Studňa? Bunker? Nie, hrobka!
(Pred desiatimi rokmi bola objavená v Poprade–Matejovciach hrobka)
V Podtatranskom múzeu v Poprade sa vo štvrtok 29. septembra 2005 konalo Sympózium o Vysokých Tatrách, ktorého som sa aktívne zúčastnil (Sympózium o Tatrách, dokumenty, vyhlásenia nezávislých inštitúcií, alternatívne návrhy a pohľad historikov, Liptovský Hrádok 2005). Práve vtedy sa mi v telefóne ozvalo: „…našli sme studňu alebo bunker.“ Volal zodpovedný vedúci výstavby Priemyselného parku v Poprade-Matejovciach. Keďže program sympózia neumožňoval vzdialiť sa, na obhliadku nálezu sme sa vybrali až nasledujúci deň. Na mieste sme zistili, že volajúci mal možno pravdu, že našli studňu, pretože výkopová jama bola plná vody a nález nebolo vidieť. Keďže bol piatok a robotníci, ktorí chodili na týždňovky sa už zberali domov, nemohli sme zabezpečiť odčerpanie vody a nález bližšie preskúmať. Zabezpečili sme, aby v nasledujúci pondelok boli pripravené mechanizmy na odčerpanie vody a prípad pokračovanie vo výkope.
V pondelok sa nám podarilo čiastočne vodu odčerpať a zbadali sme vodorovne uložené trámy, približne 4 m dlhé, ktoré zakrývali zrubovú stavbu dlhú asi 3 m. Aby sme získali presnejší obraz, museli sme v blízkosti objektu vykopať hlbšiu jamu, do ktorej odtiekla časť vody, ktorá súvisle objekt zaplavovala. Tak sme zistili, že smerom dole sa nachádza zrubová stavba. Už prvý pohľad na takto odkrytý objekt nás ubezpečil, že ide o objekt na území Spiša výnimočný, preto sme na jeho posúdenie prizvali aj kolegu PhDr. M. Sojáka PhD. z Archeologického ústavu SAV v Nitre, bývalého pracovníka Podtatranského múzea v Poprade a tiež Doc. Mgr. M. Hajnalovú PhD., archeobotaničku, odborníčku na praveké a stredoveké rastlinstvo, ktorá vtedy pracovala v Archeologickom ústave v Nitre. Obaja potvrdili výnimočnosť nálezu a aj na základe ich odporúčania (mimo žiadosti vedenia Podtatranského múzea) bola zvolaná 20. októbra odborná komisia na jeho posúdenie. Dovtedy v lokalite pokračoval archeologický výskum, ktorého súčasťou bola aj príprava na plánovanú komisiu. O nález sa začali zaujímať aj média, ktoré o ňom písali ako o náleze vojenského bunkra.
Odborná komisia, ktorej sa zúčastnili PhDr. Karol Pieta DrSc. a PhDr. Títus Kolník DrSc., po obhliadke lokality potvrdila výnimočnosť nálezu nielen z hľadiska Spiša, ale aj celého územia Slovenska či možno aj strednej Európy. Odobrala vzorky drevín na ďalší odborný výskum, ktorým bola neskôr poverená univerzita v nemeckom Kieli a odporučila, aby sa podrobný výskum, vzhľadom na jeho výnimočnosť a klimatické pomery pod Tatrami, presunul až na jarné mesiace roku 2006. Napriek tomu, že komisia uznala výnimočnosť nálezu, k jeho funkcii sa nevyjadrila. Bezpečne však vylúčila existenciu studne a tiež vojenského bunkra, ktorý na tomto území, vzhľadom na priebeh bojov v oboch svetových vojnách, nemohol byť postavený v takom rozsahu a takej kvalite. S prihliadnutím na požiadavku komisie sme sa rozhodli o tom neinformovať verejnosť ani média. Možnosť, že pri akomkoľvek zásahu môže dôjsť k výbuchu munície uloženej v „bunkri“, bola lepšia ochrana ako SBS alebo ostnatý drôt. Počas zimných mesiacov však archeológovia „nespali“ a štúdiom odbornej literatúry, konzultáciami či sledovaním výsledkov terénnej archeológie v celej Európe, dospeli k názoru, že pravdepodobne pôjde o nález hrobky z prvých storočí nášho letopočtu. Keď došli výsledky analýz z univerzity v Kielu, ktoré potvrdili, že nájdené drevá sú zo záveru štvrtého storočia, bolo zrejmé, že ide o celoeurópsky objav. Objav, ktorý sa svojím vedeckým a historickým významom pre dejiny Európy neskôr prirovnal k významu nálezu hrobky egyptského faraóna Tutanchamóna pre dejiny starého Egypta. Nasledujúci výskum, ktorý sa uskutočnil v nasledujúcom roku 2006, dal tomu za pravdu.
Ale to je už iný príbeh, príbeh samotného výskumu Matejovskej hrobky, ktorého prezentácia sa pripravuje v Podtatranskom múzeu v Poprade, kde by výsledky tejto etapy (október 2005) rozhodne nemali chýbať. PhDr. Peter Roth
Zanechajte nám komentár