Vitajte v Kolumbii
Osoba obvinená z dílovania drog je prepustená z väzby a existuje vážne podozrenie, že k tomu došlo preto, že to zariadili narkomani z vlády. Toto je úplný koniec.
Robert Fico o tom dnes podrobne hovoril na tlačovej konferencii. Lipšicova prokuratúra škandalózne stiahla sťažnosť proti rozhodnutiu súdu o prepustení Zuzany Plačkovej.
Zjavne zasiahla vyššia moc. Prečo by odrazu prestali platiť dôvody na väzbu? Iné vysvetlenie neexistuje: niekto zhora zasiahol, pretože sa bál, že jeho dílerka začne spievať. A natrie ho.
To je ako z béčkového hollywoodskeho filmu – otázkou je len to, o aký žáner ide, či o drámu, detektívku alebo komédiu. So Sulíkom v hlavnej úlohe by to bola čistá komédia.
Áno, pri obvineniach o používaní kokaínu sa najčastejšie skloňujú politici SaS. A dobre si pamätáme, komu robila politickú reklamu pred voľbami Zuzana Plačková – hej, hej, Sulíkovi.
Vraj sa náhodou stretli v jej rúžovej kaviarni. No jasné, Richard. Dali ste si kakavko, pokecali o tripoch, bolo to úplne, že high. A vonku snežilo. A snežilo. A snežilo… Úplná snehová párty.
Milí priatelia, ono to síce pôsobí vtipne, ale ak sa toto potvrdí, tak väčší škandál ešte Slovensko nemalo. Drogy vo vláde? Prepúšťanie dílerov na príkaz vládnych papalášov?
Máme na Slovensku kokaínový kabinet? Mafia? Dílovanie? Escobar a tak? Uff… Ešteže na čele parlamentu sedí nespochybniteľná morálna autorita, lebo inak neviem, čo by sme si počali.
Len pripomeniem, že je v tom po uši aj Lipšic. Ako je možné, že jeho prokurátor stiahol svoju vlastnú sťažnosť? Pri Dušanovi Kováčikovi stačilo, že jeho prokurátorka sťažnosť ani nedala a jej šéf dostal 14 rokov.
A teraz sa ideme tváriť, že Lipšic môže? A ešte mu udelíme štátne vyznamenanie za boj s narkotikami? To ako vážne? To už im všetkým ten kokaín zatemnil mozgy?
To sa teraz fakt ideme tváriť, že drogová trestná činnosť nie je dôvodom na väzbu, ale ak vás nejaký Lipšicov udavač obviní, že ste zobrali pár tisícok, tak vás treba aj zabiť? Ako Milana Lučanského?
Kde je odrazu to slávne “padni komu padni”? Kde je odrazu liberálna tlač? Prečo sa im to nezdá podozrivé? Keď tu Pellegrinimu vypadlo špáradlo, tak tu z toho boli obrie konšpirácie – a teraz je pri Plačkovej a Sulíkovi odrazu hrobové ticho. Prečo?
A prečo je ticho prezidentka Čaputová? Prečo je ticho Matovič? Veď chceli strašne bojovať za slušnosť. Toto je tá ich slušnosť? Slušne sfetované Slovensko? To chceli?
Robert Fico kladie úplne logické otázky. Prečo jeden deň zatknú Zuzanu Plačkovú a potom ju záhadne pustia a prokurátor dokonca z neuveriteľných dôvodov stiahne svoju sťažnosť?
Ak okamžite nenabehnú pred kamery a nedajú dôveryhodné vysvetlenie, musí padnúť celá vláda. Strana SaS je nebezpečenstvom pre Slovensko a ak to celé kryje Lipšic, tak je to tu horšie ako v Kolumbii za Pabla Escobara.
Chráňme naše deti pred drogami.
Chráňme Slovensko pre drogovými dílermi. Chráňme Slovensko pred touto primitívnou vládou.
Toto už prekročilo všetky medze!
Danny Kollár: Kronika Zuzany Plačkovej
po 2 min. na YouTube je obsah videa nestráviteľný, tak celé si ho môžete pozrieť nižšie
Aký je rozdiel medzi Žužovou zo Skládky a Žužovou z Instagramu? Alebo medzi nimi neexistuje rozdiel?
