Spoločnosť Fires Batizovce poznajú na celom svete. Dvadsať úspešných rokov.
Jedna z najmladších skúšobných a certifikačných inštitúcií v Európe oslávi tohto roku 20. narodeniny. Za toto krátke obdobie si získala medzinárodné uznanie poskytovaním komplexných služieb v oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb pre mnohých klientov z 25 krajín sveta.
„Ani vo sne by ma nenapadlo, že za také krátke obdobie sa dá urobiť tak veľa a že zaz-namenáme taký neuveriteľný rozvoj. Na to, čo sme dokázali, som hrdý nielen ja, ale aj všetci zamestnanci firmy, bez ktorých by sme len ťažko vybudovali prosperujúcu firmu,“ vyznal sa Ing. Michal Gašper, majiteľ a riaditeľ spoločnosti spod Tatier (na snímke).
Krátku, ale úspešnú históriu firmy začal písať Ing. Gašper ako pomocný robotník v Okresnom stavebno-montážnom podniku v Batizovciach po skončení vysokej školy. Ako spomínal, hoci sa hovorilo, že za socializmu boli všetci zamestnaní, on bol týždeň nezamestnaný a v žiadnej firme, hoci ich prešiel dosť, pre neho prácu nemali. Možno aj preto, že zamestnať sa potreboval na jediný mesiac, pretože ho ešte čakal rok základnej vojenskej služby. „Po jednom neúspešnom dni, keď som sa vracal z hľadania si práce, som sa pri ceste domov, do Gerlachova, zastavil v stavebno-montážnom podniku v Batizovciach s tým, že robiť budem čokoľvek. Keď sa ma opýtali, či budem aj zametať, prisvedčil som a tak som začal zametať a odnášať špony od frézy. Vlastne som bol dievča pre všetko, postupne som rezal závesy, samozrejme, ako mi určili robotníci, rámovou pílkou. Všetci sa dobre zabávali, keď inžinier robil takéto roboty, ale mne to vôbec nevadilo. Veď robota ako robota, prečo by som sa mal za ňu hanbiť,“ s úsmevom spomína na svoje začiatky. Neskôr sa prepracoval k fréze, ale nemohol zarábať tak, ako ostatní, pretože nemal výučný list. A tak, ako absolvent strojníckej priemyslovky a vysokej školy strojníckej, popri zamestnaní získal aj výučný list na učilišti, kde učila jeho manželka. Záverečné učňovské skúšky zvládol pred skúšobnou komisiou, ktorej bola členkou, „…a tak sme si pred komisiou museli s manželkou vykať. Predseda skúšobnej komisie, menovaný z vonku, si zhodu mien nevšimol,“ doplnil a dodal, že dodnes sa v rodine zabávajú na tom, ako po skúške uznanlivo povedal predseda komisie, že „ten bol dobrý“. Preto mu ani v súčasnosti nerobí problém, obliecť si montérky a ísť do výroby. Po náv-rate z vojenčiny začal robiť majstra, konštruktéra požiarnych dverí, vedúceho konšt-ruktéra. „Paradoxom bolo, že čím vyššie som postupoval, tým nižší plat som mal.“
Michal Gašper bol autorom nových požiarnych dverí, pri výrobe ktorých sa zmenili materiály a technologické postupy. Podal mnoho zlepšovacích návrhov, vymyslel množstvo prípravkov, ktoré pomáhali urýchliť a zlacniť výrobu a znížiť odpad. Výroba dverí bola zrazu desaťkrát lacnejšia, ale v tej dobe to nebolo žiadúce, pretože plán sa plnil na preinvestované peniaze. Zlacnením výroby sa plniť prestal a museli hľadať náhradné výrobné programy. Tieto nové požiarne dvere spomínal hlavne z toho dôvodu, že vtedy ich skúšali v štátnej skúšobni vo Veselí na Lužnicí. Skúšobné vzorky museli prevážať cez celú republiku, skúšky boli dosť drahé a výsledok nebol vždy úspešný. Napadlo mu, vybudovať malú vlastnú skúšobňu v Batizovciach, kde si svoj vývojový program najprv sami otestovali a do štátnej skúšobne odviezli už len také konštrukcie, ktoré štátnou skúškou s istotou prešli. Táto malá podniková skúšobňa bola základom dnešnej úspešnej firmy.
