VÝZVA NA ZRUŠENIE CITÁCIÍ V BEZPEČNOSTNEJ STRATÉGII SLOVENSKA
Foto: Národné obrodenie
AUTOR: Rastislav Ruman
Slovenský národ sa v parlamentných voľbách 2023 a v prezidentských voľbách v apríli 2024 defacto rozhodoval medzi dvoma elementárnymi určeniami našej budúcnosti. Buď opustíme všetku štvavú a agresívnu povahu zahranično-politickej orientácie namierenú predovšetkým proti Ruskej federácii ale aj Východu a budeme trvať na deklarovanom protivojnovom statuse „ani jeden náboj, ani jeden vojak“ alebo budeme progresivisticko – liberalistickými vojnovými štváčmi a súčasťou transatlantickej vojnovej mašinérie a sankčných opatrení. Rozhodli sme sa úplne jasne a svetu vyslali presvedčivý signál. Vo voľbách do Európskeho parlamentu uspeli navyše tendencie opustiť zvyšujúcu sa centralizáciu moci Európskej únie a vystúpenia z NATO, ktoré najvýraznejšie zaznievali z úst nezávislého protagonistu tohto typu myslenia, reprezentanta Národného obrodenia, Tibora Eliota Rostasa, ktorého volilo bezmála 20 000 občanov Slovenska s jeho vyhlásením o prijatí statusu neutrality. Ľud sebaurčenie Slovenska potvrdil v troch voľbách konajúcich sa počas niekoľkých mesiacov. Výsledok je nespochybniteľný, hlas ľudu, hlas boží preriekol absolútne zrozumiteľnou rečou.
S odstupom veľmi krátkeho času ale Slovensko precitá a státisíce jeho obyvateľov sa dozvedajú čoraz viac o tvrdej realite z úst najvyšších ústavných činiteľov ale aj zo stále platných dokumentov prijatých na pôde slovenského parlamentu ešte za čias vlády Igora Matoviča, ktoré sú stále platné. Patrí sem dokument BEZPEČNOSTNÁ STRATÉGIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY prijatý v roku 2021, z ktorého vyberáme najmä tieto pasáže:
- Sme svedkami presadzovania mocenských a teritoriálnych ambícií, nelegálneho použitia sily a porušovania medzinárodného práva, posilňovania vojenských a nevojenských spôsobilostí, politickej a ekonomickej stagnácie a chronickej nestability regiónu. Konflikt v Gruzínsku a na východe Ukrajiny vyvolaný agresívnym správaním Ruskej federácie, ako aj nelegálna okupácia ukrajinského Krymu a Sevastopoľa je v hrubom rozpore s medzinárodnými právom a politickými záväzkami. Región východnej Európy je zdrojom mnohých potenciálnych hrozieb aj pre Slovenskú republiku ….
- Hlavnou výzvou je ukončenie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, obnova jej zvrchovanosti a územnej celistvosti, vrátane ilegálne okupovaného Krymu. Slovenská republika vyvinie maximálne úsilie v záujme podpory politického riešenia konfliktu na Ukrajine a bude prispievať k napĺňaniu euroatlantických ambícií Ukrajiny ….
- Rusko je dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev, zároveň však svojím konfrontačným prístupom vo vojenskej, bezpečnostnej aj politickej oblasti predstavuje hlavnú výzvu pre bezpečnosť nášho euroatlantického priestoru. Slovenská republika nemôže prehliadať porušovanie základných zásad medzinárodného práva, zasahovanie do demokratických procesov iných štátov a snahy o oslabovanie základov európskej bezpečnostnej architektúry, vrátane jednoty NATO a EÚ …
- Naším bezpečnostným záujmom je udržanie vojenskej prítomnosti USA v Európe, ktorá stelesňuje nedeliteľnosť bezpečnosti spojencov na oboch brehoch Atlantiku. Jej pokračovanie prispieva k stabilite a bezpečnosti v Európe a predstavuje kľúčovú odstrašujúcu silu a záruku efektívnej obrany pred prípadným ozbrojeným útokom na európskych členov NATO. Meniace sa priority USA, ktoré sa prenášajú aj do transatlantických vzťahov, nespochybňujú význam strategického spojenectva a politický dialóg, a to napriek niekedy odlišným pohľadom na spôsob riešenia vybraných medzinárodných otázok. Zníženie globálnej angažovanosti USA nie je v našom záujme, pretože oslabuje medzinárodné inštitúcie a na nich založený medzinárodný systém, ako aj samotnú transatlantickú väzbu, súdržnosť a akcieschopnosť NATO …
Za Národné obrodenie vyzývame poslancov Národnej rady SR a zvlášť poslancov koaličných strán, aby s neodkladnou platnosťou novým uznesením zrušili tento vojnový a jednostranne zameraný dokument znemožňujúci priateľský dialóg a budovanie vzťahov vo svete s rovnoprávnym rozložením síl.
Neváhajte svojim podpisom podporiť túto iniciatívu Národného obrodenia, ktorá bude adresovaná priamo predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, prezidentovi aj premiérovi SR.
Svoje virtuálne podpisy zasielajte na: narodneobrodeniesr@gmail.com
Signatári:
Tibor Eliot Rostas
Rastislav Ruman
Miloš Zverina
Róbert Merva
Marián Tkáč
Ján Čarnogurský
Ján Dudáš
Peter Lipták
Viktor Timura
Ján Prenosil
Jozef Prenosil
Brigita Tarinová
Róbert Klein
Boris Wagner
Jozef Hranák
Marián Prosnan
Eva Prosnanová
Zuzana Dvořáková
Lukáš Hrnčár
Jozef Bachratý
Pavol Bielt
Elena Bachratá
Peter Zelenay
Eva Zelenayová
Vladimír Ondrejička
Juraj Vízy
Zlatica Vízyová
Milan Hanáček
Igor Svitač
Katarína Richtaríková
Elena Bielická
Bohumil Martinák
Jaromír Kupčok
Tibor Korečko a Janka Hriňáková
Zanechajte nám komentár