Vojna v Afganistane má predpoklady pokračovať

27. augusta 2021

FOTO: JOHN SMITH 2021 / SHUTTERSTOCK.COM

TOTO NIE JE NAŠA VOJNA, ALE…

Stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu, ktoré sa celkom očakávalo, sa zmenilo na chaos. V krajine je v skutočnosti občianska vojna a Taliban * sa prakticky chopil moci a oznámil svoj úmysel vyhlásiť islamský emirát Afganistan. Pre niektoré stredoázijské krajiny môže byť prospešné zapojiť nás do tejto vojny, do tejto afganskej krízy. Potrebuje to však Rusko?

Americký prezident Joe Biden  medzitým  obvinil afganskú vládu a armádu z toho, čo sa deje: „Nikto nepredpokladal, že by sa afganská armáda rozpadla tak rýchlo,“ povedal. Mali by ste dôverovať  Bidenovým slovám ? Nehovoril v roku 2003, že bez budovania národa bude v Afganistane chaos a násilie, ale v roku 2021 hovorí inak: naším cieľom v Afganistane nikdy nebolo budovanie národa.

Udalosti v Afganistane sa stali katastrofou pre dôveryhodnosť Západu vo svete, hovorí Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Nerobí mu to však starosti, ale skutočnosť, že kontrola nad situáciou v Afganistane môže prejsť na Rusko a Čínu. A tomu by mala zabrániť… Európska únia.

Porážka alebo šikovne naplánovaná akcia?

Čo teda Amerika ukázala svetu? Let a porážka? Alebo je to dobre naplánovaná operácia? Moderátorka Elena Afonina  diskutovala o týchto a ďalších otázkach v ateliéri Prvého Rusa  s americkým politológom  Malekom Dudakovom  a vojenským odborníkom  Viktorom Litovkinom.

Elena Afonina: Možno podceňujeme Ameriku a let je chytro a prefíkane naplánovaná akcia?

Malek Dudakov: Nepúšťajme sa do konšpiračných teórií. Toto samozrejme nebola plánovaná akcia; Američania nemali žiadny plán. Nasvedčuje tomu reakcia na dianie v Afganistane, ktorú vidíme vo Washingtone. Nikto nechápal, k čomu povedie stiahnutie amerických vojsk, nikto nečakal, že vláda v Kábule padne v priebehu niekoľkých dní.

A teraz sa americká spravodajská služba, Pentagon a Biely dom, ukazujúc prstom jeden na druhého, pokúšajú nájsť vinníka v tejto situácii.

Samozrejme, na mieste boli nejaké taktické dohody, už o nich vieme. Nikto však nečakal, že tento režim padne tak rýchlo; predpokladalo sa, že bude existovať najmenej šesť mesiacov alebo rok. A teraz celý svet videl, ako rýchlo môžu režimy orientované na Ameriku a jej bajonety padnúť.

– Viktor Nikolaevič, je ťažké si predstaviť, že by špeciálne služby USA nedokázali predpovedať taký vývoj udalostí. Zdá sa to trochu zvláštne.

Viktor Litovkin : Prečo zvláštne? Nie je to prvýkrát. Pamätajte si, ako Američania utiekli zo Somálska v roku 1979, keď zlyhalo to, čo nazývali operáciou, ktorá mala donútiť domorodcov k mieru. Ale potom, čo bol jeden z dôstojníkov skupiny „Delta“ vlečený v džípe po meste a zväzovali ho za ruky a nohy, Američania rýchlo vstali a utiekli. Zo Saigonu utekali rovnako.

Keď Biden hovorí, že medzi americkým odchodom z Afganistanu a tým, čo sa stalo v Saigone, „neexistuje žiadna podobnosť, vôbec nič“, vidíme pravý opak: obrázok z Kábulu, keď predstavitelia amerického veľvyslanectva boli odstránení zo strechy budovy pomocou helikoptéry Chinook, obišla celý svet. Rovnako to bolo aj v Saigone. Je teda veľa spoločného.

