SLOVENSKÁ MÚKA SMERUJE DO NEMECKA A NÁM ZOSTANÚ PRÁZDNE SÝPKY
SLOVENSKU DOCHÁDZA MÚKA, NO PLNÉ VLAKY VYVÁŽAME SMER NEMECKO
Čaputovej, Hegerovi, Kollárovi a Matovičovi zrejme nevadí, že na Slovensku spustili veľké zdražovanie. Zdražujú sa enormne aj základné potraviny, pečivo, chlieb, či cestoviny. Milan Lapšanský zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov tvrdí, že naši pekári chcú využívať slovenskú pšenicu. Problém vidí v tom, že pšenica z našich sýpok odrazu záhadným spôsobom masovo vlakmi uniká do Nemecka. Oproti Nemcom sú azda slovenskí občania pod-Ľudia, nižšia rasa? Orbán pritom už 7. marca 2022 zaviedol v Maďarsku absolútny zákaz vývozu pšenice. Kto toto u nás organizuje? Zasiahne aspoň Žilinka? Alebo sa bude opätovne iba pasívne prizerať, tak ako pri dobrovoľno-povinnom očkovaní? Čaká nás hladomor?
Slovenský zväz pekárov a cukrárov v tejto súvislosti dvíha varovný prst. Za posledné dni boli ohlásené viaceré zdražovania potravín, napríklad kuracieho mäsa, energií, plynu, ale aj pohonných hmôt – dôvodom má byť vojna na Ukrajine.
Ďalšie zdražovanie? Zväz pekárov a cukrárov dvíha varovný prst: Zásoby len na dva mesiace! Výzva štátu
Na Slovensko prichádza ďalšie zdražovanie. Zdražovaniu sa nevyhnú ani základne potraviny, ako je pečivo, chlieb či cestoviny. Milan Lapšanský zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov tvrdí, že slovenskí pekári sa snažia využívať slovenskú pšenicu, problém je však, že naše sýpky opúšťajú celé vlaky, ktoré smerujú do Nemecka.
Milan Lapšanský tvrdí, že mlynári nie sú schopní uzatvárať dlhodobejšie kontrakty na pšenicu a celý potravinársky sektor zápasí s extrémnymi cenami energií.
,,Pekári, cukrári a cestovinári nemajú žiadnu inú možnosť ako premietať prakticky okamžite všetky zdražovania vstupov do svojich odbytových cien. Žiaľ, ministerstvo pôdohospodárstva nerobí v tejto situácii absolútne nič. A zatiaľ sýpky na Slovensku opúšťa obrovské množstvo slovenského obilia,“ informoval Milan Lapšanský.
Za týmito cenami teda nie sú pekári či cestovinári. Pultové ceny sú tak vyššie o obchodné prirážky, pričom tie sú neraz vyššie ako 80 percent.
,,Zatiaľ nedokážeme s istotou povedať, ako veľmi budú ceny rásť. Závisí to od vývoja cien a od toho, či Ukrajina zaseje a ako dokáže zožať úrodu.
Slovenskí pekári sa vraj snažia využívať najmä múku zo slovenskej pšenice. Problémom však podľa Lapšanského je, že aktuálne je zásoba v slovenských mlynoch zhruba na dva mesiace.
Upozornil, že slovenské sýpky opúšťajú celé vlaky, ktoré smerujú do Nemecka. Lapšanský poukázal na prax zo zahraničia, kde napríklad Maďarsko už obmedzilo vývoz pšenice. Naopak, Španielsko a Portugalsko intenzívne vykupujú obilniny na kŕmne účely. A to z dôvodu, že sa obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť krmivo pre hospodárske zvieratá.
Zanechajte nám komentár