Spoločnosť narazí na žulový múr a roztriedi ľudí na tých, ktorí sa nechcú zmeniť a na tých, ktorí sa zmeniť chcú, a tí vytvoria základ novej spoločnosti
Ani sme si nevšimli, že nám vypršal čas. Spojené štáty, podľa jednej štúdie, majú len tento a budúci rok na to, aby sa pokúsili o vojenské víťazstvo nad Ruskom a Čínou, a potom už stratia prevahu. Samozrejme nemusia sa o také víťazstvo pokúsiť, ale napriek tomu to človeku nepridá na pokoji, keď sa svet ocitol v najhoršej situácii od Karibskej krízy, a vojna s nasadením jadrových zbraní naozaj hrozí.
V zásobe je pritom aj vízia veľkých sociálnych otrasov, pretože predovšetkým Európska únia vyniká vo vŕšení nezodpovedných rozhodnutí, bez ohľadu na dlhodobé dôsledky, či už ide o krízu na Ukrajine, dopady sankcií voči Rusku, alebo zavádzanie Green Dealu, rozhodnutia, ktoré roztáčajú rast cien, infláciu, zadlžovanie, hrozbu kolapsu jednotlivých odvetví, aj celých ekonomík.
Profesor Peter Staněk, k tomu v predchádzajúcej časti rozhovoru poznamenal: „Príčina je jednoduchá“.
Martina: Pán profesor, servítky si už neberiete preto, že už nie je čas?
Peter Staněk: Už nie je čas. Pretože okrem týchto smiešnych žabomyších vecí, ktoré sú typické pre ľudský druh, prebieha vrchol neporovnateľne desivejších prírodných zmien. A ja vám uvediem dve drobné zmeny: Viete, že slnečná aktivita extrémne narastá, vidíte to neustále v protuberanciách, ktoré na Slnku prebiehajú. V rokoch 2023 a 24 dosiahne slnečná aktivita najväčšiu aktivitu za celú dobu sledovania s tým, že väčšina protuberancií dosiahne až obežnú dráhu Zeme, zruší van Allenove pásy, vymaže akékoľvek elektronické zariadenia, komunikáciu a čokoľvek. Ale čo je najhoršie, zrušenie van Allenových pásov umožní, aby vysoko energetické častice z vesmíru dopadali na povrch planéty – teda rakovina, degenerácia, deformácia DNA, a tak ďalej. A vy toto viete.
Martina: Prečo si vyberieme ako hlavnú tému CO2, keď vieme toto, čo je oveľa desivejšie?
Peter Staněk: Pretože použitie Zeleného plánu povedie k totálnej deštrukcii dnešnej spoločnosti, a podriadeniu spoločnosti k jednému jedinému chybnému cieľu. Takže spoločnosť vyplytvá prostriedky, ktoré mala venovať na adaptáciu, na sledovanie cieľa, ktorý ju nezachráni – okrem elít. Druhá katastrofa, ktorá sa valí maximálnym tempom – topenie ľadovcov v Grónsku a v Antarktíde povedie nielen k výraznému zvýšeniu hladiny oceánov, ale aj k tomu, že väčšina civilizácie je rozložená na pobrežných zónach, ktoré budú zaplavené. To bude znamenať obrovský migračné presuny na celej planéte, a následne vojnové konflikty, pretože nebude dostatok dvoch vecí: potravín a vody.
A viete, že teraz hrozí obrovský vojnový konflikt na severe Afriky medzi Egyptom a Sudánom na jednej strane, a Etiópiou na strane druhej? Pretože regulácia toku Modrého Nílu znamená ohrozenie 100 miliónov Egypťanov. A čo tak priehrada, ktorú stavia Argentína na Paraná, ktorá môže ohroziť zásobovanie vodou? A čo Rio Grande, kde americkí farmári berú 70 až 80 percent vody, a pre osem miliónov mexických farmárov nezostáva nič? Tí robili kukuricu pre 16 miliónov Mexičanov, ktorí nemajú čo jesť.
