Rekonštrukčné práce skončili, do života uviedli knihu
Najväčšou a najnavštevovanejšou dominantnou pamätihodnosťou starobylej Levoče je Chrám sv. Jakuba apoštola. Unikátna sakrálna stavba spája v sebe architektonické skvosty s dominujúcim duchovným poslaním.
V sobotu sa slávnostne „ukončili“ reštaurátorské práce na novozrekonštruovanom oltári Majstra Pavla a do života uviedli knihu Hlavný oltár sv. Jakuba v Levoči od majstra Pavla a gotické oltáre na Spiši.
Po slávnostnej posviacke oltára program pokračoval v levočskom Mestskom divadle, kde primátor Levoče Milan Majerský odovzdal na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva Ceny mesta osobnostiam, ktoré významne prispeli k renovácii unikátnej sakrálnej pamätihodnosti.
Oltár sa naposledy začal rekonštruovať v roku 1952 a práce dokončili bratia Kotrbovci na jeseň 1954. V roku 2010 poskytlo UNESCO finančné prostriedky na rozsiahle rekonštrukčné práce interiéru, sanktuária Chrámu sv. Jakuba v Levoči a tiež exteriéru. V rokoch 2010 až 2012 boli opravené vonkajšie omietky kostola, štyri vitrážové okná, všetky nástenné maľby v sanktuáriu a komplexne bolo zreštaurované pastofórium. Po tejto etape nasledovala rozsiahla oprava hlavného oltára Majstra Pavla. Táto generálna rekonštrukcia bola financovaná z viacerých zdrojov. Kanadský darca venoval 122 tisíc eur a nadácia Messerschmidt 240 tisíc eur. Vedúcim odborného tímu z Oblastných reštaurátorských ateliérov v Levoči bol Ing. arch. Juraj Maták, ktorý mal na starosti architektonickú časť a Mgr. art. Rudolf Boroš sa podieľal na obnove tabuľových malieb.
Nadácia Messerschmitt Stiftung z Nemecka začala pôsobiť na Spiši a okolí pred 15 rokmi a vznikla na podporu kultúry v Nemecku a mimo Nemecka. Osídlenie Nemcov na území Slovenska počas stáročí si zo sebou prinieslo aj časť kultúry, ktorá sa na Slovensku uchovala až doposiaľ. Začali prácami v kaplnkách na cintorínoch v Kežmarku a v Levoči. Postupne prešli až na oltár Majstra Pavla.
„Kvalita oltárov na Spiši bola jedna výzva a je potrebné dať to vedieť celému svetu, aby ich spoznali. Je to neznáma téma a nesmie to takto ostať, pretože je to aj pre budúcnosť regiónu významný hospodársky faktor. Pokiaľ máme dobrých reštaurátorov, sú to zmysluplne investované finančné prostriedky. Táto téma súvisí s minulosťou nemeckej kultúry,“ povedal majiteľ nadácie Dr. Hans Heinrich von Srbik z Nemecka. Nadácia prispieva k tomu, aby sa o Slovensku vedelo aj za hranicami Slovenska, pretože podľa slov jej majiteľa historici, či už vo Francúzsku, Nemecku, Anglicku netušia, že na Slovensku máme takéto historické a architektonické skvosty. „K spolupráci prispela šťastná zhoda okolností. Bola som na návšteve v Bavorsku a tam začala spolupráca s nemeckou nadáciou, prostredníctvom Nemeckého pamiatkového úradu, kde v tom čase pôsobil Dr. Michael Kuhlenthal, vedúci reštaurátorských ateliérov štátnej organizácie Bavorského krajského pamiatkového úradu. Nasledovalo pozvanie na Slovensko a trvalo tri roky, kým na Slovensku našli oltár Narodenia či historický kežmarský cintorín. Po dlhých diskusiách o pôsobení nemeckého etnika na Spiši, začala obnova cintorína, kde sa nachádzalo množstvo zanedbaných náhrobkov, ktoré nadácia s finančnou podporou zreštaurovala. Počas ich pôsobenia sa im podarilo zreštaurovať aj ďalšie výnimočné pamiatky na Spiši,“ uviedla PhDr. Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu v Bratislave.
Pri tejto príležitosti nemeckí hostia vyzdvihli kvalitnú prácu levočských reštaurátorov. „Mal som tu česť spolupracovať na obnove viacerých pamiatok na Spiši a v rôznych východoeurópskych krajinách. Na Slovensku ma pozitívne prekvapilo, že hneď od začiatku bol prístup levočských ateliérov veľmi odborný. Ich práca zodpovedá vysokej kvalite stredoeurópskeho reštaurovania. Najväčšie uznanie, čo vyžadovalo takéto umelecké dielo, patrí Dr. Borošovi a pánovi Matákovi, ktorí viedli práce na oltári,“ povedal Dr. Michael Kuhlenthal, ktorý v súčasnosti pôsobí ako radca nadácie pre pamiatky Messerchmitt Stiftung. Kniha Hlavný oltár sv. Jakuba v Levoči od majstra Pavla a gotické oltáre na Spiši je súčasťou projektu a v prvej časti zachytáva postupné reštaurátorské práce na oltári sv. Jakuba, druhá časť je venovaná ostatným gotickým oltárom na Spiši. V rámci Slovenska reštaurátori evidujú viacf ako 100 gotických oltárov. Pre základný výber 30 gotických oltárov v publikácii bolo zachovanie charakteristických prvkov pre gotický oltár, teda predelová oltárna skriňa s oltárnymi krídlami a oltárnym nadstavcom. Najväčšími ťažiskovými priestormi bol Chrám sv. Jakuba v Levoči, v ktorom sa nachádza 10 gotických oltárov, 6 oltárov je z interiéru kostola sv. Juraja v Spišskej Sobote a zvyšok tvoria oltáre v menších a väčších kostoloch, ktoré si zachovali charakter gotického oltára.
V poradí už tretia publikácia je dvojjazyčná a slúži, ako pozvánka pre turistov a laickú verejnosť. Kniha pútavou formou informuje o pamiatkach, ktoré sú jedinečné a unikátne, nielen pre odbornú verejnosť, laikov, ale i pre študentov architektúry doma i v zahraničí. (pks)
Zanechajte nám komentár