Svetový objav Slováka pod Tatrami
Na Slovensku sa zrodila tzv. nová vodná paradigma. Ide o myšlienku, ktorá sa svojim významom dá prirovnať objavom Koperníka. Otcom paradigmy je Michal Kravčík, ktorý ako miesto objavu paradigmy určil Levočské vrchy.
„Konflikty ohľadne Levočských vrchov prerástli do tzv. novej vodnej paradigmy, ktorá hovorí o tom, že vodou je možné ozdraviť klímu,“ vysvetlil v Poprade Michal Kravčík, predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda. „Dažďová voda nie je odpad. Je to dar, ktorý má ostať v krajine. Nemali by sme kanalizovať vodu zo strechy svojho domu. Voda by sa mala akumulovať v našej záhrade, odtiaľ sa vyparovať a vylepšovať mikloklímu,“ opísal paradigmu jej autor, ktorý zdôraznil aj jej ekonomický význam. Podľa Kravčíka každý dom na Slovensku sa dokáže zbaviť dažďovej vody na úrovni 100 kubíkov ročne, za čo majiteľ domu zaplatí 100 eur. Voda potom chýba, keď je sucho. Predlžovanie periód bez dažďa je spôsobené tým, že sa vyparuje menej vody. To znamená, že aj menej prší. Letné návaly z frontálnych systémov fungujú spôsobom od extrému po extrém.
„Zvýšenie množstva vody v území znamená zníženie extrémov počasia, zvýšenie jeho stability a bezpečnosti,“ dodal Kravčík, ktorý zmeral, že za 1 deň sa v roku 2015 vyprodukovalo na Slovensku 200 terrawatthodín tepla v dôsledku nevyparovania sa odkanalizovanej dažďovej vody z územia, čo je 2 000 násobok dennej produkcie všetkých našich elektrární. Dôsledky a vplyv vodnej paradigmy vidieť na výskyte alergií, na turizme a atraktivite krajiny, kvalite životného prostredia ako aj na cene pozemkov. Zdanlivo jednoduchá téma. Dážď v prírode teda zasahuje široké spektrum – každú časť života spoločnosti, vrátane ekonomiky. Tak to vidí aj popradský viceprimátor Pavol Gašper, ktorý zorganizoval pod Tatrami prednášku Michala Kravčíka. „Vodárne dnes zo zákona povinne vyberajú poplatky za vypúšťanie vody do kanalizácie. Týka sa to nielen záhrad a pozemkov, ale aj komunikácií a parkovísk. Aj mesto Poprad bude platiť niekoľko stotisíc eur ročne len za odvádzanie vody do kanalizácie. Ak by voda nebola odvádzaná, tak ušetríme peniaze a hlavne podstatne vieme skvalitniť prostredie. Len sa musí v území vhodným spôsobom zadržať a nechať vypariť. Vlhkosť by mala ostať v prostredí, ktoré sa tým ochladí a tak by sa nám tu žilo príjemnejšie,“ povedal Gašper, podľa ktorého je nová vodná paradigma súčasťou najnovšej navrhovanej zmeny a doplnku popradského územného plánu. „Navrhujeme, aby každý, kto bude realizovať akúkoľvek stavbu, vykonal také vodohospodárske opatrenia, ktoré zabezpečia zotrvanie dažďovej vody na danom území a jej vyparenie a nie jej odvedenie kdekoľvek inde,“ uviedol Gašper a dodal, že Poprad pripravuje v spolupráci s obchodnými centrami pôsobiacimi v meste súťaž o najlepšiu dažďovú záhradku.
Objav slovenského hydrológa hýbe svetom. O Kravčíkových myšlienkach sa hovorí na všetkých svetových fórach. Paradigma zaujala v Tunisku, Portugalsku, Južnej Kórey i USA, ako aj v Anglicku a naposledy na parížskom summite, kam Slovák doniesol globálny akčný plán malých vodných cyklov a klímy.
Zanechajte nám komentár