Vlajkový projekt kraja podporí pútnický turizmus
Prešovský samosprávny kraj sa stal hlavným partnerom a koordinátorom projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu. Jeho ambíciou je podporiť náboženský turizmus a doplniť chýbajúcu infraštruktúru na známych pútnických miestach. Vlajkový projekt prinesie do kraja takmer 2,1 milióna eur a pomôže vytvoriť novú pútnickú trasu.
Vlajkový projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu je jedným z úspešne predkladaných projektov v rámci výzvy programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko- Slovensko 2014 – 2020. Je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela. Tá predstavuje najdlhšiu púť v Európe a vyzdvihuje kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty slovanského národa vzťahujúce sa k posolstvu a k Mariánskym tradíciám.
„Ide o projekt slovensko-poľskej spolupráce, jediný, v ktorom sme hlavným lídrom v rámci Slovenska. Chceme ním pritiahnuť na naše pútnické miesta ďalších návštevníkov a rozšíriť náboženský cestovný ruch, v ktorom vidíme veľký potenciál i možnosti turizmu pre celý prešovský kraj,“ povedal predseda PSK Peter Chudík. Dodal, že projekt by mal byť realizovaný v tomto roku a dokončený najneskôr v roku 2018.
Projekt má vytvoriť novú pútnickú trasu, tzv. Svätomariánsku púť a podporiť sakrálny turizmus budovaním infraštruktúry vo vybraných pútnických miestach na území kraja – v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa), Ľutine (Sabinov), Gaboltove (Bardejov) a Levoči. Plánovaný rozpočet projektu je približne 4,3 milióny eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur.
Gréckokatolícka cirkev, farnosť Litmanová plánuje v projekte vybudovať pútnicko-informačné centrum s areálom. Pri farnosti v Ľutine je zasa potrebné dobudovať turistickú infraštruktúru. Rímskokatolícka cirkev, farnosť Levoča plánuje vytvoriť oddychovú zónu s krížovou cestou, vybudovať spevnené vjazdy k jednotlivým oddychovým zónam a zmodernizovať i dobudovať hygienické zariadenia na Mariánskej hore. Rímskokatolícka cirkev, farnosť Gaboltov chce dobudovať areál pútnického miesta a vybaviť ho prístreškom a hygienickými zariadeniami. Plánujú tu tiež stavebné úpravy prameňa sv. Vojtecha, osvetlenia a chodníky, ako aj inštaláciu informačného systému areálu s ozvučením a vybavenie pútnického areálu prvkami drobnej architektúry, akými sú pitné fontány, stojany na bicykle či odpadkové koše.
Koordinátorom projektu je Prešovský samosprávny kraj, okrem štyroch farností na slovenskej strane na ňom participujú Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, ktoré budú v projekte realizovať najmä mäkké aktivity. Budú nimi workshopy, umelecké sympóziá, odborné fóra, výstavy i vytvorenie nového responzívneho internetového portálu. Na poľskej strane projekt s podobnými ambíciami podporuje Podkarpatské vojvodstvo a Inštitút Medzikulturného dialógu Jána Pavla II. v Krakove a štyri farnosti.
Popisok k foto: Projekt má za sebou úvodnú konferenciu, ktorá sa uskutočnila 11. apríla v priestoroch Knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove. Zaujímaví hostia priniesli svoje príbehy z pútnických ciest. Hovorili aj o tom, ako zvládať pracovný stres a dosiahnuť duchovnú rovnováhu.
Zanechajte nám komentár