Vykazuje obdobie pandémie marec 2020 až september 2023 znaky fašizmu?
V poslednom čase verejnosť zaujali tlačové besedy splnomocnenca vlády pre vyšetrenie pandémie covid 19 a hlavne verejnosť zaujali reakcie od prezidenta Petra Pellegríniho počnúc, cez ministra vnútra Šutaj Eštoka až po ministra školstva Druckera. Prekvapujúco kritika zaznela aj na vzdelanie MUDr. Kotlára ako vzdelaním nekompetentného na posúdenie pandémie, keďže je síce vyštudovaným lekárom, ale špecializuje sa v obore ortopédie. V tomto duchu sa vyjadrila aj Slovenská lekárska komora, ktorá žiada verejnosť, aby sledovala vyjadrenia oficiálnych autorít. Kým sa dostaneme k samotným záverom splnomocnenca vlády, aké je Tvoje stanovisko k tejto otázke?
Je asi dobre vyjasniť túto otázku možno v širšom kontexte. Máš školy a univerzity, ktoré sú pomerne úzko špecializované a neposkytujú dostatočný rozhľad poskytujúci všeobecné vzdelanie. V zásade tieto školy, či univerzity vychovávajú úzko špecializovaných pracovníkov, ale často bez schopnosti adaptácie svojich vedomostí na príbuznú problematiku. Ak sa budeš zamýšľať, ako sa dajú merať univerzity v zmysle týchto kritérií, dostaneš prekvapivo jednoduché riešenie. V Sociálnej poisťovni majú všetky záznamy, ktoré umožňujú zistiť, aký mal konkrétny absolvent univerzity príjem a ako dlho bol nezamestnaný počas svojej cca 40 ročnej pracovnej kariéry. Zbytok je už len vecné posúdenie, či príslušnú univerzitu skutočne potrebuješ, alebo je to len škola pre titul, ktorý nemá primeranú hodnotu.
Napríklad Elektrotechnická fakulta STU vykazuje štatistiku, že počas pracovného obdobia cca 40 rokov sú absolventi tejto fakulty zamestnaní bez toho, aby sa objavovala nezamestnanosť. To neznamená, že všetci celý čas pracujú v obore, ktorý vyštudovali. Náročnosť prvých troch rokov štúdia vytvorila základné znalosti, t.j. ako študovať efektívne. Títo absolventi nemajú problém prechádzať z jednej príbuznej problematiky do druhej. Takú istú charakteristiku má aj medecína. Prvé tri roky všeobecných znalostí proste vybuduje v absolventovi schopnosť učiť sa rozsiahle problémy, často v abstraktnom prevedení. Napríklad moja kombinácia fyziky na Elektrotechnickej fakulte so špecializáciou Fyzika Tuhých látok ako aplikovanou kvantovou mechanikou ma nútila zvládnuť vysoko abstraktné teórie kvantovej mechaniky aplikovanej na tuhé látky, ale zároveň som sa učil elektrotechnike, ktorá na rozdiel od teórií je vysoko praktická a pri experimentoch ti okamžite poskytuje odozvu, nakoľko pracuješ správne alebo nekvalitne.
Krásne sa toto spojenie ukázalo, keď sme riešili spoľahlivosť ústrední. Mohol som do praktických riešení kolegov vniesť systémový pohľad rizík a spoľahlivosti a tým sme sa odlíšili kvalitou. Kým slávny personálny počítač PMD dosahoval 100 hodín strednú dobu medzi poruchami, tak naše ústredne sme vyladili na 2 500 hodín, pričom sa jednalo o výrazne zložitejšie systémy. Ak sa vrátim ku kritike vzdelania Petra Kotlára, tak si myslím že je to neznalosť problematiky ľudí, čo sa na adresu pána Kotlára vyjadrujú. Kým s vyjadrením Šutaja Eštoka sa ešte dá ako tak polemizovať, vyjadrenie Druckera je ako ministra školstva priam katastrofálne. Rovno svojim vyjadrením povedal, že nerozumie rezortu, ktorý riadi a ak má akú takú sebareflexiu, podá po tomto vyjadrení demisiu. Máme smolu na politikov, čo riadia školstvo. Predstav si, že tam máš kopec renomovaných vedcov vo svete, špičkových pedagógov a nakoniec ich riadil obuvník a holič a teraz človek, ktorý je arogantne hlúpy. Že sa rektori nevzbúria je ich hanba, čo inšie si môžeš o tom pomyslieť.
Úloha splnomocnenca vlády pre prešetrenie pandémie, Petra Kotlára (nominant SNS), je podľa ministra Šutaja Eštoka pozrieť sa na mrhanie financiami a nie spochybňovanie vedeckého konsenzu. Citujem: „Tá správa bude buď taká, ako bolo na začiatku jej zadanie, alebo sa o nej vôbec nebudeme baviť,” vyhlásil. Ako teda vnímaš vyjadrenie pána ministra?
Ktokoľvek, kto bude reálne skúmať problematiku pandémie covid 19, musí pandémiu skúmať ako komplexný adaptívny systém. Ten sa chová tak, že mení svojimi aktivitami vonkajšie prostredie, na ktoré sa následne sám adaptuje. A adaptovaný systém opätovne mení vonkajšie prostredie. Je to dynamický systém v ktorom neplatí priamy vzťah príčina – následok, ale má vlastnosti nelineárneho systému. Keď prišli informácie o víruse, vláda rozhodla o prijatí proti-pandemických opatrení a tieto opatrenia zmenili nastavenie spoločnosti. Prakticky v priebehu pár dní pod rozhodnutím vlády došlo k obmedzeniam a spoločnosť sa svojim chovaním adaptovala na informácie a nariadenia, ktoré poskytla a realizovala vláda. Následne prišli rôzne riešenia až vláda rozhodla o očkovaní a spoločnosť sa znova adaptovala nejakým spôsobom.
Dnes máme výsledky, jednak výsledky z minulosti, ale čelíme problému vedľajších účinkov vakcín mRNA. A spoločnosť je znova adaptovaná na súčasné podmienky. Keď ale chceš skúmať takýto systém, tak zjednodušenie skúmania v režime príčina – následok je nezmyslom vedúcim k nesprávnym záverom. Na druhej strane, ak skúmaš takýto systém ako komplexný adaptívny systém, čelíš paradoxu: vieš formulovať správne otázku a teda správne zadanie problému až potom, keď systém vyriešiš. Preto až v procese vyšetrovania team Kotlára postupne zisťuje nové problémy, skúma ich v logike procesov a nanovo formuluje otázky, ktoré buď upresňujú zadanie alebo ho rozširujú.
Svojim vyjadrením sa pán minister Šutaj Eštok zaraďuje do dlhej plejády nekompetentných ministrov a ešte je tak infantilný, že o svojej nekompetentnosti informuje verejnosť. Iste, bežný človek to nevie takto vyjadriť, ale nevedomé spracovanie informácií verejnosťou je nekompromisné a spätne pôsobí na občana.
Typický príklad predstavuje úmrtie požiarnika pri hasení požiaru v Ludrovskej doline. Pán minister už dávno mal nanovo otvoriť vyšetrovanie lykožrúta z roku 2004 až 2008 a otvoriť rozhodnutie prokurátora o zastavení konania. Určite mal riešiť prevenciu, t.j. nariadiť v jeho riadenej organizácii Hasičského zboru, ktoré má v zmysle zákona v kompetencii určovať oblasti so zvýšeným rizikom požiaru, aby došlo k profesionálnemu riadeniu rizík spojených s požiarmi. Pochybujem, že vôbec majú v rezorte spracovaný materiál rizík v závislosti od stavu prostredia, minimálne v typizovaných situáciách v lesoch.
