Rok 2015 vo funkcii primátora Jána Ferenčáka
Prioritou bola bezpečnosť občanov
Volebný program primátora Kežmarku Jána Ferenčáka tvorí sedem oblastí. Prvé tri sú zamerané na občana, podporu kultúry, športu a na riešenie nezamestnanosti. V ďalších bodoch chce zlepšiť dopravu, parkovanie, výstavbu a čistotu mesta. Vo volebnom programe je zahrnutá starostlivosť o chorých a starých občanov, ako aj ochrana občanov. Podrobný odpočet volebného programu po prvom roku vo funkcii urobil primátor v polovici januára.
„Ministerstvo životného prostredia postavilo v bývalom vojenskom priestore dva poldre z vlastnej rozpočtovej kapitoly. Konečné riešenie to nie je, ale ak príde prívalová vlna, máme vďaka poldrom viac času, ktorý sme pred tým nemali a vieme sa včas pripraviť,“ poukázal primátor na prioritu minulého roku, ktorou bola bezpečnosť občanov a ich majetku v súvislosti s protipovodňovými opatreniami. K vyššej bezpečnosti v kežmarských uliciach by mal prispieť aj rozšírený kamerový systém mestskej polície, pešie hliadky a cyklohliadky polície v meste.
V oblasti Otvorené a spolupracujúce mesto to boli zmeny úradných hodín, ktoré ho približujú k občanom a partnerom. Mestský úrad a ním riadené mestské organizácie zrušili nestránkové dni a občanom sú k dispozícií bez obedňajšej prestávky. „Začali sme komunikovať na portáli Odkaz pre starostu a spoluprácu sme rozšírili so spoločnosťou, ktorá prevádzkuje City monitor, cez ktorý môže každý občan Kežmarku posielať podnety, pripomienky a odkazy, ktoré riešime okamžite. Rovnako sme zriadili aj oficiálnu stránku mesta aj na face booku,“ vysvetlil. K lepšej informovanosti občanov o tom, čo mesto robí a ako funguje prispeli mestská televízia a Kežmarské noviny, ktoré sú od konca roka bezplatným médiom, distribuovaným do každej domácnosti. Pre zlepšenie kontaktu občana s úradmi bola presťahovaná matrika, kontrolórka mesta a stavebný úrad mesta. Súčasne sa vytvorilo integrované obslužné miesto, kde občania môžu získať výpisy z katastra, registra trestov, listy vlastníctva a ďalšie dokumenty na jednom mieste.
Do tejto oblasti patrí aj spolupráca s inými spišskými mestami, zástupcov ktorých primátor Ferenčák pozval do Kežmarku začiatkom roka. V štvrťročných intervaloch sa primátori stretávajú vždy v inom meste a usilujú sa nielen vzájomne informovať, ale aj zosúladiť jednotlivé aktivity a projekty tak, aby sa rozvíjal celý Spiš. V súvislosti s otvoreným a spolupracujúcim mestom primátor v roku 2015 vyzdvihol dve návštevy prezidenta republiky, troch ministrov vlády a dvoch veľvyslancov. „Francúzsky veľvyslanec odovzdal ďalšiemu nášmu občanovi francúzske štátne vyznamenanie. Mať troch rytierov na také malé mesto je veľmi významné,“ povedal Ferenčák a pripomenul i prvé stretnutie „rytierov“, nositeľov francúzskych vyznamenaní v Kežmarku. Rovnako významná bola i návšteva nositeľa Nobelovej ceny za chémiu.
Primátor venoval pozornosť aj partnerským mestám, s ktorými Kežmarok spolupracuje. Úzke kontakty má s Novým Targom, s ktorým pripravujú spoločné projekty, ale aj s Weilburgom a ďalšími. Mesto tiež pripravilo Deň otvorených dverí na mestskom úrade, ktorého sa zúčastnili deti z materských a žiaci zo základných škôl.