A máte aj ďalšie paradoxy: Ľudský génius sa prejavil v tom, že zlikvidoval mangrovové pralesy pozdĺž pobrežia Afriky. Ale mangrovové pralesy zabezpečovali, aby búrky nezasahovali do hĺbky vnútrozemia, zasoľovali pôdu a vodné zdroje maximálne na 30 kilometrov do vnútrozemia. Teraz, pretože nie sú mangrovové pralesy, a to sa týka aj Indonézie, zasahujú do hĺbky 140 kilometrov, a zasoľujú vodné zdroje a pôdu. A to sú presne oblasti, ako napríklad Nigéria, kde máte obrovské množstvo populácie. A čo by ste povedali na hlavné mesto Nigérie, ktoré dnes predstavuje 500-kilometrový pás favel bez kanalizácie, elektriny, zdravotnej starostlivosti a všetkého ostatného? Alebo si naozaj myslíte, že milióny ľudí, ktoré tam žijú, zostanú trvalo obyvateľmi týchto favel?
A toto všetko ešte musíte umocniť jednou zásadnou vecou: Všetci sa spoliehali na to, vrátane geológov, že kľúčové geologické a klimatické zmeny prebiehajú v poriadku tisícročia. A keď vám poviem, že pred 7200 rokmi amazonský prales neexistoval, a bolo to savanovité územie, na ktorom civilizácie zavlažovali svoje polia? A že pred 6000 rokmi Lamanšský prieliv neexistoval, existovalo územie zvané Doberland. A že Čierne more vzniklo pred 6200 rokmi, 80 rokov po prasknutí žulového prahu v Bospore a Dardanelách, a pred tým tam bolo sladkovodné jazero. A že máte štúdie, kedy sa znova, už bez smiechu, začína uvažovať nad tým, že pred každým glaciálom extrémne vzrástla teplota, ale potom došlo k veľmi rýchlym zmenám? A posledná medzinárodná štúdia, veľmi zaujímavá, publikovaná pred rokom a pol o tom, že keď bola zhruba pred 20 000 rokmi posledná doba ľadová, tak severná pologuľa bola zaťažená 1,5 až trojkilometrovým ľadovcom, a váha ľadovca stlačila krajinu deväť metrov nižšie. Všetky výskumy ukázali, že ľadovce boli za 100 rokov preč, a pevnina sa zdvihla o deväť metrov, a hladina oceánov sa zdvihla o 140 metrov. Zmenili sa morské prúdy, zmenila sa distribúcia energie od rovníka k pólu, a to za 100 rokov. A potom máte posledný fór: 1999, montrealská oblasť sa celá pokryla za 24 hodín 20 centimetrov hrubým ľadovcom a z piatich energetických sietí štyri zlyhali. Našťastie piata nie, inak by ste mali pol milióna mŕtvych za 24 hodín. Takže ako prebieha rýchlosť zmien?
Martina: Skokovo.
Peter Staněk: A ak skokovo, potom viete, že základným nie je boj proti CO2, ale príprava adaptačných plánov na krízové situácie. Čiže, kľúčovým faktorom prežitia je funkčnosť kritickej infraštruktúry v jednotlivých štátoch.
Existujú dve Európskej únie. Jedna liberálna, zameraná na rodové otázky a Green Deal, a druhá skutočná, tvoriaca novú architektúru EÚ, ktorá umožní prežitie.
Martina: Ale namiesto toho sme tu v Európe vyvinuli Green Deal, ktorý slúži na to, keby sme sa príliš dlho šklbali?
Peter Staněk: Áno. A krásne na tom je, že budete mať elektromobily. A teraz si predstavte prílivovú vlnu. Čo vám zostane z elektromobilov? To, čo sa stalo minulý rok v Nemecku pri záplavách: všetky zhoreli. Čiže, neviete, alebo nechcete predvídať reťaz súvislostí. A to nebudem hovoriť o materiáloch, ktoré boli publikované aj v Českej republike, že žiadne alternatívne zdroje nenahradia súčasnú potrebu energie. Dosiahnuť rovnováhu medzi alternatívnymi zdrojmi a spotrebou energie by bolo možné len v jednom prípade, keby ste takzvane optimalizovali produkciu, ktorá sa vyrába iba na produkciu, ktorá sa skutočne spotrebuje.
