Protipovodňové dosky zo Svitu získali národnú cenu
Niekoľko rokov výskumu, statických skúšok a overovania stálo riešenie výskumnej úlohy Mobilné protipovodňové zábrany vyrobené z druhotných surovín, na ktorej sa podieľali výskumný kolektív Ústavu výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažérstva kvality STU Bratislava, svitská spoločnosť Chemosvit Environchem, a. s. a Konštrukta-Industry, a. s., Trenčín. Za jej vyriešenie získalo toto konsorcium Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie, ktorú organizuje Asociácia priemyselnej ekológie (ASPEK). Originalitu konštrukčného riešenia potvrdzujú aj prijaté úžitkové vzory, udelené na Slovensku.
Výhodou plastových zábran je ich nízka hmotnosť a rýchla zmontovateľnosť na akomkoľvek povrchu, či je to asfalt, štrk alebo aj blato. Ako nás informoval Ing. Július Frkáň, riaditeľ spoločnosti Chemosvit Environchem, mobilné protipovodňové zábrany sú vyrobené z plastových a kovových dielov. „Hlavným prvkom je štruktúrne ľahčený stenový prvok z recyklovaného polypropylénu rozmerov 1 x 1 m a s hrúbkou 8 cm.
Stenový prvok váži 21 kg a je z jednej strany hladký, z druhej rebrovaný,“ povedal nám Ing. J. Frkáň o prvku, ktorý sa vyrába vo Svite. Podporná kovová konštrukcia, ktorú vyrába trenčianska Konštrukta-Industry, podopiera každý stenový prvok a umožňuje jeho potrebný sklon i vzájomný výškový posun jednotlivých stenových prvkov pre lepšie kopírovanie terénu. Kovová konštrukcia fixuje jednotlivé dielce na mäkkom i tvrdom podklade. Pre bočné spájanie stenových prvkov slúžia plastové diely, ktoré sú pevne spojené so stenovými prvkami na ich bočných stranách a sú fixované nasúvateľnými plastovými stĺpmi. „Toto spojenie umožňuje vzájomné pootočenie stenových prvkov asi o 5 stupňov pre vytváranie oblúkov. Všetky plastové diely sú vyrábané z recyklovaných plastov z rôznych priemyselných odvetví, včítane automobilového,“ uviedol riaditeľ Environchemu.
Mobilné protipovodňové plastové zábrany sú určené pre ochranu pred pomaly stúpajúcou hladinou vodných tokov. Dajú sa použiť hocikde, bez špeciálnej stavebnej predprípravy. V pomerne krátkom čase ich dokážu postaviť dvaja ľudia. Po pominutí ohrozenia sa zábrany jednoducho rozoberú, uložia na palety a do prepravného kontajneru. „Takýmto systémom by mohli byť vybavené okresné hasičské a záchranné služby, ktoré by operatívne zabezpečovali stavbu mobilných protipovodňových zábran na potrebných miestach v rámci okresu,“ dodal Ing. J. Frkáň.
Cenu z rúk predsedu komisie Lászlóa Miklósa, prezidenta ASPEKU, Pavla Mikuláša a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie, Dušana Chreneka, prevzal v Bratis-lave za Chemosvit Environchem predseda predstavenst-va Ing. Ján Olekšák.
Súťaž o Národnú podnikateľskú cenu za životné prostredie v SR organizuje ASPEK v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR. Je národným kolom prestížnej medzinárodnej súťaže Európskej ceny za životné prost-redie v podnikaní (EBAE – Europen Business Awards for the Environment). Spoločným zámerom obidvoch súťaží je umožniť prezentáciu schopností podnikateľskej sféry, zosúlaďovať jej ekonomické záujmy s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Záujem o súťaž prejavujú výz-namné podnikateľské subjekty, ako aj malé a stredné podniky. Tie vo svojej účasti v súťaži vidia príležitosť presvedčiť svoje okolie o tom, že dokážu prispieť svojimi environmentálnymi aktivitami k zlepšovaniu stavu životného prostredia.
Eva Potočná
Zanechajte nám komentár