Za objavy neuveriteľnej krásy slovenských jaskýň ďakujeme jaskyniarom
Krásny, slnkom zaliaty deň privítal pod zasneženými štítmi Tatier minulú sobotu účastníkov 25. ročníka celoslovenského stretnutia jaskyniarov Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS) – Speleomíting, ktorý sa konal v Dome kultúry vo Svite. Hosťom Speleomítingu bol primátor mesta Svit Ing. Miroslav Škvarek, ale zúčastnil sa ho aj predseda Českej speleologickej spoločnosti Ing. Zdeněk Motyčka a okolo 180 jaskyniarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. Z bohatého programu tohtoročného stretnutia jaskyniarov si však mohli vybrať aj sympatizanti, ktorých zaujíma tento tajomný a krásny svet jaskýň i samotná práca jaskyniarov.
Úvod patril najvýznamnejším objavom
Očakávaným bodom programu bolo odovzdávanie ocenení za objavy členov SSS v Slovenskej republike a v zahraničí za rok 2015.
Ceny boli udelené jaskyniarom zo Speleoklubu Chočské vrchy za objavy v Prosieckej jaskyni, jaskyniarom zo speleoklubov Drienka a Šariš za objavy v jaskyni Stratený potok, Speleologickému klubu Slovenský raj za prepojenie Stratenskej jaskyne a jaskyne Duča a členom klubu Speleodiver za objavy a dokumentáciu vodou zatopených jaskýň v Mexiku.
Ako nám povedala hlavná organizátorka stretnutia Oľga Miháľová, práve Speleomíting je príležitosťou pre jaskyniarov, ktorí sa môžu prezentovať svojimi úspechmi a výsledkami pri prieskume jaskýň na Slovenku, ale a v zahraničí zav minulom roku. „Určite zaujali objavy jaskyniarov v minulom roku napríklad v Prosieckej jaskyni v Chočských vrchoch či postupy jaskyniarov v jaskyni Stratený potok na Muránskej planine. Nepochybne zaujalo pepojenie jaskyne Duča so Stratenskou jaskyňou, čím vznikol 23 670 metrový jaskynný systém Starenská jaskyňa, Psie diery a Duča. Rovnako zaujali aj prieskumné práce v Jaskyni Mesačný tieň v Belianskych Tatrách, keď vo Vesmírnej šachte v sektore Žufane sa podarilo dosiahnuť výšku 165 metrov. Na prekonanie tejto šachty bolo nainštalovaných 300 metrov horolezeckých lán,“ uviedla Oľga Miháľová a dodala, že za prácou jaskyniarov je treba vidieť a najmä oceniť aj desiatky vykopaných metrov, ktoré v budúcnosti určite povedú k prieniku do nových priestorov.
Jakyniari i všetci, ktorí na tohtoročný Speleomíting zavítali, mali možnosť pozrieť si 16 filmových príspevkov o objavoch u nás i vo svete, tematicky zameraných na rôzne oblasti speleológie, ako je speleopotápanie, speleoarcheológia, speleopaleontológia, geológia, mapovanie jaskýň, atď. Diváci mohli spolu s nimi prežívať ich úspechy, ale aj starosti a ťažkú drinu.
„Slovenskí jaskyniari pôsobili v minulom roku aj v zahraničí, to napríklad v Bolívii, Čile, Kosove, Maroku, Mexiku či v Peru, Ruskej federácii a Venezuele a aj tu prispeli k novým objavom, s ktorými sa s nami podelili,“ dodala O. Miháľová.
Divácke ceny pre domáce i zahraničný príspevok
Na záver diváci na hlasovacích lístkoch vyhodnotili filmové príspevky a divácka cena bola udelená za najhodnotnejší príspevok z domácich lokalít členom Speleoklubu Chočské vrchy (prednášajúci Juraj Szunyog) 3. poschodie Prosieckej jaskyne.
Najhodnotnejšiemu príspevku zo zahraničných ciest z pohľadu divákov patrila divácka cena Speleoklubu Speleodiver (prednášajúci Karol Kýška) s príspevkom Sardínia – speleopotápanie a v kategórii speleologická dokumentácia jaskýň na mapách získal divácku cenu Speleoklub Drienka a Šariš za Nove objavy v jaskyni Stratený potok.
Objavy v jaskyni Stratený potok
Odborníkmi i divákmi boli ocenené objavy v jaskyni Stratený potok. Táto jaskyňa bola objavená v decembra 2003 a jej priestory po zameraní dosiahli dĺžku 1 542 m. Rok po objave jaskyne prvotný veľký záujem ochabol a v prieskumoch sa ďalej nepokračovalo pravdepodobne preto, že jeden z objaviteľov Igor Pap sa zameral na novú rozsiahlu jaskyňu Mesačný tieň vo Vysokých Tatrách. Od augusta 2013 jaskyniari opäť zamerali svoju činnosť na jaskyňu Stratený potok, kde po viacerých náročných akciách lokalizovali prievan a začali rozširovať koncové časti Severnej vetvy. V októbri 2015 sa jaskyniarom zo speleoklubov Drienka a Šariš po 13 akciách postupne podarilo preniknúť do rozsiahleho pokračovania v dĺžke viac ako 1 300 m a zatiaľ je zameraných 999 m. Nové priestory v Severnej vetve pokračujú v smere na jaskyňu Homoľa. Spodná úroveň v dĺžke cca 700 m je pretekaná vodným tokom a končí sifónom. Horná úroveň je inaktívna, bohato vyzdobená, sú tu aj mohutné závaly, ale aj perspektívne miesta s prievanom do ďalšieho pokračovania. Akcie na prelome rokov 2015-2016 boli venované najmä mapovaniu a rozširovaniu ťažko priechodných miest po ceste jaskyňou.
„Ubehlo 25 rokov organizovania Speleomítingu Slovenskej speleologickej spoločnosti vo Svite, na ktorých majú jaskyniari možnosť prezentovať sa svojimi celoročnými úspechmi, vymeniť si skúseností či oboznámiť sa s novými technickými pomôckami. Verím, že ani v budúcnosti neupadne do zabudnutia a úspešne bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ povedala na záver hlavná organizátorka Speleomítingu 2016 Oľga Miháľová. (red)
Zanechajte nám komentár