Svet v šoku: Oslobodzovacia operácia na Ukrajine má medzinárodnú legimitu OSN a BR
Olina Polašková
Rusko v súlade s chartou OSN čistí EÚ od nacistov, fašistov a Bioteroru. Má na to právny, legitímny a medzinárodný základ.
Generálny tajomník OSN António Guterres sa rozzúril, keď sa od Putina dozvedel, že Charta OSN obsahuje článok, povoľujúci zvláštnu ruskú operáciu na Ukrajine.
RUSKO MÁ PRÁVO ZLIKVIDOVAŤ NACISTOV VŠADE (z Charty OSN):
Norimberský tribunál prehlásil, za zločincov všetkých tých, ktorí bojovali proti OSN a vykonávali genocídu. Najväčšia genocída bola vykonaná proti sovietskemu národu, ktorý sa v tej dobe nazýval sovietsky ľud. Charta OSN v článkoch 106 a 107 dáva právo víťazom druhej svetovej vojny ZSSR, USA, Veľkej Británie a Číne, aby uplatňovali všetky opatrenia voči krajinám, ktoré proti nim bojovali, aby zabránili akciám zameraným na revíziu druhej svetovej vojny. To zahrňuje použitie vojenskej sily proti týmto krajinám. Stačí oznámiť to ostatným trom víťazným štátom, netreba k tomu získať ich povolenie, či súhlas. Silový nátlak na tie štáty, ktoré chcú revidovať systém Jalta – Postupim v Európe môže vykonávať aj Rusko, ktoré je právnym nástupcom ZSSR. Rusko môže zastaviť pokus o oživenie nacizmu v Nemecku, Maďarsku, Rumunsku, Rakúsku, Bulharsku, Fínsku, Chorvátsku, Slovinsku a Českej republike – ktorá sa vo vojnových rokoch prejavovala ako protektorát Čechy a Morava.
Moja poznámka: …teda Rusko podľa Charty OSN, môže ako každá víťazná mocnosť zasiahnuť voči ktorémukoľvek štátu s fašistickým smerovaním, napríklad kde sa vyznamenávajú nacisti, zdraví sa nacistickým pozdravom na najvyššom poste, ekonomicky, politicky a morálne sa podporujú neonacistické režimy a ich nacistickí vodcovia (bez ohľadu za aké frázy sa skrývajú)… a to aj bez súhlasu iných mocností.
V Charte OSN nie je zmienky, že neonacizmus sa toleruje u toho štátu, ktorý je v akomkoľvek spoločenstve (EÚ, NATO…)!
Podľa čl.6 Charty NATO nemôže byť členom aliancie štát, v ktorom existujú územné spory so susedmi…
Článok 106
Kým nadobudnú účinnosť tie osobitné dohody spomínané v článku 43, ktoré Bezpečnostnej rade po jej uvážení umožnia, aby začala vykonávať svoje úlohy podľa článku 42, strany zúčastnené na vyhlásení štyroch štátov podpísanom v Moskve 30. októbra 1943, ako i Francúzsko, poradia sa podľa odseku 5 tohto vyhlásenia navzájom, a ak je to podľa okolností potrebné, aj s inými členmi Organizácie Spojených národov o takej spoločnej akcii v mene Organizácie Spojených národov, ktorá by bola potrebná na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Článok 107
Ak ide o akciu proti štátu, ktorý bol počas druhej svetovej vojny nepriateľom ktoréhokoľvek signatára tejto Charty, nijaké ustanovenie v tejto Charte nerobí takúto akciu neplatnou a ani jej nebráni, keď ako dôsledok tejto vojny ju podnikli alebo schválili vlády, ktoré majú za takúto akciu zodpovednosť.
Vyhladzovací projekt podporovaný EU, NATO a USA
Predlžené USA našli východisko: Nakukali „srdečne“ prihlúplym politikom z Európy, že trojnásobné zdraženie energií je fajn nápad a stojí na tom naše „atlantické“ priateľstvo. Pritom z dodávok zbraní na Ukrajinu profituje Putin (Rusko môže právom pritvrdiť a ďalej rozširovať dobyté územie), Čína a India (majú lacné suroviny), ale hlavne britské, nemecké a americké zbrojovky.
