Voľba strednej školy je v živote človeka dôležitý krok
Žiaci, ktorí ukončili 9. ročník povinnej školskej dochádzky, si podávali prihlášky na stredné školy či už študijného alebo učebného odboru. V Prešovskom kraji je 148 škôl, z toho 15 v okrese Poprad, 7 v Levoči, 7 v Kežmarku a 6 v okrese Stará Ľubovňa.
Minulý týždeň v pondelok a štvrtok sa konali vo väčšine stredných škôl prijímacie skúšky. Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Poprade patrí k najstarším a najsilnejším školám v regióne a už vyše 50 rokov pripravuje odborníkov v oblasti strojárskej výroby a informačných technológií. Škola dosiahla v hodnotení kvality pedagogického procesu, ktorý vykonáva prestížna medzinárodná organizácia International Education Society (IES) London, rating BB – kvalitná inštitúcia na veľmi dobrej profesionálnej úrovni. Absolventi študijných odborov majú možnosť získať okrem maturitného vysvedčenia a výučného listu aj medzinárodne uznávané certifikáty. V škole vychovávajú a pripravujú absolventov pre strategické firmy, pôsobiace na celom území Slovenska. Čo znamená, že ich žiaci sa dokážu takmer stopercentne uplatniť na trhu práce nielen doma, ale i v zahraničí. Na štúdijné odbory školy sa v tomto roku prihlásilo 240 žiakov, z toho mohli prijať 140 žiakov 9. ročníkov.
„Pripravujeme žiakov pre trh práce, ktorí sa okamžite po skončení vedia uplatniť a začať pracovať. Najvychytenejším odborom je programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, kde je naozaj dopyt po absolventoch zo strany zamestnávateľov veľký,“ konštatovala Mgr. Beáta Bodišová, riaditeľka SOŠT.
Škola spolupracuje so všetkými strategickými podnikmi. Podľa jej slov nemajú problém s umiestnením žiakov aj z iných odborov. Veľkým vkladom je, že absolventi končia s výučným listom a maturitnou skúškou. „Na základe výučného listu si môžu zakladať živnosti a začať podnikať. Na rozdiel od štúdia napríklad v priemyslovke žiaci takúto možnosť nemajú, lebo majú iba maturitné vysvedčenie. No a na základe u nás dosiahnutého maturitného vzdelania žiaci pokračujú vo vysokoškolskom štúdiu, čo v súčasnosti pred stavuje až 40 percent študentov. Pretože maturita má tú istú úroveň, ako z inej strednej školy či gymnázia,“ uviedla Beáta Bodišová.
Každoročne robí škola prieskum, ako sa žiaci zaradia do života. Z toho vyplýva, že 10 až 15 percent žiakov si nedokáže nájsť prácu z dôvodu, že pracovať nechce, alebo nemusí. Medzi nimi sú však aj žiaci, s ktorými počas celého štúdia nedokázala škola nadviazať kontakt.
Na základe získaných medzinárodných certifikátov si žiaci veľmi ľahko nájdu uplatnenie v zahraničí, kde sa stávajú kvalifikovanými pracovníkmi a platy sú diametrálne odlišné od nekvalifikovaných zamestnancov.
Počas štúdia škola žiakom umožňuje rozvíjať sa aj v mimoškolských aktivitách, alebo v športovej činnosti. Mnoho úspešných pretekárov, ktorí absolvovali štúdium na tejto škole, sa aj vďaka podpore a individuálnemu prístupu vypracovali na špičkových športovcov. Napríklad hokejista Peter Bondra, ktorý výraznou mierou pomohol slovenskej reprezentácii k zisku titulu majstra sveta, Martin Klempa, hokejový bránkar či sánkár Jozef Čekovský. „Máme tu veľa hokejistov, hokejbalistov, futbalistov, veď v škole máme 450 chlapcov, takže je na čom stavať. Našou snahou je, aby cítili podporu a zázemie a ak sú spokojní oni a niečomu zmysluplnému sa aj venujú, je to aj naša vizitka a naša propagácia školy. Vychovávame z chlapcov samostatných a schopných ľudí pre život a keď sú k tomu aj úspešní, o to viac nás to teší,“ ukončila riaditeľka Beáta Bodišová.
Riaditelia stredných škôl pri rozhodovaní o prijatí zohľadňujú, či je uchádzač úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí s odborom vzdelávania, o ktorý sa uchádza. Rovnako prihliada aj na výsledky, dosiahnuté v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov základných škôl. V prípade, ak žiak nebol prijatý v riadnom termíne na žiadnu SŠ, môže si podať ešte jednu prihlášku do školy, ktorá prijíma v druhom kole. (pks)
Zanechajte nám komentár