Predstav si, že v jednom metri kubickom živého stromu je 270 litrov vody. Ak pôsobí lykožrút a stromy zoschnú, miesto 270 litrov vody v každom jednom metri kubickom máš v prostredí suchý strom a vyschnuté machy, čo za normálnych okolností sú špongiou na vodu. Ak máš desiatky až stovky hektárov suchárov, les odumrel a prostredie je zbavené ohromného množstva vody, t.j. narastá riziko požiaru, nech už je to blesk či nedbanlivosť človeka. V Monkovej doline odumretý koreňový systém naplnil riziko nielen požiaru, ale aj riziko zosuvu pôdy pod dažďom, ktorý by v živom koreňovom systéme príroda zvládla svojimi ekologickými službami. Ako vieš, došlo k dvom úmrtiam a viacerým zraneniam turistov. V zásade je možné povedať, že došlo k zanedbaniu povinnosti pri výkone verejnej funkcie s vytvorením stavu so zvýšeným rizikom zosuvu pôdy a so zvýšeným rizikom požiaru s následkom smrti a zranení osôb.
Samotné udalosti v Monkovej a Ludrovskej doline by mali motivovať prokurátora k nariadeniu vyšetrovaniu ex offo. Myslíš, že dôjde k vyšetrovaniu? Pán minister je v konflikte záujmu. Má pod sebou vyšetrovateľov a zároveň hasičov a mŕtveho hasiča. Navyše je v riziku, že vyšetrovateľ dôjde k záveru, že došlo k zanedbaniu povinností pri výkone funkcie s následkom smrti. Takže zabudni na to, že dôjde k vyšetrovaniu. Ak vyšetrovanie nespustí prokuratúra, tak sa riziká nepomenujú a ani sa nebudú riešiť a verejnosť bude zásobovaná vyjadreniami ministra, ktorý uveril v seba. S autoritou MAJITEĽA PRAVDY sa vyjadril k práci zmocnenca vlády pána Kotlára. Podľa môjho názoru nekompetentne a hodne zákerne. Spomeň si, čo všetko vo voľbách nasľubovala vidieku strana Hlas. Žiaľ je po demokratických voľbách… Slovák zabudni!
Ak ale má byť naša diskusia korektná, je potrebné, aby si sa osobne predstavil, že dostatočne rozumieš problematike, ktorú diskutujeme. Za redakciu môžem povedať, že si už aj u nás publikoval svoje názory ku covidu a hlavne, navrhol si riešenie liečby pre vedľajšie účinky. Zaoberáš sa detailne procesmi spojenými s dlhodobým hladovaním. Nakoniec osobne som robil video záznam ľudí, ktorí vyrozprávali svoj príbeh liečby rakoviny cez Tebou navrhnuté postupy. A ukazuje sa, že sú úspešné. Seba si liečil z obštrukčnej choroby pľúc, pomohol si pri riešení diabetu či neuropatie. Ako pristupuješ k problematike medecíny?
Ako každý zložitý problém, aj medecína a jej riešenie je založené na pochopení celku a detailu zároveň. Aktívne sa zaoberám medecínou od roku 2010. Mám vybudovanú rozsiahlu knižnicu najmodernejšej literatúry približne 1000 zväzkov za možno 80 000 € a viac uložených v štyroch knižniciach. Navyše ich aj študujem, približne 80 až 100 kníh ročne a ak je potrebné, tak aj odborné články. To je to, čo ma naučila vysoká škola. Ale skúsme to vziať od podstaty, pretože problematika vyšetrovania splnomocnencom vlády Kotlárom má rozmer systému hodnôt. Je to rozsiahly problém a pokiaľ nebudeš k nemu pristupovať s vedeckou pokorou, veľmi rýchlo sa ti zasmeje Einsteinov Boh.
Ako by si teda zasadil Kotlárove vyšetrovanie do hodnotového systému?
Predstav si vznik prvej bunky. Millerove experimenty už v päťdesiatych rokoch ukázali, že výboje v anorganickom prostredí podobnom ako bolo pred štyrmi miliardami rokov majú vysokú pravdepodobnosť, že vznikne organická hmota. Maturana išiel ďalej a rozpracoval autopoietický systém, t.j. systém, ktorý pod energetickým impulzom poskladá príslušné funkčné časti do jedného celku a vyčlení ich z prostredia cez membránu. Je to samozrejme náhodný systém, ktorý sa realizuje so štatistickou pravdepodobnosťou. Takto je predstava, že vznikla prvá bunka. Už prvá bunka mala v sebe poznanie, ktoré jej umožnilo odlíšiť, či prostredie, v ktorom existuje, je vhodné na reprodukciu alebo je to prostredie, kde sa bunka musí snažiť prežiť. Vo vhodnom prostredí bunka reprodukuje svoje orgány a seba a zároveň sa delením množí, tvorí potomstvo. V prostredí nevhodnom na reprodukciu sa bunka prepína do špeciálneho stavu nazvaného anti-age stavu a spúšťa očistné programy. Tento program a schopnosti buniek máme zakódované v našej DNA.
Sinclair tvrdí, že túto sekvenciu génov, nazývaných sirtuíny obsahuje každá živá bunka, ktorú skúma veda. Z pohľadu bunky môžeš potom povedať, že zmyslom života je život samotný. V evolučnom vývoji sa človek dostal na vrchol živých organizmov cez nadobudnutie adaptačného mechanizmu vedomia a vytvorenie človeka ako sociálneho tvora. Človek bez väzieb na iných ľudí nemá ako prežiť. Jednoducho náš mozog sa vyvíja v režime odozvy na podnet. Ak nemá podnet príslušnej kvality, tak sa štruktúry mozgu buď nevyvinú vôbec, alebo sú výrazne poškodené. Takto sa vytvára zároveň väzba ako základná funkcia sociálneho tvora nazvaného človek.
Najvyššou formou väzby je láska ako väzba na milovanú/é osoby. Láska má rôzne formy. Čiže, ak si zadefinujeme, že zmyslom života je život, potom pre človeka je zmyslom života jeho vyššia forma v podobe lásky, ktorá je naviazaná na väzbu a je jej emocionálnou nadstavbou. Potom môžeme tvrdiť, že štát je tu vytvorený na to, aby zaistil občanom život. Nakoniec poslanie Ústavy je chrániť život, zdravie a majetok občana. Vyšetrovanie splnomocnenca vlády Kotlára je zamerané na zistenie, prečo v SR máme vysoký stav nadúmrtia, čo má dať odpoveď na otázky, či išlo o zanedbanie povinností verejných činiteľov pri výkone funkcie alebo išlo dokonca o úmysel. Samozrejme, komplexné vyšetrovanie zahŕňa viacero rovín od biologickej roviny, cez medicínsku a teda vecnú rovinu a cez vyšetrovanie, či nedošlo k zneužitiu mocenských a finančných nástrojov.
Takéto vyšetrovania už bežia v rôznych štátoch a postupne sú informácie zverejňované. Zvlášť pre nás na Slovensku je dôležité vyšetrovanie, ktoré beží v Nemecku, ktoré už vyústilo do trestného podania. Podobne rozsiahle vyšetrovania bežia v USA. Rozbiehajú sa súdne procesy v rôznych federálnych štátoch USA.
Informácie sa začínajú uvoľňovať z režimu utajených do režimu verejných. Kým sa k nim dostaneme, čo všetko je potrebné v súvislosti s pandémiou a jej vyšetrovaním vykonať?
