Slovenská kronika a miestna história
Združenie miest a obcí Slovenska podporuje už deviaty súťaže Slovenská kronika 2016. Celoslovenská súťaž je vyhlasovaná každé dva roky a jej vznik sa datuje dokom 1997.
Súťažnú prácu môže do súťaže prihlásiť každý kronikár, autor, vydavateľ publikácie alebo obec, mesto či mestská časť, prípadne krajská samospráva, inštitúcia alebo spolok, či škola. Do súťaže môžu byť prihlásené kroniky a monografie napísané v slovenskom jazyku alebo vedené v slovenskom jazyku a inej jazykovej mutácii.
Do súťaže je možné prihlásiť sa do 31. augusta 2016 a to na adrese jej vyhlasovateľa, ktorým je Národné osvetové centrum. Súťaž je rozdelená na dve kategórie, a to kroniky a monografie, ktoré majú ďalšie podkategórie, čo vytvára priestor na zapojenie rôznych subjektov.
Združenie miest a obcí Slovenska v novembri 2015 realizovalo na vzorke 312 náhodne vybraných samospráv, v ktorých celkovo žije 695 204 obyvateľov, prieskum, ktorý sa týkal prístupu samospráv k obecným kronikám. Z celkového počtu respondentov 75, 9 % uviedlo, že vedú obecnú kroniku. Najviac miest a obcí, konkrétne 85, 9 % píše kroniku písaným písmom. Na počítači spracováva miestnu históriu 12 % samospráv. Inú formu jej spracovania, napríklad ústrižkami z novín, využíva 1, 7 % miest a obcí a zvyšných 0, 4 % uviedlo, že kroniku píšu na písacom stroji. Obecnú kroniku v jazyku národnostnej menšiny vedie 7, 7 % samospráv.
Hlavným organizátorom celoslovenskej súťaže je Národné osvetové centrum, pričom Združenie miest a obcí Slovenska dlhoročne pôsobí v úlohe aktívneho spoluorganizátora. Obecné kroniky sú podľa ZMOS pamäťou miestnej histórie, zvykov a tradícií, a preto aj túto súťaž vnímame ako spôsob prezentácie jedinečností, ktoré ponúka každá samospráva.
Zanechajte nám komentár