Svit rozbehol nádejnú spoluprácu
„Myslíme si, že ľudia v Bielorusku sú takí istí, ako na Slovensku a máme k sebe blízko. Vzhľadom k tomu, že kultúry boli a i naďalej budú premiešané, oslovili sme pána veľvyslanca a pozvali ho k nám. Stretli sme sa s úžasným prijatím a ochotou. Som veľmi rád, že ho môžem privítať na pôde mesta Svit,“ uviedol primátor M. Škvarek. Ako povedal, hovorili o klasických ľudských problémoch, ktoré sú na oboch stranách, o nadviazaní spolupráce partnerských miest a o cezhraničnej spolupráci.
„Som veľmi rád, že som prijal pozvanie pána primátora, pretože medzi nami je veľa toho, čím môže obohatiť jedna krajina druhú i jeden druhého. Spolupráca medzi Bieloruskom a Slovenskom sa rozvíja veľmi úspešne. Máme veľmi bohaté kontakty v oblasti trhovo-ekonomickej spolupráce, mnohé slovenské firmy spolupracujú s bieloruskými spoločnosťami. U nás je dostatočne intenzívna trhová výmena technológií, zariadení, mnohé bieloruské podniky sa modernizujú. Okrem toho sa veľmi úspešne rozvíjajú aj kontakty medzi ľuďmi a tu by som chcel vyzdvihnúť najmä Prešovský kraj. Počas našich rozhovorov s pánom primátorom sme diskutovali o rozvíjaní kontaktov medzi deťmi a mládežou, ktorí sa môžu stretávať v rámci kultúrnych a športových podujatí a budeme hľadať možnosti, aby sme s vašim mestom mohli takúto spoluprácu rozvíjať,“ uviedol V. Serpikov.
Bieloruská republika v ostatnom období prešla viacerými reformami a za zmienku stojí najmä miera nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje do 1 percenta a zaujímavé boli i informácie o výške investícií do športu, mládeže a sociálnej oblasti. Krajinu je možné charakterizovať podľa slov V. Serpikova na základe zloženia obyvateľstva, sformovaného po 1. a 2. svetovej vojne ako otvorenú a Bielorusov ako srdečný národ. Počas krízy na Donbase si Bielorusko za útočisko zvolilo vyše 140 000 utečencov zo susednej Ukrajiny. Kríza zasiahla aj Bielorusko vzhľadom na zmeny na jeho hlavných trhoch, ktorými sú predovšetkým Rusko a Ukrajina, preto si hľadá nových partnerov na hospodárskej a spoločenskej úrovni. Ako dobrý príklad doterajšej družobnej spolupráce uviedol honorárny konzul M. Murin partnerstvo slovenskej obce Mútne, ktorej je starostom, a hlavného mesta Minsk.
Súčasťou programu bolo i stretnutie s predstaviteľmi spoločnosti Chemosvit a Výskumný ústav chemických vlákien.„Myslím si, že na úrovni výskumného ústavu je možnosť nadviazania aj biznis spolupráce, čo by bolo pre obe strany veľmi výhodné,“ doplnil primátor.
Primátor oboznámil vzácneho hosťa s históriou i súčasnosťou Svitu a neskôr si spolu s veľvyslancom a jeho sprievodom prezreli mesto a stretli sa s predstaviteľmi najvýznamnejších firiem, pôsobiacich na jeho území.
V akciovej spoločnosti Chemosvit Vladimíra Serpikov privítal Ing. Michal Ľach, predseda predstavenstva spoločnosti Finchem. Perfektnou ruštinou ho oboznámil s vývojom v spoločnostiach Chemosvit Group od roku 1996, poukázal na spoluprácu, ale aj na prerušenie kontaktov s podnikmi v republikách bývalého Sovietskeho zväzu. Predstavitelia Chemosvitu odprezentovali výrobný program spoločnosti, najmodernejšie technológie vo výrobe vlákien a fólií, ale aj v oblasti strojárskej výroby. Hostia navštívili aj výrobu a ocenili vysokú technologickú úroveň pracovísk na poli inovácií a implementovania moderných technológii.
Následne sa bieloruský veľvyslanec stretol s Ing. Martinom Budzákom, riaditeľom VÚCHV, ktorý hosťa oboznámil so smerovaním výskumných a obchodných aktivít ústavu. (reš)
Zanechajte nám komentár