Švaško a Stretnutia sú najlepšie časopisy
V pondelok minulého týždňa sa v podtatranskej knižnici konalo slávnostné vyhodnotenie 7. ročníka regionálnej súťaže O najlepší školský časopis v školskom roku 2014/2015. Školské časopisy majú medzi svojimi čitateľmi veľký úspech. Ich funkcia je tak, ako u väčšiny novín a časopisov informovať, vzdelávať, ale aj zaznamenávať históriu školy.
V dnešnej preinformovanej dobe sa môže zdať, že záujem o školské časopisy klesá, ale opak je pravdou. Do súťaže sa prihlásilo množstvo časopisov a porota mala čo robiť, aby objektívne vyhodnotila snaženie žiakov. Časopisy boli rozdelené do dvoch kategórií – základné a stredné školy. Porota v tomto roku bola zložená z novinárov, ktorí sa celý svoj profesný život venujú novinárčine. Predsedom poroty bol dlhoročný novinár Pavol Svetoň, ktorého si mnohí pamätajú z rozhlasu, ďalšou v porote bola Ľudmila Rešovská, šéfredaktorka regio-nálnych novín Podtatranský kuriér a bývala šéfredaktorka Podtatranských novín a trojicu dopĺňal Marek Vnenčák, redaktor a moderátor televízie. Odborná porota hodnotila obsahovú i grafickú podobu jednotlivých časopisov, prácu s fotografiou, ale aj jazykovú „Všetky časopisy v kategóriíizákladných škôl, ktoré sme videli a každý rok posudzujeme, sú svojim spôsobom dobré, pretože vyjadrujú vzťah žiakov k škole, k spolužiakom i učiteľom. Deti, ktoré sa do takýchto činností zapájajú, možno raz budú redaktori. Veľa záleží od učiteľov, ako ich k tomu vedú. Učiteľ, ktorý má vzťah k písanému slovu a žurnalistike a vedie malých redaktorov vie, že žiaci dokážu aj v mladom veku napredovať. Čo chýba týmto časopisom je viac príspevkov zo života školy. Mnohí sa utiekajú k témam, ktoré nesúvisia zo školou alebo obcou, v ktorej časopis vychádza. Mnohé redakcie sa zlepšujú a je to vidieť na ich činnosti. V časopisoch stredných škôl už vidieť talenty a je škoda, že sa do ich tvorby nezapája viac škôl i žiakov. Odborných škôl je dosť, ale nie je ich vidieť. Časopis Stretnutia je vynikajúci aj na celoslovenskej úrovni. Z tejto novinárskej skupiny vyrastajú veľmi dobrí novinári a redaktori. Je dosť príležitostí, aby sa našli talenty. Učitelia majú možnosť ich medzi svojimi študentmi nájsť,“ zhodnotil Pavol Svetoň, predseda poroty.
V kategórii základných škôl sa na prvom mieste umiestnil časopis Švaško zo ZŠ a MŠ Švábovce, druhé miesto patrilo časopisu Školník zo ZŠ J. M. Petzvala Spišská Belá a tretia priečka Fišeráčiku zo ZŠ Dr. Daniela Fišera z Kežmarku.
Medzi strednými školami bol prvý časopis Stretnutia z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. Druhé miesto obsadil Fonendoskop zo Strednej odbornej školy v Poprade a na treťom mieste sa umiestnil časopis Nulák zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej Poprad – Matejovce. „Umiestnenie nás teší, deti sa určite potešia, že si ich prácu niekto všimol a bude sa o nich písať. Redakčná rada pôsobí pri krúžku Fišeráčik. V redakčnej rade máme prispievateľov od 5 do 9 ročníka. Zameriavame sa na žiakov piateho ročníka, aby sme ich viac zapojili do práce v našom časopise. Menšie deti sa snažíme zapájať ilustračnými kresbami, alebo básničkami. Prešli sme dosť veľkými zmenami a hľadáme, čo a ako v novom školskom rok zlepšiť. Dúfame, že budeme napredovať aj vďaka dobrým radám skúsených novinárov,“ povedala s úsmevom Zuzana Bodyová, učiteľka v ZŠ Dr. Fišera v Kežmarku, ktorá dozerá na správne písanie v slovenskom jazyku. Časopis v základnej škole vychádza už desiaty rok.
Školské časopisy majú veľkú výpovednú hodnotu vo vzťahu žiak učiteľ, pretože bystrý učiteľ sa môže veľa dozvedieť nielen o sebe, o žiakoch, o škole, o živote žiakov počas školských prestávok, prázdnin, či záujmoch a trávení voľného času a tak využije všetky možnosti, aby získal čo najviac informácií. A nielen učiteľ. Tieto časopisy, rovnako ako iné tlačené noviny na území okresov Poprad, Kežmarok a Levoča, Podtatranská knižnica monitoruje a prístup k nim tak majú všetci záujemcovia i ostatné školy. „Práve preto sme sa rozhodli zapojiť časopisy do súťaže, aby aj školy z toho niečo mali a mohli sme ich tým motivovať. Regionálne súťaže sa konajú vo všetkých okresných knižniciach na Slovensku. Je nám ľúto, že z iných okresov sa zapájajú do súťaže menej, ale verím, že sa to v budúcom roku zlepší,“ povedala Anna Ottová, bibliografka a katalogizátorka Podtatranskej knižnice. (pks)
Zanechajte nám komentár