SAAKP k protiepidemiologickým opatreniam
platným od 15.10 a schémam štátnej pomoci
v Dunajskej Strede, dňa 16.10.2020
Protiepidemiologické opatrenia platné od 15.10.2020 opäť uzatvorili brány popredných ťahúňov cestovného ruchu, medzi ktoré akvaparky a kúpaliská nesporne patria. Termálna voda s blahodárnym účinkom na organizmus, plávanie, saunovanie, relax – to sú činnosti ktoré výrazne podporujú budovanie imunity a obranyschopnosti organizmu a opäť dostali „ČERVENÚ“.
„S dôsledkami opatrení bojujeme s rešpektom už od marca, kedy boli v prvej vlne naše prevádzky úplne uzavreté, a zostali zo dňa na deň s nulovým príjmom. Reakcia vládnych činiteľov v tomto období a následná podpora cestovného ruchu neboli dostatočné, čo bolo citeľné nie len na prepade tržieb a návštevnosti počas obdobia Jún až September, ale predovšetkým na všadeprítomných obavách návštevníkov“ informuje Ľudovít Lebó, druhý viceprezident SAAKP.
Obmedzenia v počte návštevníkov a zvýšené protiepidemiologické opatrenia sme do prevádzok rekreačného kúpeľníctva bezodkladne a s pokorou zakomponovali a následne dôsledne dodržiavali. Nečakali sme, že sa situácia pred jesennými prázdninami takto dramaticky zmení.
„Zatvorenie akvaparkov, kúpalísk, plavární a wellness bez jasného dátumu možného otvorenia je vlastne likvidácia jedného významného segmentu cestovného ruchu. Zatvoriť akvaparky neznamená len odstaviť bazény, zhasnúť svetlá, uzamknúť areál a pracovníkov poslať domov. Jedná sa o živí komplex, o ktorý je potrebné sa neustále starať. Bohužiaľ aj po uzatvorení a s nulovými tržbami nám zostávajú náklady na energie, bazénovú chémiu, vodu, splátky úverov, atď. Prichádzame o začiatok saunovej sezóny, jesenné prázdniny, sviatky a pýtame sa kompetentných ako budú vyzerať vianoce, zimná sezóna a silvestrovské pobyty spojené s lyžovačkou a pobytom v akvaparkoch?“ dodáva a kladie otázku Peter Kolenčík, prvý viceprezident SAAKP.
Vláda po predstavení nových opatrení, medzi ktoré spadá aj opätovné uzatvorenie akvaparkov, kúpalísk, plavární a wellness, a po množiacich sa protestoch zástupcov cestovného ruchu, športu a kultúry predstavila 14.10.2020 schému prvej pomoci+.
„Určite kladne hodnotíme úpravu príspevkov na udržanie zamestnanosti a prvej pomoci pre zamestnávateľov, firmy a SZČO. Zároveň si veľmi ceníme, že po siedmich mesiacoch prichádza vláda so schémou pomoci pre domáci cestovný ruch, avšak príspevok vo výške 4 až 10% pri poklese tržieb o 40% až 100% považujeme za nepostačujúci, resp. skôr za gesto ako reálnu pomoc. Opatrenia nám výrazne obmedzili prevádzku, kapacitu a zároveň zvýšili náklady na personál, bazénovú chémiu a dezinfekčné prípravky. A to už nehovoríme o nejasných pravidlách a zmenách, ktoré vyvolávali strach a neistotu aj u návštevníkov. Požadujeme príspevok vo výške minimálne 30% v prípade, že bol pokles tržieb viac ako 80%. Je potrebné vziať do úvahy fakt, že na základe nariadenia UVZSR sme boli úplne uzavretí od 13.3 do 3.6 (oficiálne) a opäť od 15.10 na bližšie nešpecifikované obdobie. Poznamenávame, že finančná pomoc pre cestovný ruch je v porovnaní s okolitými štátmi výrazne nižšia. Akvaparky v Maďarsku žiadajú kompenzáciu až vo výške 50% výpadku tržieb, celkom v objeme viac ako 100 miliónov EUR!“ hodnotí predstavené schémy prvej pomoci pre cestovný ruch Gabriel Somogyi, prezident SAAKP.
Je potrebné si uvedomiť, že prvá pomoc je dočasná a určite nebude postačovať na záchranu a reštart Slovenského cestovného ruchu.
„Cestovný ruch potrebuje okrem záchranného kolesa vytiahnuť z vody na breh a celkovú resuscitáciu, ktorá obnoví všetky životne dôležité funkcie a nakopne metabolizmus“ dodávajú zvyšní členovia prezídia SAAKP Vladimír Moravčík a Peter Gurčík.
Požiadavky SAAKP sme adresovali kompetentným prostredníctvom iniciatívy „Zachráňme kúpaliská!“:
- Zníženie DPH na 10% na všetky služby cestovného ruchu vrátane gastra po vzore okolitých krajín;
- Zavedenie poukazov na návštevu turistických a športových zariadení (akými sú akvaparky, kúpaliská, wellness zariadenia, lyžiarske strediská, masáže, fitness centrá atď…);
- Grantové schémy s podporou EU na modernizáciu a zatraktívnenie stredísk cestovného ruchu;
- Odškodnenie za výpadok tržieb počas mesiacov, keď naše prevádzky museli byť povinne zatvorené vo výške 30% výpadku tržieb.
Zanechajte nám komentár