Je pravda, že je rozdiel v počte strát. O zranených v Afganistane sa nehovorí ani slovo a podľa rôznych odhadov zomrelo 2300 až 2500 ľudí. Vo Vietname prišli o viac ako 58 -tisíc ľudí, zranených bolo asi 300 tisíc vojakov. Po návrate domov kvôli post-vietnamskému syndrómu spáchalo samovraždu 100 až 150 tisíc ľudí, ktorí sa nedokázali ocitnúť v pokojnom živote.

– Je úplne isté, že ešte budeme počuť o post-afganskom syndróme.

Viktor Baranets, vojenský publicista Komsomolskaja pravda, sa zapojil do rozhovoru v štúdiu cez Skype.

„Odišli sme s rozvinutými transparentmi, Američania utekajú“

– Viktor Nikolaevič, môžete vysvetliť, prečo sa Afganistan stal v dnešnej dobe témou číslo jeden? Čo je to, fantómová bolesť?

Viktor Baranets : Povedzme, že nie každý deň Američania tak utekajú z bojiska, takže sa táto udalosť stala témou číslo jeden.

– Mám ďalšiu otázku. Je možné porovnať tento let Američanov s tým, čo sa stalo vtedy, keď naši chlapci odišli z Afganistanu?

VB:  V každom prípade je toto porovnanie nesprávne. Odchádzali sme z Afganistanu v súlade so Ženevskými dohodami a celý svet o tom vedel. Ohlásili sme, že vydanie uvedieme v dvoch fázach. Účastníci týchto udalostí mi povedali, že politickému a vojenskému vedeniu Afganistanu bol potom predložený fázový plán na stiahnutie sovietskych vojsk.

Informovali sme, že sťahujeme naše jednotky z južných území krajiny a presúvame sa na sever. Nepálili sme naše šarlátové transparenty, ako to urobili Američania – túto najhanebnejšiu skutočnosť videli mnohí. Ako povedal generálny plukovník  Boris Gromov , „odišli sme s rozvinutými transparentmi“.

Teraz, v Európe, na rôznych úrovniach, hovoria, že Amerika nemala žiadny plán na stiahnutie svojho kontingentu a ľudí, ktorí spolupracovali s Američanmi celých 20 rokov. Prečo sa to stalo? Veď reči o stiahnutí kontingentu sa začali už dávnejšie, nebolo to spontánne rozhodnutie, začalo sa o tom diskutovať dokonca aj za Trumpa a dokonca aj za Obamu sa o tom hovorilo.

VB:  Chcel by som sa opýtať: čo s tým má občan Borrell? Kde je Európa a kde je Afganistan? Zaleziete si pod svoj európsky obchod a nezačarujete sa, nejako na to prídeme.

Diskutoval som o situácii s našou armádou v Moskve, ako aj s afganskými politikmi a armádou. Znepokojila ma jedna fráza, poviem vám o tom, ale iba ako verziu.

Američania úmyselne opustili technológiu – pre Taliban *?

Teraz sme všetci pobúrení, že Američania prenechali Talibanu obrovské množstvo zbraní. * Áno, vybavenie, ktoré tam zanechali, je veľmi opotrebované. Ale jeden z mojich partnerov sa ma opýtal: nemyslíte si, že to bolo urobené účelovo, aby sa pumpovala armáda Talibanu *, keď prevezme moc?

Z 300 000-člennej afganskej armády už asi 100 000 dobre vycvičených a prepustených vojakov prebehlo pod zástavou Talibanu **. Predstavte si, že by sa spolu so 65 000 Talibanom *chceli presťahovať na sever – do Tadžikistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu…

A potom čo? Tadžikistan má v rukách najviac deväťtisíc ľudí, Uzbekistan ich má viac ako 20, zhruba rovnako v Turkmenistane. Niekomu sa táto verzia môže zdať smiešna, ale ak sa nad tým zamyslíte – prečo nechať Američanom zbrane a strelivo v hodnote miliárd dolárov? Dokonca tam zostali aj drony. Nie všetko v tomto príbehu je teda jednoduché.