A teraz si predstavte genialitu Európskej únie, že od januára tohto roku už platí komunitárna smernica, záväzná pre všetky členské krajiny Európskej únie, ktorá hovorí toto: Od januára 2022 môžete v Európskej únii vyrábať iba výrobky, ktoré sú funkčné 8 až 10 rokov, sú opraviteľné, ekologicky recyklovateľné. To znamená, že obrátkový cyklus vašich výrobkov nebude dva, tri roky, ale osem až desať rokov. Je to geniálne, pretože ak budete kupovať výrobky raz za osem až desať rokov, tak nemáte pocit, že ste schudobneli. Skvelé. Máte menej odpadu, potrebujete menej energie. Je to skvelé. Iba jediná blbá vec: 30 percent produkčnej kapacity je zbytočných.
Takže pre týchto ľudí musíte niečo vymyslieť, a tak vymyslíte nepodmienený príjem. Ale aby ste mali peniaze na nepodmienený príjem, tak urobíte jednu vec, zavediete ekologické dane a daň z majetku. A iste viete, že už niekoľko rokov platí zákon, podľa ktorého aj švajčiarske daňové orgány musia poskytnúť informáciu o vašich úsporách vo Švajčiarsku, vrátane množstva úrokov, ktoré ste získali, a o ich dodaní. Aj Švajčiarsko. Takže, keby ste náhodou uložili svoje peniaze v Lichtenštajnsku, a dúfala, že sa vám neprídu na to, že môžete žiť blahovoľne z úrokov, tak máte smolu. Vidíte, že ani Európska únia formálne nemá globálnu stratégiu. Ale keď si poskladáte vedľa seba kľúčové normy, prijaté za posledné tri roky, tak máte obraz o inej Európskej únii, nie tej, ktorú vidíte teraz, a ktorú vám prezentujú súčasní politici.
Martina: Popíšte mi teda podrobnejšie, ako ju vidíte na základe politických…
Peter Staněk: Prvýkrát, veľká časť populácie bude mať nepodmienený príjem, okrem ktorého môžete mať ešte ďalšie príjmy, ak zoženiete ďalšie čiastočné zamestnanie. Potom nebudete obnovovať výrobky každé dva, tri roky, ale iba raz za osem až desať rokov. Tieto výrobky budú ekologické, recyklovateľné a opraviteľné. Ale pretože ich niekto musí opraviť, vytvoríte priestor pre milióny nových príležitostí v oblasti opravárenstva. Aby ste vyškolili ľudí pre opravárenstvo, potrebujete zmeniť štruktúru školstva. Štruktúra školstva sa zmení tak, že sa vráti do podoby učňovských zariadení, ktoré mala Česká a Slovenská republika pred rokom 89, kedy boli vzorom pre Nemecko.
Okrem toho budete mať ďalší predpoklad: Keďže nepotrebujete vlastniť auto, ušetríte ďalšie peniaze. A keďže podľa japonskej lesnej stratégie, keď vysadíte okolo vášho paneláka minimálne desať stromov, znížite riziko civilizačných chorôb o 30 až 40 percent. A budete mať kvalitné potraviny, pretože nebudete financovať nepestovanie, ale iba pestovanie čistých potravín.
Vraciate sa k mikrobiote v pôde tak, ako bola kedysi. Preto projekt Českej akadémie vied, ktorý chce vrátiť mikrobiotu do českej pôdy tak, ako bola pred 100 rokmi, pretože to bude mať ďalšie dva dôsledky: Máte kvalitné potraviny, a zamedzíte vzdušnej a pôdnej erózii, ale okrem iného to hlavné, že dnes spadne ročne na Českú republiku 60 miliárd kubíkov vody, a päť miliárd viaže pôda, a všetko ostatné odtečie. Keď budete mať mikrobiotu v stave ako pred sto rokmi, tak budete viazať 20 až 22 miliárd kubíkov a nebudete mať problém so suchom. Vidíte, ako je to krásne premyslené? Avšak toto sa z mainstreamových médií, z informácií o Európskom parlamente nedozviete, ale iba čriepky, ktoré skladáte, až vám začne vznikať zaujímavá mozaika.
A vy si položíte otázku: Kto túto geniálnu mozaiku vytvoril? A prečo sa Európsky parlament zaoberá ako hlavným programom rokovaní tým, aby sme nemali chlapčekov a dievčatá, ale že máme ONO? Alebo tu máme dve európske stratégie: Jednu liberálnu, zameranú na rodové otázky, a potom tú skutočnú, ktorá je zameraná na vytvorenie novej architektúry Európskej únie, ktorá umožní prežitie.
Povedie fungovanie EÚ k zúrivosti väčšiny obyvateľov, ktorí zvrhnú elity? A nastane potom čas pre inú, správnu stratégiu?
Martina: Existuje takáto Európska únia? Vy ste mi teraz popísal plán…
Peter Staněk: Popísal som vám niečo, čo existuje. Netvrdím, kto to robí.
Martina: Ja poznám iba tú jednu.
Peter Staněk: Táto stratégia skutočne existuje.
Martina: Ale na čo bude dobrá, keď už podľa toho, čo ste mi hovorili pred chvíľou, tu aj tak nebudeme?
Peter Staněk: Jednoduchá otázka: Povedie použitie sankcií k absolútnej zúrivosti väčšiny obyvateľov, ktorí zvrhnú svoje elity, s ktorými sa nedá rozumne hovoriť, a potom nastane čas pre druhú stratégiu?
Martina: Takže sa naplnia slová Thomasa Jeffersona: „Keď sa tyrania stane zákonom, vzbura sa stane povinnosťou?“
Peter Staněk: Presne. Máte článok 32 slovenskej ústavy, podľa ktorého, keď štát siahne na vaše vitálne funkcie, ste povinný sa proti tomu postaviť aj ozbrojenou silou.
Martina: Dobre. Teraz ste povedali, že existuje plán na obnovu Európy, plán na jej záchranu, plán na existenciu, na právo na život. Prečo ho nepoznáme?
Peter Staněk: A prečo by ste ho mali poznať? Ak je väčšina ľudí tupohlavá, a rovnako by nepochopili to, čo ste predniesli. Čo vám hovorí hanzová Európa? Hanzová Európa znamená, že by sme použili nemecké skúsenosti z 12. a 14. storočia, kedy Nemecko nebolo jednotným štátom, ale súštátím hanzových miest, ktoré koordinovali niektoré kľúčové otázky, ako je obchodná a vojnová politika, a podobne.
Martina: Brémy, a podobne.
Peter Staněk: Áno. A pamätáte na to, že Nemecko od roku 95 pravidelne vyhodnocuje 463 regiónov Európskej únie z hľadiska budúcnosti, prepojenosti, významu, a tak ďalej, a že vždy, pri všetkých analýzach až po dnešok, vychádza ako kľúčový jeden základný triangel: Budapešť, Viedeň, Brno, Bratislava. Prečo to urobili? Pretože vedia niečo, čo ostatní nevedia. A prečo nemecká predstava o tom, že musíme decentralizovať Európsku úniu, a urobiť takzvanú fragmentáciu? Tak robíte tichú fragmentáciu energií, tichú fragmentáciu dopravných systémov a tichú fragmentáciu produkčných systémov, až jedného dňa, keď z toho všetkého spadne obálka, ktorá to popisuje, zrazu uvidíte novú Európsku úniu a zistíte, že ľudia ako Scholz, Macron a podobne, vytvorili paraván, za ktorým prebehne niečo iné. Pretože nie všetci ľudia v Európe, aj lídri, sú hlúpi, a vedia, ak chcú, aby Európa prežila a aby, pozor, splnila základný predpoklad, ktorý Európe umožní vládnuť svetu, že musí udržať diverzitu kultúry a národov. Teda žiadny štatisticky priemerný Európan, Nemec, Francúz, Čech, Talian, Španiel, s ich tisícročnou národnou špecifickou históriou, pretože si niekto uvedomil, že zákon diverzity je kľúčový zákon prírody. Diverzita znamená rôznorodosť aj pevnosť v jednom. Ak diverzita klesne pod kritickú hranicu, nastáva globálne vymieranie, a to sa týka všetkých činností, aj civilizačných modelov, národných štruktúr, národných štátov, aj všetkého ostatného. pretože si niekto uvedomil, že zákon diverzity je kľúčový zákon prírody. Diverzita znamená rôznorodosť aj pevnosť v jednom. Ak diverzita klesne pod kritickú hranicu, nastáva globálne vymieranie, a to sa týka všetkých činností, aj civilizačných modelov, národných štruktúr, národných štátov, aj všetkého ostatného, pretože si niekto uvedomil, že zákon diverzity je kľúčový zákon prírody. Diverzita znamená rôznorodosť aj pevnosť v jednom. Ak diverzita klesne pod kritickú hranicu, nastáva globálne vymieranie, a to sa týka všetkých činností, aj civilizačných modelov, národných štruktúr, národných štátov, aj všetkého ostatného.