„Počas uplynulého roka sa vynovil scenár festivalu Európskeho ľudového remesla, ktorý je druhým najväčším festivalom na Slovensku a zúčastnilo sa ho viac ako 40 tisíc návštevníkov,“ konštatoval Ferenčák a vyzdvihol aj fakt, že prvýkrát sa v Kežmarku uskutočnil filmový festival so zameraním na prírodu s názvom Ekotopfilm Envirofilm. Novinkou boli Netradičné vianočné trhy s bohatým kultúrnym programom, ktoré tento rok trvali päť dní. Cieľom týchto zmien bolo pritiahnuť viac obyvateľov a turistov do mesta.
V hodnotení volebného programu sa primátor nevyhol ani nedokončenému zimnému štadiónu, na dokončenie ktorého potrebujú približne 2 mil. eur. Prínosom bolo vybudovanie tartanovej dráhy pri ZŠ Nižná brána a multifunkčné ihrisko pri ZŠ Dr. Daniela Fischera. Rovnako v meste zaviedli nový systém využitia mestských športovísk pre verejnosť. K úspešným investičným projektom primátor zaradil aj vybudovanie troch cyklotrás.
„Koncom roka finišoval projekt verejného osvetlenia, kedy sa vymenilo približne 360 led svietidiel na hlavných dopravných ťahoch. Termín ukončenia projektu bol stanovený na koniec roka, výmenu sme dokončili 30. decembra a mesto ročne ušetrí do 20 tisíc euro,“ povedal primátor a dodal, že tieto peniaze opäť môžu použiť na iné aktivity a rozvoj mesta.
V ďalšej časti hodnotenia sa Ján Ferenčák venoval zamestnanosti. Vyzdvihol investora, ktorý minulého roku vytvoril 150 nových pracovných miest a plánuje ďalšie rozšírenie výroby. V Kežmarku sa podarilo udržať aj firmu, ktorá priamo v meste vytvorila 500 nových pracovných miest, čím sa v okrese Kežmarok stala najväčšou spoločnosťou, ktorá má cez 700 zamestnancov. Primátor informoval o rokovaniach s ďalšími domácimi i zahraničnými spoločnosťami, ktoré by mohli svoje aktivity rozvíjať v priemyselnom parku. „Najväčším zamestnávateľom v Kežmarku je ale mesto a jeho organizácie, v ktorých pracuje okolo 900 ľudí. Momentálne spolupracujeme s úradom práce a približne 50 ľudia majú možnosť si privyrobiť v rámci aktivačných prác,“ spresnil Ferenčák.
Mesto vyšlo v ústrety deťom do 6 rokov a seniorom, pre ktorých mestskú hromadnú dopravu zabezpečilo zdarma, zriadilo aj bezplatný školský autobus a pribudli nové zastávky pri školách. „Mojím zámerom je uviesť do prevádzky aj druhý školský autobus a zabezpečiť pre všetky deti do 14 rokov prepravu zdarma,“ prezradil plány do budúcnosti primátor. Minulého roku spustili v centre tiež nový parkovací systém a vytvorili 300 miest na parkovanie. Ako uviedol primátor, v tejto aktivite budú pokračovať so zámerom vybudovať záchytné parkoviská.
„Za jeden z najväčších investičných projektov v oblasti kultúry považujem rekonštrukciu mestskej knižnica, kde nám hrozila pomerne veľká finančná strata. Neúspešný proces rekonštrukcie sa nám podarilo zvrátiť, 500 tisíc euro ostalo v rozpočte a sú určené na dokončenie zimného štadióna,“ uviedol primátor.
V kežmarskom zariadení pre seniorov a v Zariadení opatrovateľskej služby sa podarilo vymeniť polovicu postelí za polohovateľné a pripravovaná je rekonštrukcia celej budovy.
V decembri minulého roku, v spolupráci so Spišskou charitou a maltézskymi rytiermi, rozdávalo mesto polievku pre bezdomovcov. Prvýkrát bol zabezpečený obed počas vianočných prázdnin pre deti zo sociálne slabších rodín. V tejto aktivite mesto plánuje pokračovať aj v ďalších rokoch.
Zanechajte nám komentár