Stanovisko k aktuálnej situácii a celoplošnému testovaniu na ochorenie Covid-19
Súčasná koronavírusová situácia je charakteristická dvomi rozmermi – duchovným a pragmatickým. Okrem medicínskeho pohľadu však vyžaduje aj nazeranie z rôznych smerov spoločenského bytia. Ide v nej aj o ľudské a rodinné väzby, kolektívne identity, ale v prvom rade stav vedomia každého z nás a jeho vplyv na náš organizmus. Mnohí opustili svoju náboženskú vieru, vieru vo vlastný rozum a schopnosti, zabudli kriticky myslieť a riadiť sa aj skúsenosťami. Dobrovoľne sa vzdali akéhokoľvek duchovného ukotvenia smerujúceho k istote, bezpečiu a harmónii. A zvládnutiu problematických a rizikových životných situácií. Zbierame „úrodu“ posledných takmer tridsiatich rokov anarchie a sveta s mocou peňazí. Globalizačná ideológia a jej tvorcovia nám konečne ukazujú svoju pravú tvár. Slovenský národ má práve v tomto ťažkom období jedinečnú príležitosť na posilnenie svojej národnej identity a návratu viery vo svoje vlastné schopnosti.
K vzniknutej situácii okolo šírenia koronavírusu sa vyjadrujú už nielen odborníci z oblasti medicíny, ale aj matematici, sociológovia, ekonómovia a je predpoklad, že sa postupne budú pridávať ďalší z iných vedných odborov. Spája ich jedno: dať vysoko nákazlivému vírusu primeranú pozíciu v relácii s inými ochoreniami, navrhnúť náležité opatrenia tak, aby boli efektívne, aby čo najmenej zasahovali do hospodárstva a ekonomiky štátu a vrátili ľuďom ich život. Stav v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku nie je taký kritický, ako sa ho snažia zmanipulovať štátni predstavitelia a „mienkotvorné“ médiá šírením šokujúcich štatistík bez vysvetlenia súvislostí a analýz. Niektoré severné okresy síce majú problémy so zvýšeným výskytom vírusu, ale iné okresy sú na tom o niečo lepšie a podľa viacerých odborných autorít, ktoré sa venujú šíreniu koronavírusu nie je nutné obmedzovanie celého Slovenska radikálnymi opatreniami. Slovenské vedecké autority na obmedzenie šírenia vírusu odporúčajú vyhnúť sa skratovému konaniu, teda byť pragmatický a dôverovať svojmu vedomiu, rozumu a skúsenostiam, chrániť sa pred nákazou a dodržiavať zvýšenú hygienu.
Celoplošné testovanie sa plánuje vykonať nástrojom, ktorý je štatisticky nedôveryhodný a je prezentovaný ako správne riešenie. Argumentačne a systémovo sa vôbec nepodložilo zodpovedné riešenie z najvyššej úrovne riadenia štátu a nepredkladá spôsob, ako zlepšiť umelo vytvorenú situáciu. Slovenská republika sa týmto stáva pokusným králikom v tom, do akej miery sa podarí nanútiť občanom diktát, ktorému sa pod vyhrážaním sankcií a straty zamestnania nedobrovoľne podvolia aj za cenu ohrozenia svojho zdravia. Celoplošné testovanie pravdepodobne so spolitizovaným, obchodným a korupčným pozadím, s otázkami o ústavnosti testovania a súvisiacich opatrení, organizačnom a hygienickom zabezpečení a zabezpečení vyškolených zdravotníkov speje k zneužitiu právomocí verejného činiteľa a zločinom ohrozenia ľudského zdravia nezodpovedným konaním vlády Slovenskej republiky.
Celoplošné testovanie by mohlo mať veľký význam vtedy, ak by sa na ňom zodpovedne dohodli všetky politické a štátne elity s odborníkmi, stanovili si zrozumiteľné a relevantné ciele s ohľadom na zníženie počtu infikovaných ľudí. Dôležitou súčasťou tohto procesu je odkomunikovanie postupu a cieľov obyvateľstvu. Takýto model spolupráce štátnej reprezentácie s obyvateľstvom by mohol významne prispieť k posilneniu kolektívnych identít a štúdiám o koronavíruse. Opodstatnenosť plánovaného testovania s požadovanými výsledkami však zatiaľ chýba a riziká jeho realizácie považujú viaceré odborné kapacity za príliš vysoké.
Bratislava, 26. 10. 2020 Združenie slovenskej inteligencie
Ing. Branislav Čech
RNDr. Igor Serváček
Mgr. Margaréta Vyšná
Radim Čatloš
Ing. Peter Kohút, CSc.
Ing. Edita Rechtorisová
doc. Ing. Tibor Schlosser, CSc.
Zanechajte nám komentár