Štrajk učiteľov
Počas štrajku 25. januára bude zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja uzavretá len jedna škola – Gymnázium vo Vranove nad Topľou. Do štrajku sa tam zapojilo 72 percent učiteľov, takže nie je možné zabezpečiť vyučovací proces. Učitelia dostali náhradné voľno. Na Strednej umeleckej škole v Prešove bude v pondelok zabezpečený náhradný program.
V niekoľkých školách sa do štrajku zapojili 1 – 2 učitelia, takže vyučovanie bude na stredných školách prebiehať štandardným spôsobom.
Na území kraja sa nachádza spolu 115 stredných škôl bez ohľadu na zriaďovateľa, v ktorých študuje 35 000 žiakov. Z tohto počtu je 80 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK s celkovým počtom žiakov 27 400.
Stanovisko Ministerstva školstva SR k štrajku učiteľov
Riaditeľské voľno bez príčiny môže byť porušením zákona
Neznámy počet učiteľov zapojených do štrajku a napriek tomu vyhlásené riaditeľské voľno – aj to je prax na niektorých slovenských školách. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR upozorňuje zriaďovateľov, ako aj riaditeľov škôl, že podobné praktiky môžu byť v rozpore so zákonom. Riaditeľské voľno nie je štrajk. Inštitút riaditeľského voľna môže škola využiť len zo závažných organizačných a prevádzkových dôvodov. V tomto prípade sa nejedná o štrajk organizovaný príslušnou odborovou organizáciou v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. „Keďže táto akcia nie je zastrešovaná žiadnou organizáciou s právnou subjektivitou, každý učiteľ je v nej sám za seba a sám aj nesie všetky právne riziká,“ upozorňuje minister školstva Juraj Draxler.
Treba brať na vedomie, že ak nie sú učitelia odhlásení zo zdravotného poistenia a rozhodnú sa vykonávať iba náhradnú pracovnú činnosť, môže sa takéto konanie zo strany riaditeľa školy javiť ako účelové zneužitie inštitútu riaditeľského voľna a môže byť vnímané ako porušenie zákona. „Ministerstvo učiteľov nezamestnáva, takže nebude vstupovať do pracovnoprávnych vzťahov. Ľudia participujúci na tejto akcii, nie sú formálne nikým reprezentovaní, do organizácie štrajku nie je zapojená žiadna zo stavovských organizácií reprezentujúca niektorý druh škôl,“ hovorí minister Juraj Draxler, ktorý zároveň dodáva, že podobná akcia, ktorú by nikto formálne nezastrešoval, nemá v Európe precedens.
Zamestnanec počas štrajku nemá nárok na žiadne plnenie poskytované zamestnávateľom, pretože štrajkuje z vlastnej vôle. Nemá nárok na mzdu a počas tohto obdobia je vylúčená povinnosť platiť poistné. Preto, svojvoľné vyhlásenie riaditeľského voľna zo strany riaditeľa je iba snaha obísť zákon s cieľom zachovať si všetky mzdové aj odvodové nároky bez toho, aby pedagógovia nastúpili do práce a riadne si plnili svoje povinnosti.
Ak sa preukáže zneužitie inštitútu riaditeľského voľna, dôsledky voči riaditeľom budú musieť vyvodiť jednotliví zriaďovatelia škôl. (red)
Zanechajte nám komentár