Vieš dobre, že na Slovensku máme vážny problém a tým je zdravotný systém. Jean Tirole dostal Nobelovu cenu za zistenie, že pri konštrukcii špecializovaného trhu na príslušné služby nepostačuje všeobecná teória ponuky a dopytu, ale je nutné pochopiť príslušný detail, ktorý umožňuje správnu konštrukciu trhu. Spence, Stiglitz a Akerlof dostali Nobelovu cenu za výskum v oblasti asymetrie v informáciách na trhu. Pojem morálny hazard zahŕňa situáciu, kedy jedna strana vzťahu má významne väčší objem informácií pre rozhodovanie ako druhá a svoju informačnú prevahu zužitkuje v nadštandardnom zisku, ktorý musí zaplatiť protistrana, t.j. spotrebiteľ. Súčasťou týchto výskumov je aj konflikt záujmu, to znamená, že nie je v rovnováhe spoločenský a individuálny záujem.
Príkladom môže byť konflikt záujmu medzi komerčným a investičným bankovníctvom, ktorá viedla v roku 1929 k známej kríze odštartovanej čiernym piatkom (štvrtok). Na „čierny piatok“ spáchalo samovraždu jedenásť známych finančníkov. Počas „čierneho štvrtka“ 29. októbra 1929 sa predalo rekordných 16 miliónov akcií, pričom trhy stratili za jeden jediný deň rekordných 14 miliárd dolárov. Výsledkom bol Glass Steagllov zákon, ktorý riešil oddelenie komerčného a investičného bankovníctva. Platnosť tohto zákona bol salámovou metódou zlikvidovaný do konca roku 2000. Výsledok ukončenia platnosti tohto zákona je jasný, dostavila sa kríza v roku 2008.
Systémové vedy idú ale ďalej. Paul Ormerod v publikácii The Death of Economics ukázal, že zákon ponuky a dopytu platí len v úzkom intervale okolo rovnovážneho bodu. Teória chaosu a teória komplexity ukázala, že je možné konštruovať trh, je možné vytvoriť regulačné nástroje trhu, ale nie je možné riadiť trh. Nuž a to je to, čo sa deje, politici sa snažia riadiť trh.
Výsledkom sú vysoké náklady, ktoré platí spotrebiteľ. Výsledkom riadenia trhu vládou je, že do trhu môžeš zaviesť inštitucionalizovanú korupciu a teda podľa zákona okrádať spotrebiteľa. Index korupcie je na Slovensku dlhodobo 46 až 54, t.j. v korupcii sa stratí 46 až 54% verejných zdrojov. Sú to ročne miliardy. Dnes to asi uvidíme rovno na zdravotnom systéme v kontexte konsolidácie.
V štátoch EU ak odstrániš 10% korupcie meraným indexom CPI, zdvojnásobíš tvorbu HDP na obyvateľa. Rozhodujúca časť straty verejných zdrojov ide cez inštitucionalizovanú korupciu. Príkladom je II. pilier dôchodkového sporenia, kde chýba cca 15 miliárd €. Ani 67 noviel zákona tento stav nezmenil. Príklad II. piliera hovorí, že v kľude môžeš prehlásiť, že index korupcie plní funkciu rizikovej prirážky. Ak teda do zdravotného systému ide ročne 9 miliárd €, index korupcie hovorí, že sa stratí 9 miliárd € x (1- 0,54) ̴ 4 miliardy €. Ak konsolidačný balík obsahuje sumu okolo 2 miliárd €, potom konsolidácia v zdravotnom systéme vytvára dokonca významné rezervy. Nakoniec pán Visolajský jasne povedal, že hromadná výpoveď lekárov je hlavne kvôli zdravotnému systému, hoci oficiálnym dôvodom je nedodržanie podpísaného memoranda s vládou o spôsobe nárastu platov.
Ak teda žijeme s takýmto rozsiahlym korupčným systémom, ako by si popísal spoločnosť. Je to vôbec ešte demokracia?
Jozef, my dvaja si pamätáme vyučovanie marxizmu – leninizmu. Mám zábavu, keď niektorí starší politici vyťahujú tieto historické popisy spoločnosti, navyše so slovníkom minulosti. Moderná politológia sa skutočne posunula a zapracovala nové poznanie v širokom rozsahu. V prvom rade spoločnosť bola preskúmaná cez systémové modely komplexných adaptívnych systémov a cez model chaosu. Došlo k oddeleniu formy od obsahu a k zisteniu, že demokracia je určená obsahom bez ohľadu na formu.
DeMesquito a Smith uvádza Singapur ako príklad diktatúry ako formy, pričom spoločnosť obsahovo napĺňa pojem demokracia. Je fakt, ak navštíviš Singapur tak zistíš, že korupcia je silne potlačená. Zo 180 hodnotených štátov sa s indexom 83 Singapur umiestnil na piatom mieste. Prejavuje sa to napríklad tým, že spoločnosť tvrdo potláča drogy, zabezpečuje temer nulovú toleranciu kriminality alebo dáva extrémny dôraz na čistotu verejného priestranstva. Dá sa ukázať, že index korupcie, konštruovaný z pätnástich ďalších indexov reprezentuje zároveň rizikovú prirážku pri oceňovacích modeloch. Inými slovami investor chápe, že hodnota jeho investície je v takomto neprimeranom riziku a vtedy žiada od vlády kompenzácie rizika, ktorým sú rôzne podmienky investície včítane nízkych miezd. V zásade to občan platí nízkou životnou úrovňou a nízkou kvalitou života. To, čo spoločnosť začala posudzovať je, či sa neprejavujú v spoločnosti znaky fašizmu.
Máš pravdu, verejnosť sa zaoberá takými pojmami akými sú fašizmus či liberálny fašizmus. Myslíš si, že je možné, že budeme označovať obdobie pandémie ako obdobie, kedy aj naša generácia zažila režim so všetkými znakmi fašizmu. Ako vnímaš takto postavenú otázku?
Mal som debatu s pánom Vladimírom Strmeňom. Zhodli sme sa v názore, že pokiaľ sa preukáže, že neboli splnené podmienky na vyhlásenie proti pandemických opatrení, ohromný počet mŕtvych a pokračujúca nadmerná úmrtnosť núti uvažovať aj v takýchto súvislostiach. Jedna z definícii fašizmu je spojenie kapitálu a vlády s konaním vlády v prospech kapitálu s následkom smrti. Je jedno, či je to smrť ako dôsledok vedenej vojny, čo bol prípad nacistického Nemecka a jeho spojencov, alebo sú to spojené aktivity vlády a kapitálu s následkom smrti občanov, čo bol napríklad holocaust na Slovensku počas vojny.
Keď som sa otca pýtal, ako žili komunity židov, katolíkov a protestantov pred vojnou v Liptovskom Mikuláši, odpovedal mi nasledovne: “Ako sa kto snažil, tak sa mal“. Na otázku : Čo spôsobilo holocaust? Odpovedal stručne: „Vieš, gardisti chceli majetok židov!“ Všimni si, bol to zákon Slovenského štátu a jeho propaganda, ktorá obrátila na Slovensku ľudí proti sebe až na úroveň deportácií a za nimi vrážd. Kvôli majetku.
Škandál s nákupom vakcín od spoločnosti Pfizer cez Európsku komisiu je verejne známy a je predmetom prešetrovania. Trestné oznámenie v Nemecku a jeho obsah indikuje, že zákonom stanovené kritériá pre vyhlásenie proti-pandemických opatrení neboli naplnené, čo by mohla aj v prípade Slovenska ukázať Kotlárova správa. Nakoniec Peter Kotlár už takéto zistenie indikoval. Na sociálnych sieťach sa hodne diskutuje o šestnástich znakoch fašizmu, tak ako ich zosumarizoval Umberto Eco.
