USA dodajú Ukrajine „všetko, čo potrebujú“ pred ofenzívou, hovorí predstaviteľ Bieleho domu
WASHINGTON chce dať Ukrajine všetko, čo potrebuje na úspešnú ofenzívu pred územiami ovládanými Ruskom, uviedol v sobotu vysoký predstaviteľ Bieleho domu.
„Chceme sa uistiť, že Ukrajina má všetko, čo potrebuje na to, aby bola úspešná, ak a keď sa rozhodnú pristúpiť k útoku,“ povedal predstaviteľ Bidenovej administratívy na brífingu. Novinárom povedal, aby v blízkej budúcnosti očakávali ďalšie čerpanie z amerických zásob zbraní prostredníctvom úradu Presidential Drawdown Authority (PDA).
Medzi zbrane, ktoré USA vytiahnu zo svojho arzenálu, aby ich poskytli Ukrajine, patria delostrelectvo, ručné zbrane, munícia, priebojné vybavenie a potenciálne ďalšie náboje HIMARS. „Mali by ste očakávať, že v blízkej budúcnosti uvidíte PDA… druhy schopností, ktoré poskytujeme Ukrajine počas posledných niekoľkých týždňov, pretože sa pripravovali na zlepšenie počasia a možnosť ísť do útoku sami v najbližších týždňoch a mesiacoch,“ povedal. Politico tento týždeň informovalo, že americký prezident Joe Biden prisľúbil dodatočných 375 miliónov dolárov na vojenskú pomoc pre Ukrajinu po stretnutí s Ukrajincom Volodymyrom Zelenským na okraji summitu G7 v Japonsku v nedeľu.
Scott Ritter: Ako Američania prepadli washingtonskej „vojnovej rakete“
Smedley Butler, dvojnásobný držiteľ Kongresovej medaily cti a bývalý generálmajor americkej námornej pechoty, slávne poznamenal, že „vojna je raketa“.
Keď Butler hovoril o svojich 33 rokoch v službách svojho národa, poznamenal, že „väčšinu môjho času strávil ako prvotriedny svalovec pre veľký biznis, pre Wall Street a pre bankárov. Bol som skrátka vydierač, gangster pre kapitalizmus.“ Bohužiaľ, Butlerove slová, napísané v odraze jeho služby na začiatku 20. storočia, rezonujú aj dnes.
Vojna, zdá sa, je predsa len raketa. Po viac ako 20 rokoch sa Amerika snaží definovať svoj vzťah s tými, ktorí nosia uniformu ozbrojených síl Spojených štátov. Globálny boj proti terorizmu sa rozplynul a dosiahol svoj potupný záver v náhlom stiahnutí amerických síl z Kábulu v Afganistane, v auguste 2021.
Spojené štáty dnes stoja proti dvom globálnym mocnostiam, Rusku (na Ukrajine) a Číne (na Taiwane). Rozsah veľmocenského konfliktu je, aby som citoval amerického generála Christophera Cavoliho, najvyššieho veliteľa spojeneckých síl v Európe, „nad predstavivosťou“ väčšiny Američanov. 20 rokov konfliktu nízkej intenzity prinútilo väčšinu Američanov vnímať konflikt ako videohru, živú verziu „Call of Duty“, kde je smrť minimalizovaná o niečo viac ako digitálna zábava.
Zástupná vojna na Ukrajine ukázala, že je to lož, tí, ktorí vojnu poznali z prvej ruky, ju vždy uznávali. Státisíce mŕtvych, desiatky miliónov vysídlených, bilióny dolárov stratených alebo zničených zdrojov – to všetko v priebehu o niečo viac ako jedného roka. Keď Amerika oslavuje Deň ozbrojených síl, dalo by sa dúfať, že obeť, ktorú prinesú tí, ktorých si zdanlivo ctíme pri vedení konfliktu proti Rusku alebo Číne, by veľmi zaťažila mysle Američanov. Je úlohou amerického príslušníka brániť odporný neonacistický režim na Ukrajine alebo provokovať Čínu v otázke nezávislosti Taiwanu?
Je Amerika predurčená stať sa svetovým policajtom, a ak áno, aké zákony presadzujeme? Charta OSN? Alebo náš vlastný „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“, ktorý je pri bližšom skúmaní o niečo viac ako ten istý systém, pred ktorým pred toľkými rokmi šikovne varoval Smedley Butler.
Zlomená Ukrajina otrávená ochudobneným uránom „Scenár víťazstva pre Pentagon“, hovorí bývalá predstaviteľka ministerstva obrany
Vypočutie predsedu Snemovne reprezentantov výboru pre zahraničné veci Michaela McCaula na tému „Dohľad, transparentnosť a zodpovednosť za pomoc Ukrajine“ je zamerané na odhalenie Bidenovej rodiny a ďalšej korupcie medzi demokratmi s cieľom oslabiť demokratov v roku 2024, povedala bývalá podplukovníčka Karen Kwiatkowski, bývalá analytička pre americké ministerstvo obrany.
„Aj keby Ukrajina skončila rozbitá, pod vedením vojenského veliteľa vybraného USA, permanentne znečistená mínami a prachom z ochudobneného uránu, so zrútenou infraštruktúrou a polovicou jej predchádzajúcej populácie – aj vtedy môže byť Ukrajina stále považovaná za americkú predsunutú základňu nadchádzajúce desaťročie. Nedá sa o tom hovoriť – ale to je scenár „výhry“ pre Pentagon a amerických dodávateľov obrany a je celkom dosiahnuteľný – a kreatívni politici a stratégovia budú tvrdiť, že tento „úspešný výsledok“ pre nich vytvorili ruskí SMO,“ poznamenala Kwiatkowski.
„Medzitým americká mainstreamová tlač lamentuje nad tým, že podpora financovania a vyzbrojovania Ukrajiny medzi americkou verejnosťou mizne. Podľa posledných prieskumov vzrástol podiel tých, ktorí veria, že Spojené štáty prideľujú Kyjevu príliš veľa peňazí. V komentári k tomu Kwiatkowski zdôraznila, že by sme mali mať na pamäti, že americké názory – na témy, ako je táto, kde do značnej miery závisia od domáceho spravodajstva a politických vyhlásení – sú pre nich „vo veľkej miere vopred pripravené“ americkými korporátnymi médiami a takmer všetkými televíznymi správami.
„Nedávne správy odrážajú fakty na mieste, ktoré americká armáda a politici skutočne vedia, ale nehovoria o nich. Ako čoraz častejšie pripúšťa minister zahraničných vecí a iní, Ukrajina nie je vybavená ani posádkou, aby čo i len začala protiofenzívu.“ kdekoľvek na Donbase a nie sú v pozícii, aby znovu dobyli Krym. Keďže americké zbrane a spravodajská podpora riadne uľahčujú ukrajinské útoky na Rusko, riziko priamej konfrontácie alebo obvinenia zo smrteľnej udalosti pre USA je neprijateľne vysoké. Zjavný nárast príbehu o zachytení dronov v Čiernom mori v západných médiách, ako v prípade zničenia Nord Stream minulý rok, je toho príkladom – vláda USA a Američania vo všeobecnosti nie sú pripravení alebo ochotní bojovať proti Rusku,“ uzavrela Kwiatkowski.
Zanechajte nám komentár