Schyľuje sa k rozhodujúcemu boju medzi Bitcoinom a dolárom?
Buď zomrie fiat[1], a my s ním. Alebo?
Už istý čas počúvame teórie, úvahy či zaručené prognózy o meniacej sa úlohe i aktuálnej pozícií dolára jeho vývoji i perspektíve. Tento priestor je čoraz viac komplikovaný existenciou kryptomien, menovite Bitcoinu a stále zmenšujúcou sa úlohou tradičných mien. Prvým faktom je, že v medzinárodnom menovom koši globálneho obchodu sa percento zastúpenia aj nevyhnutnosť dolára ako svetovej rezervnej meny sa permanentne znižuje. To na jednej strane umožňuje istú slobodu i neviazanosť veľkých trhov a ekonomík predovšetkým v Ázii, Latinskej Amerike i v Afrike a na druhej strane zapríčiňuje neustále oslabovanie US ekonomiky a strácanie dôvery k hodnote dolára. To sa dá zvládať len finančnými intervenciami, teda zvyšovaním emitovaním meny a zadlženosťou ekonomiky. Špirála bez perspektívy. Aj preto sa stretávame s teóriami, že pandemická kríza je akýmsi projektom na ozdravenie dolára. Rovnako ale v opačnom garde sa súčasná coronavírusová epocha označuje ako projekt na posilnenie kryptomien v boji s dolárom . Viem si predstaviť aj iné scenáre. Pravdou je, že vôľa istých kruhov je nemenná. A tá je smerovanie k totálnej globálnej moci. Tak aspoň jeden z možných vysvetlení:
Podľa stratéga významnej americkej investičnej banky Morgan Stanley, Bitcoin predstavuje významnú hrozbu pre svetovú rezervnú menu, americký dolár. Ruchir Sharma, hlavný globálny stratég spoločnosti Morgan Stanley Investment Management, je presvedčený, že vláda dolára sa pravdepodobne skončí v dôsledku globálnej nedôvery v tradičné financie, zatiaľ čo bitcoin z tohto nedostatku dôvery pravdepodobne bude profitovať. V článku z Financial Times z 9. decembra Sharma poskytol stručný prehľad o histórii svetových rezervných mien. Podľa stratéga ďalšie významné globálne fiat meny ako euro alebo čínsky Juan nedokázali získať svetovú dôveru, čo zdôrazňuje ich nedostatky.
Dolár a fiat meny s nami nebudú naveky
Sharma uviedol, že nová trieda decentralizovaných potenciálnych nástupcov – kryptomeny ako bitcoin – pravdepodobne ohrozí nadvládu dolára. Bitcoin sa už etabloval ako jedna z najhorúcejších investícií roku 2020 a momentálne dosahuje takmer štvornásobok ceny od marca. Okrem toho ako reakciu na pokračujúce tlačenie peňazí Federálneho rezervného systému USA, poznamenal:
„Vláda dolára sa pravdepodobne skončí, keď zvyšok sveta začne strácať dôveru v to, že USA môžu platiť svoje účty. Tlač peňazí bude pravdepodobne pokračovať, bez ohľadu na budúcnosť pandémie. Verte alebo nie, bitcoin získa z rozšírenia nedôvery pozíciu alternatívy.“
Sharma tiež poukázal na to, že Bitcoiny začínajú robiť „pokrok vo svojej ambícii nahradiť dolár ako prostriedok výmeny“. Stratég uviedol, že prijatie Bitcoinu neustále rastie od investícií po medzinárodný obchod a ďalšie prípady použitia. „Dôkazom je aj spoločnosť PayPal a jej dcérska spoločnosť Venmo, ktoré prijali Bitcoiny s otvorenou náručou“, rovnako tento stratég varoval centrálne banky, aby venovali viac pozornosti svojej menovej politike, ak si chcú udržať svoju mocenskú pozíciu. Nárast Bitcoinu sa stále môže javiť ako bublina. Ale aj keby to bola pravda, sme len na počiatku tejto údajnej bubliny. Tohtoročný rast kryptomien by mal slúžiť ako varovanie pre vládne tlačenie peňazí, najmä v USA. Nepredpokladajme, že naše tradičné meny sú jedinými uchovávateľmi hodnoty alebo prostriedky výmeny, ktorým ľudia budú dôverovať.
Nech je to tak alebo aj inak, ako sme už hore naznačili, tak nevyvrátiteľnou pravdou je fakt, že úloha a vplyv dolára sa permanentne zmenšuje. Keď pripustíme, že spolu s armádou dislokovanou prakticky po celom svete, je dolár prostriedkom hegemonistických ambicií, tak si treba uvedomiť, že prichádza k zmene doterajšieho status quo a k multipolarite mocenského i ekonomického usporiadania planéty. Ak zoberieme na zreteľ vnútroštátnu situáciu v USA-DSA a aj strácanie morálnej autority, tak snáď ani nie je treba prejudikovať ďalší vývoj. Súdny pozorovateľ si ho vie aj sám predstaviť.
Poznámka:
[1] Fiat – Fiat money (do slovenčiny obyčajne prekladané ako fiat peniaze, k ostatným prekladom pozri nižšie) alebo – ak ide o mince alebo papierové peniaze aj – fiat currency alebo skrátene fiat je anglický výraz, ktorý má v literatúre viacero podobných ale odlišných definícií, najmä:
a) peniaze (alebo len papierové peniaze) s núteným obehom
b) peniaze s nízkou alebo žiadnou vnútornou hodnotou a nekonvertibilné za drahé kovy
c) peniaze bez krytia drahými kovmi (t.j centrálna banka nemá drahé kovy na ich krytie)
d) kombinácie predchádzajúcich definícií (t. j. napr. v „extrémnom“ ponímaní: peniaze s núteným obehom vydávané štátom, s nízkou alebo žiadnou vnútornou hodnotou, nekonvertibilné a nekryté). Vnútornou hodnotou (angl. intrinsic value) sa myslí hodnota materiálu, z ktorej sú peniaze vyrobené, pri nepeňažnom použití (napr. vnútorná hodnota zlatých peňazí je vysoká, vnútorná hodnota papierových peňazí je veľmi nízka, vnútorná hodnota peňazí na bežnom účte je prakticky nulová).
Ladislav Hraško
Zanechajte nám komentár