Veterná smršť v Tatrách polámala takmer 10 000 stromov
- Najviac zasiahnuté oblasť Podspády a Tatranská Javorina
- Vysadenie takmer 34 000 nových stromov
- Obnova územia s cieľom druhovej a vekovej rôznorodosti stromov
Tatranská Javorina, 10. marec 2017 – Veterná kalamita v noci zo 4. na 5. marca zlomila a vyvrátila v oblastiach Podspády a Tatranská Javorina, ale aj na Oraviciach a v Habovke až 9 760 stromov. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP), príspevková organizácia Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR (MPRV SR) intenzívne pracujú na spriechodňovaní ciest a chodníkov a odstraňovaní zničených stromov. Prvoradým cieľom lesníkov pri obnovovaní zasiahnutého územia bude rozmanitý les.
„Vietor a podkôrny hmyz naše lesy za posledné roky významne trápia. Tentoraz im padlo za obeť takmer 10 000 stromov. Naším cieľom pri obnove oblasti zasiahnutej kalamitou bude rôznorodosť výsadby, aby bol nový vysadený les druhovo i vekovo pestrý a zabránili sme šíreniu lykožrúta. Chceme, aby si návštevníci týchto oblastí mohli užívať zdravý, živý a zelený les,“ uviedla pri kontrole na mieste kalamity Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Lesníci postupujú v súlade s ochranou prírody s pomocou šetrných technológií ako sú lesné lanovky, ľahké kolesové traktory, či kone. Odstraňovanie kalamitného dreva bude prebiehať na ploche 21,14 ha. „Pri obnove budeme v prvých rokoch využívať prirodzenú obnovu územia v kombinácií s vysádzaním vetrom odolných drevín ako sú jedle, borovice, smrekovec opadavý, buk lesný, či javor horský. Celkovo tu počas niekoľkých rokov vysadíme takmer 34 000 stromov,“ povedal Peter Líška, riaditeľ ŠL TANAP. Najviac, po 10 000 stromov, bude pritom jedlí a bukov.
Aby zabránili jarnému rojeniu lykožrútov a tým tlaku na okolité porasty, budú lesníci realizovať aj zvýšené množstvo ochranných opatrení. V najviac poškodených oblastiach budú vo väčšom počte zakladať klasické lapáky aj feromónové lapače. Na ich výrobu použijú v plnej miere poškodené stromy v oblasti. V lesných porastoch postihnutých vetrovou kalamitou budú tiež čistiť drobné vodné toky od popadaných stromov a zvyškov po spracovaní kalamity. Aby v čase topenia snehu a jarných dažďov nedošlo k ich vybreženiu a tým zmývaniu drahocennej pôdy.
Odstraňovanie kalamity potrvá približne dva mesiace. Odhady celkových škôd spôsobených popadanými stromami na majetku ako sú zariadenia, budovy, či lesná dopravná sieť sa blížia k sume 10 000 euro.
Zanechajte nám komentár