Skupina ľudí tu zbohatla na obrovskej tragédii. Liek máme a ukončil by drámu za 10 dní
Juraj Mesík: Čoraz viac odborníkov aj na Slovensku sa prihovára za schválenie lacného liečiva Ivermektín v boji proti ochoreniu Covid-19. Jeho efektivitu majú dokazovať desiatky štúdií a objavujú sa odvážne tvrdenia, že medicínsku drámu by ukončil v priebehu 10 dní. Namiesto toho sa u nás vraj používa neúčinný a drahý Remdesivir za vyše 2-tisíc eur, čo údajne môže byť výsledkom korupcie a ľahostajnosti k životom.
Jedným z odborníkov, ktorí sa téme liečby ochorenia Covid-19 na Slovensku venujú najaktívnejšie už od začiatku pandémie, je bývalý analytik Svetovej banky a lekár Juraj Mesík. Najmä na svojom profile na sociálnej sieti dlhodobo tvrdí, že prístup slovenskej vlády k tomuto medicínskemu problému je od základu zlý.
Aj vzhľadom na to sa v novom rozhovore nechal počuť, že naša krajina ešte len stojí na začiatku väčšieho zomierania a ľudí pred ním nezachránia žiadne masové testovania či pomalá vakcinácia, ale momentálne účinná liečba a aktívna prevencia.
Dorazenie pacienta za 2-tisícky
„Mŕtvi pribúdajú tempom 100-200 denne a naše zdravotníctvo ich v dôsledku korupcie ‚lieči‘ neúčinným fejkovým liekom s výraznými nežiadúcimi účinkami! Balenie Remdesiviru, poviem to natvrdo, dorazenie jedného pacienta, stojí 2100 eur. Skupina ľudí aj na Slovensku krásne zbohatla na obrovskej ľudskej tragédii,“ konštatuje Mesík.
Za naopak najúčinnejší liek, ktorý prevencii a liečbe napomáha, znovu označil Ivermektín, ktorý efektívne účinkuje aj v počiatočnej či rozvinutej fáze ochorenia. Štúdií, ktoré jeho vynikajúce výsledky potvrdzujú, je podľa odborníka až 53, pričom 19 z nich už prešlo overovacím procesom.
„Pri podaní vo včasnej fáze ochorenia, pôsobí veľmi rýchlo. Sám som v rodine videl zlepšenie stavu behom pol dňa po jeho podaní. Večer pri podaní mala manželka teploty skoro 38, nasýtenie periférnej krvi kyslíkom okolo 91-93% a niekoľko dní sa cítila mizerne. Na druhé ráno bola bez príznakov a druhú dávku dostala o dva dni, už len aby sa dodržal liečebný protokol,“ dodáva Mesík.
Dráma by skončila za pár dní
Ivermektín, pôvodne určený proti parazitom, je na liečbu Covid-19 údajne bežne používaný napríklad v Indií, Bangladéši či v Egypte alebo v štátoch Južnej Ameriky, ale už aj v niektorých európskych štátoch. V Egypte je podľa Mesíka dostupný a voľnopredajný aj v lekárňach a jeho cena je po prepočte iba asi 80 centov. Ak by to tak bolo aj u nás, dráma by vraj skončila behom „zhruba 10 dní“.
„Bangladéš je najhustejšie osídlená veľká krajina sveta a Dháka, jeho hlavné mesto má 10 miliónov ľudí. Podobne je na tom Egypt, s 10-miliónovou Káhirou a mnohomiliónovou Gizou a Alexandriou. Sú to chudobné krajiny so slabučkým zdravotníctvom – ale oni masovo nezomierajú! Masovo zomierajú bohatí Európania a Američania,“ dodáva.
Mesík si myslí, že za skutočnosťou, že Ivermektín nie je schválený Štátnym ústavom na kontrolu liečiv (ŠÚKL), treba hľadať kombináciu „hlbokej nevzdelanosti, cynickej ľahostajnosti k životom Slovákom a korupcie“ a nevie vylúčiť ani lobing farmaceutických firiem.
Nemali by sme čakať na WHO
Mesík pritom nie je sám, kto za Ivermektín bojuje. Hovorí o ňom napríklad aj slovenský vedec Ondrej Halgaš, ktorý pôsobí na Torontskej univerzite v Kanade. Myslí si, že naša krajina by nemala čakať na to, kým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) liečbu týmto medikamentom odporučí, lebo potom môže nastať jeho nedostatok na trhu.
„Pripomeniem, že Ivermektín je bezpečné liečivo a v medicíne sa používa 40 rokov. Slovensko by ho malo určite čo najskôr doviezť. Pandémia si vyžaduje pružnú a kvalifikovanú reakciu na jej vývoj. História je plná príkladov, keď sa na dôležité poznatky nereagovalo dostatočne rýchlo, pričom nastali fatálne následky nielen pre jednotlivcov, ale aj pre celé spoločenstvá,“ povedal Juraj Mesík.
WHO oznámila za účelom objasniť informácie, ktoré predtým poskytla: nahrádza informačné oznámenie WHO pre používateľov diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro (IVD), verzia 1, vydané 14. decembra 2020.
Popis problému: WHO žiada používateľov, aby sa pri interpretácii výsledkov pre vzorky testované pomocou metodiky PCR riadili pokynmi na použitie (IFU). Používatelia IVD si musia pozorne prečítať a dodržiavať návod na použitie, aby zistili, či výrobca odporúča manuálne nastavenie prahu pozitivity PCR.
Pokyny WHO Diagnostické testovanie na SARS-CoV-2 uvádza, že je potrebná starostlivá interpretácia slabých pozitívnych výsledkov
(1). Prahová hodnota cyklu (Ct) potrebná na detekciu vírusu je nepriamo úmerná vírusovej záťaži pacienta. Ak výsledky testu nezodpovedajú klinickému prejavu, je potrebné odobrať nový exemplár a znovu otestovať pomocou rovnakej alebo rozdielnej technológie NAT. WHO pripomína používateľom IVD, že prevalencia chorôb mení prediktívnu hodnotu výsledkov testov; ako klesá prevalencia chorôb, zvyšuje sa riziko falošne pozitívnych výsledkov.
(2). To znamená, že pravdepodobnosť, že osoba, ktorá má pozitívny výsledok (zistený SARS-CoV-2), je skutočne infikovaná SARS-CoV-2, klesá so znižovaním prevalencie, bez ohľadu na uvádzanú špecifickosť. Väčšina testov PCR je označená ako pomôcka na diagnostiku, preto musia poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zvážiť akýkoľvek výsledok v kombinácii s načasovaním odberu, typom vzorky, špecifikami testu, klinickými pozorovaniami, anamnézou pacienta, potvrdeným stavom akýchkoľvek kontaktov a epidemiologickými informáciami.
Opatrenia, ktoré majú vykonať používatelia IVD: Pozorne si prečítajte celý návod na použitie. Ak máte nejaké aspekty IFU, ktoré vám nie sú jasné, kontaktujte svojho miestneho zástupcu. Skontrolujte IFU pre každú prichádzajúcu zásielku, aby ste zistili akékoľvek zmeny v IFU. V správe poskytnite žiadajúcemu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti hodnotu Ct. Kontaktná osoba pre ďalšie informácie:
Anita SANDS, Regulácia a prekvalifikácia, Svetová zdravotnícka organizácia
HraJ
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár