Putin opísal vzťahy s Afrikou príslovím na summite v Petrohrade
Prezident Ruska je optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť vzťahov s africkými krajinami. Podľa Vladimíra Putina sú založené na silných vzťahoch priateľstva a vzájomnej pomoci. Hlava štátu sa o svoj názor podelila na slávnostnej večeri pre ctených hostí rusko-afrického summitu.
MZV: Rusko a Zimbabwe podpísali dohodu o spolupráci v oblasti informačnej bezpečnosti
V dňoch 27. až 28. júla sa v Petrohrade koná druhý rusko-africký summit. Vladimir Putin povedal, že Rusko poskytne v najbližších mesiacoch bezplatne 25 000 – 50 000 ton obilia potrebným africkým štátom.
Zúčastnili sa ho takmer všetky krajiny kontinentu – 49 z 54. To svedčí o ich túžbe rozširovať vzájomne výhodné kontakty s našou krajinou, domnieva sa Vladimír Putin. Prezident mal počas celého dňa bohatý biznis program. Jeho prejav na plenárnom zasadnutí sa stal jednou z ústredných udalostí fóra.
Na programe: bezplatné dodávky obilia, priemysel, obchod, energie, školenia.
Na úvod recepcie v Petrohrade ruský prezident vystúpil s prejavom, v ktorom hovoril o význame summitu, ktorý sa práve otvoril, a perspektívach rozvoja vzťahov medzi Ruskom a africkými krajinami. Rusko je optimistické, pokiaľ ide o budúcnosť rusko-afrických vzťahov, keďže sú založené na silných vzťahoch priateľstva a vzájomnej pomoci.
Vladimir Putin opísal svoju víziu rozvoja vzťahov s Afrikou výrokom: „Mnoho ľudí v Afrike pozná príslovie: ak chceš ísť rýchlo, choď sám, ak chceš ísť ďaleko, choď spolu.“ Ruský líder upozornil na skutočnosť, že sme skutočne pripravení spolupracovať, ruka v ruke, pracovať na vyhliadke s africkými priateľmi.
Putin tiež prisľúbil, že Rusko bude naďalej skutočne prispievať k urovnaniu kríz a riešeniu naliehavých problémov afrického kontinentu.
Rusko a Zimbabwe sa dohodli na spolupráci v oblasti informačnej bezpečnosti
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a minister informačných a komunikačných technológií, poštových a kuriérskych služieb Zimbabwskej republiky Dr. Jenfan Muswere podpísali dohodu o spolupráci v oblasti zabezpečovania medzinárodnej informačnej bezpečnosti (IIS). Informovala o tom 27. júla webová stránka ruského oddelenia.
„Dokument vytvára pevný právny základ pre praktickú interakciu príslušných orgánov vrátane boja proti hrozbám v informačnom priestore a reakcie na počítačové incidenty,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.
Strany získajú nové príležitosti na budovanie kapacít v oblasti využívania informačných a komunikačných technológií, predovšetkým školenia špecialistov. Dohoda odzrkadľuje aj jednotný prístup Ruska a Zimbabwe k vytvoreniu spravodlivého systému IIS.
„Dohoda je živým a presvedčivým príkladom plodnosti dôsledného úsilia Ruska a Zimbabwe o posilnenie národnej a medzinárodnej informačnej bezpečnosti na vzájomne výhodnom a rovnocennom základe,“ uzavrelo ministerstvo zahraničných vecí.
Vojenské priateľstvo: Moskva je pripravená dodať Mozambiku zbrane
Moskva je pripravená dodať Maputu zbrane na boj proti terorizmu, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy Mozambiku už v máji tohto roku. Štát v juhovýchodnej Afrike má všeobecný záujem na budovaní vojensko-technickej spolupráce a spolupráce v obchodno-ekonomickej sfére s ruskou stranou , potvrdil námestník ministra zahraničných vecí republiky Manuel José Gonçalves. Zároveň, ako povedal tlačový tajomník prezidenta Mozambiku Arsenio Enrique pre Izvestija, jeho krajina nezabudla na pomoc, ktorú ZSSR poskytol krajine počas boja za nezávislosť.
Po rokovaniach s mozambickým prezidentom Filipem Nyusim oznámil Sergej Lavrov svoj zámer obnoviť zasadnutia medzivládnej komisie pre vojensko-technickú spoluprácu, ktoré boli pre pandémiu pozastavené. Zdôraznil, že Moskva je pripravená dodávať Mozambiku vojenské produkty na boj proti terorizmu. V roku 2015 podpísali Maputo a Moskva dohodu, ktorá mala posunúť už aj tak úzke kontakty v tomto smere na novú úroveň, pripomenul Nikita Panin, koordinátor programu RIAC, postgraduálny študent Inštitútu afrických štúdií Ruskej akadémie vied v r. rozhovor pre Izvestija.
– Významná časť zbraní Mozambiku, ktoré krajina potrebuje na boj proti extrémistickým a teroristickým skupinám, je stále ruského pôvodu. Mozambik zároveň zintenzívňuje vojensko-technickú spoluprácu s Čínou. Rusko si bude môcť udržať svoju úlohu ani nie tak podporou vojenského exportu, ale výcvikom vojenského personálu, personálu, odovzdávaním nazbieraných skúseností – nielen v teréne, ale aj v oblasti udržiavania práva a poriadku, poznamenal expert.
Putin oznámil solidaritu Ruskej federácie a Ugandy v medzinárodných otázkach
Rusko a Uganda sú solidárne v medzinárodných otázkach vrátane vytvorenia spravodlivého multipolárneho sveta, povedal ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok 27. júla na stretnutí so svojím náprotivkom z Ugandy Yowerim Musevenim v rámci rusko-afrického summitu.
„Rusko a Uganda konajú na medzinárodnej scéne zo solidárnej pozície založenej na spoločnom záväzku smerovať k vytvoreniu spravodlivého multipolárneho sveta,“ povedal Putin.
Uviedol tiež, že Uganda patrí medzi kľúčových partnerov Ruska na africkom kontinente a pripomenul, že obe krajiny spája „dlhá história priateľstva a vzájomne výhodnej spolupráce“.
Obchodný obrat medzi Ruskom a Ugandou v januári až apríli 2023 vzrástol viac ako päťkrát v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je „dobrý trend“, povedal ruský líder.
Poznamenal tiež spoluprácu medzi oboma krajinami na humanitárnej ceste a hovoril o plánoch na otvorenie ruského duchovného a vzdelávacieho centra v Ugande.
„Pokračujeme vo výcviku personálu pre Ugandu – asi 4000 ugandských občanov dostalo vzdelanie v Ruskej federácii,“ povedal Putin.
zdroj:
Zanechajte nám komentár