Vyjadrenie primátora mesta k popradskému futbalu
Vážení Popradčania, vážená futbalová verejnosť,
v uplynulých dňoch padli na vedenie mesta Poprad, na niektorých poslancov i na moju osobu rôzne obvinenia týkajúce sa nečinnosti pri riešení problémov FK Poprad, obvinenia o odovzdaní štadióna Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ) a o nedostatočnej podpore športu v našom meste. Tie boli uverejnené v regionálnych novinách i na webovej stránke FK Poprad*. To všetko na základe toho, že zámer na prestavbu tenisových kurtov a vybudovanie zázemia pre FK Poprad z dielne spoločnosti VIA INVEST, s. r. o., blízkej prezidentovi FK Poprad nemal uspieť vo verejnej obchodnej súťaži na predaj tenisových kurtov. Je mojou povinnosťou na tieto závažné obvinenia zareagovať a poskytnúť verejnosti aj ďalšie informácie, o ktorých prezident FK Poprad Roman Dvorčák vo svojich vyjadreniach pre médiá nehovoril.
Mesto Poprad podpísalo zmluvu so Slovenským futbalovým zväzom o vybudovaní Národného tréningového centra (NTC) SFZ dávno predtým, ako som sa stal primátorom mesta. Krátko po nástupe do funkcie som už musel riešiť vážnu situáciu v FK Poprad, ktorého členovia a realizačný tím mali na novovybudovaný štadión veľmi obmedzený prístup. Keďže štadión nám v tom čase už nepatril, jediné čo nám ostávalo, bolo rokovať so SFZ o nových podmienkach pre klub. Po náročných vyjednávaniach sme sa aj za účasti prezidenta klubu nakoniec na nových podmienkach dohodli. Podarilo sa doplniť tréningové jednotky, vybavili sme kabínu pre hlavný tím, upratovací servis, vyriešili sa aj majstrovské zápasy. Situácia sa pre FK Poprad za krátky čas diametrálne zlepšila.
Na mestských tenisových kurtoch sa medzitým podarilo etablovať medzinárodný tenisový turnaj POPRAD TATRY ATP Challenger Tour. Po diskusii s organizátormi turnaja ako aj tenisovými expertmi sme sa rozhodli aktívne riešiť aj kvalitné zázemie pre tento šport. Z tohto dôvodu sme vyhlásili súťaž na revitalizáciu tenisových kurtov. Do súťaže, v ktorej boli rozhodujúcimi faktormi cena a zámer, sa prihlásili 3 spoločnosti. Dve predložili návrh vybudovať krytú halu na mieste súčasných kurtov, jedna navrhla súčasné kurty revitalizovať a krytú halu s ďalšími tromi kurtmi vybudovať v tesnej blízkosti. Všetkých uchádzačov sme zároveň konfrontovali s myšlienkou, aby v rámci prestavby kurtov vyčlenili priestory pre vybudovanie zázemia pre FK Poprad a definitívne tak vyriešili aj tento problém.
Celú diskusiu, obvinenia a vyjadrenia o tom, že prezident klubu s futbalom v Poprade končí, mal spôsobiť fakt, že „neprešiel zámer na prestavbu nielen tenisových kurtov, ale hlavne vybudovania zázemia pre FK Poprad“ z dielne spoločnosti VIA INVEST s.r.o. , ktorá sa o areál tenisových kurtov uchádzala vo verejnej obchodnej súťaži. V súťaži, ktorá do dnešného dňa nie je uzavretá. V súťaži, v ktorej boli už na začiatku stanovené jasné podmienky – cena a kvalita projektového zámeru, resp. štúdie. Cena ponúknutá spoločnosťou VIA INVEST s.r.o. v zastúpení pánom Dvorčákom bola najnižšia zo všetkých ponúk. Jednotliví záujemcovia boli komisiou vyzvaní na doplnenie dát, pretože do úvahy bolo potrebné vziať aj zastavanosť, parkovacie možnosti, svetelnú techniku, majetkové pomery a iné detaily v nadväznosti na zámery záujemcov v súvislosti s budúcnosťou tenisových kurtov. Zámer na vybudovanie tenisovej haly, a teda zastavanie vonkajších tenisových kurtov (VIA INVEST), za predpokladu nedostavania ostatných by bolo v súčasnosti podľa oslovených odborníkov krokom späť, pretože na zabezpečenie turnajov či pre potreby tenisovej akadémie sú potrebné aj vonkajšie kurty. Pán Dvorčák informoval, že by to riešil na susedných pozemkoch, ktoré však nie sú v jeho vlastníctve. Na priamu otázku prezidentovi FK Poprad p. Dvorčákovi, či mu ide o zázemie klubu alebo o kurty odpovedal, že má záujem iba o celý projekt. Ďalší záujemca o kurty – spoločnosť Aquapark Poprad – písomne deklaroval, že ak bude úspešným uchádzačom v prípade odkúpenia tenisových kurtov, „zabezpečí pre futbalový klub v meste Poprad, ktorý bude hrať najvyššiu futbalovú súťaž, v nových priestoroch zázemie pre hráčov ako aj realizačný tím“, čo listom potvrdil aj SFZ.
