Spolu bojovali, spolu padli… spolu spomínali
Pomaly, ale isto sa už stalo tradíciou, že sa i napriek oficiálnym oslavám SNP v Hranovnici (Púť kráľovskou cestou) 1. septembra kladú vence aj k pamätníku padlým Pod Dubinou.
Dodnes sa mi nepodarilo zistiť, prečo bol postavený pamätník padlým aj Pod Dubinou. Na hranovnickom cintoríne je pochovaných sedem bojovníkov, ktorí padli počas ústupových bojov pri útoku na Kvetnicu. V archívnych dokumentoch je presne zdokumentované, kde ktorý z tých siedmich vojakov padol a aj napriek tomu iba dvaja majú svoj pomník. Pritom by mohli mať presne taký istý aj ostaní piati.
Na túto otázku by mohli snáď odpovedať iba okamžiky vtedajšieho boja. Pamätníci spomínajú, že po prelomení obrannej línie pri Kvetnici zostali dvaja vojaci s guľometom brániť postup nemeckých vojsk na Hranovnicu. Podľa ich svedectva sa bránili dlho a iba skutočnosť, že nemeckí vojaci prešli cez les a od chrbta zlikvidovali statočnú obsluhu guľometu, sa im podarilo postúpiť na Hranovnicu. Je možné, že práve toto zdržanie nemeckých vojsk umožnilo mnohým príslušníkom povstaleckých vojsk ustúpiť k Telgártu. Dnes už nikto nezistí koľko ich naozaj bolo, koľkým ľuďom takto zachránili život.
Je možné, že práve preto postavili tento pamätník ľudia, vojaci, ktorí tento pamätný ústup prežili, aby navždy v pamäti zostalo, že oni padli, aby tí druhí žili.
Výnimočné pri tohoročnej spomienke bolo to, že sa jej prvýkrát zúčastnili príbuzní oboch padlých vojakov – Vojtecha Hukela i Alexandra Holbíka. Kvôli objektivite musíme podotknúť, že obe rodiny sa prvýkrát stretli už minulého roku pri hrobe oboch padlých na miestnom cintoríne, ale na tomto mieste to bolo prvýkrát. Po položení vencov, kytíc a slávnostnej salve nasledovalo spoločné posedenie príbuzných so zástupcami obce, miestneho spolku SČK, ZO SZPB a následne sa rodiny samostatne odobrali na miestny cintorín, aby si v tichosti zaspomínali na padlých príbuzných.
PhDr. Peter Roth
Zanechajte nám komentár