Spoločnosť musí naraziť na žulový múr. To začne triediť ľudí na tých, ktorí uvažujú, chcú sa zmeniť, a vytvoria základ novej spoločnosti, a tých, ktorí sa nechcú zmeniť, a tých budem ľutovať.
Martina: Znamená to, že vízia novej Európy vzniká v spolupráci s nejakými európskymi lídrami? Nie je to žiadny katakombálny projekt skupinky anarchistov?
Peter Staněk: Nie, nie sú to žiadni anarchisti, ale európski lídri sú tohto projektu zúčastnení. Presnejšie, tí hlúpi nie. Ale ak vám opisujem túto víziu v takých detailoch, tak vám iste dochádza, že taká vízia asi existuje.
Martina: Za akých okolností je uskutočniteľná?
Peter Staněk: Nehovoríme o desiatich rokoch, ani o piatich rokoch.
Martina: Ale to pravdepodobne predpokladá, že sa naplnia slová básnika Christiana Morgensterna, ktorý povedal: Pre mnohých ľudí je iba jediný liek – katastrofa. To je jediný predpoklad?
Peter Staněk: Áno. Bohužiaľ táto spoločnosť musí naraziť nie na betónový, ten je príliš mäkký, ale na žulový múr. Tento náraz začne triediť ľudí na tých, ktorí uvažujú, a chcú sa zmeniť, a tých, ktorí sa nechcú zmeniť, tých budem ľutovať. Ale tí druhí vytvoria základ inej spoločnosti. Alebo si naozaj myslíte, že vlády, ako Spojené štáty, pokojne financujú obrovský projekt na Stanforde, iba preto, že profesor Laszlo a jeho tím chcú vytvoriť nejaký vedecký projekt? Alebo japonská vláda? Čo by ste povedali na takzvanú lesnú medicínu, obrovský hit v Japonsku? Lesná medicína znamená, že sledujete vzťah prírody a ľudského zdravia, teda, že keď sa dve hodiny prechádzate v lese, váš imunitný systém zvýši výkonnosť o 30 až 40 percent.
Martina: Moja babička to asi nevedela takto popísať, ale vedela to, a robila to.
Peter Staněk: Zaujímavé na tom je to, že 40 percent predstavuje produkcia rôznych aromatických látok produkovaných rastlinami. Ale 60 percent nevysvetlíte, je to niečo ako kvantová informácia, ktorú váš organizmus vezme, a zvýši výkon imunitného systému. A drobná otázka: Keď sa vždy diskutovalo o tom, čo ľudia budú robiť, veď budú mať nepodmienený príjem? Malá otázka: Poznáte, ako funguje vaše telo, ako funguje tráviaci trakt, imunitný systém? Čo je škodlivé a čo pozitívne? Prečo máte spať osem hodín denne? Viete to? Viete to? Viete, čo je Zlatá triáda? Viete, čo je neuroplastická mapa? Nemusíte byť doktor, ale mali by ste poznať svoje telo ako najdokonalejší a najzložitejší výtvor Univerza. Takže študujte. Premýšľajte. Hľadajte. Telo vám odpovie na všetky vaše otázky.