V situácii, ktorá nastala, sa mesto aj napriek vyššie uvedeným obvineniam snaží naďalej riešiť situáciu tak, aby pre klub zabezpečilo potrebné zázemie v areáli NTC SFZ. Snažím sa nájsť najlepšie riešenie pre dané územie a stále hľadám cestu dohody so zainteresovanými stranami tak, ako som to riešil po mojom nástupe do funkcie pri korekciách pôvodnej zmluvy so SFZ. O to viac ma mrzia vyjadrenia R. Dvorčáka, ktoré navodzujú dojem nátlaku pri presadzovaní jeho projektu ako jediného a najlepšieho.
Dôležité je vysvetliť aj okolnosti diania okolo futbalového ihriska v Strážach pod Tatrami. Mesto oslovilo vlastníkov pozemkov s tým, aby sme „vyrovnali“ staré hriechy a dostali pozemok do vlastníctva mesta. Samospráva chcela ihrisko zrekonštruovať a vybudovať príslušné zázemie. V tejto situácii sa však niektorí majitelia pozemkov rozhodli predať ich inému subjektu, čo samospráva nedokázala ovplyvniť. Spoločnosť RTI, ktorá uvedené pozemky kúpila, deklarovala, že sa tak stalo s úmyslom rozvíjať futbal v našom meste. Preto sme reagovali a dohodli sa so všetkými zainteresovanými stranami, že uvedené pozemky dá k dispozícii SFZ a následne spoločne mesto Poprad a SFZ začnú rokovať o možnom dobudovaní futbalového zázemia v tejto lokalite. Už vopred som avizoval, že tieto rokovania sa budú konať za účasti všetkých – SFZ, mesta, FK Poprad a FK Zemedar, aby sa neopakovali chyby z minulosti.
Vážim si všetko, čo prezident FK Poprad urobil pre tento klub a pre jeho rozvoj, ale nemôžem súhlasiť s jeho slovami, že mesto nedostatočne podporuje šport. Aj preto, že len pred pár dňami boli Mestským zastupiteľstvom mesta Poprad na podporu športu v tomto roku schválené dotácie vo výške 470 tisíc eur! Hovoriť o nedostatočnej podpore pri tejto sume je v kontexte mnohých iných slovenských miest minimálne odvážne a z môjho pohľadu nekorektné. Čo sa týka podpory samotného futbalu ako jedného z prioritných športov v meste Poprad, ten každoročne dostáva od mesta dotáciu. Len pre zaujímavosť – v r. 2015 to bolo 100 tisíc eur, v r. 2016 suma vzrástla na 165 000,- eur a tento rok to bolo vo výške 171 500,- eur. A to už len na okraj spomeniem rekonštrukciu futbalového štadióna a vybudovanie areálu v Poprade – Veľkej za cca 1,5 mil. eur. Fakt, že klub má k dispozícii aj telocvične či Arénu Poprad, je už iba drobným detailom.
Na základe všetkých týchto informácií sa domnievam, že vyššie uvedené obvinenia sú dôsledkom komunikačných šumov a vzájomného nepochopenia. Mesto Poprad v žiadnom prípade nemieni klásť prekážky rozvoju futbalu v našom meste. Naopak, futbal ako jeden z prioritných športov chce podporovať dlhodobo aj naďalej – bez ohľadu na jeho personálne zázemie.
Je mi ľúto, že táto horúca téma sa v športovej verejnosti rieši mediálnymi vyjadreniami a vytváraním nátlaku vo chvíli, keď nebol vynesený žiadny verdikt komisie rozhodujúcej v obchodnej súťaži na predaj areálu tenisových kurtov a FK Poprad čakajú veľmi dôležité zápasy v jarnej časti súťaže. Prajem hráčom i funkcionárom, aby aj v tejto zložitej situácii dokázali zabojovať nielen v Slovenskom pohári, ale najmä v zápasoch, ktoré rozhodnú o ich udržaní sa v II. lige.
Jozef Švagerko, primátor mesta Poprad
Zanechajte nám komentár