Školské časopisy sú z roka na rok lepšie
Podtatranská knižnica v Poprade už po ôsmy raz pripravila možnosť zapojiť sa do súťaže pre žiakov a študentov, kedy si nechali ohodnotiť svoje školské časopisy odbornou porotou.
Do súťaže o Najlepší školský časopis podtatranského regiónu sa prihlásilo deväť časopisov zo základných škôl a sedem zo stredných škôl.
Časopisy hodnotili novinári, ktorí dlhé roky pôsobia v médiách, Pavol Svetoň, Ľudmila Rešovská a Marek Vnenčák. Na vyhodnotenie súťažných časopisov 14. septembra 2016 v Podtatranskej knižnici v Poprade prišli Pavol Svetoň a Ľudmila Rešovská. Obidvaja zhodnotili, že časopisy boli na výraznej úrovni a bolo ťažké určiť poradie ocenených a vybrať iba troch z každej kategórie.
V kategórii stredných škôl získal
1. miesto časopis Stretnutia z Gymnázia P.O. Hviezdoslava v Kežmarku
2. miesto časopis Fonendoskop zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade
3. miesto GymplUšák z Gymnázia Pavla Ušáka Olivu v Poprade.
Porotca Pavol Svetoň pri hodnotení vyzdvihol časopis Stretnutia, pretože podľa neho je takmer profesionálnym časopisom po všetkých stránkach. Pri Fondendoskope zase ocenil zaujímavé reportáže, ako napr. z prostredia popradského hospicu a aj odvahu vyjsť mimo školu a osloviť ľudí, či pracovať na spoločenských témach.
Ľudmila Rešovská podotkla, že gymnáziá a odborné školy by mali byť v osobitnej kategórii, aby bolo hodnotenie vyváženejšie, pretože slovenský jazyk sa vyučuje na rozličných úrovniach. Redaktorom Gymplušáku odporúčila pridať viac vlastnej tvorby v publicistických príspevkoch, a tým zdvihnúť už teraz výbornú kvalitu.
V kategórii základných škôl získal
- miesto časopis Fišeráčik zo ZŠ Dr. Daniela Fichera v Kežmarku
- miesto časopis Školník zo ZŠ J. M. Petzvala v Spišskej Belej
- miesto časopis Komeňáčik zo ZŠ Komenského vo Svite.
Pavla Svetoňa oslovil v časopisoch predovšetkým stupeň literárnych príspevkov: „Teším sa, že nám tu rastú budúci spisovatelia.“ Šikovným žiakom poradil, aby vyšli medzi svojich spolužiakov a učiteľov a pýtali sa ich názory a postrehy a do svojich príspevkov vnášali viac osobných pocitov.
Ľudmila Rešovská okrem technických rád zdôraznila redaktorom školských časopisov základných škôl, aby zapájali do jeho tvorby aj žiakov z iných ročníkov, aby keď odídu na stredné školy, mal kto pokračovať v ich usilovnej a tvorivej práci.
Na vyhodotení školských časopisov podtatranských škôl mali žiaci a študenti možnosť pozrieť si všetky zapojené časopisy, inšpirovať sa a navzájom si vymeniť svoje skúsenosti.
Porota na záver popriala súťažiacim do ďalšieho školského roku veľa ďalších tvorivých síl a nápadov. Adriana Hricková
Zanechajte nám komentár