Správa o stave republiky, na Slovensku máme dve kráľovné: Čaputovú a Plačkovú
Kráľovná instagramu a najvyššia ústavná činiteľka nemajú so sebou na prvý pohľad veľa spoločného. Ich spoločným menovateľom je však obsahová prázdnota.
Život tvorí zaujímavé scenáre. Začiatok minulého týždňa sa preto niesol v duchu bizarnosti. Na jednej strane sme boli svedkami politického prebudenia prezidentského paláca. Zuzana Čaputová prelomila bobríka mlčanlivosti. V snahe pripraviť sa na odprezentovanie správy o stave republiky sa stretla s viacerými politickými aktérmi.
Najväčšiu stopu, bezpochyby, zanechal rozhovor s Robertom Ficom. Znovu sa ukázalo, že ich vnímanie sveta nie je kompatibilné a opozícia sa bude naďalej usilovať o konfrontačný kurz. Ak by sme na uvedenom stretnutí hľadali niečo pozitívne, bol by to zrejme len fakt, že sa vôbec odohralo.
Rozprávať sa s predstaviteľmi odlišného tábora je v aktuálnej spoločenskej konštelácii viac než vítané. Prinajmenšom ide o prejavenie úcty voličom.
Kráľovná instagramu vs. nevýrazný prejav
Snahy najvyššej ústavnej činiteľky však zatienila iná udalosť. Zadržali Zuzanu Strausz Plačkovú. V pozadí je organizovaná trestná činnosť, kilogramy pervitínu a veľké peniaze. Za normálnych okolností by táto správa príliš nezaujala. Vo večernom televíznom spravodajstve by jej venovali dvojminútový blok v duchu ďalšieho protidrogového úspechu vyšetrovateľov NAKA.
Šoubiznis sa ale riadi vlastnými pravidlami a prominentka z prostredia bratislavskej smotánky je v mnohých kruhoch ikonou štýlu a gýčovej životosprávy. Viac ako trištvrte milióna sledovateľov nezíska len tak hocikto. Nakoľko elitársky a povýšenecky by sme túto okolnosť mohli komentovať, Zuzana Plačková má väčší dosah na bežného človeka ako väčšina verejných činiteľov.
Niet divu, že istého času si u nej promoval profil aj Richard Sulík.
Kým parlamentné lavice sa pomaly plnili v očakávaní na prezidentský prejav, krajinu elektrizovala údajná podpultová činnosť kráľovnej instagramovej scény. Úprimne, niet sa čomu čudovať. Správa Z. Čaputovej nemohla s týmto vývojom nijako konkurovať. Už aj bez záberov influencerky v putách by sa na jej slová veľmi rýchlo zabudlo.
Prednes bol pokojný, obsah korektný a narážky nezvyčajne jemné. V závislosti od toho, ako uvažujeme o úlohe prezidentského úradu na Slovensku, závery mohli byť rôzne. U niektorých sa črtalo sklamanie spojené s dištancovaným postojom k situácii v bezpečnostných zložkách.
Členovia neoficiálneho prezidentského fanklubu si dokonca v tejto súvislosti dovolili adresovať jemne kritické poznámky na adresu Grassalkovičovho paláca.
Dve Zuzany, jedna slovenská duša
Vyrušiť mohla aj pachuť obsahovej prázdnoty, z ktorej sa už dlhšiu dobu pokúša vytvoriť cnosť. Pri hodnotení Čaputovej slov tak skôr či neskôr narazíme na ťažkú dilemu. Naďalej ide o najvyššiu ústavnú činiteľku, ktorá by vzhľadom na svoj priamy demokratický mandát mala obhajovať záujmy všetkých občanov. S tým sa väčšinou spája konsenzuálne a umiernené správanie.
Interpretácie prezidentskej úlohy sa však líšia a nálady verejnosti sú premenlivé. Otázkou dobrých mravov a rešpektu k občanovi je vtedy príprava adekvátnej reakcie, ktorá bude so sebou niesť silné posolstvo.
Pri tej príležitosti zas narazíme na tenkú hranicu medzi zaužívanými prázdnymi frázami a obvineniami z politického aktivizmu.
