Rusi nepotrebujú lietadlové lode, potrebujú dostatok moderných zbraní, aby mohli lietadlové lode potápať
Tento obrázok poukazuje na dominanciu námorníctva USA v celosvetovom meradle.
Túto exkurziu do sveta zbraňovych komplexov – lietadlovych lodí, chcem oprieť aj o článoček z jesene roku 2019. Pravdaže ide o zjednodušený pohľad na geostrategickú orientáciu vybraných veľmocí. Problém je podstatne komplexnejší a zložitejší. Je vektorom mnohých faktorov. Od svetonázorovej podstaty, cez vojenskú doktrínu až po technologické a ekonomické možnosti. Pohľad i vyhodnotenie ponechávam na samotnom čitateľovi.
Rusi nepotrebujú lietadlové lode, potrebujú dostatok moderných zbraní, aby mohli lietadlové lode potápať.
(uvádzam v presnom znení z októbra 2019) :
Spomenul som si, že koncom septembra tohto roku som čítal pozoruhodný pohľad jedného Nórskeho experta. Pål Steigan publikoval materiál s názvom “Vi trenger ikke hangarskip, vi trenger bare våpen som kan senke dem” v ktorom sa zamýšľa nad tým, či bude Rusko niekedy potrebovať skupiny lietadlových lodí tak, ako ich majú k dispozícii Američania. Američania míňajú ročne na zbrojenie viac ako ďalších 10 krajín, ktoré sú v rebríčku za nimi. Rusko sa v rebríčku vojenských výdavkov nachádza na piatom mieste, ročne minie na zbrojenie toľko, čo Američania za mesiac.
Prečo je to tak, vysvetlil ruský minister obrany Sergej Šojgu: “Američania míňajú obrovské sumy na svoje vojenské kampane a na skupiny lietadlových lodí, z ktorých vylietavajú americké bojové lietadlá. Rusko však nepotrebuje 5 až 10 skupín lietadlových lodí, pretože Rusko sa nechystá nikoho napadnúť. Lietadlové lode sú zbrane útočné, ktorými sa bojisko presúva od vlastniacej krajiny„. Sergej Šojgu konštatuje, „Ruská armáda potrebuje zbrane, ktorými dokážeme americké skupiny lietadlových lodí zničiť a zbrane, ktorými dokážeme zničiť akéhokoľvek protivníka, ktorý nás napadne. A takýchto zbraní máme dostatok, modernizujeme ich a naše zbrane sú veľmi efektívne a kvalitné,” uviedol ruský minister obrany.
Moderné zbrane, ktoré Američania vyvíjajú nedosahujú potrebnú technickú úroveň a nie sú dosiaľ schopné plnohodnotnej bojovej akcie (F-35, Zumwalt, modernizovaný Patriot). Rusom takáto skutočnosť vyhovuje. Čím viac peňazí Američania nastrkajú do svojich neúspešných projektov, tým lepšie. Americkí daňoví poplatníci nech platia čoraz viac, čo znamená, že bude enormne zaťažovať ich ekonomické postavenie a sociálny kľud. Americké zbrojárske firmy nech majú čoraz väčší zisk, pritom nech ale americké zbrane nefungujú tak, ako by mali. S takouto schémou sú Rusi, Číňania a Iránci určite spokojní.
Rusi, Čína a Irán majú dostatok rakiet, ktorými dokážu zničiť celú americkú bojovú skupinu v čele s lietadlovou loďou. Ruské a čínske moderné rakety, s ďalekým doletom dosahujú rýchlosti, ktoré 10-krát prevyšujú rýchlosť zvuku. O takejto rýchlosti sa Američanom môže len snívať, americké obranné rakety jednoducho nemajú dostatočnú rýchlosť k tomu, aby dokázali ruské rakety zostreliť. A stačí len jedna raketa o rýchlosti 10 Machov s jadrovou hlavicou, aby skupina s lietadlovou loďou prestala existovať.
Tsunami vyvolané výbuchom atómovej hlavice je „bonusom“ navyše. Podľa nórskeho autora, moderné ruské, čínske a iránske rakety premenili americké skupiny lietadlových lodí na chromé kačice. A veľmi drahé chromé kačice, pretože napríklad cena americkej lietadlovej lode USS Gerald Ford predstavuje sumu 37,7 miliardy USD. Drahý vrak v prípade vojny.