„Potom prišli revolúcie, ho-landské dražby a noví majitelia rozhodli o novom výrobnom programe. Požiarne dvere sa stali len okrajovým výrobným programom. Všetkých ľudí z výroby poprepúšťali, hoci som vedel, že bez týchto odborníkov výroba fungovať nebude. Neskôr, ako vedúci na úseku výroby požiarnych dverí, som ich prijal späť.“ Po neúspechu nového výrobného programu, traja zo zamestnancov, medzi ktorými bol aj Michal Gašper, odkúpili časť spoločnosti. Založili päť firiem, medzi ktorými bola aj spoločnosť FIRES a on sa zameral práve na skúšobníctvo. Neskôr túto prevádzku od spoločníkov odkúpil a vytvoril si vlastnú spoločnosť. S mladými, šikovnými zamestnancami začali budovať prvú zvislú pec, neskôr vodorovnú a postupne pribúdali ďalšie zariadenia. Vybudovali modernú skúšobňu a v súčasnosti robia nielen požiarne skúšky, ale aj všetky fyzikálno-mechanické. K dispozícii majú aerodynamický tunel, v ktorom skúšajú účinnosť svetlíkov – zariadení na odvod tepla a splodín horenia. „Sme asi jediná skúšobňa na svete, ktorá je schopná na jednom mieste vykonať všetky normou predpísané skúšky svetlíkov. Tieto výrobky sa v aerodynamickom tuneli skúšajú len vo dvoch skúšobniach v Európe, vo Francúzsku a v Nemecku. Napríklad skúšobňa CSTB v Nantes vo Francúzsku, v aerodynamickom tuneli Julesa Verna prednostne plní vývojové projekty pre letect-vo a kozmonautiku a svetlíky sú pre nich okrajovou záležitosťou. Tu sme videli priestor, popasovali sme sa s množstvom technických problémov, pretože prúdenie vzduchu nie je jednoduchá téma a začali sme ich skúšať u nás,“ priblížil Michal Gašper.
Výsledky skúšok, resp. certifikáty, získané vo FIRES-e sú európsky aj svetovo pou-žiteľné len preto, že spoločnosť trvalo udržiava akreditáciu podľa ISO/IEC 17025: 2005, ISO/IEC 17065: 2005, je autorizovaným i notifikovaným subjektom podľa zákona 133/2013 Z. z. a Nariadenia EP a REÚ 305/2011. Trvalo udržiava kontakt s európskymi vedeckými inštitúciami a okrem skúšania, posudzovania a overovania nemennosti parametrov pôsobí aj v oblasti technickej normalizácie a je členom viacerých medzinárodných združení.
Rozvoj spoločnosti mohol nadobudnúť svetový rozmer aj vďaka tomu, že vo firme pracujú skutoční odborníci. Okrem vysoko profesionálneho prístupu, pomerne krátkych dodacích lehôt, bežne poskytujú svojim klientom aj pridanú hodnotu – také služby, ktoré zákazníkovi proces skúšania alebo certifikácie zjednodušujú. Napr. zákazníci majú možnosť zo svojich firiem online sledovať skúšky požiarnej odolnosti pomocou sieťovej kamery, ktorú môžu doma plne ovládať (horizontálne, vertikálne, približovať obraz…) a tak detailne sledovať, ako sa ich vzorka správa počas skúšky, kde sú jej slabé miesta. Ak sa rozhodnú osobne sa zúčastniť na príprave a výkone skúšok, odpadá im množstvo problémov so zháňaním ubytovania. Využiť môžu príjemné ubytovacie zariadenie priamo v susedstve firmy, alebo úspešné zvládnutie náročných skúšok osláviť v jedinečnom prostredí Gašperovho mlyna.
„Za tých dvadsať rokov FIRES-u som zažil dni úspešné i neúspešné, dynamické aj stagnujúce, ale nepamätám si ani jeden taký deň, kedy by sa mi nechcelo ráno vstať a prísť do práce,“ dodal na záver Ing. Michal Gašper.
Ľ. Rešovská
Zanechajte nám komentár