ÚSTAVNÝ SÚD je iba POLITICKÝ orgán, zrušme ho!
Podľa prezidentského kandidáta je pre vyššiu dôveryhodnosť súdnictva a justície potrebné urobiť radikálny rez. Nový spôsob voľby generálneho prokurátora a zrušenie Ústavného súdu sú podľa neho nevyhnutné.
V rozhovore TU sa ešte dozviete:
– aké sú jeho šance postúpiť do druhého kola prezidentských volieb
– akú podporu v kampani očakáva od Andreja Danka
– ako by pomohol zlepšiť životnú úroveň v regiónoch Slovenska
– prečo by jeho prvá cesta viedla za Vladimirom Putinom
– aké sú podľa neho riešenia konfliktu na Ukrajine.
Špeciálna prokuratúra odpočítava svoje posledné hodiny. Jej takmer 20 rokov pôsobenia sa definitívne skončí 20. marca. Kandidát na prezidenta Štefan Harabin v relácii Karty na stôl túto zmenu víta. „Veď tam boli politicky závislí prokurátori. Sú nositeľmi všetkých nezákonností, ktoré sú zadokumentované či už rozhodnutiami Ústavného súdu, alebo súdu v Štrasburgu.“ Bývalý sudca sa nebráni aj tvrdšej kritike. „Títo ľudia v mene štátu, s pečiatkou vyšetrovateľa, páchali trestnú činnosť a mali by byť trestne stíhaní.“
Všetky politicky exponované kauzy, ktoré doteraz vyšetroval špeciál, prejdú pod Generálnu prokuratúru (GP). Na otázku moderátora, či budú riadne vyšetrené a nedôjde k manipuláciami s nimi ako to tvrdí opozícia, Harabin odpovedá. „To sa treba opýtať Maroša Žilinku. Ale Žilinka bol špeciálnej prokuratúre nadriadený a mal právomoci, čo verdiktom potvrdil aj Najvyšší správny súd. Lipšic to neakceptoval a Žilinka to nechával tak.“ To však podľa prezidentského kandidáta neznamená, že celá GP je zlá. Volá skôr po inom spôsobe výberu generálneho prokurátora.
Mimoriadne kritický je bývalý sudca aj k rozhodnutiu Ústavného súdu pozastaviť niektoré časti novely Trestného zákona. „Ústavný súd v tejto podobe ním nie je. Je politickým súdom. Tam sú presne takí istí ľudia ako na Špeciálnom súde.“ Harabinovi teda prekáža najmä jeho obsadenie. „Kto tam bol navolený? Sú tam mladí ľudia, ktorí sa nikdy ani neopreli o rozhodovaciu činnosť. Sú pozametaní z ulice a dali ich na Ústavný súd. A prezidentka Čaputová povie, že oni sa časom naučia.“ Zmeny sú preto podľa prezidentského kandidáta nevyhnutné. „Treba zrušiť Ústavný súd, Najvyšší správny súd a urobiť ústavno-právne kolégium na Najvyššom súde. Pretože dnes máme troj-alternatívne judikáty. Ak by došlo medzi nimi k rozdielom, tak jednoducho predseda Najvyššieho súdu dá jednoznačné stanovisko, ktoré bude záväzné pre všetkých sudcov, prokurátorov, policajtov aj politikov.“
Jeho voľba je momentálne nastavená systémom verejného vypočutia, následným schvaľovaním parlamentnou väčšinou a následne ho do funkcie menuje prezident. To by Štefan Harabin zmenil. „Generálneho prokurátora nemajú čo vyberať politici v parlamente,“ zdôrazňuje. „Malo by ho vyberať plénum GP, čo sú odborníci a profesionálne erudovaný prokurátori, ktorý si prešli kariérnym postupom.“ Tak by sa podľa prezidentského kandidáta predišlo akejkoľvek politizácii.
Zanechajte nám komentár