– Viktor Baranets sa dotkol veľmi dôležitej témy o zbraniach. Spoločnosť Life  zverejnila na svojom  kanáli Telegram tabuľku toho, čo zostalo po Američanoch Talibanu *. Graf ukazuje tanky a obrnené autá MRAP s ochranou proti mínam, mínomety, húfnice, grady a RPG vrátane štyroch oštepov. K dispozícii je dokonca 22 útočných lietadiel Embraer Super Tucano.

VL:  Američania nikdy nemali Grada. Majú iný systém. Tanky sú tiež naše.

– Položil som odborníkom otázku, odkiaľ mohla táto technika pochádzať? Odpovedali mi: po prvé, rok výroby tohto všetkého nie je známy, ale niečo mohlo zostať z čias, keď boli v Afganistane prítomné sovietske jednotky.

V.L.:  Samozrejme. Zostalo tam 60 našich helikoptér.

– Celkom správne – helikoptéry Mi-35 a Mi-17. Existuje ale aj 30 helikoptér Black Hawk, o ktorých sa  zmienil  Donald Trump, keď obvinil Joea Bidena z „tajného vývoja USA pôjde do Ruska a Číny“. Niečo také skutočne existuje. Čo by nás mohlo veľmi zaujímať?

M.D.:  Práve včera sa ukázalo, že Taliban * dostal do rúk najnovšie americké tajné helikoptéry MH-60. Takéto helikoptéry sú v prevádzke iba s americkými špeciálnymi silami.

Tieto informácie zatiaľ nie sú potvrdené. Ale ak je to pravda, potom tí, ktorým Taliban * predá toto zariadenie – Pakistan alebo Irán, ktokoľvek – budú môcť spätne vyvinúť všetky technológie, aby pochopili, ako to funguje. A už to im poskytne príležitosť bojovať proti budúcim konfliktom so Spojenými štátmi. Také precedensy už boli.

Bublina americkej vojenskej prevahy praskla, ale Američania sú vždy podnikatelia

V.L.:  Chcel by som odpovedať na otázku, prečo sa dnes tejto udalosti, úteku Američanov, venuje taká pozornosť. Pretože, po prvé, „mydlová bublina“ nadradenosti amerických ozbrojených síl praskla. Taliban *, ľudia vyzbrojení guľometmi, aspoň granátometmi, porazili silne vybavenú armádu. A to je škoda. Teraz, keď Američania opäť budú hovoriť o svojej nadradenosti nad všetkými, ukáže sa im prst, čo v Afganistane zanechali.

Medzi technikami, ktoré ste uviedli, je aj sovietska. A nie sú v tom žiadne zvláštne tajomstvá – to je železo, ktoré možno vidieť na akejkoľvek výstave. Tajomstvom sú riadiace systémy, softvér, rôzne kódy. Nechali to tam Američania? Veľmi o tom pochybujem, nepočuli sme o tom ani slovo. A železo – no, železo je železo. Prečo ho opustili.

Američania sú v prvom rade podnikatelia. Chápu, že je to všetko drahé, únavné a časovo náročné. A vzdať sa znamená, že Taliban * vytvorí nejakú vlastnú armádu potom, čo sa im podarí dať dohromady Afganistan. Pretože Afganistan je banda klanov, banda kmeňov, ktoré sa medzi sebou nikdy nepriatelili a nie sú ani teraz.

Zariadenie, ktoré zostane Talibanu *, zlyhá, je potrebné ho modernizovať, opraviť. Doplnenie munície. Kde ju získajú? Američania. Nie priamo, samozrejme, možno cez Pakistan, cez Indiu, cez niektoré tretie krajiny.

Ale Amerika na tom aj tak zarobí – na dodávkach náhradných dielov, na školení svojich inštruktorov a podobne. Teraz mnoho pilotov odišlo z Afganistanu do Uzbekistanu a Tadžikistanu. A kto bude pilotovať tieto Black Hawks?