Zdá sa, že ak aplikuješ princípy propagandy popísané Bustonom Bensonom v článku pod názvom Deformácia vedomia (Cognitive bias) v Business Insider pri troške verbálnej zručnosti z akéhokoľvek oponenta vieš urobiť fašistu. Aj preto síce veľa diskutujúcich používa tento pojem, ale ak sa spýtaš, aký je obsah tohto pojmu, tak sa nič alebo veľmi málo dozvieš. Do toho ide aj pojem liberálny fašizmus, čo je spojenie, ktoré označuje protipóly javu, niečo také ako sú protipóly diktatúra a demokracia, kde niektorí politológovia vymysleli pojem demokratúra.
Samotný pojem liberálny fašizmus je často označovaný ako oxymoron, pričom kritici tohto pojmu si neuvedomujú, že ide o zjednotenie protikladov. Kým pri fašistickej diktatúre občan príde o majetok a život v súlade s aktivitami vlády a kapitálu, tak pri liberálnom fašizme prichádza o majetok, ale ako osoba prežije. A je jedno, či je to majetok v individuálnom alebo kolektívnom vlastníctve, t.j. štátny. Akonáhle je predaný zo štátu pod cenu, dochádza k takémuto stavu. Ale predsa je potrebné tento pojem vymedziť pre verejnosť pochopiteľne.
Pod fašizmom je možné rozumieť spojenie vlády a kapitálu s cieľom získať majetok pre kapitál aj za cenu, že človek príde o život. Je jedno, či je to dôsledok nariadení štátu aplikovaných na obyvateľstvo, alebo je to dôsledok medzinárodne potvrdenej vojenskej agresie voči inému štátu.
Ak sa zamyslíš, tak preukaz potvrdzujúci imunizáciu osoby vakcínou mRNA alebo prekonaním choroby spôsobenej corona vírusom rozdelil občanov bez toho, aby takéto rozdelenie malo vedecké opodstatnenie. Sociálne siete zaznamenali nenávistné prejavy jednej skupiny voči druhej a navyše, očkovaní dostali pocit nadradených osôb, čo niektorí patrične prezentovali. Výrazne sa prejavoval fenomén podriadeného autorite, pričom dochádzalo až k násiliam páchaným na občanoch, ktorí odmietali nezmyselné nariadenie, napríklad nosenie rúška. Zákaz pohybu osôb a zriadené internačné tábory ako súčasť opatrení nadobúdajú okamžite celkom iný charakter, ak neboli splnené podmienky pre vyhlásenie pandémie a nijak sa nelíšia obsahom od vynútenej segregácie.
Cez vírus covid 19 bol vytvorený neustály pocit ohrozenia. Facebook v súčasnosti čelí problému, kde spoločnosť, posudzujúca fakty súvisiace s pandémiou s právom pozastaviť príspevok, bola financovaná spoločnosťou Pfizer, čo je čistý konflikt záujmu premietnutý vo verejnom priestore – špičkoví odborníci v obore boli blokovaní a nemohli slobodne vyjadrovať svoje názory. Označovanie za konšpiráciu odborníkov, ktorí poukazovali na vedľajšie účinky vakcín mRNA dosiahol aj také rozmery, že za konšpirátora bol v médiách považovaný aj nositeľ Nobelovej ceny Luc Montagnier, akonáhle sa kriticky vyjadril na adresu vakcín mRNA. V zásade došlo k odmietaniu kritického myslenia.
Očkovalo sa experimentálnou vakcínou, ktorá bola dodaná na trh zhruba rok po objavení sa vírusu, pričom za kvalitu vakcíny neručil ani štát, ani výrobca a ani lekár – zodpovednosť preberal podpisom informovaného súhlasu občan. Keďže vakcíny sa vyvíjajú štandardne 9 až 12 rokov, môžeme konštatovať, že došlo k činu pred aplikáciou rozumu, t.j. neboli získané znalosti a verifikácia kvality vakcín. Neustále opakované heslo, vakcína je sloboda, je jednoduché na pochopenie, pričom opatrenia vlády smerovali k tomu, že kto sa neočkoval, mal obmedzenú slobodu pohybu. Ak zrovnáš reálnu situáciu so znakmi fašizmu, tak ako ich definoval Umberto Eco, dostaneš nasledovné znaky:
- Neustály pocit ohrozenia
- Odmietanie kritického myslenia
- Heslo vakcína je sloboda je vyjadrením jednoduchej reči
- Posadnutosť konšpiráciami sa realizovala odmietaním kritických názorov renomovaných vedcov na aplikáciu mRNA vakcín
- Plošnou aplikáciou experimentálnych vakcín došlo k činu pred rozumom, napriek výstrahám
- Je tu prítomný široký apel na frustrovaného voliča s cieľom aplikácie vakcín mRNA
Propaganda využívala všetky základné princípy, cez ktoré dokázala vytvárať ilúziu a deformovala realitu tak, že na Slovensku sa zaočkovalo temer polovica obyvateľstva. Boli viditeľné nasledovné znaky definované Bustonom Bensonom pre vytváranie deformovanej ilúzie reality:
- Pre obyvateľa typ experimentálnej liečby vírusového ochorenia vakcínami mRNA predstavoval nový problém s ktorými nemal občan skúsenosť.
- Došlo k pretlaku informácií, ktoré bežný občan nemal ako spracovať.
- Čas na rozhodovanie pod vytvoreným strachom rôzneho typu bol enormne krátky. Strach z choroby bol znásobený strachom zo straty príjmu, či už zavretím prevádzok u podnikateľov alebo mnohí zamestnávatelia podmieňovali zamestnanie len pre očkovaných. Videli sme to na športoch – bez očkovania ani špičkoví športovci sa nemohli zúčastniť turnajov. Asi najviac známy prípad predstavuje tenista Djokovič, ktorý sa odmietol očkovať aj za cenu, že nebol pripustený k účasti na turnaji.
Záver je, že počas rokov 2020 až 2023 došlo k nadmernej úmrtnosti na úrovni 30 000 ľudí, vieme identifikovať až šesť z dvanástich znakov fašizmu popísaných Umbertom Ecom a vieme identifikovať minimálne tri zo štyroch znakov deformovania reality vo vedomí človeka v súlade s kritériami Bustona Bensona.
Čitateľom odporúčam vypočuť reláciu Okno do duše z 30.10. 2024 o fašizme na Slovensku v súvislostiach!!!
Ako teda ty vnímaš spoločnosť a ako by si popísal demokraciu, ak teda oddelíš formu od obsahu?
Nie je to módny výstrelok zaoberať sa ekológiou prostredia v ktorej spoločnosť žije. Je to životná nutnosť. Nakoniec SR obdržalo hodnotenie od OECD v ktorom správa upozorňuje, že na Slovensku degradujú ekologické systémy v rozsahu astronomických 20 miliárd € ročne. Moje analýzy lesa hovoria o degradácii lesných ekologických systémov okolo 3 miliardy € ročne. Preto do definície spoločnosti musíš zahrnúť aj ekologické systémy. Nakoniec aj úroveň prítomnosti vírusov sa dnes zisťuje cez odpadové vody. Ak teda budeš chápať spoločnosť, že existuje kdesi medzi ideálnou demokraciou a ideálnou diktatúrou ako formou, potom musíš mať nástroj na meranie obsahu, ktorý určí, kde sa spoločnosť nachádza. Kým forma predstavuje digitálnu funkciu, t.j. protipóly demokracia a diktatúra, obsah je možné popísať spojitou funkciou nekonečného počtu stavov medzi dvoma protipólmi. Ak teda zvolíš index korupcie ako nástroj na meranie stavu spoločnosti, vieš cez jej parameter určiť, či dochádza k rastu slobody tak spoločnosti alebo jednotlivca, alebo, naopak k jej poklesu.
