Sviatok kultúry a vzájomnosti
Minulý týždeň sa v Kežmarku konal 20. ročník Sviatku kultúry a vzájomnosti, ktorého organizátorom je Karpatskonemecký spolku na Slovensku. Festival začal vo štvrtok slávnostným prijatím členov Karpatskonemeckého spolku a významných hostí v obradnej sieni mestského úradu primátorom Jánom Ferenčákom. Podujatie prišli podporiť Dr. Lorenzo Barth, zástupca veľvyslanca Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave, Mgr. Helfried Carl, veľvyslanec Rakúskej republiky na Slovensku, Brunhilda Reimeier Zwick, predsedníčka Karpatskonemeckého krajinského spolu v Nemecku a čestná občianka mesta Kežmarok, Dr. Ondrej Pöss, predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku (na snímke vpravo), prof. Ferdinand Klein a členovia spolku z Nemecka. „Návšteva mesta našich hostí ma teší o to viac, že mesto aktívne spolupracuje so zahraničnými mestami. K nemeckej menšine máme blízko, keďže Kežmarok vznikol zlúčením viacero osád nemeckých kolonistov. Verím, že počas dvoch dní sa naši hostia budú v Kežmarku dobre cítiť a uvidia naše skvosty,“ uviedol Ján Ferenčák.
Oficiálne má Karpatskonemecký spolok na Slovensku 4 000 členov v rôznych regiónoch Slovenska. „Pre Karpatských Nemcov má mimoriadny význam stretnutie v Kežmarku počas Sviatku kultúry a vzájomnosti. Vieme, že veľká pozornosť sa venuje aj histórii nielen mesta, ale celého Slovenska. Táto história je úzko spätá aj s nemeckým obyvateľstvom. Preto sme sa v roku 1995 rozhodli pre organizovanie našich podujatí, stretávania sa Karpatských Nemcov pre Kežmarok, pretože nám poskytlo vynikajúce zázemie, ktoré sme inde na Slovensku nenašli,“ povedal Ondrej Pöss, predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku.
Počas slávnostného prijatia v historickej radnici pri príležitosti okrúhleho výročia Karpatskonemecký spolok na Slovensku udelil plaketu primátorovi Kežmarku Jánovi Ferenčákovi, Lorenzovi Barthovi a Helfriedovi Carlovi. Po slávnostnom prijatí nasledovalo otvorenie výstavy 25. rokov Karpatskonemeckého spolku na Slovensku vo výs-tavnej sieni MUDr. Alexand-ra, ktoré pripravilo Múzeum v Kežmarku. Odpoludnie už patrilo kultúrnemu programu na pódiu pred radnicou. V sobotu program pokračoval ekumenickou bohoslužbou v drevenom artikulárnom kostole, sprievodom mestom a na hradnom nádvorí sa v hlavnom programe predstavili domáce a zahraničné skupiny a hostia. „Sviatok kultúry a vzájomnosti je pre Kežmarok vlastný, veď v Kežmarku žilo niekoľko národností po stáročia. Tieto stretnutia nás vedú k tomu, aby vzájomnosť a tolerancia pretrvávala a aj preto sú tieto stretávania a sviatky kultúry príležitosťou vzájomného spoznávania sa,“ ukončil Ján Ferenčák. (pks)
Zanechajte nám komentár