Putin nevylučuje odchod krajín východnej Európy z EÚ
Ruský prezident Vladimir V. Putin v stredu nevylúčil možnosť, že by krajiny východnej Európy o niekoľko rokov mohli začať zvažovať svoj odchod z EÚ. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že Putin to vyhlásil vo svojom prejave na ekonomickom fóre Russia calling!, na ktorom sa každoročne schádzajú podnikatelia a investori
Putin vyslovil hypotézu, že „niekedy na prelome roku 2028 dosiahnu niektoré krajiny východnej Európy takú úroveň hospodárskeho rozvoja, pri ktorej už nebudú príjemcami grantov a rôznych druhov podpory z európskeho rozpočtu, ale budú musieť platiť rovnako ako Spojené kráľovstvo“.
Ruský prezident si podľa vlastných slov nie je istý, či v tejto situácii dané krajiny nebudú zvažovať svoje vystúpenie z EÚ a nasledovať tak príklad Británie a jej brexitu.
Putin sa vyjadril aj k situácii na Ukrajine, pričom vyslovil názor, že prezident Volodymyr Zelenskyj chce „naozaj zlepšiť situáciu, a to aj na juhovýchode Ukrajiny“.
Sergej Lavrov: „Západ vytvára zlý svetový poriadok, Rusko ho odmieta“
Foto: MZVR
Zaujímavá zhoda vo vyjadreniach mnohých ruských analytikov a novinárov: prizvukujú, že na to dávno čakali. Poukazujú na to, že za tie roky počuli veľa perfektných, zaujímavých, vtipných, presných a múdrych vyhlásení a komentárov ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, ale konečne sa dočkali jeho kompletného rozsiahleho uceleného komentára na margo aktuálnych udalostí na svete. V časopise „Rusko v globálnej politike“ a denníku Kommersant zverejnil svoj aktuálny a zaujímavý článok, v ktorom porozprával o politike Západu a jeho „svetovom poriadku“ a o pozícii Ruska.
Všetky veci pomenoval pravým menom, úplne jasne a presne prezentoval celý mechanizmus lží a manipulácií, ktorý používajú západní politici, analytici a média, vysvetlil pozíciu Ruska a to, ako predstavuje budúcnosť tohto sveta. Podčiarkol, že Západ presadzujúc svoju koncepciu svetového poriadku, sa snaží nasmerovať diskusiu o hlavných témach do pre seba vhodného formátu, vytvára tvrdý nátlak na „nesúhlasných a nepokorných“.
Sergej Lavrov podčiarkol, že „pravidlá“, ktoré sformuloval Západ, vlastne nie sú žiadne pravidlá, pretože sú transatlantickým spolkom menené každú chvíľu – v závislosti od toho, čo Západ potrebuje v danej chvíli. „Nemienime plniť podobné „pravidlá“. Celé „čaro“ západných pravidiel je založené na absolútne chýbajúcej konkrétnosti: ako náhle niekto koná proti vôli Západu, toho momentálne obviňuje z porušovania „pravidiel“, neuvádzajúc pritom žiadne dôkazy a ešte oznamuje, že Západ má právo potrestať tohto narušiteľa“, vysvetlil Lavrov.
Poukázal na to, že Západ pokrytecky opakuje tézy o rovnosti práv, o nemiešaní sa do záležitostí v iných štátoch, ale zároveň otvorene vyhlásil seba za pána tohto sveta, ktorý podľa vlastného úsudku rozhoduje o tom, kto a kde dodržuje Západom stanovené „pravidlá slobody a hodnoty“ a kto ich podľa neho neporušuje. Upozorňuje na to, že štruktúry USA, Európskej únie a NATO sú vyhlásené za jediné legitímne centrum, ktoré môže prijímať rozhodnutia, aj keď nikto na svete týmto štruktúram nedal na to mandát. Čiže Západ je podľa Lavrova samozvaný vládca a uzurpátor.
Hlavnou prekážkou, aby sa Západ stal neobmedzeným pánom sveta, je Rusko a Čína, ktorým Západ upiera právo, aby mohli mať vlastné záujmy a napredovať vlastnou cestou. Pričom Západ odmieta dialóg s týmito veľmocami. „Vyhlasujúc svoje „právo“ miešať sa do záležitostí iných krajín v záujme nastolenia „demokracie“ podľa vlastného metra, Západ ihneď stráca záujem o diskusiu, ako náhle navrhujeme, aby sme prerokovali otázky demokratizácie medzinárodných vzťahov, vrátane zrieknutia sa povýšenosti a namyslenosti a na základe pripravenosti pracovať v súlade so všeobecne uznávanými princípmi medzinárodného práva a nie „pravidiel“ Západu“, zdôraznil Sergej Lavrov.