V hierarchii hodnôt má spoločnosť slobodu na najvyššom mieste. Pri takomto pohľade na problém je možné odhadnúť, že spoločnosť je slobodná, ak index korupcie dosahuje hodnotu 75 a viac bodov. Všimni si, sú to štáty severnej Európy, ktoré dosahujú nízku hodnotu korupcie a tým vysokú tvorbu HDP. Životnú úroveň si ale nemôžeš mýliť s kvalitou života. Ty môžeš zvyšovať životnú úroveň a zároveň ti môže klesať kvalita života. Typickým príkladom je nárast počtu automobilov, ktoré po prekročení kapacity ciest začnú tvoriť kolóny a v Bratislave Ti ukroja hodne z kvality života. Čo je ale zaujímavé, že v severských štátoch je zavedený systém vysokých daní. Pri stave nízkej korupcie sa tieto peniaze nerozkradnú, ale efektívne minú pri riešení spoločenských problémov. Z hľadiska kultúry sú to väčšinou protestantsky orientované spoločnosti. Princíp odpustkov aplikovaný v katolíckej viere nie je v ekonomike ničím iným len vyjadrením korupcie. Zaujímavé vnímanie do problematiky politiky na Slovensku vniesol nedávno Boris Zala. Tvrdí, že na Slovensku nebol spor medzi kapitalistami a zamestnancami, ale citujem: „triedny boj bol skôr medzi katolíkmi a protestantmi“. Aj národ nakoniec vníma ako najväčších Slovákov Štefánika a Štúra, čo boli protestanti.
Už sme sa bavili, že je možné vyjadriť pojem demokracie aj jednou vetou. Ako znie?
Osobne pod demokraciou rozumiem zosúladenie individuálneho a spoločenského záujmu v ekologických limitoch prírody pri zachovaní alebo raste slobody. V tejto definícii máš zahrnutý systém hodnôt, ktorý stavia v hierarchii slobodu ako najvyššiu hodnotu. Určuje jej aj limity kapacity ekologických systémov. Nuž a veda zistila, že systémy vieš stabilizovať iba v nejakom rozpätí okolo ideálneho stavu, to znamená že parameter slobody dáva zmysel organizácii prerozdeľovania prostriedkov spoločnosti prostredníctvom trhu. V hierarchii systému hodnôt, hneď pod slobodou je rovnosť a spravodlivosť. Je to korupcia, ktorá znižuje hodnotu slobody z ideálneho stavu ako prejav narušenej spravodlivosti, čo zároveň spôsobuje, že občania nie sú si rovní.
Je možné odhadnúť z úrovne korupcie štátov EU, že kritickou hodnotou indexu korupcie je 75 bodov. Nižšia hodnota už spôsobuje pokles slobody. Ak potrebujem zrýchliť akumuláciu kapitálu, musím voliť pravicovú politiku, ak naopak potrebujem zdvihnúť kvalitu života občanov, zvýšim prerozdeľovanie prostriedkov v prospech spotrebiteľa. Význam z hľadiska dobra alebo zla pre spoločnosť nadobúda potom politika skôr z hľadiska úrovne korupcie. Nuž a politika na Slovensku z tohto hľadiska bola skôr katastrofou ako progresom, čo ľudia dnes zažívajú poklesom pocitu slobody, pocitom, že nie všetci sú si rovní a v extrémnej podobe 30 000 nadmernej úmrtnosti v rokoch 2020 až 2023.
Keby za tým nebolo toľko tragédií, je to pomaly román z prostredia vyšetrovateľov. Skús stručne povedať k zdravotnému systému, kde vidíš problém.
Všimni si, od roku 2004 máme novelizovaný zdravotný systém, rovno Zajacovu reformu môžeme nazvať reformou pre Gorilu. Ľuďom tento systém odobral zdravie a spravil z neho tovar. S tovarom sa veselo obchoduje, paradoxne za peniaze, ktoré povinne platí poistenec. V tomto režime kapitálu je lekár v postavení subjektu, cez ktorý sa len peniaze pretočia, časť nákladov ide do príjmov lekára, ale nadštandardné zisky kasíruje kapitál. Lekár už nie je motivovaný vyliečiť, ale lekár je motivovaný liečiť donekonečna a opakovane robiť lekárske úkony. To je dobrý pacient, ktorý nezomrie, ale je opakovane liečený.
Je to proste nákladový systém, kde kapitál je poháňaný emóciou chamtivosti, lekár existuje v zmiešanom režime existencie a chamtivosti a to všetko platí poistenec a to hneď dvomi spôsobmi – svojim zdravím a povinnými peniazmi. Nuž v takomto systéme nikdy nebude peňazí dosť. A nikdy nebude zdravý poistenec. Navyše, nik nebude spokojný. Ani pacient, lebo je síce liečený ale nevyliečený, ani lekár, ktorý robí na kapitál a ani kapitál z princípu kapitálu. Vidíš to na súčasnom pohybe v zdravotnom systéme. Hromadná výpoveď lekárov na úrovni 3000 osôb je toho dôkazom. Čo je ale katastrofou, je výzva lekárov na odvolanie Petra Kotlára z funkcie splnomocnenca vlády pre vyšetrenie pandémie.
Ak sa pozrieš na náš zdravotný systém, tak znalý človek sa zabáva. Napríklad na úrovni povinného poistenia neexistuje trh. Tento kvázi trh je presne inštitucionalizovanou korupciou, ktorý priamo a nepriamo vytvára zisky pre majiteľa poisťovne. Ak ideš v probléme ďalej, tak medzi zdravotnými poisťovňami, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a lekárňami, ak majú jedného majiteľa, tak je u týchto subjektov konflikt záujmu.
Je to konflikt záujmu ako rozhodujúci zdroj predražených výkonov a nezaslúžených ziskov. Opäť je to prejav inštitucionalizovanej korupcie. No a tak sa potom systém správa. Navyše, zákon obmedzil liečenie všeobecnému lekárovi. Jednoducho všeobecnému lekárovi poisťovňa isté úkony nepreplatí, hoci ich lekár spraviť vie. Mnohé choroby dnes vie liečiť všeobecný lekár. Zákon ale urobil zo všeobecného lekára v podstate poštára a zdroj výkonov pre špecialistov. No a špecialisti samozrejme liečia. Lekár vťahuje často poistenca a pacienta zároveň do morálneho hazardu. Je to lekár, čo vymýšľa výkony bez ohľadu na záujem pacienta a zvyšuje náklady systému.
Pekne o tom hovoril MUDr. Hnízdil, keď komentoval, že bol kritizovaný za to, že pacienta vyliečil a mal polovičné výkony ako jeho kolegovia.
Osobne som zažil celý rad týchto situácií. Keď som sa pred rokmi zaoberal zdravotným systémom, ročný objem peňazí v systéme bol 4,5 miliardy €. Už vtedy bolo približne 30% peňazí na nezaradených účtoch, čo niektorí analytici rovno označovali ako tunel. Dnes máme v systéme 9 miliárd € a ako si mal možnosť zistiť, aj v čase konsolidácie je to málo. Ak by zostal pomer zachovaný, potom sa v systéme stratí cca 3 až 4 miliardy €, čo je celá konsolidácia ba viac.
