Spotreba, potreba, a čo nám netreba?
Čo sa varí v spotrebiteľskej kuchyni? Ako chránia spotrebiteľov iné krajiny EÚ? Ako si môžete pomôcť sami? Dozviete sa v spotrebiteľskom seriáli Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (www.sospotrebitelov.sk).
Dávid porazil Goliáša
Talianskej spotrebiteľskej organizácii Altroconsumo’s sa podarilo na súde v Benátkach vyhrať v kauze Dieselgate. Kolektívna žaloba sa týka všetkých áut skupiny VW vrátane Audi, Škoda a Seat.
Škandál Dieselgate sa týka takmer 650 000 áut len na talianskom trhu a spolu 8 miliónov vozidiel v Európe. Rozhodnutie talianskeho súdu znie jasne: „Zdá sa, že reklamné a marketingové tvrdenia výrobcu o ekologických vlastnostiach automobilov“, napísal sudca, „sú v rozpore s inštaláciou zariadenia EGR schopného znížiť emisie automobilov počas testov, a zavádzajú tak spotrebiteľov o vlastnostiach automobilov.“
Spotrebiteľské organizácie plánujú rozšíriť efekt súdneho rozhodnutia z Talianska do celej Európy, aby aj naši majitelia áut dostali, rovnako ako tí americkí, kompenzáciu, ktorá im patrí.
Rozprávkové postavičky vedú deti k obezite
Počet detí s obezitou v posledných desaťročiach v celej Európe rastie raketovým tempom, už jedno z troch detí má v súčasnosti nadváhu alebo je obézne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vysoký obsah tuku, soli alebo cukru, ktoré sú pre detskú obezitu typické, úzko súvisia s trhom. Kreslené postavičky ako maskoty značiek a licencované mediálne figúry, sú kľúčovými marketingovými nástrojmi používanými potravinárskymi spoločnosťami na prilákanie detí k svojim výrobkom, ktoré často obsahujú príliš veľa tuku, soli a cukru. Spotrebiteľské organizácie upozorňujú na naliehavú potrebu chrániť spotrebiteľov v tejto oblasti.
Online predplatné dostupné v celej EÚ
Európsky parlament prijal zákon, ktorý umožní spotrebiteľom pozerať si videá či hudbu na internete alebo hrať predplatené hry pri cestovaní po celej EÚ. Doteraz mali spotrebitelia počas svojho pobytu v zahraničí často zablokovaný prístupu k svojmu, v domovskej krajine predplatenému, online obsahu. Európski spotrebitelia tak budú môcť cestovať do iných krajín EÚ na dovolenku, za prácou alebo štúdiom, a využívať pri tom svoje online video či hudobné predplatné. Tento zákon však zatiaľ pomáha len tým spotrebiteľom, ktorí už majú prístup k tomuto obsahu vo svojej domovskej krajine. No spotrebitelia, ktorí nie sú spokojní s ponukou na odber napríklad videí vo svojej krajine, často stále nemajú prístup aj k lepším ponukám alebo zaujímavejšiemu obsahu zahraničných poskytovateľov. Audiovizuálny priemysel tvrdo bojuje za to, aby si výhody jednotného digitálneho trhu udržal pre seba, a nie aby z neho profitovali najmä spotrebitelia. Zákon o cezhraničnej prenosnosti online obsahu nadobudne účinnosť začiatkom roka 2018, deväť mesiacov po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie. Petra Vargová
Ilustračná snímka: auto.pravda.sk
Zanechajte nám komentár