Stoltenberg – šéf NATO navštívil Kyjev v predvečer ukrajinskej ofenzívy tvrdia transatlantické média
Foto: Strana.ua
AUTOR: EUGEN RUSNÁK
Na frontoch Donbasu dochádza iba k minimálnym, dá sa povedať, „zemepisným“ zmenám: ruská armáda neútočí v štyroch smeroch, ako v ostatných dňoch, ale už v piatich – v okolí Limanu, Bachmutu, Avdejevky, Marjinky a Šachtersku. Najtvrdšie boje aj naďalej pokračujú v Bachmute a Marjinke. Ako prízvukuje Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, ruské jednotky v týchto dvoch mestách zmenili taktiku a útočia v samostatných útočných skupinách po 5-6 vojakov. V priebehu dňa ukrajinská armáda odrážala 55 pozemných útokov a letectvo uskutočnilo sedem útokov.
Americké ministerstvo obrany oznámilo Ukrajine novú vojenskú pomoc. Tento balík tvorí 325 miliónov dolárov. Uvádza sa to na webovej stránke Pentagónu. „Pridelenie pomoci schválil prezident Joe Biden. Ide o tridsiaty šiesty balík vybavenia, schválený šéfom Bieleho domu z rezerv ministerstva obrany pre Ukrajinu od augusta 2021. Nová pomoc zahŕňa: dodatočnú muníciu pre systémy HIMARS, delostrelecké granáty 155 mm a 105 mm, rakety TOW, protitankové zbraňové systémy AT-4, protitankové míny, viac ako 9 miliónov nábojov ručných zbraní, vysoko presné letecké strelivo, náhradné diely a ďalšie poľné vybavenie,“ vymenovali ukrajinskí vojenskí analytici.
Veľkú pozornosť ukrajinskí novinári a analytici venovali návšteve generálneho tajomníka NATO. „Jens Stoltenberg pricestoval na návštevu Kyjeva. Toto je jeho prvá návšteva Ukrajiny od začiatku rozsiahlej invázie. Na sociálnych sieťach sa objavilo video s generálnym tajomníkom, ktorý kráča po Michajlovskom námestí. Reuters zdôrazňuje, že generálny tajomník NATO navštívil Ukrajinu „v predvečer protiofenzívy.“ Podľa Politico, je to Stoltenbergova prvá cesta do Kyjeva po začiatku rozsiahlej invázie Ruskej federácie na Ukrajinu /https://t.me/stranaua/101053/. Kremeľ sa už vyjadril k dnešnej návšteve generálneho tajomníka. Neprijatie Ukrajiny do NATO je „stále jedným z cieľov špeciálnej vojenskej operácie,“ podotkol tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov,“ informovali o návšteve šéfa NATO a reakcii Moskvy ukrajinské média.
Ministerstvo obrany Ukrajiny oficiálne priznalo, že ukrajinské ozbrojené sily sa sťahujú z viacerých pozícií v Bachmute. „Je ťažké udržať Bachmut, pretože mesto je zničené ruskou stranou.“ Oznámila to námestníčka ministra obrany Anna Maľarová v rozhovore pre ICTV. „Situácia je tam veľmi ťažká. Ruské jednotky úplne ničia mesto, v takýchto podmienkach je ťažké držať pozície. V niektorých lokalitách sa im darí napredovať, ale Bachmut stojí, spôsobujeme nepriateľovi neuveriteľné straty v pechote aj vo výstroji,“ uviedla v rozhovore pre ICTV námestníčka ministra obrany Anna Maľarová. Podľa nej, je Ukrajina nútená využívať maximálne zdroje na obranu. Ale tiež vykonáva aktívne útočné operácie /https://t.me/stranaua/101049/,“ citovali námestníčku ministra obrany domáci novinári.
Hospodárski analytici poukázali na to, že Európska komisia je pripravená zakázať dovoz pšenice, kukurice, slnečnice a repky z Ukrajiny. „Informuje o tom „Poľský rozhlas“ s odvolaním sa na vlastný zdroj v Bruseli. O otázke celoeurópskeho zákazu sa plánuje diskutovať na stretnutí podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa so zástupcami Poľska, Maďarska a Slovenska, ako aj Bulharska, Rumunska a Ukrajiny,“ uviedli analytici.