Nakoniec o tom pomerne jasne hovoril pán Visolajský, šéf odborov. Myslím si že pán minister Šaško ako osoba z finančného sveta by mohol rozumieť aspoň pojmu trh a pojmu konflikt záujmu. Vyriešením týchto ekonomických problémov by systém znížil svoje náklady o platby, ktoré končia na nezaradených účtoch a znížili by sa aj nezmyselne vysoké náklady v cenotvorbe. Ak vlastníš poisťovňu, nemocnice a lekárne, je jedno kde a na ktorom mieste vyberieš zisk, ktorý plynie z povinných platieb. Toto ale nemožno chápať ako podnikanie, to je proste systém Gorily, presne tak, ako sme si to vypočuli na nahrávke.
Ak by chcel minister Šaško ale riešiť zdravotný systém ako celok, musel by sa rozumieť detailu a teda medecíne. Už ďaleko zložitejší problém je vyriešenie morálneho hazardu ako dôsledok prirodzenej asymetrie v informáciách , t.j. povedané rečou Biblie postavenie pacienta v roli Jóba a postavenie lekára v roli Boha.
Myslíš si, že pán minister nerozumie medecíne?
Už len to, že v tomto krízovom období vzal funkciu, je potvrdením toho, že do problematiky nevidí. Keby videl, ani náhodou by nezvažoval nad funkciou ministra, čo je momentálne funkcia politického samovraha.
Ale môžeme si to rozobrať z mojich skúseností. Keď som v roku 2010 zistil, že mám chorobu nazvanú obštrukčná choroba pľúc o ktorej mi tvrdili lekári aj WHO, že na ňu nie je liek, mal som vyhliadku na rakovinu pľúc a pár rokov života. Proste stačilo pár razy zájsť k lekárovi, vypočuť to známe – s tým sa musíš naučiť žiť, lebo to je genetika. Mal som objem pľúc 3,7 l , pričom u muža je rozpätie 4,5 až 5 litrov. Po pár návštevách u lekára by som mal ospravedlnenku od lekárov a mohol by som tíško zomrieť. To bola jedna z možností. Vlani som si nameral objem pľúc 6,4 litra. Medzitým som podstúpil liečbu, na ktorú mi lekárka povedala hodne optimistický verdikt: „Dá sa to tak liečiť ale zomrieš.“ Je to štrnásť tvrdých rokov štúdia a experimentovania, pričom laboratórium mi bol môj organizmus.
Všimni si, keď príde pacient k lekárovi, tak pacient zažíva významný deficit v informáciách, pričom táto asymetria sa blíži k situácii, že pacient môže lekárovi už len veriť alebo neveriť. V Biblii je takáto situácia popísaná v knihe Jób. Túto tému kvalitne spracoval C.G.Jung v diele Odpoveď na Jóba. Ak si teda v pozícii pacienta a teda Jóba, ako sa môžete vzoprieť Bohu?
Jediným racionálnym riešením je vyrovnať túto asymetriu. Môžeš ju vyrovnať na individuálnom základe. Vtedy by ale musel byť každý občan lekárom. Spoločnosť založená na deľbe práce by skrachovala. Takže je to len hypotetická úvaha. Alternatívou je skonštruovať systém, ktorý eliminuje asymetriu v informáciách medzi pacientom a lekárom cez systémové nástroje. Nuž a to je zdravotný systém, ktorý skrýva v sebe tak netrhové princípy ako aj princípy trhu. Inými slovami, to že lekár poskytuje kvalitné služby pacientovi a načas, má zaistiť systém.
Ako som ukázal vyššie, nákladový systém, tak ako ho máme od roku 2004 nefunguje. Typickým príkladom je parameter odvrátiteľnej úmrtnosti. Všimni si z analýzy EU pre rok 2013 Slovensko vykazuje až 44,6% tnú odvrátiteľnú úmrtnosť, sme v EU na štvrtom mieste od konca. To je bez 5,4% systém pokus omyl. Ak potom si dáš do relácie index korupcie a odvrátiteľnú úmrtnosť, zistíš, že pre index korupcie 75 a viac dosahuješ odvrátiteľnú úmrtnosť na úrovni 30% a menej.
Lepšie by bolo vidno do systému, kedy by sme mali k dispozícii odvrátiteľnú úmrtnosť na urgentnom príjme zvlášť. V krízovej situácii lekár nemá možnosť robiť detailné vyšetrenia a konzultácie s kolegami, ale musí zachraňovať život aj s rizikom, že sa nemusí optimálne rozhodnúť. Preto by bol pravdivejší obraz o zdravotnom systéme, ak by bol k dispozícii parameter odvrátiteľnej úmrtnosti mimo prípady na urgente. Ak sa pozrieš do zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, tak zistíš, že diagnózu stanovuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a je povinný stanoviť správnu diagnózu. Zákon ale určuje aj to, čo je správna diagnóza. Pod správnou diagnózou sa rozumie taká diagnóza, v ktorej boli zohľadnené všetky známe poznatky lekárskej vedy a známe lekárske postupy. To znamená, že parameter odvrátiteľnej úmrtnosti priamo hovorí, že ľudia zomreli, lebo neboli zohľadnené známe lekárske postupy v liečbe. Takže parameter odvrátiteľnej úmrtnosti hovorí o postupe, kedy došlo k liečbe v rozpore so znením zákona.
V systéme zdravotnej starostlivosti máme Úrad dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou, ktorej sa v oblasti verejnej správy zveruje vykonávanie dohľadu nad poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejným zdravotným poistením. Nuž parameter odvrátiteľnej úmrtnosti je zároveň obrazom o kvalite výkonu Úradu. Táto kvalita sa odvíja temer priamo od indexu korupcie. Ak ale nerozumieš medecíne, t.j. vecnej stránke riadeného rezortu, tak v diskusii s lekárom si opäť v rozsiahlej asymetrii v informáciách a nemáš ako posúdiť na osobnej úrovni nastolený problém. Iste, môžeš prejsť procesom odbornej starostlivosti, t.j. spoľahnúť sa na vyjadrenia odborníkov. V nákladovom systéme Gorily to ale nefunguje.
Prečo si to myslíš, alebo ešte lepšie, vieš uviesť nejaký príklad?
Možno extrémnym príkladom bola situácia, keď som ležal na izbe so starším lekárom. Hovoril mi, že mal žlčníkový záchvat a teda idú mu ho operovať. V debate mi vysvetlil, že si robil eliminačnú diétu a pri zeleri došlo k záchvatu. Keď si ale predstavíš, že zeler obsahuje ohromné množstvo draslíka, ak celý deň existuješ iba na draslíku, tak rozvážiš bilanciu draslík a sodík a spustíš draslíkovo sodíkovú pumpu, čo je vysoko energeticko náročný proces, ktorý značnú časť energie odčerpá na bunkovú úroveň. Výsledkom je spustenie procesov konzervovania energie v organizme, ktoré má štyri fázy od sťaženého dýchania cez nauzeu a defekáciu, bezvedomie až po zástavu srdca.
Homeostáza buniek má v hierarchii prednosť pred energiou potrebnou pre úroveň organizmu. Záchvat ale odznel a tak sa pýtam, či teda mal zistený žlčníkový kameň. Nie, ale musel tam byť. No ak už v žlčovode nie je, tak prečo si dávate vybrať žlčník? Čo keď sa záchvat zopakuje, odvetil? Vysvetlil som mu alternatívne vysvetlenie záchvatu. O dve hodiny podpísal informovaný súhlas a ležal na operačnom stole. Keď po neho prišli jeho kolegovia lekári, bolo neuveriteľné, že chovanie lekára bolo chovanie typického pacienta, proste rola Jóba. To ale indikuje, že ani lekár, ak má problémy sa nevyhne asymetrie v informáciách. A to je vážna systémová informácia.
