Putin podráždil Západ novým partnerstvom
Ilustračné foto: Erdogan a Putin. Zdroj: Alexander Nikoľsky/RIA
Spolupráca medzi prezidentmi Ruska a Turecka poburuje západné krajiny, píše Steven Erlanger pre The New York Times.
„Tento vzťah vyvoláva veľké podráždenie medzi Erdoganovými spojencami v NATO, pretože vytvára značnú medzeru v hrádzi sankcií, ktorú sa Západ snaží zo všetkých síl vybudovať,“ píše NYT.
Želanie tureckého lídra nepokaziť vzťahy s Ruskom je podľa autora spôsobené pripravenosťou Moskvy na obojstranne výhodnú spoluprácu.
Novinár pripomína, že Turecko odmietlo podporovať západné sankcie a skúma možnosť spolupráce s ruskými bankami, ktoré sa dostali pod obmedzenia, a tiež ochotne prijíma platby ruskými kreditnými kartami. Ankara navyše získava prístup k lacnej energii a zisky z obchodov s ruskými spoločnosťami.
Pre Erdogana je obzvlášť dôležitý súhlas Ruska s jeho akciami na potlačenie kurdského separatizmu v Sýrii, kde Moskva podporuje vládu Bašára al-Asada, dodal Erlanger.
Erdogan však pred budúcoročnými voľbami čelí politickým ťažkostiam, keďže turecká ekonomika kolabuje a centrálna banka nemá takmer žiadne devízy.
„Vzájomné výzvy zblížili oboch prezidentov ako nikdy predtým. Za posledné tri týždne sa stretli dvakrát,“ uzavrel publicista svoj komentár.
Kadyrov apeloval na krajiny, ktoré sa snažia zničiť RF: „naučte sa byť priateľmi s Ruskom“
Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov poradil Západu, aby sa naučil byť priateľom s Ruskom
Šéf Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyzval západné krajiny, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku a naučili sa s ním spolupracovať. Napísal o tom na kanáli Telegram.
Podľa čečenského lídra si západný svet stále neuvedomuje, že moderné Rusko už dávno prestalo byť „Gorbačovovým zväzkom republík“ a „Jeľcinovým územím vybudovaným na puči, deficite a bankrote“.
Kadyrov: Toto je už iné Rusko
„Toto je už iné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte prehodnotiť nie stratégiu rozpadu Ruskej federácie, ale postoj k spolupráci s krajinou, ktorá sa zmenila z vyplienenej a ponižovanej Západom za posledných dvadsať rokov do štátu s mocnou politickou štruktúrou, reorganizovaný s prihliadnutím na strategické ciele, zocelený a nehybný,“ vysvetlil Kadyrov.
Poznamenal, že západní kolegovia by sa nemali hádať s Ruskom a citoval Vladimira Putina, o ktorom povedal, že ak si niekto chce odhryznúť z krajiny, zostane bez zubov.
„Naučte sa byť priateľmi s Ruskom – vaše vlastné zuby budú zdravšie,“ uzavrela hlava Čečenska.
-red3-
Maďarsko nie je proti tomu, aby sa stalo plynárenským uzlom v Európe miesto Nemecka
Putin urobil ďalší krok už dávnejšie, ktorý na Západe nepredvídali.
Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, sa našiel politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.
Viktor Orban je politik so „železnými guľami“, ktorý sa nebojí polemizovať so Spojenými štátmi a smelo obhajuje záujmy svojej krajiny a občanov, vďaka čomu je vo svojej vlasti veľmi obľúbený. Na to, ako sa mu darí úspešne vyjednávať s Putinom, sa pravdepodobne mnohí politickí predstavitelia v Európe pozerajú závistlivo.
Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.
Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.
Veľmi obojstranne výhodná spolupráca: Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.
Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo pokiaľ odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, zvlášť keď náklady naň sú už dávno zaplatené.
Nemecký biznis si bude „ruvať vlasy“ a nadávať svojim politikom, až sa Maďarsko stane plynárenským uzlom a možno bude dokonca predávať plyn Nemec-ku. Sporiví Nemci to „neprežijú“.
Putin týmto krokom opäť postaví americké úrady do hlúpej pozície. Image USA už v Nemecku nie je vysoké a pokiaľ budú Nemci nakupovať ruský plyn v Maďarsku, imidž Američanov bude ešte nižšie.
Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.
Spolupráca medzi Maďarskom a Ruskou federáciou umožní Rusku využiť politické páky na NATO a na Ukrajinu. Okrem toho má Orbán dlhodobo nároky na ukrajinské úrady (maďarská menšina).
A v tomto obchode ide hlavne o to, že príklad vodcu Maďarska ukazuje ostatným lídrom EÚ a jej obyvateľom, že spolupracovať s Ruskou federáciou je výhodné a všetci z toho len ťažia.
Ak si ostatné európske krajiny vezmú príklad z Maďarska, bude to pre Spojené štáty „strašný sen“. A Rusko bude môcť túto spoluprácu využiť na rozvoj svojej krajiny.
Teraz uvidíme, ako sa politický tlak USA prenesie z Nemecka do Maďarska.
Avšak ako vždy majú USA minimálne jeden ťah oneskorenia. Hrať proti Putinovi je ťažké.
….kto príde do Moskvy nabudúce?
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040
Zanechajte nám komentár