Zákazy nefungujú
Bratislava má najnovšie aj prívlastok „mesto zákazov“. Hazard, ohňostroje či hlasná zábava po 22,00 hod. To sú zrejme najpálčivejšie problémy nášho hlavného mesta. Nie kolabujúca doprava, parkovacia politika a nekontrolovateľná výstavba. Aj o zákaze ohňostrojov sa bude hovoriť na najbližšom mestskom zastupiteľstve.
Bratislava oslávila Silvester a príchod Nového roka 2017 veľkolepým ohňostrojom na Dunaji. Vlastným občanom však možnosť oslavovať po svojom nedovolila a všeobecne záväzným nariadeným zakázala aj jeden z najtradičnejších symbolov príchodov nového roka – obyčajnú prskavku. Stovky Bratislavčanov tiež donútili nové pravidlá odísť oslavovať mimo mesto a ďalšie stovky z nich museli nedobrovoľne porušiť pravidlá, ak chceli oslavovať po svojom.
Pozrime sa však na niektoré fakty
Počas silvestrovskej noci záchranári v Bratislave ošetrili v tri prípady zranení spôsobených pyrotechnikou. Je to menej ako rok predtým a neporovnateľne menej ako 19 zranení, ktoré počas silvestrovskej noci spôsobil alkohol. Ten zatiaľ nikto nezakázal a zrejme ani neplánuje.
Počas silvestrovskej noci riešili mestskí policajti podľa oficiálneho vyjadrenia „niekoľko“ kontrol nedodržiavania všeobecne záväného nariadenia a udelili „niekoľko“ blokových pokút. Podľa toho istého zdroja však dostali takmer dve stovky podnetov na nezákonné používanie pyrotechniky, ktoré sa ale nedajú reálne skontrolovať. Nakoľko, ako sami priznávajú „od nahlásenia udalosti hliadkam v teréne uplynul istý čas a po príchode na miesto sa priestupca už na ňom nenachádzal“. Zákaz je teda aj podľa najpovolanejších neodkontrolovateľný.
Samotný ohňostroj je nádherné iskrivé divadlo, ktoré si každoročne nenechajú újsť desiatky tisíc návštevníkov na čele s primátorom a jeho priateľmi. Nie každému sa však chce a dá ísť na námestia. Oslavovať v chlade a v dave podnapitých spoluobčanov či turistov. Niektorí chcú oslavovať doma pozrieť si ohňostroj v kľude svojej záhrady či spoločne so susedmi na ulici. Majú však smolu, lebo poslanci mestského zastupiteľstva to videli inak.
Vyzývame preto na zmenu totálneho zákazu zábavnej pyrotechniky v Bratislave a ponúkame kompromisné riešenia.
Najväčší odpor vyvolávajú petardy, nakoľko ich výbuchy znepríjemňujú život milovníkom zvierat. Berieme si za svoje a stotožňujem sa s aktivistami z iniciatívy „Stop petardám“. Dajme im teda stop, zakážte ich a my to budeme rešpektovať.
Ďalší kompromis sú zóny bez zábavnej pyrotechniky. Súhlasíme, nech Bratislava vyčlení námestia či celé Staré mesto ako zónu bez zábavnej pyrotechniky. Návštevníci osláv prišli najmä kvôli jednému veľkolepému ohňostroju, ktorý uvidia o polnoci na hladine Dunaja a nie kvôli malým ohňostroj. Tie nemajú v dave čo robiť.
Absolútny zákaz nepovažuje za dobré riešenie aj časť bratislavskej verejnosti, čo dokázali nákupom zábavnej pyrotechniky napriek zákazu. Ako nešťastné riešenie to vidia aj občiansky aktivisti na čele s Jakubom Kurucom podľa ktorého sa „Bratislava mení namesto zákazov“. https://jakubkuruc.blog.sme.sk/c/447450/hlavne-mesto-zakazu.html
Profesionálni odpaľovači nesúhlasia s nekontrolovanými a neodbornými ohňostorojmi či nezmyselným búchaním petárd. Chceme však kompromis – väčšiu kontrolu a čiastočný zákaz petár. Nie absolútny zákaz, ktorý nefunguje a nikto ho nerešpektuje. Tak, aby sme si mohli my aj mestský policajti robiť svoju prácu.
Zanechajte nám komentár