Upozornili aj na to, že Švajčiarsko odmietlo oficiálne vstúpiť do REPO, multilaterálneho orgánu západných krajín, ktorý sa zaoberá hľadaním a zhabaním majetku, súvisiaceho s Ruskom na základe sankcií. „Uviedol to oficiálny zástupca švajčiarskej Federálnej rady Andre Simonazzi, informuje portál SRF. Pracovná skupina REPO zahŕňa ministrov financií a spravodlivosti Spojených štátov, zástupcov Austrálie, Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Kanady, Francúzska, Japonska, ako aj Európskej komisie. Pripomeňme, že v januári bolo oznámené, že Švajčiarsko nie je proti prevodu zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny, ale to si môže vyžadovať referendum. Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis uviedol, že krajina zmrazila Ruské aktíva v hodnote 7,5 miliardy frankov (8,2 miliardy dolárov), ale podľa právnych predpisov krajiny, ich nemožno skonfiškovať,“ vysvetlili ukrajinskí ekonomickí analytici.
Nezabudli ani na svojich západných susedov. Informovali, že Slovenka Katarína Mathernová mieri do Kyjeva. „Novou šéfkou Delegácie EÚ na Ukrajine bude od jesene najvyššie postavená Slovenka v štruktúrach EÚ, zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení (DG NEAR) Katarína Mathernová. Potvrdila, že prijala ponuku stať sa novou šéfkou Delegácie EÚ v Kyjeve, kde by mala zotrvať v období troch rokov. „Ten post bude dôležitý po vojne, ale je dôležitý aj počas vojny, pretože EÚ preukazuje Ukrajine mimoriadnu podporu, vojenskú, diplomatickú, politickú a len tohto roku poskytne 18 miliárd eur na fungovanie krajiny v podobe makrofinančnej pôžičky,“ citovali Mathernovú ukrajinské média.
Ale museli informovať aj o takých, povedzme, „polozradách“. Nečakané nepríjemné správy určite nevoňajú kyjevskému vedeniu. „Nové sankcie EÚ voči Rusku sa obmedzia na opatrenia proti obchádzaniu minulých obmedzení. Už nebudú žiadne nové sankcie proti celým sektorom ruskej ekonomiky. Uvádza to Financial Times s odkazom na zdroje. Väčšina úradníkov pripúšťa, že odvetvia hospodárstva, ktoré nie sú ovplyvnené sankciami, nebudú podliehať obmedzeniam, pretože od nich závisí jeden alebo viac štátov EÚ. Tvrdí sa teda, že Francúzsko, Maďarsko a ďalšie štáty boli proti sankciám proti spoločnosti Rosatom, ktoré Nemecko podporuje. „Skončili sme so sankciami. Ak uvalíme viac sankcií, bude viac výnimiek zo sankcií ako sankčných opatrení,“ citovali zdroj v Bruseli ukrajinskí novinári.
Ďalšiu „polozradu“ spáchali v Nemecku, keď šéfka obranného výboru Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermanová uviedla, že európski vojaci nikdy nevkročia na územie Ukrajiny. Povedala to v štúdiu Tagesschau. Pričom sa vo svojich výrokoch poriadne zamotala. Na jednej strane, podľa nej, európski vojaci nevkročia na územie Ukrajiny, na druhej strane, nepoprela, že sú tam rôzni „poradcovia a experti,“ podotkla, že celý bruselský močiar si želá, aby ukrajinská armáda dobyla Krym, ale vzápätí zdôraznila, že treba dosiahnuť, aby sa táto vojna skončila čo najskôr a to sa, podľa nej, môže stať len vtedy, ak obe strany budú pripravené rokovať,“ galimatiáš z jej výrokov zverejnili ukrajinské média.
„Na Ukrajine nebudú žiadne pozemné jednotky. Žiadny nemecký vojak ani Európsky vojak nevkročí na ukrajinskú pôdu. Bodka!“ povedala šéfka obranného výboru Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermanová. Dodala tiež, že stíhačky Tornado a Eurofighter nebudú dodané na Ukrajinu, pretože na ich použitie je potrebný dlhodobý výcvik pilotov. „S MiGmi je všetko inak. Sú to sovietske zásoby, dajú sa okamžite použiť,“ uviedla. Povedala tiež, že „všetci chceme, aby sa Ukrajinci prebojovali na Krym, ako aj znovu obsadili územia na východe,“ ale vysvetlila, že „musíme sa postarať o to, aby sa táto vojna skončila čo najskôr. To sa môže stať len vtedy, ak obe strany budú pripravené rokovať,“ citovali Strack-Zimmermanovú ukrajinskí novinári.
Večer komentovali návštevu Stoltenberga, informovali, že štart najťažšej rakety SpaceX sa skončil neúspechom, uviedli, že oligarcha Igor Kolomojský vlastní hrad z 15. storočia vo Francúzsku a byt oproti Eiffelovej veži, oznámili, že úradníci činní v trestnom konaní zablokovali prístup farníkom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi do budovy Lavry, znova sa tam dostavila štátna komisia a v blízkosti blokovaného areálu Kyjevsko-Pečerskej Lavry sa začali zrážky medzi bezpečnostnými silami a veriacimi.
Zanechajte nám komentár