť ďalekosiahle politické dôsledky prijatia takejto zmluvy pre Slovensko. Za najsilnejší argument pre referendum považujem, že táto zmluva má na spoločnosť dlhodobé dopady, ktoré nedokážu zmeniť parlamentné voľby. V následnej diskusii sme si vymenili názory na filozofiu dohody, ale aj jej jednotlivé sporné body. Šéf parlamentu niekoľkokrát zdôraznil svoju proamerickú orientáciu, ale zároveň dal jasne najavo, že vníma problematické časti zmluvy. Prezradil, že na stretnutí prezidentku aj on vyzval, aby dala dohodu posúdiť na Ústavný súd SR. V tejto súvislosti som požiadal Borisa Kollára, aby sa pokúsil hlavu štátu presvedčiť, aby napadla zmluvu v rozsahu zásadných pripomienok vznesených v pripomienkovom konaní vzhľadom na to, že sa nimi zástupcovia ministerstva obrany a zahraničných vecí odmietli vecne zaoberať. Ústavný súd sa totiž môže zaoberať len tým, čo prezidentka navrhne posúdiť. Toto Boris Kollár odmietol urobiť s odôvodnením, že chce nechať Zuzane Čaputovej priestor, aby sa rozhodla sama.
Predsedovi parlamentu som pripomenul kľúčovú úlohu, akú môže zohrať hnutie Sme rodina v schvaľovacom procese. Boris Kollár prezradil, že polovica jeho poslaneckého klubu je proti DCA, ale namietal, že aj keby hlasovali všetci proti, prijatiu zmluvy nezabránia, lebo už pri niektorých reformných zákonoch sa ukázalo, že majú tesnú väčšinu 76 poslancov aj bez nich. Upozornil som ho, že to nie je isté, lebo minimálne traja poslanci OĽaNO budú hlasovať proti. Je to teda stále v jeho rukách a svojím rozhodnutím sa môže zapísať do dejín, lebo toto si budú ľudia pamätať ešte veľmi dlho. Tlmočil som mu aj obavy záhorských obcí, keďže starosta Kuchyne sa so mnou pred niekoľkými dňami skontaktoval a poprosil ma o pomoc pri príprave petície. Predseda NR SR okamžite prejavil záujem prijať predstaviteľov dotknutých obcí. Hovorili sme aj o iných veciach, ktorých zverejnenie však nepovažujem za korektné. Na záver Boris Kollár s uspokojením skonštatoval, že toto stretnutie nebolo márne. V tom sa absolútne zhodneme a ďakujeme za otvorenú diskusiu.
Harabin už v prezidentskej kampani 2019 o americkej okupačnej zmluve povedal, že ju vypovie.
Harabin už v prezidentskej kampani 2019 o americkej okupačnej zmluve povedal, že ju vypovie. Asi preto sa nemohol stať prezidentom. Smer mesiac pred prvým kolom narýchlo nasadil do kampane Šefčoviča.
Čaputovej doložka je pre USA toaletným papierom, lebo rozhodujúci je obsah okupačnej zmluvy.
Skončia kolaboranti na čele s Čaputovou presadzujúci okupačnú zmluvu proti Rusku tak, ako Emanuel Moravec za Háchovej éry v Česku, resp. sluhovia USA v Iraku Sadam Husein, Muamár Kadáfi v Lýbii, či Nicolae Causescu v Rumunsku. Už začala občianska petičná akcia za referendum, ktoré zlikviduje okupačnú zmluvu s USA.
Podpisujte PETIČNÝ HÁROK – Petícia za vypísanie referenda o vytvorení právneho základu pre rozmiestnenie jadrových zbraní na území Slovenskej republiky. „Súhlasíte s tým, aby Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických vytvorila právny základ pre rozmiestnenie jadrových zbraní na území Slovenskej republiky?“ Autori referendovej otázky, JUDr. Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady, bývalý predseda vlády a exminister ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, kandidát na post prezidenta a Doc. JUDr. Ján Drgonec, DrSc. bývalý sudca Ústavného súdu, bývalý poslanec a predseda ústavno-právneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Viac vo videu nižšie:
PREZIDENTKA ZÁMERNE VYTVÁRA DYMOVÚ CLONU PRE KRYTIE NAĎA A KORČOKA
Viackrát som si pozorne vypočul prezidentkine vyhlásenie k obrannej dohode s USA. Z jej rozhodnutia som sklamaný, ale nie zaskočený. Jednoducho drží líniu. A cieľom jej dnešného vystúpenia bolo vytvoriť informačnú dymovú clonu, ktorá poskytne ministrom Naďovi a Korčokovi čas a priestor na pretlačenie dohody.