Druhá vec: Musíme nájsť druhú rovnováhu medzi prírodou a spoločnosťou. Nie drancovanie, koristnícky princíp. My sme súčasťou prírody na planéte, nie jej vládcovia, ani nič podobné. A ak nájdete súčasť prírodného prostredia, a vy sami ste jeho súčasťou, tak zrazu pochopíte to, nad čím hĺbali Taliani, keď pred ôsmimi rokmi urobili analýzu starorímskych ciest na európskom kontinente aj s ekonomickými centrami. A zrazu zistili, že sa z 99 percent kryjú s dnešnými hlavnými komunikačnými cestami. Ako je to možné? Čo ti starí Rimania vedeli, a kurňa, my nie? A ste pri ďalšej otázke: Viete čítať prírodu, čítať informácie z prírody? Nielen to, že kvietok je voňavý a pekný, ale prečo tu je? Prečo tu je aj nepríjemný hmyz, ako muchy, komáre a podobne? Nie je to tiež súčasť diverzity? A ak pochopíte význam diverzity…
A vy musíte vedieť, že základný zákon prírody je dynamická rovnováha. A dynamická rovnováha znamená rovnováhu všetkých systémov, aj keď sa porušuje. A porušovanie prebieha kvalitatívnymi skokmi, a aby boli kvalitatívne skoky únosné, musíte mať princíp diverzity. A zrazu ste pri tom, že dnes síce máte more informácií, ale vy ste sa v ňom utopili, pretože nepoznáte tvorbu architektúry súvislostí, prepájania. A potom zrazu dospejete k záverom poznania, že najsilnejšou silou na svete je informácia a vedomie. Ale aby vedomie bolo schopné pracovať s informáciami, musíte na ňom pracovať, ak tomu potrebujete čas a podmienky. Takže to môže urobiť ten, kto bude mať otvorenú myseľ a srdce. Ale ten, pre koho je dôležitá večera niekde na Malej Strane s honosnými hosťami, so selfíčkom s celebritami, tak asi pôjde veľmi rýchlo pod kytky.
Veda sa stala sluhom elít, a nie je pre ňu už dôležitý posun poznania, ale citácie v karentovaných časopisoch, granty a prémie.
Martina: A pán profesor, to, čo ste popísali, kladie veľký dôraz na to, aby celá spoločnosť bola na úplne inej duchovnej úrovni, prípadne jednotlivci v nej, a potom celá spoločnosť. Ale keby ste to opísali, povedzme, na nejakom vedeckom pléne, tak vám určite niektorí odborníci, stúpenci Klubu Sizyfos, povedia, že na toto, čo hovoríte, je potreba dvojito zaslepená štúdia, a že žiadnu nemáte, a preto sa nie je o čom baviť. Znamená to, že toto všetko, čo ste odoslali, je na dosah, ale vyžaduje si osobnú zodpovednosť a rast každého jedného človeka?
Peter Staněk: Samozrejme. A keď sa bavíte o veciach v Klube Sizyfos. Prečo pre vedu už nie je dôležitý posun poznania, ale karenty a citácie. Urobíte absolútnu kravinu, ale bude publikovaná v karentovanom časopise, tak je to fantastické, ste oceňovaná, dostanete granty, prémie a podobne. A keď napíšete zásadnú, prelomovú prácu, ktorá integruje pohľad na svet, tak povedia: „Prosím vás, a kto vás citoval?“ Ale ako ma mohli citovať, veď je to nová myšlienka? Ako by mohol Einstein vytvoriť teórie relativity, keď bol prvý a nikto ho citovať nemohol? A táto debilita vedeckých kruhov sa ukazuje v jednom zaujímavom svetle. Znamená to, že postupne vytvorím situáciu, v ktorej sa veda sama sprofanuje, pretože sa objavia úvahy o tom, akým spôsobom, vďaka novým technológiám kontrolujú vaše myslenie, a potom sa zistí, že veda je služobníkom elít, o ktorých ste hovorili na začiatku. A potom sa všetci od vedy odvrátia, pretože ich sklamala. Potom zhovädíte náboženstvo, a potom elity, a máte priestor na to, aby ste vytvorili novú celosvetovú vládu pod novou legendou. Jednoduchý scenár: To je konšpirácia. To je blbosť.