– Mal som rovnakú otázku: môžete nechať zariadenie, ale kto ho bude ovládať? Ako vyšlo najavo, Američania po sebe zanechali okrem technológie aj biometrické údaje Afgancov, ktorí s nimi spolupracovali. Bol to úmysel, alebo nechali počas úteku všetko, čo mohli zanechať? 

M.D.:  Každé stiahnutie vojsk je podľa mňa vždy chaos. Zvlášť v podmienkach, v ktorých Američania odišli. Hneď na začiatku som povedal, že nikto vo Washingtone nečakal, že režim prezidenta  Ašrafa Ghaního  do troch mesiacov padne. Preto, keď sa to stalo realitou, keď už bežali, museli všetko jednoducho nechať.

– Malek, vysvetlite, čo sa zmenilo? Spočiatku sa zdalo, že stiahnutie bolo postupné. Ale potom, ako sa pretrhla hrádza. Prečo sa to stalo?

M.D.:  Stiahnutie vojsk sa začalo za Trumpa, proces sa pri prechode moci spomalil a v apríli sa obnovil. A „priehrada bola pretrhnutá“ už v júli, keď Taliban * začal napredovať na všetkých frontoch, keď bolo zrejmé, že ich víťazstvo je blízko.

Ale aj vtedy boli odhady času stiahnutia veľmi odlišné. Biden zamýšľal stiahnuť vojská do 11. septembra. V tomto prípade je celkom možné, že by sa všetko stalo usporiadanejšie. Operáciu stiahnutia však bolo potrebné dokončiť 13.-15. augusta, teda o mesiac skôr.

Štúdio kontaktoval politický pozorovateľ Konštantínopolu  Alexander Tsyganov. Elena Afonina sa obrátila k nemu a spýtala sa:

– Opakovane sme spomínali Taliban **. V Rusku je táto organizácia zaradená do zoznamu zakázaných. Čo sa stane ďalej s odvolaním sa na udalosti v Afganistane?

Alexander Tsyganov: Pokiaľ viem, naša strana už začala skúmať pôdu v Bezpečnostnej rade OSN, aby sa zabezpečilo, že Američania a Briti neodolajú nášmu návrhu na zrušenie sankcií voči Talibanu ** a samotného znenia. Verím, že pri rozumnom uvažovaní s tým súhlasia.

Faktom je, že ak nejaká sila ovláda štát, môžete ho tisíckrát vyhlásiť za teroristu, ale stále s ním musíte komunikovať. Okrem toho existuje interakcia s Talibanom * v najširšom spektre problémov – od bezpečnosti až po plynovody, ropovody a plynovody, ktoré sú vhodné na tranzit cez toto územie. A samozrejme by bolo dobré to urobiť pod našou kontrolou.

Existujú aj humanitárne otázky, na ktorých budeme musieť tiež spolupracovať. Dohodli sme sa s nimi napríklad na stave nášho veľvyslanectva, ktorého sa Taliban * nedotýka.

Ako môžete vyjednávať s teroristami? Platí zásada, že s nimi nie je o čom rokovať. V tomto prípade si teda myslím, že rozumní ľudia prídu v tejto záležitosti na kompromis.

Prečo má Taliban * takú podporu obyvateľstva? Spojené štáty s týmto určite nerátali. Ako sa ukázalo, išlo o krátkozrakú pozíciu a Afganistan, ktorý bol 20 rokov prakticky pod americkou kontrolou, sa zrazu v priebehu niekoľkých dní vzdal Talibanu takmer bez krvi *.

A.Z.:  Zdá sa mi, že tu fungovala ilúzia, vrátane našej, kvôli ktorej sme verili, že málo ľudí v Afganistane podporuje Taliban **.