Súčasne sa Amíkom podaril „majstrovský kúsok“, keď postsovietske krajiny zatiaľ úspešne vyrábali a vyvážali cez pracujúcu chudobu (obdoba lacnej Číny v Európe), čomu sa teraz konečne zamedzí, keď elektrina nebude za 3 koruny, ale za 11 korún. Pozoruhodné je, že napríklad česká politická reprezentácia sa môže sama pretrhnúť, aby tieto ciele dosiahla, čo nemožno nazvať inak, než ČESKÉ POLITICKÉ PORNO.
Zbabelosť spojená s hlúposťou sa tak rozšírila, AŽ SA STALA NOVOU NORMOU, takže narcistickí politici v Prahe spolu s ešte arogantnejšími a hlúpejšími novinármi už úplne stratili súdnosť a dokončujú AUTODEŠTRUKCIU DOMÁCEJ EKONOMIKY takým tempom, že inflácia je tu vyššia, ako na vojnou zasiahnutom Rusku. Akademická sféra tak preukázala absolútne odtrhnutie od ekonomickej reality a absolútny nedostatok akejkoľvek štátnickej múdrosti (porovnaj – Masaryk), alebo naopak ide o dokonale hrané divadlo, kedy je tu megakorupcia všetkého-schopných kriminálnych gaunerov.
Ťažko rozpoznať, čo platí, ale výsledok je identický: Najhoršia možná vláda v dejinách ČSR, ČSSR, ČSFR, aj SR.
Ako sme sa sem dostali? Inou cestou kapitalizmu, kedy slová ako rodina, národ, ochrana hodnôt alebo hájenie domácich záujmov museli ustúpiť „právu“ medzinárodného kapitálu na ochranu minoritných vlastníkov akcií (ČEZ), medzinárodnú súdnu mafiu – kauza Diag Human a hlavne skúsenej kapitalistickej politike AngloSasov. Už to pomenujme konečne presne! Navyše nemožno vylúčiť, že USA sa za pár rokov znovu dohodnú rýdzo pragmaticky nielen s Čínou, ale aj s Ruskom. Ale východná časť Európy sa medzitým stane novým Balkánom… ►Inflácia ešte zrýchli. Pre svet je to ale šanca, hovorí autor „šokujúcich“ predpovedí. Centrálni bankári avizujú spomalenie inflácie. Ekonóm Steen Jakobsen, ktorý pre Saxo Bank pripravuje „šokujúce“ ekonomické scenáre, predpovedá opak. Ide o situácie, ktoré by s finančnými trhmi zatriasli, ak by na ne skutočne došlo. Inštitúcia vždy hneď v úvode svojho prehľadu varuje, že nejde o oficiálne predpovede banky, ale skôr o varovanie investorom. Pravdepodobnosť niektorých scenárov síce nepresahuje ani jedno percento, neznamená to však, že sa nemôžu stať. Avšak svet si aj kvôli covidu či vojne na Ukrajine postupne zvyká na veci, ktoré by ešte pred pár rokmi boli takmer nemysliteľné, a mnohé predpovede pre neho vlastne už tak šokujúce nie sú.
Ekonóm Jakobsen pritom v rozhovore pre Aktuálně.cz vysvetľuje, v akej situácii sa súčasná spoločnosť nachádza a kam má namierené.
• Prosím o šokujúcu predpoveď už teraz v polovici roka – ako vidíte nasledujúce mesiace? Čo čaká európske ekonomiky?
Myslím si, že inflácia zostane veľmi vysoko. Sme svedkami 10% nárastu inflácie podľa medziročného indexu spotrebiteľských cien a šokujúce je na tom to, že mnoho ľudí si myslí, že sme vrchol inflácie už dosiahli. Každá banka vám dnes povie, že predpokladá zlepšenie situácie v roku 2023. Problém však je, že ak sa pozrieme na zimné výhľady cien elektriny, plynu, uhlia – sú na absolútnom maxime. Takže sa domnievam, že sa centrálne banky budú musieť vzdať myšlienky, že inflácia v roku 2023 klesne, a túto svoju optimistickú predpoveď posunúť do roku 2024 alebo 2025.Tým aj väčšina citlivých aktív, ako sú akcie, zažije ďalší pokles. Takže mojou šokujúcou predpoveďou je to, že napriek uisteniu centrálnych bánk inflácia naopak zrýchli a akciový trh zažije ďalší pokles, pravdepodobne o ďalších 15 percent.