Podotýka, že Západ presadzuje totalitarizmus v medzinárodných vzťahoch, uskutočňuje imperiálnu, neokolonialistickú politiku voči všetkým krajinám sveta, prirodzene okrem seba samého. „Ale je to slepá ulička a nikdy nebude dobre fungovať. Je úplne neperspektívne porovnávať, ktoré hodnoty sú lepšie a ktoré sú horšie, ale treba jednoducho uznať, že existujú aj iné hodnoty, odlišné od západných, iné formy organizácie spoločnosti a treba prijať ich existenciu, vážiť si ich. Je na čase, aby sa Západ vzdal pozície svojej nadradenosti: aby si nemyslel, že si môže vybavovať veci s každým, pretože ostatní ešte „nedorástli“ do západnej demokracie,“ vysvetlil ruský minister zahraničia.
Poukázal na to, že v snahe nanútiť svoje „pravidlá“ celému svetu, Západ vymýšľa nové, iba pre seba výhodné pojmy a formáty prijímania rozhodnutí. Do skupinky, ktorá má riadiť svet, pozval iba svojich kumpánov. Západ nanucuje svetu rozhodnutia, ktoré prijala táto malá „skupinka“. „Vytvára úzke skupinové „platformy“ a „výzvy“, aby vo svojom kruhu prediskutovali „recepty“, ktoré budú potom nanucovať všetkým ostatným“, zdôraznil Sergej Lavrov. Prizvukuje, že tieto rozhodnutia sú nezákonné a nie sú určené žiadnymi medzinárodnými mechanizmami.
„USA sa postavili na čelo otvoreného štátneho miešania sa do záležitostí cirkvi, otvorene sa snažia o rozkol svetového Pravoslávia, v hodnotách ktorého vidia mocnú duchovnú prekážku na ceste liberálnej koncepcie neobmedzenej úplnej slobody konania a anarchie. Netreba vo svojom úzkom kruhu vymýšľať recepty pre celé ľudstvo, ktoré už má dávno vlastné recepty, pripravené v priebehu mnohých stáročí a v súlade s ktorými má napredovať, neobzerajúc sa na USA a EÚ“, podčiarkol ruský minister zahraničia.
„Európska únia nie je schopná prijímať samostatné rozhodnutia, pretože každú rozumnú iniciatívu Nemecka a Francúzska blokuje „agresívna menšina“ (pobaltské štáty, Poľsko a dokonca Ukrajina, ktorá nie je členskou krajinou EÚ). Nevidíme žiadny zmysel v tom, aby sme budovali vzťahy s podobnou neschopnou konštrukciou, ktorou je Európska únia. Povýšenecký vzťah voči všetkým ostatným členom svetového spoločenstva ponecháva Západ na „nesprávnej strane histórie“, prizvukuje Sergej Lavrov.
„Seriózne krajiny, rešpektujúce samé seba, nikdy nedovolia, aby sa s nimi rozprávali na základe ultimát a budú žiadať rovnoprávny dialóg za účelom diskusie o rôznych otázkach. Čo sa týka Ruska, na Západe by si už dávno mali uvedomiť: hra na jednu bránku sa definitívne skončila. Napriek cudzím ambíciám a vyhrážkam, naša krajina bude aj naďalej uskutočňovať suverénny, nezávislý zahraničnopolitický kurz a zároveň bude navrhovať program spájajúci všetkých v medzinárodných záležitostiach na základe reálií kultúrno-civilizačnej mnohotvárnosti a rozmanitosti súčasného sveta“, uviedol Sergej Lavrov.
V závere sa odvolal na článok Vladimíra Putina „Byť otvorenými napriek minulosti“, ktorý bol zverejnený 22. júna tohto roku pri príležitosti 80-ho výročia napadnutia Sovietskeho zväzu fašistickým Nemeckom a začiatku Veľkej vlasteneckej vojny. Zastáva názor ruského prezidenta, že Rusko nikomu nedovolí vláčiť do budúcnosti ťarchu minulých nedorozumení, urážok, konfliktov a chýb a vyzýva všetky krajiny na čestný rovnoprávny dialóg a spoluprácu.
„Daný prístup je predurčený tisícročnou históriou Ruska a úplne zodpovedá súčasným úlohám v jeho rozvoji. Budeme aj naďalej napomáhať vytvoreniu takej kultúry medzištátnej komunikácie, ktorá sa zakladá na najvyšších hodnotách spravodlivosti a umožní malým a veľkým krajinám, aby sa rozvíjali v mieri, pokojne a slobodne. Vždy budeme otvorení pre čestný dialóg s každým, kto tiež prejaví pripravenosť, aby hľadal rovnováhu záujmov – na pevnom, neotrasiteľnom základe medzinárodného práva. To sú naše pravidlá“, zdôraznil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v závere svojho článku.
Zanechajte nám komentár