SNP – hrdosť, odvaha, vzdor i sláva nášho národa
„Tak ako si nikto nedovolí spochybniť Veľkú francúzsku revolúciu či Veľkú vlasteneckú vojnu, mali by sme sa hrdo hlásiť k Slovenskému národnému povstaniu. Je do neho pretavená hrdosť, odvaha, vzdor i sláva nášho národa. Vzdávať sa našich historických dejín je nerozumné, malomeštiacke a znevažovať obete našich dejinných zápasov je nehanebné. Zapojením sa mnohých dobrovoľníkov do národného odboja naša krajina po vojne zaujala miesto po boku víťazov. Tento odkaz nech nám nezaznieva len v dnešný, ale každý nový deň, do ktorého sa prebudíme v mieri, bez obáv o život a majetok,“ povedal Gabriel Bodnár, starosta obce v príhovore pri pietnom spomienkovom stretnutí pri pamätníku padlých v Batizovciach, ktorým si 29. augusta pripomenuli občania obce 71. výročie Slovenského národného povstania.
V piatok 28. augusta si aj Popradčania pripomenuli 71. výročie SNP. V Parku hrdinov pri železničnej stanici sa pred Pamätníkom osloboditeľov konala pietna spomienka venovaná padlým v SNP v podtatranskom regióne. Pietnej spomienky sa zúčastnili zástupcovia mesta, organizácií a inštitúcii. „V piatok začali oslavy v mestách a obciach podtatranského regiónu k 71. výročiu SNP. Som veľmi rád, že si z roka na rok začína uvedomovať čoraz viac občanov pri týchto pietnych spomienkach históriu toho, prečo vôbec Povstanie bolo, prečo vzniklo, čo sa s ním dosiahlo a aký je jeho odkaz pre budúce generácie,“ uviedol Ján Pavlovčin, tajomník Obl. výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Poprade. „V takmer každej obci si pripomínajú SNP. Tieto pietne spomienky majú svoje miesto a uctia si všetkých tých, ktorí položili svoje životy za mier a uvedomia si, že to nie je iba slovo,“ povedal Ján Pavlovčin. Kytice kvetov položili aj pri pamätnej tabuli, ktorá pripomína 1. československý armádny zbor.
30. augusta si aj Kežmarčania pripomenuli 71. výročie Slovenského národného povstania. Na hradnom nádvorí sa pri pamätníku konala pietna spomienka venovaná padlým a zúčastnili sa jej zástupcovia mesta, organizácií, inštitúcii a občania. „Verím, že Slovenské národné povstanie patrí a bude patriť do kategórie veľkých historických činov nášho národa. Vlastniť takúto tradíciu je pre každý národ pocta, nesmieme si ju nechať znevážiť, ale zachovať a zaradiť ju pevne do svojich dejín a hlavne nezabudnúť,“ uviedol Ján Ferenčák, primátor mesta a doplnil, že na podnet občanov pripravili i ukážku bojov pri oslobodzovaní mesta. Kežmarok bol oslobodený 27. januára 1945 a tak sa diváci na okamih preniesli v čase a ocitli sa v centre tuhých bojov 2. sv. vojny. Z radnice viala nacistická zástava, námestím pochodovali členovia Klubu vojenskej histórie Tatranskí vlci z Popradu spolu so svojimi kolegami z Košíc, Spišského Bystrého a Spišskej Novej Vsi.„Dej sme pozmenili, ale dodržali sme jednotky, ktoré tu operovali. Na popud občanov teda v nedeľu zvíťazili Rusi,“ povedal Peter Spišák, predseda Klubu vojenskej histórie Tatranskí vlci. Ukážky bojov sa zúčastnila takmer stovka partizánov, vojakov Červenej armády, werhmachtu a príslušníkov SS. Bolo zaujímavé vidieť, ako vojenské jednotky pôsobili na ľudí v meste. Dospelí si celé divadlo zaznamenávali na videá a deti počas streľby plakali a zapchávali si uši. Príslušníci SS pôsobili deprimujúco a každý prítomný si uvedomoval, aký je mier v dnešných časoch krehký.
Významné výročie si pripomenuli aj v mnohých ďalších mestách a obciach nášho regiónu, ale aj v rámci oblastných osláv SNP na Podbanskom. (pks)
Zanechajte nám komentár