Paradoxne, za 47 rokov občianskej vojny si 90-95% populácie dokázalo zvyknúť na to, že „bieli prichádzajú a drancujú, červení tiež prichádzajú a drancujú“. A aby neboli okradnutí, vopred poslúchajú svojich poľných veliteľov, ktorí sedia v každom údolí, v každej dedine. A títo poľní velitelia ako zástupcovia miestnych „okresných výkonných výborov“ vopred súhlasia s nejakou prevládajúcou silou v regióne, aby ich „toľko neokradli“.

Vojna v Afganistane je vždy vojnou niekoľkých stoviek, maximálne niekoľko tisíc aktívnych bojovníkov, ktorá sa odohráva s tichým, dalo by sa povedať, pozitívnym sebazničením zvyšku populácie. To znamená, že „ty sa nás nedotýkaš, ale my ťa počúvame“. Takto sa to deje.

Nie je to naša vojna, do ktorej sa nás pokúšajú vtiahnuť

Tajomník Bezpečnostnej rady Ruska Nikolaj Patrušev uviedol, že „neexistujú žiadne predpoklady pre nasadenie vojsk našej krajiny v Afganistane“. Ukazuje sa, že to, o čom teraz diskutujeme, nie je naša vojna?

A.Ts.:  Toto vôbec nie je vojna. Ak sa pozrieme na Afganistan ako na určitý historický fenomén, potom musíme pochopiť jednu dôležitú vec: nie je to štát, je to územie pod situačnou kontrolou niekoľkých kmeňov, niekoľkých národov a niekoľkých náboženstiev. To, čo sa teraz deje v Kábule, rovnako Taliban *, sú žarty Paštunov. Netvoria väčšinu populácie, ale sú jej najenergickejšou a najnervóznejšou časťou.

Pretože na jednej strane tento ľud kombinuje najpokročilejšie civilizačné prvky, niekto študoval na Západe, získal západnú kultúru, niekto v Rusku, preniknutý ruskou kultúrou. Ale zároveň tam sú primitívne kmene, najmä v pakistanskej zóne, ktoré stále zostávajú nomádmi a idú v karavanoch. A nomádsky spôsob života nie je ani ranný stredovek.

A kvôli tomuto kontrastu, kvôli tomuto poklesu napätia, sa im stávajú všetky druhy skrútených vojnových udalostí.

V Afganistane žije aj Hazaras, ktorý kontroluje takmer polovicu krajiny, prakticky všetky centrálne provincie. Na severe krajiny žijú Tadžici a Uzbeci. Existuje aj niekoľko malých národov.

Tieto štyri národy sú však najväčšie. A pamätajte, teraz sa časť Tadžikov nepodriadila a išla do rokliny Panjshir. Kde sa svojho času skryli pred našimi jednotkami a potom pred prvým Talibanom *. Skrývali sa tam a pred Američanmi, kým s nimi nevychádzali. A teraz sa tam vybrali znova, na svoje územia. Čo s nimi urobí Taliban, nevieme.

Je to naša vojna? U nás určite nie. Môže sa stať našou iba vtedy, ak nie tak Taliban * vylezie na územie Strednej Ázie, ale ich spolucestujúci „islamskí internacionalisti“, ako ich vo svojich článkoch nazývam so svetlým návrhom profesora Andreja Grozina.

Ide o rôzne islamské, islamistické organizácie – uzbecké, tadžické, ujgurské, existujú turkménske a dokonca iránske, ktoré teraz v Afganistane lovia aj v nepokojných vodách. Budú chcieť svoj úspech rozvíjať na území svojich bývalých krajín. Inak sa im to jednoducho nedarí, majú taký život, sú za to platení peniazmi.

Bude proti nim bojovať Taliban **? Zdá sa mi, že ak bude zodpovedný za ochranu hraníc, určite bude bojovať.

Je tu však ešte jeden problém: samotný Taliban ** nie je jediné hnutie; v rámci neho existujú prinajmenšom tri hlavné frakcie. Jeden je viac proeurópsky. Nie v tom zmysle, že je to pre Západ, ale viac-menej európsko-islamské.

