Svitstroj pod Tatrami skončil, na ulici ostalo 111 kmeňových zamestnancov
Koncom mája ukončila svoju činnosť akciová spoločnosť Svitstroj zo Svitu, ktorá vznikla v roku 2001 a bola stopercentnou dcérskou spoločnosťou nemeckej firmy AAM GmbH Fuchsmühl. O prácu tak prišlo 180 zamestnancov, z toho približne 70 živnostníkov, ktorí po nevyplatení miezd v apríli z firmy odišli a 111 kmeňových zamestnancov 27. mája 2015 požiadali o okamžité skončenie pracovného pomeru výpoveďou.
Dôvodom boli nevyplatené mzdy za dva mesiace a v podstate uzamknutie firmy, v ktorej už nenájdete ani majiteľa, konateľa či prokuristu, ktorí by nám mohli podať bližšie vysvetlenie a poskytnúť viac informácií.
Takéto riešenie im od-poručila Základná organizácia Energeticko-chemického odborového zväzu (ZO ECHOZ), v ktorej boli združení najmä z toho dôvodu, že kmeňovým zamestnancom nemal kto z vedenia firmy AAM GmbH dať výpoveď. „Takéto riešenie bolo pre zamestnancov najvýhodnejšie, pretože materská firma v Nemecku je už v konkurze a návrh na konkurz slovenskej dcéry bol podaný 12. mája, ale nám z neznámych dôvodov ešte vyhlásený nebol. Ľudia ale potrebujú z niečoho žiť a keďže zamestnancom nemal kto dať ani len výpoveď, navrhli sme im, aby okamžite skončili pracovný pomer výpoveďou a hlásili sa na úrade práce. Tak majú šancu rýchlejšie získať bez zbytočných prieťahov peniaze z garančného fondu vo výške dvoch nevyplatených platov a odstupného za ďalšie dva mesiace ako čakať na konateľa, ktorý sa už v spoločnosti nezdržiava,“ informoval nás Ing. Eduard Šelleng, predseda ZO ECHOZ.
Ing. Slavomír Kravčák, riaditeľ popradského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nám poskytol len jedinú informáciu a to tú, že k hromadnému prepúšťaniu nedošlo (!) a úrad práce nemôže dávať žiadne ďalšie informácie. Tu možno len konštatovať, že k hromadnému prepúšťaniu nedošlo, došlo „len“ k hromadnému skončeniu pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnancov. Výsledný efekt je však rovnaký, hlavné je, že majiteľ firmy nemusel nikomu nič hlásiť.
E-mailom sme oslovili aj majiteľa spoločnosti AAM GmbH pána Derkxa s otázkami, prečo materská firma neupozornila zamestnancov, že je v konkurze a je podaný návrh na konkurz aj dcéry – spoločnosti Svitstroj vo Svite? Z akého dôvodu firma nedala zamestnancom, v súlade so zákonom výpovede, aby sa mohli hlásiť na úradoch práce, resp. nájsť si inú prácu? Ako sa môžeme spojiť s konateľom firmy, zodpovedným za spoločnosť Svitstroj, a. s., ktorý by nám vedel dať relevantné informácie a poseldnú otázku, či rovnako postupovali smerom k zamestnancom aj vmaterskej firme v Nemecku?
Žiaľ, do uzávierky novín sme odpovede na naše otázky nedostali.
Získať akékoľvek ďalšie informácie o tomto smutnom príbehu, keď zahraničný investor bez jediného slova vysvetlenia pripravil o prácu 180 ľudí, je na Slovensku priam nemožné.
Jediné, čo sa nám podarilo zistiť je to, že 16 kmeňových zamestnancov si našlo prácu v spoločnostiach Chemosvit a o osude ďalších nám na Slovensku nevie, alebo nemôže dať informácie nikto iný. Ako sa opäť raz ukázalo, slovenská legislatíva viac chráni nezodpovedných majiteľov, ktorí si záväzky nielen voči zamestnancom, ale ani dodávateľom neplnia a ich mzdovú agendu a povinnosti voči zamestnancom opäť preberá slovenský garančný fond, nie nemecký. Ľ. Rešovská
Zanechajte nám komentár