Aj preto Úrad dohľadu v SR je skôr formálnym úradom, pretože za iných okolností by už bola celonárodná diskusia od roku 2013, keď bol stanovený parameter odvrátiteľnej úmrtnosti expertami EU. Musela dôjsť pandémia a ohromné množstvo mŕtvych aby diskusia, cez nešťastné vyjadrenia ministrov Druckera a Šutaja Eštoka ale aj iných verejných osôb včítane prezidenta Pellegriniho k práci poslanca Kotlára začala. Miesto podpory tejto záslužnej práce zrazu je tu kritika. Podľa môjho názoru neoprávnená a navyše v rozpormi toho, čo očakáva verejnosť.
Myslíš, že verejnosť je zorientovaná, zvlášť ak očkovanie rozdelilo spoločnosť temer na polovicu? Bola doba, kedy každá strana až emotívne obhajovala svoje rozhodnutie a v niektorých prípadoch dochádzalo až k prejavom nenávisti. Ako ty vnímaš túto situáciu?
Pozri sa, už začiatkom leta sme mali debatu, kde ja zastávam názor, že v prípade, že očkovaní občania sú postihnutí vedľajšími účinkami vakcín, je potrebné vypracovať systém, ako v prevencii u týchto osôb problémy riešiť ešte pred tým, ako sa objavia klinické príznaky. Proste je potrebné zohľadniť procesy, ktoré vakcíny spustili na bunkovej úrovni a ešte sa klinicky neprejavili. Akonáhle dôjde ku klinickým príznakom, už môže byť neskoro. Myslím, že som sa dostatočne vyjadril k tejto problematike v článku Očkovaní potrebujú pomoc zo 7meho februára 2024.
Rozvoj turbo rakoviny je pomerne jednoducho vysvetliteľný, ak zohľadníš zistenia metaštúdie Seneff a kol. z vyše 230 vedeckých článkov pod názvom Vrodená imunitná supresia očkovaním mRNA SARS-CoV-2, ktorá určuje mechanizmy vedľajších účinkov vakcín a dáva ich do súvisu s klinickými prejavmi chorôb, zvlášť chronickými. Tie najdôležitejšie zistenia sú, že dochádza k potlačeniu interferónu typ I a celej informačnej kaskády, čím dochádza k odstaveniu vrodenej imunity. Ak navyše dochádza k poškodeniu DNA spike proteínom a teda odstavenie samo opravných funkcií bunky, máš vražednú kombináciu. Dánska štúdia ukázala, že kontaminácia vakcín vedľajšími účinkami bola až 70%tná, z toho temer 5% s intenzívnou kontamináciou. Preto už vo februári som videl, že ak je tu pre očkovaných ohromné riziko spojené s vedľajšími účinkami vakcín a takzvaným ADE syndrómom, tak som inicializoval našu debatu a vysvetlili sme problém.
Čitateľ si to vie celé prečítať vo vyššie uvedenom článku. V súvislosti s Kotlárovou správou je skôr dôležitejšie sa zaoberať, prečo štát rozhodol o forme obmedzenia základných ľudských práv, rozhodol o zákaze liečenia obvodnými lekármi, nezaistil liek ivermektín a nerobil prevenciu cez vitamín D,K, magnézium ale spustil systém očkovania experimentálnou vakcínou, pričom nútil občana prevziať zodpovednosť cez informovaný súhlas.
Dnes máme k dispozícii informácie z Kochovho inštitútu z Nemecka. Sú to vážne zistenia platné pre Nemecko. Podľa týchto zistení, neexistovali žiadne lekárske podklady pre zavedenie proti pandemických opatrení, či už to je povinné nosenie rúšok, vytváranie odstupov, zákaz zhromažďovania zatváranie škôl, obchodov a prevádzok, zákaz vychádzania, povinné testy či vytváranie karanténnych opatrení až po očkovanie či povinné očkovanie. Tieto opatrenia vlády významne zasiahli do života spoločnosti a jednotlivcov. Tvoj pohľad zo systémovej roviny, tak ako sme sa spolu bavili, môže vniesť aspoň trochu svetla do zložitého problému.
Asi najzložitejším problémom na prežitie čelili ľudia v starostlivosti domovov dôchodcov. Zo dňa na deň sa z týchto domov stali väznice. Ľudia, ktorí vybudovali značnú časť nášho národného bohatstva boli zbavení väzby s najbližšími. Navyše, niektoré postupy v ústavoch nemali nič spoločné s ľudskosťou. Príplatky za covid sa stali ekonomickým motorom, kde sa strácala ľudskosť. Ľudia nemali dokonca kvôli opatreniam ani len dôstojný pohreb.
Ak to budem popisovať na systémovej úrovni, tak tu boli evidentné nasledovné skutočnosti. Nariadenia vlády či komisie sa v spoločnosti vynucovali priamymi ale aj nepriamymi nástrojmi. Bol vytvorený systém, ktorému sa spoločnosť v priebehu dní musela podriadiť. Dôvod je jednoduchý, odborníci na príslušných funkciách tvrdili že čelíme pandémii. Ako to funguje popísal Zimbardo v jeho Systéme s Luciferovým efektom. Je to v podstate rozšírená analýza Milgramovho experimentu, ktorý zistil, že ľudia, ak sú v psychologickej rovine zbavení osobou, ktorú pokladajú za nadriadenú, zodpovednosti, hoci právna rovina zostáva, sú schopní dokonca aj ťažko ubližovať ľuďom, nad ktorými majú moc. Milgram zistil, že rozhodujúcim nástrojom na vytvorenie fašizmu je podriadenosť autorite.
Pokiaľ vyšetrovanie vládneho zmocnenca Kotlára aj v podmienkach Slovenska potvrdí to, čo zisťujú v Nemecku, že neboli splnené podmienky na vyhlásenie opatrení v súvislosti s pandémiou, bude možné celkom ináč hodnotiť jednak prijaté opatrenia ale aj ich podstatu a samozrejme hodnotiť ich vo svetle následkov. Budeme môcť posudzovať, či skutočne fungujú ústavné orgány určené na ochranu života, zdravia alebo majetku.
Nakoniec môj list na Generálneho prokurátora vo veci medveďa kladie jasnú otázku. Zmení prokuratúra svoj právny názor a zohľadní v ňom zákony prírody, alebo bude trvať na svojom stanovisku, že nik za stav všeobecného ohrozenia medveďom na tretine územia nie je zodpovedný a medveď bude naďalej zabíjať? Vtedy už my občania nemáme inú možnosť, iba sa oprieť o článok 32 Ústavy a zahájiť občiansky odpor.
Pohodený zabitý medveď v katastri Jamníka na Liptove hovorí o partizánskom odlove ako o forme preventívneho zníženia rizika, ktorý je len ťažko možné hodnotiť ako pytliactvo, skôr je možné naň aplikovať ustanovenia o občianskom odpore v súlade s článkom 32 Ústavy. Však preukázateľne štát a jeho orgány na to určené nekonajú. V prípade pandemických opatrení hovoríme približne o tridsať tisíc mŕtvych.