Slovákom imponuje prázdnota
Prezidentka doteraz razila cestu zdržanlivosti, obsahovej prázdnoty a všeobecne populárnych odkazov. Vytvorila si tým imidž političky, ktorá je nad vecou, lebo z politickej situácie je autenticky zhrozená. Nikto sa pritom nezamyslel nad myšlienkou, že dôvodom jej častého mlčania nemusí byť zdržanlivosť, ale fakt, že nemá k politickému dianiu čo povedať.
Príbehy dvoch Zuzán sa tak konečne pretínajú. Voči kráľovnej instagramu z Kysúc sa čoskoro vznesie obvinenie. Jej bulvároidný príbeh, malomeštiacke maniere a plytvanie bohatstvom naďalej imponujú desaťtisícom bežných Slovákov.
Ďalšie desaťtisíce zas vidia vzor v prezidentke, ktorej kariéra je totožná s opakovaním zaužívaných klišé a občasným nevýrazným prejavom.
Jediný rozdiel spočíva v tom, že druhá skupina sa vo všeobecnosti považuje za tú lepšiu a vzdelanejšiu. zdroj: TREND
…a ešte na skok späť k Lipšicovi a jeho dve tváre
Prokuratúra má na stole podozrenie o manipulovaní vyšetrovania, ktoré sa týkalo Daniela Lipšica.
Ukazuje sa, že jeden z najdôležitejších ľudí prokuratúry, dlhoročný politik, bývalý minister spravodlivosti i vnútra Daniel Lipšic má dve tváre. Svojho predchodcu, bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika kritizoval už pred mnohými rokmi a po jeho nedávnom prvostupňovom odsúdení na štrnásť rokov väzenia velebil prácu prokurátora, ktorý obžalobu podával. Lipšic má navonok plné ústa nelichotivých slov na Kováčikovu adresu, potajme sa s ním však stretával. A ak je pravda, čo tvrdí tajomný Pán X, Lipšic dokonca v istom čase tlmil médiá, aby Kováčika až tak veľmi nehanili.
Lipšic u Pána X
Prezývkou Pán X označujú novinári Petra Košča, záhadného muža, ktorý niekoľko desaťročí pracoval pre tajnú službu. Dnes je obvinený z korupčnej činnosti. V knihe s vyrezaným vnútrajškom vraj v roku 2016 odovzdal päťdesiattisíc eur Bernardovi Slobodníkovi, aby tento úplatok podal vedľa stojacemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Podávanie úplatku z jednej ruky cez druhú ruku, aby v tej istej sekunde skončila v tretej ruke, síce vyznieva ako hlúposť, ale tak je postavené Koščovo obvinenie. Nebudeme teraz rozoberať ďalšie nezrovnalosti tohto trestného stíhania ani úmysel policajtov NAKA, ktorí podľa odposluchov vravia: „Vymyslíme, ako ho uje.ať.“ (Ospravedlňujeme sa čitateľom za vulgarizmus, ale presne tento výraz použil vyšetrovateľ Pavol Ďurka.)
Pre verejnosť je podstatnejšie, že v rámci svojich vyjadrení Košč spomína v podozrivých súvislostiach aktuálneho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Košč uvádza, že na podnet Bernarda Slobodníka, vtedajšieho riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície, sa v roku 2016 stretol s ním a s Dušanom Kováčikom v biliardovom klube v Bratislave, ktorý Košč prevádzkoval.
„Slobodník vedel, že sa poznám s Vladimírom Pčolinským, a chcel sa poradiť, ako zmierniť neustále mediálne útoky na Kováčika. Následne som v tejto veci oslovil Vladimíra Pčolinského a ten sa vyjadril, že sa o tom porozpráva s Danielom Lipšicom, čo by sa na tom dalo zmeniť,“ tvrdí Košč.
Ako je známe, Lipšic má s niektorými novinármi nadštandardné vzťahy.
Tlmenie kritiky
Podľa Košča sa v tejto veci všetci menovaní na jeseň 2016 dvakrát stretli na terase jeho rodinného domu v Pezinku, Lipšica tam priviezol autom Pčolinský.
Na prvom stretnutí u Košča sa vraj hovorilo o tom, že ak „sa pomôže mediálne Kováčikovi“, tak on „prerozdelí spisy, ktoré sa týkajú Kočnera, iným prokurátorom“.