Druhý je čisto ázijsko-islamský. Tretiu kŕmia zaplavení Arabi a Saudovia. A medzi nimi určite začne nejaký druh zúčtovania o tom, ako sa o toto víťazstvo podeliť.

– Chápem, že téma Afganistanu nie je pre vás vedľajšou záležitosťou, rozumiete tomu dokonale. Pracoval ste v Afganistane, aj keď tam boli naše sovietske jednotky. A už z tejto základne sa pozeráte na udalosti  XXI.  Storočia.

 A.Ts.:  Bol som tam aj po sovietskych vojskách – prakticky sám v roku 1997.

– To znamená, že dynamicky vidíte, ako sa vyvíja a čo sa deje v tejto krajine. Aká je vaša prognóza na nasledujúcich päť rokov? Čo sa stane s Afganistanom?

A.Ts.:  Môžem stručne povedať jedným slovom – vojna. Afganistan už nemôže pomôcť, ale bojovať. Ďalej, ako som povedal, môžeme predpovedať zúčtovanie medzi frakciami v samotnom Talibane **. Dá sa očakávať stret tak s „Islamským štátom“ ***, ktorý odtiaľ nikam neodišiel, ako aj s týmito „islamskými internacionalistami“. Pozrime sa, kto koho podporí, kto podporí ktorú frakciu. Tam Číňania ešte nepovedali svoje slovo.

– Chcel som len povedať – zabudli sme na Čínu. A už som uviedol, že všetkými možnými spôsobmi bude udržiavať vzťahy s Talibanom ** a ekonomicky pomáhať pri obnove Afganistanu. Čína tam má navyše zaujímavé projekty.  

Mimochodom, chcem našim divákom pripomenúť, že webová stránka Tsargrad má veľkú sekciu  „Články“,  kde  je neustále aktualizovaný  analytik Alexandra Tsyganova.

Na čo sa Rusko musí pripraviť, je hlavná otázka

– Otázka na odborníkov v štúdiu: na čo sa musíme pripraviť?

VL:  Kým bokom sledujeme, ako Taliban ** zostavuje štát Afganistan. Je zrejmé, že dôjde k vnútorným vojnám medzi kmeňmi, klanmi a frakciami. Ale všetci vedia, ako spolu rokovať. Preto sa vojny nakoniec skončia.

Ale keď bude všetko viac -menej urovnané, budú chcieť expandovať, pretože islamský radikalizmus nemôže zostať sám v sebe, musí sa neustále niekam presúvať. Nedá sa vylúčiť, že sa začne presúvať na sever.

Nemám presné informácie, ale určite existujú „spiace bunky“ rovnakého Talibanu **, rovnakých islamských radikálov a podobne v Uzbekistane, Tadžikistane, Kirgizsku a Turkménsku. Čakajú na svoj signál a tento signál môže zaznieť kedykoľvek.

Dnes sme nepovedali ani slovo, že Afganistan je svetový výrobca drog. A hoci Taliban ** tvrdí, že bude pokračovať v boji proti výrobe drog, že je proti užívaniu týchto drog v rámci Afganistanu, nesmieme zabúdať, že toto je hlavný príjem Talibanu **, za ktorý nakupuje zbrane a mnoho ďalších.

A drogy sa budú vyvážať cez Tadžikistan, cez Uzbekistan, cez Turkmenistan. Táto návštevnosť je už dlho zavedená. A rovnakými cestami pôjdu aj samotní islamskí radikáli a ich literatúra. A zavrieť hranicu je takmer nemožné – prebieha cez hory, roklinami, horskými riekami. Preto je potrebné posilniť hranice.

– Prepáčte, ale koho posilníme?

V.L.:  Je tam aj naša 201. základňa.

– To znamená, budete to musieť znova posilniť našimi chlapmi?

V.L.:  Nielen. Ale školíme pre nich špecialistov v našich akadémiách FSB.

