Proukrajinský dočasný premiér Heger sa vo Viedni sťažoval na šírenie dezinformácií a ruskej propagandy po Slovensku
Proukrajinský dočasný premiér Heger sa vo Viedni sťažoval na šírenie dezinformácií a ruskej propagandy po Slovensku, strašil Ficom, Ruskom a obvinil Európu, že v minulosti predala hodnoty za lacný ruský plyn a ropu
Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger na prednáške o vízii Slovenska pre Európu na pôde Diplomatickej akadémie vo Viedni varoval, že Rusko by sa v prípade vojenského víťazstva na Ukrajine ocitlo na východných hraniciach Slovenska a zároveň by sa zásadne zmenila bezpečnostná štruktúra Európy.
„Máme ruskú propagandu, ktorá je na Slovensku veľmi prítomná,“ povedal Heger v stredu večer na prednáške na Diplomatickej akadémii vo Viedni. Ruské veľvyslanectvo „zaplavuje“ krajinu dezinformáciami, no nielen ich. Posolstvá by preberali aj politici. To je päť mesiacov pred parlamentnými voľbami veľmi nebezpečná situácia.
Európa v uplynulých rokoch predala svoje hodnoty za lacný plyn a ropu z Ruska. Demokraciu, slobodu, ľudské práva a právny štát však nemožno predať za pohodlie – čo Európe ukázala Ukrajina po tom, ako ju Rusko vojensky napadlo. V prednáške o vízii Slovenska pre Európu a susedstvo to v stredu na pôde Diplomatickej akadémie vo Viedni povedal dočasne poverený premiér SR Eduard Heger.
Vízia, ktorú mali v uplynulých rokoch európske štáty, sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu podľa Hegera zmenila.
Z hospodárskeho rastu ako hlavného cieľa sa pozornosť presunula na bezpečnosť, pričom členské štáty NATO už v súčasnosti hovoria o vyčlenení dvoch percent HDP na obranu ako o minime.
Heger varoval, že Rusko by sa v prípade vojenského víťazstva na Ukrajine ocitlo na východných hraniciach Slovenska a zároveň by sa zásadne zmenila bezpečnostná štruktúra Európy. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa pre Slovensko ako jediná ochrana ukázalo členstvo v NATO, zdôraznil premiér. Zároveň ocenil spojencov za vyslanie vojakov i systémov protivzdušnej obrany na Slovensko.
„Máme ruskú propagandu, ktorá je na Slovensku veľmi prítomná,“ povedal Heger a obvinil ruské veľvyslanectvo z tho, že „zaplavuje“ krajinu dezinformáciami.
Heger v tejto súvislosti obvinil bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, že je najhlasnejším zástancom ruskej propagandy. Pochválil sa tiež, že jeho vláda za posledné dva roky vyhostila 38 ruských diplomatov. Investície do infraštruktúry na boj proti falošným správam sú podľa neho nevyhnutné a možno ich realizovať len z dlhodobého hľadiska. „Preto sú voľby také dôležité.“ Ide o to, ktorá vláda sa dostane k moci po parlamentných voľbách 30. septembra.
Poukázal na časy covidovej hystérie s tým, že vďaka šíreniu dezinformácií sa len asi polovica obyvateľov Slovenska nechala očkovať proti Covidu. Na rovnakých platformách sa podľa neho teraz šíria dezinformácie o ruskej agresii voči Ukrajine.
VIDEO klik na obrázok
https://www.facebook.com/DiplomatischeAkademieWien/videos/465090772449685
V rámci vízie Slovenska pre Európu Heger ďalej vyzdvihol dobré susedské vzťahy a jednotu v Únii. Pripomenul, že EÚ už prijala desať balíkov sankcií proti Rusku. Európa pomáha Ukrajine okrem sankcií aj vojensky a humanitárne, čím „oceňuje statočný boj Ukrajincov aj za nás“.
Pri téme rozširovania Európskej únie Heger upozornil, že ak euroblok nebude mať dobré vzťahy s okolitými krajinami, „bude ich mať niekto iný“. Preto je podľa neho potrebné hovoriť otvorene o rozšírení aj s krajinami západného Balkánu.
„Je to nielen vec rastu a investícií, ale aj bezpečnosti,“ poznamenal Heger na margo možného vstupu týchto krajín do Únie. Pripomenul, že počas migračnej krízy práve z juhovýchodu prichádzalo do EÚ množstvo migrantov, avšak ako kľúčová sa ukázala najmä ochrana Schengenského priestoru s nasadením moderných technológií.
Heger pripomenul aj problematiku klimatickej zmeny a otázku, „aký svet chceme zanechať budúcim generáciám“. Skonštatoval, že s výnimkou opatrení proti klimatickej zmene sa medzi členskými štátmi EÚ v uplynulých rokoch ťažko hľadala jednota, avšak v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu sa jej rozhodnutia zrýchlili a trvajú často týždne alebo len dni či hodiny.
Zdroj: pravda.sk / diepresse.com / InfoVojna
Zanechajte nám komentár