Z grafu kumulovanej nadmernej úmrtnosti je jasné, že od januára 2020 do 11. októbra 2020 sme nadmernú úmrtnosť nemali. Čo teda spôsobilo, že následné dve chrípkové obdobia došlo k ohromnému nárastu nadmernej úmrtnosti, dosahujúcu viac ako 80%? Keď to porovnáš so severskými krajinami, môžeš konštatovať, že rozdiel je evidentný a keďže analogické opatrenia boli zavedené aj v týchto štátoch, tak je potrebné skúmať organizáciu zdravotného systému. https://ourworldindata.org/excess-mortality-covid
Z údajov bez problémov vyčítaš, že rozdiel medzi Severskými štátmi a Slovenskom je v organizácii zdravotného systému a jeho kvalite. Určite to nie je v počte podaných vakcín. Naopak, údaje v porovnaní s Portugalskom hovoria, že polovičná zaočkovanosť v SR oproti plnej zaočkovanosti v Portugalsku vytvára polovičnú nadmernú úmrtnosť. V SR je stav k termínu 31. 12. 2023 13%, kdežto v Portugalsku 28%, raz toľko. Logický záver z týchto grafov je pomerne jasný. Pokiaľ by nebola spôsobená dezorganizácia zdravotného systému a zároveň nebola očkovaná populácia, pravdepodobne by SR malo významne nižší počet mŕtvych počas obdobia 2020 až 2023. Ak máme polovicu populácie zaočkovanú a v Portugalsku celú, potom čísla nadmernej úmrtnosti dávajú zmysel, máme približne polovičnú hodnotu 13% , Portugalci 28%.
Čo všetko máš na mysli pod dezorganizáciou zdravotného systému?
V prvom rade sme nemali a je zaujímavé, že nemáme ani dodnes programy prevencie, či už je to primerané zvýšenie hladiny vitamínu D spolu s vitamínom K a magnéziom, nemáme nasadenie ochrany slizníc pred vírusmi v podobe kortikoidov budezonidom, ktoré v UK lekári otestovali a ukázali sa i ako vysoko účinné. Podobne nemáme v lekárňach k dispozícii ivermektín. Jedným z dôvodov je, že zákon vylučuje použitie experimentálneho lieku, ak je k dispozícii liečba štandardným spôsobom.
Nuž a vakcíny mRNA boli podávané v režime experimentálneho lieku. Je neuveriteľné, že občan bol nútený podpisovať informovaný súhlas s podaním vakcíny mRNA. Proste mal prebrať zodpovednosť za experimentálny liek, za ktorý nezodpovedal ani výrobca, štát a ani lekár? Už vyššiu asymetriu v informáciách si neviem predstaviť. Do toho išli očkovacie preukazy. Už nestačilo, že test preukázal, že si zdravý, už si musel byť buď očkovaný alebo si musel prekonať chorobu s potvrdením cez testy.
Bolo neuveriteľné, že ak si nebol vybavený preukazom, tak si mal obmedzenú slobodu pohybu a často aj zamestnávatelia podmieňovali zamestnanie očkovaním. Nakoniec sa zistilo, že očkovaní distribuujú vírus úplne tak isto ako neočkovaní ľudia. To, čo možno konštatovať je, že zlyhala odborná obec.
Hlavný hygienik SR vyzbrojený tromi titulmi nebol schopný vniesť poriadok do systému. Je silné podozrenie, že zlyhal v svojich postupoch ŠUKL. Navyše bol vytvorený komerčný marketing na vakcináciu, čo si myslím prekonalo všetky morálne úrovne zdravotníctva.
Heslo očkovacej kampane vakcína je sloboda môžeš dať pomaly do zrovnania s heslom Arbeit machts Frei z dôb fašizmu.
Nuž a očkovací preukaz akoby plnil funkciu žltej hviezdy. Mnohí politici začali diskutovať, nielen o plošnej ale dokonca o povinnom očkovaní vakcínami mRNA. Sú aj takí politici, čo povinné očkovanie vyhlasovali za ľavicovú politiku. Všimni si, očkovanie samo o sebe nie je ani dobré a ani zlé, až kontext rozhoduje, či sa jedná o dobro alebo zlo. Je ťažko chápať, že očkovanie prehlásiš za ľavicovú alebo pravicovú politiku.
Myslím si, že pokiaľ sa preukáže, že očkovanie skutočne spôsobuje nadmernú úmrtnosť, bude možné konštatovať, že konanie politikov bolo v rozpore buď s Ústavou, t.j. sľubom poslanca alebo v rozpore s ustanoveniami zákona o štátnej službe a to princípu profesionality, podľa ktorého štátny zamestnanec pri výkone štátnej služby koná odborne, svedomito, v súlade s Etickým kódexom štátneho zamestnanca a služobný úrad mu poskytuje alebo zabezpečuje zodpovedajúce vzdelávanie na dosiahnutie takej úrovne odborných kompetencií, ktorá mu umožní kvalitný výkon štátnej služby. Nakoniec informácie hovoria, že v Nemecku už došlo k podnetu a dôjde k súdnemu preskúmaniu konania zodpovedných politikov a úradníkov od kancelárky Merkelovej a Scholtza počnúc.
Ak by si mal formulovať otázky, na ktoré má zodpovedať Kotlárova správa, ako by si ich formuloval?
Z dostupných informácií je zrejmé, že je potrebné preveriť:
- Boli skutočne splnené vecné podmienky na vyhlásenie opatrení v marci 2020?
- Boli skutočne splnené podmienky na pokračovanie týchto opatrení na jeseň 2020 a v roku 2021?
- Akú efektívnosť mali jednotlivé opatrenia proti pandémi?
- Boli alebo neboli urobené preventívne kroky a zdvihnutá hladina vitamínu D,K a magnézia?
- Bola skutočne jediná možná liečba vakcínami mRNA, alebo bola k dispozícii liečba overeným liekom ivermektínom?
- Splnil si ŠUKL svoje úlohy a ak áno, prečo nezistil podobné údaje ohľadom vakcín ako v Dánsku a ich kontaminácie vedľajšími účinkami?
- Došlo k organizácii spoločnosti cestou proti pandemických opatrení, ktoré spĺňajú kritériá Milgramových a Zimbardových experimentov?
- Dochádza ku kontaminácii neočkovaného obyvateľstva vedľajšími účinkami vakcín napríklad cez transfúziu krvi?
- Aké škody na obyvateľstve spôsobili tieto opatrenia, samostatne u školopovinných detí, u ekonomicky činného obyvateľstva, u dôchodcov a samostatne v domovoch dôchodcov?
- Je možné zvýšené zadĺženie štátu v režime privatizácie ziskov súkromným sektorom akceptovať ako vynútený náklad spôsobujúci výrazný pokles životnej úrovne signalizujúci konsolidáciou, ktorú bude platiť občan?
Ak sa máme baviť o spravodlivosti, je potrebné vysloviť verejnú podporu práci Petra Kotlára.
Ak po roku vlády polícia zriaďuje vyšetrovaciu zložku, tak je otázka, prečo nebola zriadená už pred rokom a prečo už verejnosť nemá odpoveď na základnú otázku: boli alebo neboli splnené podmienky pre vyhlásenie proti pandemických opatrení v marci 2020 a ich pokračovanie? To predsa nemôže trvať viac ako mesiac. Zhruba toľko mala vláda Petra Pellegriniho vo februári a začiatkom marca roku 2020 k dispozícii, keď rozhodla o opatreniach.
Švédsky hlavný hygienik vyhlásil, že sa vlády v štátoch EU zbláznili a ako vieš, Švédsko prežilo rok 2020 bez proti pandemických opatrení. Osobne neverím, že dnes je niekto schopný zastaviť vyšetrovanie zmocnencom Kotlárom. Iba ak by chcel vytvoriť situáciu občianskeho odporu. Hnev spoločnosti je približne rovnaký, ako keď došlo k Povstaniu počas vojny proti fašizmu. O tom, či tu skutočne boli naplnené znaky fašizmu, ale rozhodne až správa vládneho zmocnenca Petra Kotlára.
Ďakujem za rozhovor Dušan
S ING. DUŠANOM LUKÁŠIKOM CSC., HONORS.SK sa zhováral Jozef
VIDEO: Dr. Richard Fleming (USA, 29. októbra 2024) sa prihovára slovenským občanom, Slovenskej lekárskej rade a slovenskej lekárskej komunite:
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár