Stretnutie generácii v Kališti – Nezabúdame
Minulú sobotu, 15. augusta, sa uskutočnil už 10. ročník stretnutia generácii v Kališti pod názvom Nezabúdame, ktorý organizoval Oblastný výbor SZPB B. Bystrica a Múzeum SNP v B. Bystrici. Na stretnutí sa zúčastnilo i 50 členov Oblastnej organizácie SZPB Poprad, ktorí spolu s bývalými Kališťanmi, ich potomkami a ľuďmi z rôznych kútov Slovenska i zahraničia si zaspomínali a uctili pamiatku padlých a zároveň nechcú na túto temnú kapitolu našej histórie zabudnúť. „Nezabúdať“. Aj tieto slova vystihujú to, že Kalište je jednou z viac než stovky vypálených slovenských obcí, kam sa už bežný život nikdy nevráti. Kalište bolo vybudované v 16. storočí ako uhliarska obec, no počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania bolo centrom tzv. Partizánskej republiky. Nemci Kalište prepadli 18. marca 1945 nadránom. Zo 42 domov vypálili do tla 36, zavraždili 46 ľudí a ďalších odvliekli do zajatia. Tí, čo prežili, sa po beštiálnom vraždení uchýlili do šiestich domov, ktoré na zhorenisku zostali. V strachu a biede sa v nich tiesnilo 58 rodín. Po oslobodení sa odsťahovali do okolitých obcí a zničená osada sa premenila na miesto piety a spomienok.
S pietou a pokorou sme sa po ukončení pietnej spomienky, na ktorej sa zúčastnil i predseda NR SR Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico, prešli a prezreli dva obnovené biele domčeky, učupené na strmých svahoch popri ceste, malú zvoničku a okolo pozostatky zhorených domov. V tieni lesa nad osadou sme si pozreli i partizánsku nemocnicu, kde sú repliky bunkrov. Tu statočne pomáhali dvaja lekári, bratia Hilarovci.
Pred troma rokmi areál, ktorý spravuje banskobystrické Múzeum SNP, obohatil Sad života. Vysadenie 102 ovocných stromčekov symbolizuje nielen počet vypálených slovenských obcí, ale aj návrat života do Kališťa.
Po pietnej spomienke a bohatom celodennom kultúrnom programe, v ktorom nechýbala ani ukážka Klubu vojenskej histórie Golián. Členovia klubu čiastočne priblížili historické obdobie novembra 1944, kedy sa nemecké jednotky snažili prevziať pod svoju kontrolu jednu z oblasti Partizánskej republiky. Je 16. h a nasadáme do autobusu a odchádzame domov. Chválime organizátorov, sme radi, že nám prialo počasie, ale v mysli sa vraciame do osady Kalište, k osudom jej obyvateľom a „Nezabúdať„ pre nás znamená vzdávať úctu našim starým otcom a starým materiam, otcom a mamám. Skrátka všetkým, ktorí sa nie rečami, ale skutkami dokázali postaviť so zbraňou v ruke nemeckým okupantom. J. Pavlovčin, snímky V. Janeček
Zanechajte nám komentár