V posledných týždňoch utrpeli Američania technologické fiasko v Saudskej Arábii. Americký systém Patriot nedokázal zabrániť útoku dronov, ktorý na saudské rafinérie podnikli jemenskí Húsíovia. Pripomíname, že Saudom sa veľmi do kúpy amerických Patriotov nechcelo, pretože saudskí vojenskí odborníci, spolupracujúci aj s Izraelom vedia o ich účinnosti svoje, no americký pán prikázal, že Saudi musia predražené a nedokonalé Patrioty kúpiť, tak Saudi Patrioty kúpili. Pritom jedna obyčajná raketa Patriot stojí 3 milióny USD. Pridrahý špás za nefunkčný kus železa, Saudi pritom tratia ročne na kúpu amerických zbraní takmer 90 miliárd USD.
Už aj americký vojenský odborník Patrick Cockburn otvorene píše, že útok dronmi, ktorý podnikli jemenskí Houthiovia na rafinérie v Saudskej Arábii zmenili metódy vedenia vojny. Houthiovia zaútočili dronmi na saudské územie po prvý krát vo svojej histórii, dosiaľ sa obmedzovali na odstreľovanie saudských žoldnierov a nájazdy na južné riedko osídlené oblasti saudskej Arábie, odkiaľ už preventívne utieklo všetko saudské obyvateľstvo. Saudské pohraničné vojská nedokážu týmto nájazdom zabrániť. Patrick Cockburn uvádza, že cena dronu, ktorý Houthiovia pri útoku použili predstavuje sumu približne 15 tisíc USD. Obrovský nepomer v úspešnosti a v cene – úspešné a lacné drony jemenských Houthiov vs. predražený a nefunkčný americký systém Patriot používaný Saudmi.
Ďalší americký odborník Anthony Cordesman z CSIS tvrdí, že Američania dostali od Iránu strategickú výstrahu. Americké ovládanie vzdušného priestoru v Perzskom zálive je minulosťou a americké základne v Katare, Spojených arabských emirátoch a na ostrove Goa sú v ohrození, pretože sa nachádzajú v oblasti, kde bez problémov doletia iránske rakety, ktoré mimochodom minimálne generáciu zaostávajú za čínskymi raketami a dve až tri generácie za ruskými raketami.
Anthony Cordesman tvrdí, že drony Houthiom poskytol jednoznačne Irán. Vychádza zo skutočnosti, že Houthiovia nemajú dostatočný finančný ani technologický potenciál, aby dokázali takéto drony vytvoriť a používať, problémom pre Houthiov by bolo navádzanie dronov na určené ciele, nachádzajúce sa v značnej vzdialenosti, Irán takéto technológie k dispozícii má. Anthony Cordesman dokonca tvrdí, že v oblasti vývoja dronov sú Iránci svetovým lídrom a ich drony sú na vyššej technologickej úrovni ako drony Rusov, Číňanov i Američanov.
Anthony Cordesman svoju analýzu končí tým, že vysoko manévrovateľné iránske lacné drony a okrídlené rakety, prekonávajú drahú americkú PVO, ktorej základ tvorí systém Patriot. Patrioty pritom nedokážu absolútne reagovať na ciele, letiace nižšie ako 50 metrov a vyššie ako 25 kilometrov, čo ich robí prakticky zbytočnými, Patrioty však stoja horibilné sumy.
Pokiaľ majú Američania na výplatnej listine proamerické politické elity v jednotlivých štátoch, nemusia sa obávať. Všetky štáty v americkej sfére vplyvu budú vďaka servilným proamerickým politickým elitám bez odvrávania kupovať za drahé peniaze staré americké železo, vojenskí odborníci však dobre vedia, že tieto zbrane nedokážu uchrániť žiadne územie pred prípadným útokom. To však Američanov nezaujíma, dôležité je, aby vazali platili Američanom výpalné a neodvrávali. Hádam len nebudú Američania šrotovať svoje staré F-16 (lietadlo vzniklo v roku 1976), keď ich poslušne a za predražené financie odkúpia viaceré štáty EÚ? Slovensko nevynímajúc.
Okrem iránskych dronov, ruských moderných rakiet [Ch-22 Burja je sovietska protilodná strela dlhého dosahu. Strela Ch-22 môže byť nesená strategickými bombardérmi Tu-95 a Tu-22M. Môže byť vybavená konvenčnou alebo jadrovou hlavicou a určená na ničenie amerických zväzov lietadlových lodí]
robia Američanom hlavybôľ aj čínske modernizované rakety, ide najmä o rakety strednej vzdialenosti DF-21 a DF-26, ktoré Číňania otvorene označujú za ničiteľov lietadlových lodí. Číňania sa totiž stretávajú s americkou agresiou aj v Juhočínskom mori a nič nenechávajú na náhodu. Dobre vedia, že Američania útočia vojensky len proti slabším a slabo vyzbrojeným krajinám. Kto je ozbrojený, toho nechávajú na pokoji a udržujú úctivú vzdialenosť, sankcie sa dajú vydržať a čo je dôležitejšie dajú sa aj obísť. Najnovšie Turecko.
Bývalý britský diplomat a odborník Alastair Crooke, (ešte z normálnej britskej politickej éry pred Johnsonom a Mayovou) zašiel pri svojich tvrdeniach najďalej. Podľa Alastaira Crookeho útok Houthiov dronmi, ktorý vyradil dočasne z prevádzky takmer polovicu saudskej ťažobnej kapacity, uštedril tvrdý úder americkej autorite.
Mýtus o “úžasných amerických zbraniach” utrpel vážnu trhlinu a zaregistrovali ho aj laici, ktorí nemajú hlavu vygumovanú sledovaním hollywoodskej produkcie. Ak sledujete globálny politický vývoj, tak je viac ako zrejmé, že mocenský formát planéty sa dramatický mení. Koniec jednej éry nie je predobrazom, ale skutočnosťou.
[19. október 2019 ЯHR.]
*Epilóg*
Objekt v Soledare v Bachmudskej oblasti 14. januára 2023 zasiahla raketa Ch-22 s tonovou hlavicou, ktorá bola projektovaní ešte v ére Sovietskeho Zväzu ako zabijak lietadlových lodí.
Rovnako som si spomenul aj na článok z 16. júna 2016, v ktorom sa zamýšľam nad strategickú hodnotou a perspektívou lietadlovych lodí:
*Vek lietadlových lodí sa možno blíži ku koncu*
Od druhej svetovej vojny boli lietadlové lode chrbtovou kosťou demonštrácie sily Spojených Štátov a ich vojenskej moci na mori, ale nová generácia striel dlhého dosahu, vyvíjaná protivníkmi Spojených Štátov, by mohla odsunúť tieto technologické zázraky z prvých línií.
Masívne lietadlové lode Spojených Štátov majú problém. Ako poznamenal Ben Ho Wan Beng z Námorného Inštitútu Spojených Štátov, F-18-ky na lietadlových lodiach majú dolet približne 500 námorných míľ.
Prichádzajúce F-35C majú dolet lepší – asi 550 námorných míľ.
A zároveň, čínska DF-21, priliehavo pomenovaná „Zabijak lietadlových lodí“, protilodná balistická strela, by mala mať dosah 810 námorných míľ a je schopná potopenia celej 1 100 stôp dlhej lietadlovej lode so 70 lietadlami a 6 000 námorníkmi na palube.
Takáto protilodná strela dlhého dosahu vytvára oblasť (taktiež zavedená v Baltiku Ruskom), v ktorej Spojené Štáty nemôžu použiť svoje najmocnejšie aktívum – lietadlové lode.
Lietadlové lode, ktoré boli hviezdou programu od kedy boli po prvýkrát predstavené v druhej svetovej vojne, môžu skončiť na zadnom sedadle na úkor menších plavidiel.
Námorníctvo Spojených Štátov už dlho pracovalo na dosiahnutí „distribuovanej úmrtnosti“, alebo inak stratégie, ktorá so sebou prináša ozbrojenie aj najmenších lodí strelami schopnými prelomiť nepriateľskú obranu z veľkej diaľky. Pristupovanie k nepriateľom menšími loďami tiež pomáha udržiavať neuveriteľne drahé ciele, ako vojnové lode, mimo nebezpečia.
DF-21D počas čínskej vojenskej prehliadky
Breaking
Defense poznamenáva: V skutočnosti plány námorníctva na aspoň 40 pobrežných bojových lodí s „plnou sadou protilodných a protiponorkových senzorov a zbraní… Plus vymoženosti ako strely stredného dosahu a dosahu ‘za horizont’ na potopenie nepriateľských lodí.“
Takže namiesto toho, aby sa lietadlová loď dostala do nebezpečia, Námorníctvo bude pravdepodobne hľadať platformy dlhého dosahu, ako ničiteľ krížnikov, ktorý nesie strelu Tomahawk na pozemné ciele, ktorá má dosah približne 900 námorných míľ.
Nakoniec, útok lietadlových lodí by už neviedli lietadlové lode.
Namiesto toho by ničiace lode vystreľujúce strely Tomahawk začali útok, oslabili by tak nepriateľské obranné línie ešte pred tým ako sa veľké krížniky priblížia k pobrežiu.
Zdroj: Yahoo, ABCNews 13.-14. januar 2023
*ЯHR*
Zanechajte nám komentár