• To ste veľmi nepotešili, vysoká inflácia všetkých desí.
Vlastne si myslím, že vysoká inflácia môže byť v dlhodobom výhľade dobrá vec, pretože to ekonomiku znovu naštartuje a vlády prinútia, aby lepšie stanovovali svoje priority. Súčasný stav naliehavo vytvára príležitosti robiť veci inak. Spôsob, ako sme riadili menovú a fiškálnu politiku v posledných dvadsiatich rokoch, viedol k tomu, kde sme dnes. Nízku produktivitu a veľmi vysokú nerovnosť môže narušiť len vysoká inflácia. Verím, že vďaka nej zastavíme všetko, čo sme doteraz robili, a posunieme sa k viac produktívnemu spôsobu, ako o ekonomike premýšľať.
• Niektorí ekonómovia predpovedajú minimálne tri „chudobné“ roky, súhlasíte s nimi? A ak áno, ako veľmi chudobné pre spoločnosť budú?
Akákoľvek predpoveď na nasledujúce roky je trochu zbytočná, väčšina ľudí ani nedokáže odhadnúť, čo sa bude diať zajtra. Pokiaľ by sme ale naozaj chceli dospieť k nejakej analógii či vyhodnotiť, čo sa teraz deje, tak myslím, že sa akciový trh bude v nasledujúcich troch rokoch pohybovať okolo nuly, možno ľahko nad. Keď následne ešte zahrnieme infláciu, pohybom trhu dospejeme k negatívnemu výsledku. A to sa dosť podobá tomu, čo sa dialo v 70. rokoch, keď sme pozorovali splošťovanie cien, ale nakumulovaná inflácia bola negatívna. Kúpna sila, teda reálne to, koľko ste mohli ušetriť alebo koľko utrácať, išla vlastne do mínusu. Predpokladám určité zvraty a stratu kúpnej sily cez vysokú infláciu.
• Takže súčasná situácia je podobná tej zo 70. rokov minulého storočia?
Ak sa pozriete na históriu FED (americká centrálna banka, pozn. redakcia), došlo iba k dvom prípadom, keď Biely dom nariadil centrálnej banke zvýšiť úrokové sadzby. Nachádzame sa v období, keď sa tak vlády, ako aj centrálne banky pokúšajú bojovať s infláciou. Problém dneška ale je to, že čokoľvek vlády urobia, bude skrátka inflačné. Ak bude česká vláda chcieť kvôli rastúcim cenám energií a potravín podporiť príjmy, bude to síce dobré pre ľudí, ale bude to inflačné – vytvorí sa ďalší dopyt v systéme, ktorý už má problémy s dodávkami. A ak už čelíme problémom s dodávkami, vlastne už ani nezáleží na tom, že dopyt ide dole. A to je práve porovnateľné s tými 70. rokmi. Vtedy sme tiež čelili obmedzeniam v dodávateľských reťazcoch, predovšetkým to začalo energiami. Keby sme to previedli do dneška, stretávame sa s vysokou závislosťou na polovodičoch, ktoré sú zo 70 percent vyrábané na Taiwane. Sme závislí od solárnych panelov, ktoré sa z 90 percent vyrábajú v Číne. S globalizáciou sveta sme zvýšili závislosť na jednom výrobcovi, ktorý vlastne vyrába všetky produkty. Čo znamená, že svet teraz smeruje k „deglobalizácii“. Lenže deglobalizácia je podstatne drahšia a proinflačná.
• Čo sme podľa vás urobili zle?
Nevhodne sme investovali do fosílnej energie – do ropy, uhlia, plynu. Každá spoločnosť na svete sa zaoberala spätným odkúpením akcií a vyplácaním dividend a takmer nikto nerozvíjal investície do zdrojov. Rýchlo sme sa posunuli smerom do virtuálnej ekonomiky. A tá reálna ekonomika, ktorá odosiela tovar, jazdí do prístavov či doručuje tovar, masívne zdražela. Pretože sme do nej neinvestovali. Obdobie 70. rokov je porovnateľné so súčasnosťou, len sme na tom teraz ešte horšie. V 70. rokoch sme mali Paula Volckera, bývalého predsedu FED, aby sme proti všetkému bojovali. Dnes máme FED, ktorý podľa mňa z nejakého zvláštneho dôvodu nerozumie financiám.