Košč opisuje, ako Lipšic predostrel vlastné požiadavky. V tom čase bol spolu s Gáborom Grendelom obvinený, že vyzradil bankové operácie Mariana Kočnera. A u Košča na terase vraj žiadal – zrejme ako protislužbu, aby Slobodník zobral vyšetrovateľom Jombikovi a Barochovskému trestný spis týkajúci sa tejto veci. Špeciálny prokurátor Kováčik mal zase na Lipšicovu žiadosť „odstaviť“ prokurátorku Trstenskú.
Druhé stretnutie sa uskutočnilo o pár týždňov na rovnakom mieste a v rovnakom zložení – teda prítomní boli Košč, Lipšic, Pčolinský, Slobodník a Kováčik.
Vtedajší špeciálny prokurátor na ňom ubezpečoval, že sa Kočnerova situácia zmení a veci budú vyšetrené. Lipšic „uviedol, že médiá, na ktoré má dosah, už nebudú tak ostro útočiť na Kováčika“. Košč pri tom konštatuje, že sa tak „aj skutočne stalo“ a ako dôkaz predložil Generálnej prokuratúre SR analýzu textov o Kováčikovi v Aktualitách a Denníku N pred spomínanými stretnutiami s Lipšicom a po nich.
Schôdzka s Kováčikom? Ale áno.
Oslovili sme súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a pýtali sme sa na jeho výklad udalostí. Lipšic tvrdí, že s Pánom X, teda Petrom Koščom, nemá „žiadny vzťah“. Stretol sa s ním len trikrát, a to vždy na žiadosť Vladimíra Pčolinského, ktorý sa po posledných voľbách stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby.
Stretnutie v Koščovom dome Lipšic nepopiera, dokonca rovnako ako Košč si spomína, že tam bol dvakrát. Podľa jeho verzie však Slobodník a vtedajší špeciálny prokurátor Kováčik boli len na jednom z týchto stretnutí.
Ako dôvod schôdzky Lipšic udáva prípady, ktoré ako advokát zastupoval. Čiže iniciátorom stretnutí bol Pčolinský, ale rozoberať sa na nich mali prípady Lipšicových klientov… Nuž, keby to tak aj bolo, podľa etického kódexu advokátov je rozoberanie káuz klientov v súkromí neprípustné.
Komu zlyháva pamäť
Lipšic schôdzky datuje do roku 2018 alebo 2019, pričom rok 2019 sa mu zdá pravdepodobnejší. Tvrdenia o požiadavkách na Kováčika a Slobodníka podľa Lipšica nemôžu byť pravdivé, lebo v roku 2018 už spis Privatbanky nemali uvedení vyšetrovatelia a ani prokurátorka Trstenská v tom čase už nedozorovala žiadnu kauzu týkajúcu sa Kočnera.
Ovplyvňovanie médií v prospech špeciálneho prokurátora Kováčika považuje Lipšic za nezmyselné: „Bol som jedným z dvoch poslancov Národnej rady SR, ktorí v pléne parlamentu ostro kritizovali pôsobenie D. Kováčika pri jeho poslednej voľbe za špeciálneho prokurátora v roku 2014. Uvedené sa dá ľahko dohľadať a verifikovať. Rovnako sa dá jednoducho verifikovať, či akékoľvek médium zmenilo intenzitu ,útoku‘ na D. Kováčika po roku 2018, respektíve 2019.“
Prečo sa Lipšic rozhodol prípady svojich klientov potajme rozoberať so špeciálnym prokurátorom Kováčikom, ktorého tak ostro kritizoval, nie je z jeho vyjadrení jasné. Podstatné je však niečo iné. Koščove tvrdenia by ľahko mohli padnúť na zlom datovaní schôdzok. Ide teda hlavne o to, či má slabšiu pamäť Lipšic alebo Pán X.
Otázky, kedy približne sa konalo stretnutie na terase Koščovho domu a čo bolo jeho predmetom, sme preto poslali aj Vladimírovi Pčolinskému. Odpísal nám: „Myslím, že to bolo v druhej polovici roku 2016. Dušan Kováčik a Bernard Slobodník prejavili záujem o rozhovor s Danielom Lipšicom na vtedy aktuálne spoločenské témy. Bližšie informácie nemôžem poskytnúť.“
Zanechajte nám komentár