Svetový unikát sa vrátil do Gánoviec
V piatok minulého týždňa sa v Gánovciach konala milá slávnosť za účasti viacerých významných osobností nielen z historického a geologického odvetvia, ale i občanov obce. V priestoroch obecného úradu bola inštalovaná výstava Gánovce – nálezisko neandrtálskeho človeka, ktorú obci zapožičalo Podtatranské múzeum v Poprade.
Nielen minerálne pramene, ale hlavne nálezisko pozostatkov neandrtálskeho človeka preslávilo obec Gánovce na Slovensku, ale na i na mape sveta a takmer všetci archeológovia, ktorí sa venujú prehistorickému vývoju človeka vedia, kde sa Gánovce nachádzajú. No i napriek tomu im sláva život v obci neuľahčila.
„Našou snahou bolo, aby práve tu, v mieste náleziska, bola zriadená expozícia. Podarilo sa nám to až teraz. V súčasnosti sa v Podtatranskom múzeu robí rekonštrukcia a na základe dobrej spolupráce s vedením múzea nám bola expozícia zapožičaná. Privítali sme to. Uvažujeme aj do budúcna, aby v našej obci takáto, ale stála expozícia, vznikla. Našou snahou je výstavba informačného strediska, ktoré by zahŕňalo aj expozíciu,“ uviedla Alžbeta Čekovská, starostka obce Gánovce.
Na výstave sú prezentované archeologické a paleontologické nálezy. K najznámejším bezpochyby patrí výliatok mozgovne včasného neandrtálca, ktorý objavil v roku 1926 kamenársky majster K. Koky a následne zachránil J. Patrbok. Dnes už historici vedia, že išlo o ženu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1317, ale život v katastri obce siaha ďaleko do minulosti. Medzi najdôležitejšie archeologické lokality patrí bezpochyby poloha Hrádok. Pri ťažbe travertínu od r. 1870 sa tu nachádzalo množstvo archeologických i paleontologických nálezov, z ktorých časť je v zahraničných múzeách, menšia časť v Národnom múzeu v Prahe a v Podtatranskom múzeu v Poprade. Pri revíznom výskume v r. 1955 – 1956 sa na tomto nálezisku objavili ďalšie kosti neandertálcov. Patrili nedospelému jedincovi. Ide o najstaršie antropologické nálezy na území býv. Československa (staré 120 000 rokov), ktoré zaraďujeme do stredného paleolitu. Okrem antropologických nálezov do tohto obdobia zaraďujeme početné kosti ulovených pleistocénnych zvierat a štiepanú kamennú industriu, zhotovenú z kremeňa a rádiolaritov. Menej výrazné stopy osídlenia archeológovia zaznamenávajú z mladého paleolitu, ktoré patria kultúre gravettien (25 000 rokov pred n. l.). Na nálezisku sa našlo množstvo artefaktov od doby kamennej až po dobu bronzovú.
„Už profesor Vlček skonš-tatoval, že ide o mozgovňu ženy, čo je celosvetový unikát. Skamenelý mozog neandrtálskej ženy preslávil Slovensko. Pri dnešných výskumoch DNA sa ukazuje, že máme v našej DNA nizulinké percento DNA aj neandrtálca, čo je prevratný objav, pretože potvrdzuje, že neandrtálci žili aj v Európe, nielen v Afrike, ako sa do nedávna uvádzalo. Človek neandr-tálsky vymrel pred 40 000 tis. rokmi a naša mozgovňa ženy má zhruba 105 000 tis. rokov. V strednej Európe je takýchto nálezísk iba niekoľko, v Nemecku – údolie Neanderthal, Krapina v Chorvátsku,“ objasnila Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade.
Vybrané zbierkové predmety zo stálej expozície Podtatranského múzea sú prezentované pútavou formou, ktoré ozvláštnia každú hodinu biológie, geológie, dejepisu či iného vyučovacieho predmetu, pretože prezentujú živočíšnu i rastlinnú ríšu a zachytávajú vývoj človeka. „Sú tu skameneliny a odtlačky kosti mamuta, slony lesné, nosorožce, rôzne zuby koňa, tura a veľa odtlačkov lístia a plodov. Väčšina z nich vznikla zv pos-lednom medziľadovom období,“ povedala spoluautorka koncepcie výstavy Daniela Mlynárčiková.
V obci pôsobí Občianske združenie (OZ) Neandrtal, ktorého cieľom je chrániť a zveľadiť svetoznáme nálezisko pravekého človeka (Homo Neanderthalensis) v lokalite Hrádok. Členovia OZ sa značnou mierou na príprave výstavy a propagácií náleziska. „Z môjho pohľadu sa stal malý zázrak, že sa nám podarilo dostať do Gánoviec fosílie a paleontologické nálezy, ktoré odtiaľ pochádzajú. Ľudia vedia, že tu bol lom, ale čo sa tu našlo a že je to aj vzácne, o tom vôbec nevedia. Dúfam, že sa nám to podarí spropagovať a ľuďom sa zvýši povedomie,“ povedal Gánovčan Karol Piovarcsy, geológ a predseda správnej rady OZ Neandrtal. Do činnosti OZ spadá realizovanie a organizovanie výskumu a prieskumu náleziska a jeho využívanie na náučné, prezentačné a návštevnícke účely. Podporuje rozvoj cestovného ruchu v obci a priľahlého regiónu a taktiež prispieva k ochrane a tvorbe životného prostredia. Vďaka OZ sa areál náleziska podaril zatraktívniť. V ostatných rokoch OZ organizuje umelecké sympózia, na ktoré prichádzajú umelci z rôznych krajín. Aj vďaka podpore a obetavosti pár nadšencov sa nálezisko v Gánovciach dostáva do povedomia ľudí z rôznych končín nielen doma, ale i v zahraničí. (pks)
Zanechajte nám komentár