Máte tu zrazu dve ekonomiky – finančný svet a ten skutočný, reálny. Ten reálny každého varuje, že inflácia rastie, ale ten finančný hovorí: „Moment, to nebude tak hrozné.“ Je jasné, že reálny svet bude mať nakoniec navrch. Myslím, že je fér povedať, že centrálne banky môžu za globálne nerovnosti. Expanzívna menová politika, ktorú posledné roky presadzovali, je skutočne to, čomu hovoríme „the champagne effect“. Nalievame do pohára v hornom rade a šampanské sa postupne rozlieva do pohárov v spodných radoch. Očakávaný efekt je to, že cez vysoké ceny akcií sa snažia ekonomiku vyliečiť. To sa však nestalo. Centrálne banky takto vytvorili spoločnosť, ktorá je skôr konštruktom. Preto si myslím, že nastanú spoločenské zvraty – podobné ako v 60. a 70. rokoch. Pravdepodobne aj terorizmus bude znova na vzostupe, podobne ako v 70. rokoch.
• V správach ľudia teraz často počujú, že majú kvôli vysokej inflácii svoje peniaze zhodnotiť investovaním. Na druhú stranu ale pribúda správ, že cenné papiere padajú. Čo by ste teda poradili človeku, ktorý nemá s investovaním skúsenosti? Kam má teraz uložiť svoje peniaze?
To je zložitá otázka, všetko závisí od konkrétneho jedinca. Ja som preto, aby ľudia investovali peniaze každý mesiac alebo rok do diverzifikovaného portfólia. Potrebujete akcie, fixný príjem za pevnú sadzbu (dlhopisy), ďalej potrebujete komodity, zlato a pre trochu adrenalínu aj malé množstvo kryptomien. Dôležité je si ujasniť, aké množstvo peňazí vložíte do rôznych typov aktív. Nemusíte byť expert, stačí robiť veci veľmi jednoducho, ale treba rešpektovať prirodzený poriadok a povahu investičných zákonov. Práve diverzifikácia je jedným z nich. Zmiešanie niekoľkých typov aktív vám umožní zarábať peniaze po celú dobu, či je kríza, alebo nie. Napríklad tento rok som stratil 35 percent na svojom krypte, ale súčasne mám 10 percent alokovaných v energiách, ktoré sú teraz hore o 70 percent, čiže celkovo som zarobil. Aj keď sú na trhu stále zvraty, zmiešané portfólio väčšinou vždy zaistí zisk.
A keď kúpiť akcie, tak firiem, ktoré sa pohybujú v reálnej ekonomike? Keď sa teraz pozriete na výkonnosť akciového trhu, tak spoločnostiam, ktoré žijú v reálnej ekonomike – služby, prístavy, poskytovatelia energií, školy – sa dobre darí. Oproti tomu virtuálnym či online platformám sa veľmi nedarí. Takže áno, moja rada znie, ak zostanete na akciovom trhu, tak investujte do reálnych, hmatateľných aktív, ktoré skutočne prispievajú do reálnej ekonomiky. Teda do čohokoľvek, čo je možné kúpiť alebo zdieľať. Svet má prebytok online aj virtuálna. Chýbajú nám polovodiče, solárne panely, hliník aj meď či lítium. Premýšľajte, aký komponent v ekonomike potrebuje peniaze a ktorý dostatok peňazí už má. Do internetu a rôznych platforiem už bolo investovaných mnoho peňazí, avšak málo peňazí je v skutočných produktoch. Treba ale zabudnúť na to, že z investícií sa z nás stanú boháči. To, čo sa dialo v posledných rokoch, že ľudia mohli na akciových trhoch kúpiť prakticky čokoľvek a všetko zarábalo veľa peňazí, tak tieto doby už sú preč. Vzďaľujeme sa svetu, kde ľudia chceli zarábať ničnerobením. Blížime sa svetu, v ktorom ľudia budú chcieť niečo robiť a nájdu zmysluplný život. A to je pozitívne
Zanechajte nám komentár