Senior ombudsman pokračuje
Projekt Senior ombudsman vďaka finančnej podpore Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pokračuje. Od 1. júna do 31. decembra 2015 je slovenským seniorom opäť v pracovných dňoch k dispozícii bezplatná telefonická linka 0800 222 285. „Priepasť medzi tým, ako seniori vnímajú svet, súčasnými technológiami, kvalitou ľudských vzťahov, či rýchlo sa meniacim legislatívnym prostredím, sa prehlbuje. Dobehnú ich dlhy, rodinné problémy, zdravotné ťažkosti, chudoba, dôverčivosť a nízke právne povedomie. Často sa radšej so svojim problémom obrátia diskrétne na senior ombudsmana, ako sa zdôveria rodine,” vysvetlil predseda Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) Poprad Ing. Michal Fáber.
Existencia pracoviska v Prešovskom kraji v minulom roku ukázala veľký dopyt po jeho službách nielen zo strany seniorov, ale aj ich rodinných príslušníkov a priateľov. Preto vznikol projekt Senior ombudsman – celoslovenská sieť, ktorý rozširuje služby senior ombudsmanského pracoviska na dve poradenské centrá v Poprade a v Bratislave i škálu poskytnutých odborných služieb v právnej, sociálnej a psychologickej oblasti.
Hlavným cieľom projektu Senior ombudsman – celoslovenská sieť je zabezpečiť dôchodcom v súlade s Ústavou SR spôsobilosť každého na práva. Naučiť ich, že ponižujúce zaobchádzanie či tresty, ktorým sú vystavení doma, na úradoch alebo pri nákupoch nesmú tolerovať. Že nik nesmie obmedziť ich osobnú slobodu, v snahe prinútiť ich, konať v ich neprospech. Že ich právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do rodinného a súkromného života, musia všetci rešpektovať, bez ohľadu na výšku bankového konta, dlhu, postavenia či veku. Že Ústava SR deklaruje právo vlastniť majetok i ochranu vlastníctva a nemôžu sa ho vzdať prostredníctvom podpisu zmluvy, uzavretej v tiesni, v nevedomosti, na diaľku či pod nátlakom. Že každý musí rešpektovať ich ústavné právo na nedotknuteľnosť obydlia a nevstupovať do ich bytu či domu bez povolenia. Že nemusia strpieť domáce násilie, vyhrážky ani odmietanie zo strany inštitúcií či jednotlivcov.
„Slovenskí dôchodcovia sú veľmi zraniteľní, manipulovaní a nedocenení žijú často na okraji spoločnosti. Oveľa viac dnes počujeme o právach prisťahovalcov, ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou či vierovyznaním, ale na ľudí, ktorí túto krajinu vytvorili sa, až na predvolebné obdobia, zabúda. Faktom je, že práve vďaka osamelosti sa nechajú špekulantmi osloviť na ulici a pustia ich do svojich dverí i životov. Mnohí sa len kvôli chudobe ulakomia na nereálne výhodné ponuky, kupujú nekvalitné a predražené potraviny. Plytvajú liekmi a časom lekárov. Vďaka nízkemu právnemu povedomiu prepíšu majetky na rodinných príslušníkov bez toho, aby im garantovali slušné dožitie. Mnohí sa boja vychádzať zo svojich domovov, nevedia komunikovať, neorientujú sa v legislatíve či svojich právach,” dodal M. Fáber.
Nikoho nemožno diskriminovať na základe veku a dôchodcom navyše život sťažuje často aj starobou podlomené zdravie. Svoje ľudské práva a slobody si zaslúžia, aj keď vyrástli v inom čase. Že stopercentne nerozumejú princípom kapitalizmu, by v 21. storočí v EÚ nemalo byť ich likvidačným hendikepom. Vďaka projektu Senior ombudsman – celoslovenská sieť budú mať pomoc na dosah ruky. (pvč)
Zanechajte nám komentár