– Pravdepodobne si každý všimol, ako sa v Uzbekistane pred niekoľkými dňami konali cvičenia na vypnutie sociálnych sietí. Bolo jasné, že ak je určitý signál daný prostredníctvom sociálnych sietí, potom sa tí, o ktorých hovoríte, veľmi rýchlo stanú aktívnymi. Uzbekistan už začína nariekať od toku utečencov. Táto krajina však už pomerne dávno pozastavila svoje členstvo v CSTO. A ak teraz Taškent hovorí, že sa chce opäť vrátiť k zmluve, bude to dobré pre Rusko? Mohlo by sa to stať akýmsi nárazníkom medzi nami a Afganistanom?

MD:  Záujmy Ruska v Afganistane nie sú zrejmé, aj keď Washington verí, že my spolu s Čínou, Iránom a Pakistanom sme ťažili zo stiahnutia Američanov. Samozrejme, máme tam určité unitárne ciele, ktoré vymenoval Viktor Baranets. K tomu by sa ale mohla pridať otázka novej nekontrolovanej migračnej vlny. Utečenci sa pokúsia dostať aj do Ruska. Musíme si tiež dávať pozor na zvýšenie vývozu drog našim smerom.

Možno v kontexte Uzbekistanu budeme musieť do toho všetkého zasiahnuť a poskytnúť vojenskú pomoc našim susedom.

– Chcel by som to hneď objasniť. Prečo sa tak bojíme utečencov z Afganistanu? Kto sú oni? Možno sú títo ľudia nejakým spôsobom amerikanizovaní?

M. Dz.:  Západ, skôr.

– Celkom správne. Západ, ako povedal náš prezident. A môžu pracovať intelektuálne, čo znamená určitý stupeň vzdelania. Medzi týmito utečencami môžu byť aj tí, ktorí u nás získali vzdelanie.

M.D.:  Kto teraz ako prvý utečie z Afganistanu? Viac ako 80% tvoria mladí ľudia do 35 rokov. Možno je medzi nimi veľa ľudí, ktorí získali vzdelanie buď v zahraničí, alebo vzdelanie podľa západných vzorov v danej krajine. Ale kto vie, koľko je medzi nimi „spiacich islamistov“, ktorí môžu o 5-7 rokov v našej krajine zariadiť teroristický útok?

Pre Rusko existuje nebezpečenstvo. Nie je načase, aby sme zaviedli vízový režim?

– Možno je to potom dobrý dôvod na zavedenie vízového režimu? Aspoň na chvíľu?

V.L.:  Pre Strednú Áziu, pre našu Strednú Áziu?

– Chápeme, že situácia je ťažká. Uviedli sme zoznam nebezpečenstiev pre Rusko. Možno si poviete: v tejto súvislosti dočasne zavádzame vízový režim s krajinami strednej Ázie?

– Samozrejme, že postupom času bude vízový režim. Ale je veľmi ťažké to zorganizovať. Túto pracovnú silu dnes potrebujeme, preto nemôžeme zaviesť vízový režim naraz. Niekto, prepáčte, musí vyčistiť naše moskovské ulice. Dnes sú čistí. A uprostred pandémie, keď neboli takmer žiadni migranti, boli ulice trochu špinavé.

A potom, treba pochopiť, že nielen tí, ktorí spolupracovali s Američanmi, NATO a podobne, utekajú z Afganistanu. Všetci, ktorí chcú využiť tieto príležitosti, behajú.

„Neviem, či so mnou budú všetci súhlasiť, ale ak sa rozhodujem medzi čistými ulicami a prienikom terorizmu, vyberiem si uzavreté hranice a špinavé ulice, nie čisté vchody, ktoré, rovnako ako v 90. rokoch, môžu explodovať.“ Bezpečnosť je pre mňa dôležitejšia ako čistota. A kto bude upratovať ulice, myslím si, že nájdeme.

Čo bude s Afganistanom o päť rokov, vaša odpoveď, Malek?

M. Dz.:  Myslím si, že občianska vojna, ktorá teraz prebieha, bude pokračovať. Nemyslite si, že Taliban * prevezme kontrolu nad krajinou a nastolí nejaký druh svetového poriadku. Nemyslím si, že tam v najbližších piatich rokoch uvidíme niečo dobré.

tsargrad

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

https://youtube.com/watch?v=7u85NAoQPEA

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Je dôležité, aby seniorky a seniori boli vypočutí a aby sme im dávali najavo náš rešpekt a záujem

Katarína Boková „Je dôležité, aby seniorky a seniori boli vypočutí a aby sme im dávali najavo náš rešpekt a záujem.“ ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Antimanuál pre žiakov, rodičov, ale aj pre riaditeľov škôl a učiteľov, ktorí nepodľahli tlaku Covid fašistov.

Vzhľadom na to, že riaditelia škôl dostali od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republikyprávny paškvil tzv. „Manuál pre riaditeľov k školskému semaforu ...
Aktualizované 19.11. 02:33
Spravodajstvo

Rozhodne o ukončení vojny na Ukrajine lítium?

Všetky vojny ľudstva boli v konečnom dôsledku o podrobovaní si iných národov, teritórií a globálnych záujmových priestorov. Veľkú úlohu tu ...
Spravodajstvo

Aká je pravda o 17. novembri 1989?

Robert Merva: 🖼 Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov „Zamatová revolúcia“ ...
Aktualizované 21.11. 01:18
Spravodajstvo

Americký šprint smerom k jadrovej katastrofe - Glenn Greenwald

Glenn Greenwald sa pripojil k The Tucker Carlson Show, aby diskutoval o americkom šprinte smerom k jadrovej vojne. Glenn Greenwald Tuckerovi hovorí: ...
Spravodajstvo

MIMORIADNE! Kancelária prezidenta zastavila vyplácanie doživotného platu A. Kiskovi

Andrej Kiska. FOTO TASR – Martin Baumann Kancelária prezidenta SR od novembra zastavila vyplácanie doživotného platu bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. ...
Spravodajstvo

SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov

Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou…Súhlasíte s ...
Aktualizované 19.11. 01:27
Spravodajstvo

BELOUSOVOVÁ: ROZHODNUTIE BIDENA ZNAMENÁ PRIAME ZAPOJENIE ŠTÁTOV NATO DO VOJNY PROTI RUSKU

Anna Belousovová, viceprimátorka Čadce: Tieto zbrane obsluhujú špecialisti – vojaci NATO, a hlavne tieto zbrane využívajú družicové dáta, ktoré Ukrajine ...
Aktualizované 20.11. 21:28
Spravodajstvo

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Fabio De Masi: Európsku úniu uniesli radikáli

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Fabia De Masiho (Bündnis Sahra Wagenknecht) bol Európsky parlament unesený zradikalizovaným transatlantickým myslením a v medzinárodných ...
Aktualizované 19.11. 21:45
Spravodajstvo

Luxemburský poslanec Európskeho parlamentu Fernandt Kartheiser: Pre Ukrajinu je vojna prehratá

Fernandt Kartheiser, luxemburský vojenský dôstojník, diplomat a politik, poslanec národného parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu v 10. volebnom období. Aktivista ...
Spravodajstvo

Zruší vláda AMNESTIE na covidové PROTIÚSTAVNÉ priestupky? Vrátime sa z kratšej cesty… ???

Nepochybujem o dobrom úmysle vlády, ale… na protiústavné priestupky nemožno udeliť amnestiu. Vráťme sa prosím z kratšej cesty… Uznesenie Vlády SR ...
Aktualizované 19.11. 01:46
Spravodajstvo

Musk varuje Bidena: „Rusko podnikne odvetu“

Elon Musk kritizuje rozhodnutie prezidenta Bidena povoliť Ukrajine rozmiestnenie rakiet ATACMS. Na X varuje, že Rusko by mohlo odpovedať odvetnými ...