Zarybnili tatranské bystriny
V horských bystrinách už pláva nová generácia pstruha potočného. Pracovníci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP-u vo Východnej v priebehu júna vysadili celkovo 55-tisíc kusov násad pstruha potočného. Robia tak každý rok najmä preto, aby udržali populácie pôvodných druhov rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti.
Okrem Tichého a Kôprového potoka na Podbanskom, zarybnili Javorinku a Širokú v Javorovej doline, pokračovali lokalitou Podspády, Bielou vodou v Ždiari, Skalnatým potokom v Tatranských Matliaroch, riekou Poprad v Mengusovskej doline, revírmi v Habovke, Zverovke a na Oraviciach, pstruhy od dnešného dňa už plávajú aj v Batizovskom potoku, Veľkom šume či Lipničanke v Červenom Kláštore.
Na Bielom Váhu tento rok začalo svoju púť 5 000 kusov pstruha potočného a 5 000 kusov lipňa tymianového. „Rybky v tatranských bystrinách majú ideálne životné podmienky. Po čase, keď dorastú, dostanú sa aj do nižších úsekov riek Oravy, Popradu a Dunajca,“ konštatoval Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb vo Východnej, kde okrem pstruhov potočných a lipňov tymianových chovajú tiež pstruhy dúhové, hlavátky či sivone americké.
Ryby záujemcom ponúkajú aj na predaj – a to nielen vo forme násad, ale i na konzum. „V nasledujúcich rokoch chceme zvýšiť produkciu lipňa tymianového, ktorého však vydry tak obľubujú, že dokážu prekonať všetky prekážky a znížiť stavy generačného materiálu na minimum aj pri najvyššom stupni ochrany,“ dodal Peter Kriššák. (mpa)
Snímka: Peter Kriššák
Zanechajte nám komentár