Cieľom dnešného vystúpenia bolo otupiť odpor verejnosti. Tzv. interpretačná doložka nie je pre americkú stranu záväzná. Prezidentka to viackrát povedala – je to deklarovanie toho, s akou interpretáciou dohody Slovensko pristupuje k jej podpisu. Američania to teoreticky môžu odmietnuť, ale prečo by to robili, keď je to pre nich de facto bezvýznamné? Interpretačná doložka nie je nič viac a nič menej ako položenie Naďovej a Korčokovej interpretácie na papier. Rozumiete? Je to presne ten prípad, keď Naď hovoril, že on ten a ten článok chápe inak a všetci ostatní sa zmluve nerozumejú.
PREČO NIE JE MOŽNÉ KORIGOVAŤ ZNENIE ZMLUVY?
Všimnite si, ako vehementne až fanaticky pristupujú prívrženci dohody k obhajobe jej znenia. Nie sú ochotní tam zmeniť ani jediné slovíčko. A prezidentkin krok je v súlade s touto filozofiou. My, odporcovia tejto dohody, sa však snažíme upozorniť na to, že v dohode treba rámce nastaviť jednoznačne, tak aby nemohli nastať interpretačné spory a s čo najväčším dôrazom na záujmy SR.
Clara pacta – boni amici, však?
Upozorňujeme na to, najmä preto, lebo v článku 29 bode 3 návrhu DCA sa Slovensko zaväzuje, že spory, alebo otázky, ktoré sú predmetom Dohody sa „nepredložia žiadnemu vnútroštátnemu súdu ani žiadnemu medzinárodnému súdu, tribunálu alebo podobnému orgánu, ani žiadnej inej tretej strane“. Ak nastane v budúcnosti – trebárs v roku 2029 nejaký spor, Američanov nebude zaujímať ako to v roku 2022 chápala Čaputová, Naď či Korčok. Oni si môžu (a my takisto) s interpretačnou doložkou viete čo… A Slovensko v spore s Američanmi zostane bezzubé, keďže sme sa zaviazali neposúvať potenciálne spory tretej strane.
PÁNI FICO A PELLEGRINI, TERAZ, ALEBO NIKDY!!!
Začínam mať obrovské obavy z toho, aby sme túto situáciu ako odporcovia nepodcenili. Dnes som odpovedal na otázky redaktorky ruskej agentúry RIA novosti ohľadom toho, čo sa u nás deje. Spýtala sa ma či je možné prirovnať dianie u nás k tomu, čo sa dialo v Česku v roku 2007-2008 pri snahe USA umiestniť do českých Brdov radar. Odpovedal som, že je tu jeden zásadný rozdiel: časový aspekt. Ten umožnil v Česku vznik konsolidovaného mierového hnutia, no u nás sme stále rozdrobení. Nemáme toľko času ako malo mierové hnutie za riekou Moravou. A tým, že prezidentka splnila svoju úlohu a nepodala návrh dohody na Ústavný súd sme nezískali čas navyše. Máme extrémne málo času a nie som si istý, či si to vedenie parlamentnej opozície uvedomuje. O možnej petícii sa už niekoľko týždňov len diskutuje, ale zatiaľ nevidím reálne kroky. A po prezidentkinom vyhlásení sa čas nepočíta na dni, ale na hodiny.
Vlna nesúhlasu, ktorá sa proti dohode s Američanmi zdvihla mi dáva nádej, že by sme 350 000 podpisov vyzbierali aj v extrémne krátkom čase. Verím v to. Som si istý že by ste čakali v radoch, aby ste takúto petíciu podporili. Ale takúto petíciu nemôže spustiť jedna strana, jedno zoskupenie, alebo jeden človek. Musí to byť spoločná iniciatíva zjednocujúca odporcov naprieč celou spoločnosťou a impulz musí prísť od najsilnejších strán.
Preto to poviem na rovinu a nezvykle adresne: Páni Fico a Pellegrini, ste schopní v tejto chvíli hodiť za hlavu svoje osobné škriepky, snahu o maximalizáciu zisku politických bodov a sústrediť sa behom nasledujúcich týždňov výhradne na ochranu SR pred upadnutím do vazalského postavenia? Ak áno, tak treba konať v najbližších hodinách. Teraz, alebo nikdy.Socialisti.sk sú pripravení pomôcť.
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár