Takto to bolo …
Po odhalení pamätnej tabule nebohému evanjelickému farárovi Ondrejovi Šimekovi 29. augusta v Batizovciach za účasti vzácnych hostí, ale aj tunajších obyvateľov, mnohí vyslovili otázku, prečo bola tabuľa inštalovaná a odhalená na obecnom a nie farskom úrade? Táto otázka je na mieste a na jej zodpovedanie je potrebné uviesť fakty zo zákulisia, ktoré celej záležitosti odhalenia predchádzali.
Celá myšlienka vznikla ešte za pôsobenia bývalého starostu na sklonku roku 2013. Na jej začiatku nás ani len nenapadlo, ako sa bude celá záležitosť vyvíjať. Ľudská ješitnosť, neznalosť histórie, zlyhanie komunikácie, neustále odďaľovanie a napokon neochota zo strany miestnej cirkvi, rozprúdili písomnú korešpondenciu medzi Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Batizovce – Gerlachov s evanjelickým farárom a presbyterstvom evanjelického cirkevného zboru Batizovce – Gerlachov, ako aj biskupským úradom Východného dištriktu.
Už po prvom stretnutí v marci 2014 s miestnym farárom Jánom Matisom bolo zjavné, že tejto myšlienke on osobne nie je naklonený. Po viac ako polročnom čakaní na konzultáciu nami navrhnutého textu, ktorú pán farár prisľúbil, no žiaľ svoje slovo nedodržal, sme začali konať. Oslovili sme viacerých historikov a profesorov. Ich odborné vyjadrenia, odporúčania, ako aj úpravu navrhnutého textu sme so žiadosťou adresovali na presbyterstvo miestnej cirkvi. Po dlhom čase prišla odpoveď. Žiaľ, zamietavá. Odôvodnenie: „….po preskúmaní a zistení skutočností, vypočutí si argumentov, týkajúcich sa zvyklostí osadzovania pamätných tabúľ…“ Mrzí nás, že naše argumenty si kompetentní zo strany cirkevného zboru nevypočuli, keďže nás na svoje zasadnutie nepozvali.
Otázku osadenia tabule sme otvorili vo februári 2015. Presbyterstvu miestnej cirkvi bola opätovne doručená naša žiadosť s podpornými stanoviskami miestnych organizácií, vyjadreniami ďalších profesorov a novou úpravou textu. Po troch mesiacoch sme dostali znovu zamietavú odpoveď. Medzitým však naša organizácia odoslala celú dokumentáciu s prosbou o pomoc pri riešení tejto situácie biskupovi a dozorcovi Východného dištriktu ECAV. Ich písomné vyjadrenie k celej záležitosti do dnešného dňa nemáme. Koncom apríla 2015 sa rozhodli zástupcovia našej organizácie navštíviť miestneho farára osobne, už ale s prosbou o vysvetlenie, prečo nemôže byť tabuľa osadená na fare aj po druhej úprave textu? Po viac ako hodinovom rozhovore nám boli predložené nasledovné dôvody, ktoré uvádzame a hneď i naše protiargumenty:
- Vhodným časom na odhalenie tabule je uplynutie 50-tich rokov od smrti dotyčného. Chceli sme osadiť tabuľu človeku za hrdinské činy, od ktorých uplynulo už vyše 70 rokov.
- Najlepšie by bolo, keby vymrela celá generácia ľudí, čo si na pána farára Šimeka pamätajú, ako aj pokolenie všetkých jeho príbuzných. K tejto situácii našťastie nikdy nedôjde.
- Text zaváňa politikou a s cirkevnými vecami nemá nič spoločné. Takmer všetci Štúrovci boli významné osobnosti politického, verejného a nakoniec aj literárneho života našich dejín. V tejto súvislosti do pozornosti odporúčame aj Lutherovo učenie o dvoch ríšach. A nakoniec nám nedá nespomenúť aj vyjadrenie nemenovaného presbytera, že pán Šimek sa mal venovať viac duchovnej činnosti.
Pán farár Šimek v zbore Batizovce – Gerlachov pôsobil v najťažšom období prenasledovania cirkvi. Napriek tomu vykonával krsty, konfirmácie, sobáše, pohreby. Okrem toho zabezpečoval aj duchovný chod okolitých cirkevných zborov Vysoké Tatry, Štôla, Mengusovce, Lučivná a Svit takmer 50 rokov. Pán farár nakoniec sám navrhol osadiť tabuľu na obecnej budove. Pred rokovaním OcZ Batizovce došlo k viacerým vzájomným stretnutiam súčasného starostu a pána farára, aby ešte spoločne prerokovali osadenie tabule. Po všetkých zváženiach zo strany vedúcich predstaviteľov cirkevného zboru možno konštatovať, že miestny cirkevný zbor na čele so svojim vedením si je vedomý dôsledkov, ktoré vyplynú z osadenia tabule na obecnom úrade.
Čo dodať na záver? Všetko je o komunikácii. Komunikácia znamená cestu, ktorá spája. Je nám veľmi ľúto, že v tomto prípade vzájomná komunikácia zlyhala. Na druhej strane nás teší, že naša myšlienka dostala podporu zo strany starostu JUDr. Gabriela Bodnára, ako aj súčasných poslancov. Pamätná tabuľa takto dostala nový rozmer. Jej osadenie je nadkonfesionálne, ako aj nadmiestne. I napriek všetkému chceme poďakovať pánovi farárovi Jozefovi Vereščákovi, ktorý si prišiel spolu s nami uctiť pamiatku Ondreja Šimeka. Pamätná tabuľa je vyjadrením vďačnosti občanov našej obce, ktorí si na pána farára a jeho službu aj život pamätajú a nikdy na jeho pamiatku nezabudnú. A nakoniec ostane živým pamätníkom pre budúce pokolenia na hrôzy druhej svetovej vojny, pretože antisemitizmus, rasizmus a nenávisť sa medzi ľuďmi nevytratili ani po 70-tich rokoch.
Považovali sme za svoju povinnosť ozrejmiť verejnosti tieto skutočnosti, aby nedochádzalo naďalej ku skreslenej interpretácii faktov, ktoré predchádzali odhaleniu tabule.
Základná organizácia SZPB, Batizovce – Gerlachov
Zanechajte nám komentár