A posledná poznámka: Klub Sizyfos môže vykladať, čo chce. Na planéte máte oblasti, pri ktorých neplatia fyzikálne zákony, a nevysvetlí ich žiadna fyzikálna teória. Sú to veci, ktoré teraz nedokážete vysvetliť. To znamená, že naše poznatky nie sú chybné, ale sú iba malou drobnou časťou nesmierne zložitého sveta, ktorý funguje neporovnateľne zložitejšie, než si myslíme. A potom sa všetky tieto veci zrazu ukážu ako základ novej spoločnosti, pretože rozvoj vášho poznania je kľúčom. A nájdite mi iný zmysel života, než posun poznania. Skúste nájsť odpoveď. Každý poslucháč. Aký zmysel života si definujete? Malomeštiacky, hlúpy a prízemný? Alebo vznešený, posun poznania, posun pochopenia sveta, a mojej role v ňom?
Nový svet musí byť zodpovedný bez deštrukcie prírody a podráždenia suseda, pretože viete, že je to rovnaký človek, ako vy, a vráti sa vám to. Teda spolupráca, komunikácia, empatia.
Martina: Ako by ste definovali svet, ktorý by takto vznikol? Svet, ktorý by tvorili vedomí ľudia, ktorí by stavali na poznatkoch a úcte k prírode, diverzite, previazanosti, epigenetike, a tak ďalej? Ako by ste pomenovali svet, keby sme si pripustili, že by napríklad vznikol?
Peter Staněk: Zodpovedný svet. Pretože nebudete mať dvadsať potomkov, a nech sa o nich Alah postará, ale máte dvoch potomkov. Nikdy neurobíte deštrukciu prírody, pretože viete, že sa vám to vráti. Nikdy nepodrazíte suseda, pretože viete, že je rovnaký človek, ako vy, a vráti sa vám to. Snažíte sa robiť to, čo robia rastliny. Videli ste ich tu na záhrade – spolupráca, komunikácia, empatia. Rastliny to využívajú, majú to ako bezpečnostný protokol svojho vedomia. A o tom, že rastliny majú vedomie, dnes už nepochybujú žiadni vedci. Ale máte desiatky štúdií, ktoré preukazujú, že stromy cítia, chápu, rozdeľujú živiny, sú dokonca sociálne. To znamená, že keď má strom menej živín, tak mu susedia pomôžu. A my, ako vyspelé bytosti, toho nie sme schopní? Homo sapiens, alebo Homo debilicus?
Martina: Teraz, konkrétne v tejto chvíli, povedzte mi, koľko ľudí je pripravených na budovanie tejto spoločnosti, tohto sveta?
Peter Staněk: Vyzerá to tak, podľa všetkých prieskumov, že zhruba 10-15 percent. Ale tiež môžete uviesť skúsenosti Američanov, podľa ktorých 20-25 percent zapálených ľudí môže dokázať zmeniť spoločnosť. Takže teraz sme v závode o čas. Buď vyhrajú hlúpi ľudia, ktorí nás zavlečú do jadrového konfliktu, alebo prezrieme, počet chápajúcich ľudí dosiahne viac ako 25 percent, a spoločnosť, o ktorej hovoríme, sen sa stane realitou. A položím drobnú otázku: Nechcel by každý z vašich poslucháčov žiť v takej spoločnosti?
Martina: Mnohí sa teraz možno smutne usmejú, a povedia: „Rojko.“
Peter Staněk: Dobre, ale každý sen sa môže uskutočniť. Ale potom je tu jedna základná vec: Neuskutoční sa bez toho, aby každý z nás priložil ruku k dielu. Neurobia to za nás iní, a my sa potom iba pripojíme. A to je opäť otázka zodpovednosti. Ak cítim zodpovednosť za seba a za svoje deti, a chcem, aby moje deti žili v takejto spoločnosti, minimálne v spoločnosti, ktorá k tomu smeruje, potom sa musím angažovať, a priložiť ruku k dielu.
VŠETKY PRÍSPEVKY S PETER STANĚK
Zanechajte nám komentár