Aktualizované 12.12. 02:06

Stretnutie „jadrovej päťky“ v Dubaji za účasti Ruska za zatvorenými dverami

12. decembra 2024

V Dubaji sa uskutočnilo uzavreté stretnutie piatich jadrových štátov, na ktorom sa zúčastnilo Rusko. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia USA, Číny, Francúzska a Veľkej Británie. Informoval o tom Kommersant s odvolaním sa na vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky, ktoré predsedá formátu jadrovej „päťky“.

Je potrebné poznamenať, že stretnutie sa konalo v Spojených arabských emirátoch 4. decembra, no čínske ministerstvo zahraničných vecí o ňom informovalo až 10. decembra. Toto oneskorenie je spôsobené zdĺhavou koordináciou záverečného komuniké, vysvetlila publikácia.

Navyše, poradné aktivity jadrovej päťky boli vždy málo verejné a od februára 2022 sa stali prakticky uzavretými. Predchádzajúcim predsedom formátu bolo Rusko, ktoré poskytovalo mimoriadne obmedzené informácie o prebiehajúcich konzultáciách.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí poznamenalo, že na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia „odbornej úrovne“. Zástupcovia piatich krajín diskutovali o jadrových doktrínach. „Bolo rozhodnuté, že takáto diskusia je vhodná na to, aby sme prehĺbili vzájomné porozumenie jadrových doktrín a predišli nedorozumeniam a chybným výpočtom,“ dodalo ministerstvo.

Jadrová päťka, ktorá vznikla z iniciatívy Veľkej Británie v roku 2009, je jedinou platformou, kde strany pravidelne diskutujú o otázkach medzinárodnej bezpečnosti za zatvorenými dverami.

Stretnutie sa v Spojených arabských emirátoch uskutočnilo 4. decembra, no čínske ministerstvo zahraničia ho oznámilo až 10. decembra. Toto oneskorenie je spôsobené zdĺhavou koordináciou záverečného komuniké, vysvetlila publikácia.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí poznamenalo, že na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia „odbornej úrovne“. Zástupcovia piatich krajín diskutovali o jadrových doktrínach.

„Strany viedli úprimnú diskusiu na tému jadrových doktrín. Rozhodlo sa, že takáto diskusia je vhodná na to, aby sa prehĺbilo vzájomné porozumenie jadrových doktrín a zabránilo sa nedorozumeniam a chybným výpočtom.“ Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky

Jadrová päťka, ktorá vznikla z iniciatívy Veľkej Británie v roku 2009, je jedinou platformou, kde strany pravidelne diskutujú o otázkach medzinárodnej bezpečnosti za zatvorenými dverami.

Ministerstvo zahraničia hovorilo o spolupráci medzi Ruskom a Západom v oblasti jadrového odzbrojenia

Zástupca vedúceho ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov predtým povedal, že ďalšia spolupráca Moskvy s nepriateľskými západnými krajinami v otázke jadrového odzbrojenia sa stala politicky neprijateľnou.

„Ďalšia spolupráca v kontexte jadrového odzbrojenia s tými štátmi, ktoré sa držia protiruského kurzu, konajú dosť agresívne a tiež dodávajú zbrane nepriateľom Ruska, sa stala nielen irelevantnou, ale aj politicky neprijateľnou,“ poznamenal diplomat.

Rjabkov 6. decembra povedal, že Rusko je nútené hľadať slabiny v obrane Západu, na ktoré je pripravené „vyvíjať tlak“. Vyzval tiež, aby sa venovala pozornosť vyhláseniam ruského prezidenta, pričom poukázal na to, že už načrtol postoj Moskvy k otázke eskalácie konfliktu na Ukrajine zo strany Západu a vhodných reakcií.

Pred Čínou päťke predsedalo Rusko

Rokovacie aktivity jadrovej päťky boli vždy málo verejné a od februára 2022 sa stali prakticky uzavretými. Predchádzajúcim predsedom formátu bolo Rusko, ktoré poskytovalo mimoriadne obmedzené informácie o prebiehajúcich konzultáciách.

Posledné uzavreté stretnutie delegácií v rámci ročného predsedníctva Ruska sa uskutočnilo koncom júla v Ženeve. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova v rozhovore pre Kommersant poznamenala, že tento poradenský mechanizmus nie je v najlepšom stave.

Ruský prezident Vladimir Putin schválil koncom novembra novú jadrovú doktrínu. Rozšíril tak kategóriu štátov a vojenských aliancií, proti ktorým je možné jadrové odstrašenie. Podmienkou použitia jadrových zbraní bude najmä prejav agresie voči Rusku alebo Bielorusku, čím vznikne kritické ohrozenie územnej celistvosti.

Hlava štátu 10. decembra zdôraznila, že Rusko dokument nesprísňuje, ale vylepšuje. Dostatok moderných zbraňových systémov môže podľa neho priviesť na pokraj prakticky nepotrebnosti použitia jadrových zbraní.

„Toto je facka do tváre Západu“ Celý svet sa snaží odhaliť tajomstvo „Oreshnika“. Čo je známe o nových ruských zbraniach?

V novembri Rusko po prvý raz zasiahlo Ukrajinu balistickou raketou stredného doletu (MRBM) Orešnik. Použitie takýchto zbraní v rámci Severného vojenského okruhu sa stalo akýmsi testom a signálom pre celý svet. Odvtedy o novej ruskej zbrani diskutuje celý svet a snaží sa ju identifikovať, zistiť jej vlastnosti, posúdiť nebezpečenstvo a nájsť spôsoby, ako sa pred ňou chrániť. Čoho je Oreshnik schopný a aké môžu byť dôsledky nárazu, ako aj všetko, čo je v súčasnosti známe o rakete.

Čo hovoria ľudia na Západe o Orešniku?

Pre Západ bolo spustenie Oreshnika veľkým prekvapením. O nových smrtiacich zbraniach Ruska diskutovali najväčšie svetové médiá. Silné znepokojenie nad tým, čo sa stalo, jasne demonštrujú titulky publikácií: „ Putin posiela strašný odkaz NATO “, „ Oreshnik“ mení pravidlá hry , „Západ ešte nikdy nedostal takú silnú facku. vo svojom živote„…

Situáciu zhoršila skutočnosť, že do tej chvíle neexistovali žiadne informácie o existencii Oreshnik vo verejnej sfére – ani správy o vývoji, ani údaje o testoch. Svet zjavne nebol pripravený na jeho vzhľad. V snahe porozumieť novej zbrani začali odborníci v rôznych krajinách vytvárať svoje vlastné verzie.

V západnej odbornej komunite je najpopulárnejší názor, že Oreshnik je modifikáciou strategického mobilného pozemného raketového systému s medzikontinentálnou balistickou raketou RS-26 Rubezh. Tento projekt zase využíva vývoj, ktorý je základom komplexu RS-24 Yars, ktorý je v prevádzke ruských ozbrojených síl od roku 2009 . RS-26 Rubezh sa líši od RS-24 Yars ľahkým odpaľovacím zariadením a polovičným dosahom (od 2 000 do 6 000 kilometrov). Od mája 2012 sa uskutočnilo päť skúšobných štartov RS-26 Rubezh, po ktorých bol v roku 2018 mobilný raketový systém RS-26 Rubezh vylúčený zo štátneho zbrojného programu.

Práca posádky pred odpálením medzikontinentálnej balistickej strely RS-24 Yars
Práca posádky pred odpálením medzikontinentálnej balistickej strely RS-24 YarsFoto: tlačová služba ruského ministerstva obrany / RIA Novosti

Podľa západných expertov je raketa Oreshnik ľahká RS-26 Rubezh, teda rovnaká raketa, ale bez jedného stupňa. Z tohto dôvodu tiež tvrdia, že najnovšia raketa nepredstavuje nič zásadne nové, keďže ide vraj o kompiláciu starého vývoja. Na tieto slová sa dá odpovedať, že každá nová technológia je založená na overených a univerzálnych – „starých“ – zákonoch fyziky a nie je jasné, prečo majú Spojené štáty stále ťažkosti pri vývoji konvenčných medzikontinentálnych balistických rakiet a zaostávajú za Ruskom a Čínou v technológii hypersonických projektilov.

Tvrdenia západnej strany, že použitie Orešnika je nevhodné, pretože je údajne oveľa drahšie na výrobu ako zbrane, ktoré už Rusko použilo počas špeciálnej vojenskej operácie, kritike neobstoja. Tu možno nájsť rozpor minimálne v tom, že na základe samotnej logiky vytvorenia rakety deklarovanej západnou stranou bol najnovší Oreshnik získaný radom postupných zjednodušení z RS-24 Yars. Ak predpokladáme, že je to skutočne tak, tak z finančného hľadiska by testovaná raketa mala byť cenovo oveľa dostupnejšia ako jej prototyp.

Čoho je „Oreshnik“ schopný?

Odhliadnuc od subjektívnych hodnotení západných komentátorov, nemožno nepripustiť, že viaceré zásadné črty Orešnika môžu priamo ovplyvniť ukrajinský konflikt.

Po prvé, rýchlosť rakety. Je známe, že vyvíja hypersonickú rýchlosť – vzdialenosť od štartovacieho bodu k cieľu „Oreshnik“ prešla len za 15 minút. Podľa ukrajinskej strany bola maximálna rýchlosť Orešnika 11 Mach.

Po druhé, dizajnové prvky. Raketa dostala viacnásobnú hlavicu s riadenými jednotlivými navádzacími jednotkami. Oficiálne sa neuvádza, koľko takýchto blokov Orešnik má, ale z videa z útoku na Južmaš vyplýva, že bola použitá raketa s hlavicou obsahujúcou šesť projektilov.

Zariadenie na nahrávanie videa tiež umožnilo všimnúť si, že kruhová pravdepodobná odchýlka Oreshnika je celkom typická pre balistické rakety svojej triedy (nepresahuje stovky metrov) a navádzané jednotky zasiahli cieľ s pomerne vysokou presnosťou.

Typ rakety

Strategický raketový systém s mobilnou medzikontinentálnou balistickou raketou na tuhé palivo PC-24 "Yars"
Strategický raketový systém s mobilnou medzikontinentálnou balistickou raketou na tuhé palivo PC-24 „Yars“

V praxi to znamená, že použitie niekoľkých Orešnikov naraz proti jednému plošnému cieľu aj s nejadrovým zariadením povedie k jeho zaručenému zničeniu.

Napríklad, keď bude vypustených šesť Oreshnikov, obmedzenú oblasť zasiahne 36 hlavíc naraz, čo je pre väčšinu systémov protiraketovej obrany nemožné.

„Moderné systémy protivzdušnej obrany dostupné vo svete a systémy protiraketovej obrany vytvorené Američanmi v Európe takéto rakety nezachytia, to je vylúčené.“ Vladimír Putin prezident Ruska

Dôvodom sú dva hlavné dôvody. Po prvé, riadiace kanály odpočúvacích systémov budú presýtené, keď sa budú snažiť vyrovnať sa s takým veľkým počtom cieľov.

A po druhé, dnes je len málo protiraketových systémov schopných zachytiť nadzvukové manévrovacie jednotky. Medzi ne patrí najmä ruský protilietadlový systém S-500 .

Zasadnutie predstavenstva ministerstva obrany v Národnom centre riadenia obrany v Moskve
Zasadnutie predstavenstva ministerstva obrany v Národnom centre riadenia obrany v MoskveFoto: Vadim Savitsky / TASS

Existujú vyhlásenia z americkej strany o schopnosti komplexu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) zachytiť hypersonické hlavice, ale náklady na jednu batériu presahujú 1,2 miliardy dolárov a schopnosti deklarované vývojárom, spoločnosťou Lockheed Martin Corporation, nie sú testované v skutočných bojových podmienkach. Pravdepodobnosť, že Ukrajina v dohľadnej dobe dostane od Spojených štátov takú drahú a relatívne modernú zbraň a ešte viac ju bude pripravená použiť v prípade masívneho použitia Orešnika, sa blíži k nule.

To všetko má na mysli ruský prezident Vladimir Putin, keď hovorí o neschopnosti Ukrajiny a západných krajín urobiť čokoľvek, aby sa postavili Orešnikovi.

„Desiatky samoštiepiacich hlavíc útočia na cieľ rýchlosťou desať Machov. To je asi tri kilometre za sekundu. Teplota škodlivých prvkov dosahuje štyritisíc stupňov. Ak ma pamäť neklame, teplota na povrchu Slnka je päť a pol až šesťtisíc stupňov. Preto je všetko, čo je v epicentre výbuchu, rozdelené na frakcie, na elementárne častice, ktoré sa v podstate menia na prach.“ Vladimír Putin prezident Ruska

V skutočnosti hlava štátu uvádza, že masívne použitie Orešnika v nejadrových zbraniach bude mocne porovnateľné s použitím taktických jadrových zbraní.

Schopnosti Oreshnika, podobne ako taktický atómový projektil, mu v prípade potreby umožňujú presne a s vysokou účinnosťou zasiahnuť dobre chránené objekty umiestnené v hĺbke až štyroch poschodí.

Hlava štátu zdôrazňuje, že „ministerstvo obrany a generálny štáb ruskej armády vyberajú ciele, ktoré zasiahnu na území Ukrajiny“. Terčom ruských úderov by zároveň mohli byť ukrajinské vojenské objekty a podniky obranného priemyslu, ako aj rozhodovacie centrá v Kyjeve. Osobitná pozornosť by sa mala venovať skutočnosti, že z humanitárnych dôvodov ruská strana „vopred ponúkne civilistom a tiež požiada občanov spriatelených štátov, ktoré sa tam nachádzajú, aby opustili nebezpečné zóny“.

Čo je známe o prvom spustení Oreshnik

Ráno 21. novembra zaútočili ruské ozbrojené sily (OS) na mesto Dneper (predtým Dnepropetrovsk ) na Ukrajine. Nezvyčajné video z útoku sa rýchlo rozšírilo online a vyvolalo rozsiahle diskusie v odbornej komunite. Ruskí predstavitelia neskôr potvrdili, že cieľom útoku bol strojársky závod Južný (Južmaš) a že útok skutočne použil sofistikovanú raketu nazývanú Orešnik.

Závod v Dnepri, ktorý zasiahol Orešnik, bol najväčším podnikom v ZSSR vyrábajúcim raketovú a vesmírnu techniku ​​a po spustení špeciálnej operácie sa ukrajinská strana vo svojich dielňach okrem iného pokúšala zriadiť údržbu a opravy ťažkých obrnených vozidiel západnej výroby.

Podľa verejne dostupných údajov sa odpálenie Orešnika uskutočnilo z územia testovacieho areálu Kapustin Yar v Astrachanskej oblasti, kde Sovietsky zväz od polovice minulého storočia testoval balistické rakety. 18. októbra 1947 odtiaľ odštartovala prvá sovietska balistická strela – kópia nemeckej V-2. Odvtedy skládku aktívne využívajú lietadlá.

V priamej línii je vzdialenosť od Kapustin Yar po Dneper asi 800 kilometrov, to znamená, že najnovšia ruská raketa sa stala zbraňou s najdlhším doletom, aká bola kedy použitá počas vojenského konfliktu v Európe. Bojový dosah MRBM sa podľa Zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF Treaty), ktorá bola ukončená z americkej iniciatívy, pohybuje od 1 000 do 5 500 kilometrov.Čo je Zmluva o jadrových silách stredného doletu?

Zmluva INF bola podpísaná Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi v decembri 1987 a stala sa jedným zo symbolov konca studenej vojny. Dohoda zakázala ZSSR a USA vyrábať, testovať a rozmiestňovať pozemné balistické a okrídlené rakety stredného doletu (od 1 000 do 5 500 kilometrov) a krátkeho doletu (od 500 do 1 000 kilometrov) a tiež im uložila povinnosť eliminovať zodpovedajúce odpaľovacie zariadenia.

V súlade so zmluvou INF Moskva zničila rakety stredného doletu pozemných systémov RSD-10 Pioneer, R-12, R-14 a RK-55 Relief, ako aj rakety krátkeho doletu Temp-S a Dobre pozemné systémy. Washington vyradil z prevádzky rakety stredného doletu MGM-31C Pershing II a BGM-109G Gryphon (pozemný Tomahawk), ako aj rakety krátkeho doletu Pershing IA.

V roku 2010 sa strany začali navzájom obviňovať z porušovania podmienok dohody. V októbri 2018 americký prezident Donald Trump oznámil zámer krajiny odstúpiť od zmluvy INF. Zmluva bola ukončená 2.2.2019.

Po rozpade ZSSR a rozšírení NATO na východ sa možné oblasti pre rozmiestnenie pozemných odpaľovacích systémov porušujúcich zmluvu INF priblížili k hraniciam Ruskej federácie takmer na tisíc kilometrov. Čas letu, ktorý môžu americké rakety potrebovať na dosiahnutie európskeho Ruska, sa skrátil.

To znamená, že raketa bola vypustená do vysokej nadmorskej výšky, pravdepodobne asi 2 000 kilometrov, čo umožnilo kompenzovať nedostatok vzdialenosti, ktorú potrebovala prekonať. Nasvedčujú tomu aj veľké uhly, pod ktorými šesť navádzaných hlavíc viacnásobnej hlavice rakety dopadlo na územie závodu Južmaš.

Predtým vo svetovej histórii používal MRBM vo vojenských konfliktoch na útok na izraelské územie iba Irán.

Charakteristika „Oreshnik“ (podľa neoficiálnych údajov)

  • Hlavica: 1,5 tony
  • Maximálna vzdialenosť záberu: 5,5 tisíc kilometrov
  • Rýchlosť: Mach 10 (12 380 kilometrov za hodinu)
  • Výťažok: 900 kiloton

***

V prípade potreby môžu IRBM ako Oreshnik „dosiahnuť“ akýkoľvek bod v Európe.

V prípade použitia jadrového zariadenia sa schopnosti Oreshnik stanú ešte impozantnejšími. Vo svojej jadrovej verzii je raketa schopná dodávať nálože s celkovou silou 900 kiloton TNT, čo je ekvivalent 45 atómových bômb Little Boy zhodených Spojenými štátmi na Hirošimu v auguste 1945.

Keď hovoríme o perspektívach najnovších ruských zbraní, hlava štátu zdôrazňuje, že v súvislosti s Orešnikom hovoríme o celom rade zbraní, nielen o jednej rakete. Najnovšie zbrane podľa neho nie sú modifikáciou tých starých, ale sú novým produktom. Útok na vojenský závod v Dnepri bol zároveň len testom novej rakety, ktorý bol úspešný.

V súčasnosti majú ozbrojené sily RF len niekoľko rakiet Orešnikov. Obranno-priemyselný komplex však podľa prezidenta už začal sériovú výrobu takýchto rakiet. A objemy a tempo bude určovať aktuálna situácia, najmä charakter nasýtenia Ukrajiny diaľkovými zbraňami západnej výroby.

lenta.ru

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Aktualizované 11.12. 21:48
Spravodajstvo

Trumpa môže trafiť orech na Ukrajine skôr, než sa dostane do Číny

Oreshnik – kinetický zbraňový systém – je certifikovaný game-changer, pokiaľ ide o vojenskú technológiu a vojnu, vo viacerých aspektoch: Jednoduchá ...
Aktualizované 10.12. 01:04
Spravodajstvo

Tragédia v Sýrii a nová totálna vojna

Foto ilustračné: Bloomberg Pepe Escobar: Až donedávna bola vážna geopolitická pracovná hypotéza, že západná Ázia a Ukrajina boli dva vektory ...
Aktualizované 10.12. 01:10
Spravodajstvo

Bašár al-Asad žije a aj s rodinou pricestoval do Moskvy

Foto: hassan_siala_official/Instagram Zvrhnutý sýrsky prezident Bašár al-Asad žije. Aj s rodinou pricestoval do Moskvy v nedeľu večer, informovali ruské médiá ...
Aktualizované 11.12. 21:48
Spravodajstvo

Trumpa môže trafiť orech na Ukrajine skôr, než sa dostane do Číny

Oreshnik – kinetický zbraňový systém – je certifikovaný game-changer, pokiaľ ide o vojenskú technológiu a vojnu, vo viacerých aspektoch: Jednoduchá ...
Spravodajstvo

Moskva nechce vojnu s USA, ale použije všetky prostriedky na svoju obranu

„USA a ich spojenci musia pochopiť, že sme pripravení použiť akékoľvek prostriedky, aby sme im nedovolili uspieť v tom, čo ...
Aktualizované 11.12. 02:34
Spravodajstvo

Ubránime sa ideológii strachu a kontroly mysle?

„Strach a jediná dovolená myšlienka sa počas 2. svetovej vojny stali hlavným násilným prostriedkom fašistickej ideológie v snahe podmaniť si verejnosť. ...
Spravodajstvo

SHO má k dispozícii už vyše 150-tisíc podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o sankciách voči Rusku

Slovenské Hnutie Obrody rozbehlo 29. júla 2024 petičnú iniciatívu, ktorej cieľom je čo v najkratšom čase vyzbierať minimálne 350-tisíc podpisov ...
Spravodajstvo

Pokus o štátny prevrat v Južnej Kórei, stanné právo, kolaps americkej moci Pax Americana v celom svete!

Pokus o palácový prevrat v Južnej Kórei a päťhodinové stanné právo vyhlásené a potom zrušené prezidentom potvrdzuje kolaps americkej moci ...
Spravodajstvo

„Nastupujúca Trumpova administratíva sa už plní vojnovými sukami“ – druhá časť

Novozvolený prezident D. Trump, ktorý sa v januári 2025 ujme svojej staronovej funkcie plánuje kreslo generálneho prokurátora USA obsadiť Pam ...
Aktualizované 11.12. 20:21
Spravodajstvo

Európa sa musí rozhodnúť, či chce zostať vazalom Ameriky, alebo sa oslobodiť - Ľuboš Blaha

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD, politológ, politik a poslanec EP za SMER-SD, foto: Slovanské noviny Ľuboš Blaha pre ruské médiá: Európa sa musí rozhodnúť, ...